Stróże prawa w Tomaszowie mają sto lat

  • 24.07.2019, 16:53
  • Joanna Sztymelska
Stróże prawa w Tomaszowie mają sto lat
W poniedziałek, 22 lipca 2019 roku, w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczystości poświęcone setnej rocznicy powstania Policji Państwowej. Pierwsza część uroczystości odbyła się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego.

Rozpoczął inspektor Szymon Herman - komendant Powiatowej Komendy Policji  Tomaszowie Mazowieckim. Powitał zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: Mariusz Węgrzynowski - Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Zbigniew Ziemba - Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Izabela Śliwińska - Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego oraz prelegentów: dr. Andrzeja Wróbla, Mariana Fronczkowskiego, dr. Daniela Warzochę i mgr. Jarosława Olbrychowskiego - prezesa Stowarzyszenia "Rodziny policyjne 1939". 

Każdy z prelegentów omówił w skrócie temat związany z historią Policji w Tomaszowie Mazowieckim i w naszym regionie. Dr Andrzej Wróbel mówił na temat "Organy bezpieczeństwa publicznego w Tomaszowie Mazowieckim do 1918 roku", Marian Frączkowski - "Komisariat Policji Państwowej w Tomaszowie Mazowieckim 1918- 1939", drDaniel Warzocha - "Organy bezpieczeństwa Publicznego w Tomaszowie Mazowieckim po II wojnie światowej" i na zakończenie mgr Jarosław Olbrychowski - "Wybitni synowie ziemi łódzkiej, twórcy II okręgu łódzkiego Policji Państwowej - etos formacji". 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Następnie wyświetlony został film dokumentalny pt "Tajemnica ojca", którego reżyser Piotr Piątkowski został zaproszony na spotkanie. Film opowiada o jednym z policjantów, Stefanie Łuksza - komendancie posterunku w Widawie, który uciekł z obozu w Ostaszkowie. Wstęp do filmu wygłosił syn bohatera, prof. dr hab. Janusz Łuksza, urodzony w Tomaszowie Mazowieckim. 

- To bardzo ważne wydarzenie, związane przede wszystkim z bezpieczeństwem mieszkańców miasta i całego powiatu tomaszowskiego, a w skali ogólnopolskiej również całej naszej ojczyzny.  Pragnę podziękować wszystkim policjantkom i policjantom za ten trud i zaangażowanie w swojej służbie na rzecz społeczności lokalnej, na rzecz społeczności całego naszego państwa. To jest bardzo ważne, abyśmy się czuli bezpieczni i tak na dzień dzisiejszy to wygląda. Polacy czują się bezpiecznie, czyli widzą to konkretne działanie Policji Państwowej. Widzą też to wszystko, co wiąże się z bezpieczeństwem szeroko rozumianym, mam na myśli tutaj samorządy i współpracę z Policją, która układa się bardzo dobrze.  Byliśmy świadkami w pierwszej części uroczystości w Starostwie Powiatowym wręczenia awansów zawodowych oraz wyróżnień. Serdecznie tym wszystkim nagrodzonym, wyróżnionym gratuluję. Życzę, aby ta ścieżka awansu miała swoje kolejne etapy, żeby dopisywało im zdrowie, żeby mogli się w niej rozwijać. Żeby te wszystkie plany i zamierzenia, które chcieliby, żeby stały się ich udziałem, zakończyły się szczęśliwie. Życzę również wszystkim policjantom, żeby szczęśliwie wracali ze swojej służby, żeby było jak najmniej sytuacji związanych z zagrożeniem ich życia i zdrowia, a także z tym, co jest bardzo ważne dla nas wszystkich, a mianowicie, żeby nie było sytuacji dotyczących zagrożenia naszego mienia, żeby było jak najmniej kradzieży i innych incydentów niezgodnych z prawem - życzenia wszystkim policjantkom i policjantom złożył Mariusz Węgrzynowski - Starosta Powiatu Tomaszowskiego. 

 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe