Zimowe ferie w Bibliotece

  • 17.01.2020, 16:34 (aktualizacja 20.01.2020, 15:53)
  • redakcja
Zimowe ferie w Bibliotece
Ferie zimowe w bibliotece dobiegły końca, w tym roku przyświecało im hasło „W krainie bibliotecznych rozmaitości”.

Warsztaty zimowe odbyły się w dniach od 13 do 17 stycznia. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotował interesującą propozycję zajęć dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Uczestniczyło w niej 25 osób. Każdy dzień miał inną myśl przewodnią.

W poniedziałek: Hu hu ha, nasza zima zła. Pierwszego dnia uczestnicy zapoznali się z regulaminem i z zasadami bezpiecznego uczestnictwa w zimowisku. Następnie dzieci wzięły udział w grach i zabawach zapoznawczych, takich jak zabawy ruchowe, czy kalambury. W nawiązaniu do zimowego okresu wykonały tematyczne prace plastyczne - bałwanka ze ścinków papieru.

Nie zapomniamo o bezpieczeństwie podczas ferii. Dzieci odwiedzili ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Tomaszowa Mazowieckiego: p. Maciej Pawlik oraz Kinga Kaczmarek, Szczepan Badura, Karol Pawlik. Podziekkowania należą się prezesowi WOPR, Damianowi Błaszczykowi, za zgodę na przeprowadzenie takich zajęć w bibliotece.

Zajęcia dotyczyły bezpiecznej zabawy podczas ferii. Ratownicy przedstawili uczestnikom warsztatów sytuacje, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, a także pokazali, jak udzielać pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Dzieci na fantomach ćwiczyły masaż serca i wykonywały sztuczne oddychanie.

Drugi dzień zajęć zatytułowany był: W krainie klocków LEGO i łamigłówek. Dzięki uprzejmości Centrum Edukacyjnego „Twój Robot Tomaszów”, najmłodsi uczestniczyli w zajęciach z robotyki. Zajęcia poprowadzili p. Jakub Maciejek z synem Maksymilianem oraz p. Anna Musialik. Dzieci zbudowały roboty z klocków Lego Boost – auto, zaś z Lego Mindstorms EV3 – kuszę. Następnie uczestnicy zajęć programowali je za pomocą aplikacji na laptopach i tabletach. Później przyszedł czas na zabawę wykonanymi modelami. Kolejnym punktem spotkania w bibliotece były zajęcia „łamanie głowy” czyli rebusy, zagadki, krzyżówki, koło fortuny czy puzzle.

Baśnie bawią i uczą - to hasło trzeciego dnia warsztatów. Rozpoczęto biblioterapią – zajęciami edukacyjnymi dla dzieci. Uczestnicy obejrzeli teatr kamishibai „Brzydkie Kaczątko” Hansa Christiana Andersena. Przez całe spotkanie w tle słychać było starodawną japońską muzykę ludową. Dzieci poznały historię „papierowego teatru” oraz dyskutowały o obejrzanej baśni, a także szukały w słownikach słowa tolerancja  i odczytywały jego znaczenie. W Pokoju Bajek odbył się seans filmowy z projekcją bajki „Mała Stopa” z zasobów biblioteki.

Czwarty dzień warsztatów to sportowe harce. Nie zabrakło zajęć sportowych w klubie sportowym „Academia Gorila”. Michał Zajączkowski i Szymon Kazimierski zaprezentowali bardzo atrakcyjny pokaz sportu walki jakim jest Brazylijskie JiuJitsu. Najmłodsi z zapałem wykonywali pokazywane chwyty. Po powrocie do biblioteki dzieci grały w GryKinect: Sports, Dance Central, Adventures, Rush i Disney Pixar Adventure.

W ostatnim dniu warsztatów zatytułowanym: Z grami planszowymi za pan brat! dzieci miały okazję zagrać w gry planszowe dzięki „Stowarzyszeniu Topory”. Zajęcia prowadził: p. Sebastian Wawrzyńczyk prezes stowarzyszenia. Najmłodsi zagrali w takie gry: Skyline, Wilki i Owce, Kwiatki, Carcassonne, Polska, A kysz! Ekspedycja i in.

Po rozgrywkach przyszedł czas na zakończenie zimowych warsztatów w bibliotece. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki.

Każdego dnia na najmłodszych czekał słodki poczęstunek oraz owoce ufundowany przez Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Pizzę dostarczyła pizzeria Fiero, zaś jabłka Gospodarstwo Sadownicze mgr. inż. Arkadiusza Orzeszka. W zimowych zajęciach w bibliotece pomagał wolontariusz: p. Piotr Długosz - dziękujemy.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe