Cichy zabójca zabija nasze dzieci

  • 04.10.2019, 10:29 (aktualizacja 04.10.2019, 11:03)
  • Mariusz Strzepek
Cichy zabójca zabija nasze dzieci
Dopiero początek października, a wskaźniki zanieczyszczenia powietrza wieczorami pokazują znaczne przekroczenia obowiązujących w Polsce norm. Wiele osób uważa, że smog ich nie dotyczy. Czy aby na pewno? Lekarze alarmują a statystyki są zatrważające.

Lekarze interniści przyznają, że w miejscowościach z wysokim stężeniem pyłów zawieszonych zwiększa się ryzyko alergii wziewnych. Ryzyko ich wystąpienia się podwaja. Potwierdzają ten fakt długie kolejki do specjalisty alergologa w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Problemem jednak są nie tylko alergie. Dane pokazują, że ryzyko wystąpienia astmy u dzieci jest czterokrotnie wyższe między innymi w naszym mieście. Pyły zawieszone mają wpływ także na problemy z koncentracją i myśleniem. Dzieci wykazują częściej objawy infekcji górnych dróg oddechowych częściej, niż w miejscowościach z niskim stężeniem. Tak przynajmmniej wynika z ogólnopolskiego badania epidemiologicznego na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na dzieci. Wspomniane badanie pokazuje, że pyły zawieszone PM2,5 i PM10 działają „po cichu". Objawy chorobowe przy wyższych stężeniach pojawiają się w perspektywie długoterminowej.

Jak to wygląda w praktyce? Dla przykładu 10 proc. więcej dzieci ma katar; średnio 8,5 proc. więcej dzieci ma kaszel; 11 proc. więcej dzieci kicha. Wysokie stężenie pyłów zawieszonych ma negatywny wpływ na zdrowie i poznawcze funkcjonowanie dzieci.  Specjaliści podkreślają, że widoczne są różnice między poszczególnymi miejscowościami, w zależności od stężenia zanieczyszczeń powietrza. 

Fakt oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na drogi oddechowe jest znany lekarzom od dawna. Warto podkreślić, że zjawisko jest istotne dla zdrowia polskich dzieci, nawet w obszarze, zdawałoby się tak mało istotnym jak zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych. Skala tego zjawiska jest znacząca. W sezonie grzewczym praca tysięcy polskich lekarzy rodzinnych i pediatrów jest zwielokrotniona. Ważne są także koszty leczenia, jakie ponoszą z tego powodu całe rodziny. Na ten czynnik powinny szczególnie zwrócić uwagę osoby krytykujące ostatnie decyzje Prezydenta Miasta dotyczace zakupu oczyszczaczy powietrza do tomaszowskich przedszkoli. 

Tomaszów Mazowiecki pod względem zanieczyszczenia powietrza nie jest oczywiście wyjątkiem. Od lat stężenia tych zanieczyszczeń w całej Polsce utrzymują się na najwyższych poziomach spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Polskie społeczeństwo narażone jest na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, ale w szczególności poważne skutki zdrowotne, objawiające się wysoką zachorowalnością i chorobowością z powodu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, chorób alergicznych i nowotworowych. Obecna jakość powietrza jest również ważnym czynnikiem zwiększającym przedwczesną umieralność. 

Eksperci podkreślają, że jest ten dotyczący braku natychmiastowej reakcji organizmu na smog. Jest to o tyle istotne, że nie widząc negatywnej reakcji organizmu możemy mylnie twierdzić, że smog nam nie zagraża, a jest wręcz przeciwnie.

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WuPe
WuPe 05.10.2019, 14:26
Nowoczesne samochody, nowoczesne piece, zlikwidowane fabryki i jak to się dzieje że teraz jest smog i ludzie umierają, a 10 lat temu go nie było i nikt o nim nie mówił? I jak to jest że ongiś w podstawówce uczyli, że za smog odpowiadają samochody produkujące spaliny i parę wodną, czyli czynnik determinujący powstanie smogu, a obecnie wystarczy że dym się z komina wydobywa i jest on nazywany smogiem?
T.J.
T.J. 05.10.2019, 15:08
Bo ludzie mają w głowach urojony smog, dawniej dziesiątki kominów tomaszowskich fabryk kopciło i smogu nie było.
Siarczek
Siarczek 05.10.2019, 19:04
nas nie wykończył to "smok" też nie da rady.
Co innego nas wykończy.
https://www.youtube.com/watch?…
Szczęśliwy Mieszkaniec Ulicy  Podleśna.
Szczęśliwy Mieszkaniec Ulicy Podleśna. 04.10.2019, 19:42
Niech palą ale czystym węglem i sprawnym piecem,a nie śmieciami ,po co nam eko autobusy,jak wieczorem nawet okien rozszczelnić nie można.
z Brzustowa
z Brzustowa 04.10.2019, 13:32
tomaszowski smog dociera nawet do Brzustowa, ludzie kaszlą plują i przeklinają trucicieli
grzybiarz
grzybiarz 04.10.2019, 14:49
Sami sobie ten smog robicie pokasować sławojki za oborami i już czyściejsze powietrze będzie.
Na wsi
Na wsi 05.10.2019, 18:47
jest czyste powietrze, ponieważ jego mieszkańcy nie otwierają okien i mieszkań nie wietrzą.
matka
matka 04.10.2019, 12:17
Ech, kiedy będzie ten zakaz ogrzewania domów w piecach węglowych?!
bo strach wypuszczać dzieci do szkoły przez ten zabójczy smog.
WuPe
WuPe 05.10.2019, 14:28
A za twoich czasów, gdy chodziłaś do szkoły czym palono w piecach?
bdk
bdk 05.10.2019, 10:46
A mnie cały czas zastanawia jaki był smog jak nie było kotłow centralnego ogrzewania, a w każdym mieszkaniu kilka piecy kaflowych. Np. 4 paleniska zamiast teraz jednego.

Pozostałe