W trosce o czyste powietrze wymień stary piec

  • 30.01.2020, 12:16
  • Joanna Sztymelska
W trosce o czyste powietrze wymień stary piec
Jak będzie wyglądała najbliższa edycja Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego? Zdecydują o tym mieszkańcy. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 30 stycznia w Urzędzie Miasta, prezydent Marcin Witko zaproponował nowe podejście do TBO. O jego ostatecznym kształcie zdecydują jednak mieszkańcy. Niebawem zostanie udostępniona specjalna ankieta, w której będzie można wyrazić swoje zdanie.

Do wyboru będzie kilka wariantów. Jedną z propozycji jest przesunięcie części środków na dotacje do wymiany pieców i zawężenie budżetu jedynie do „ekologicznych projektów”.

‒ Dane, które uzyskaliśmy podczas inwentaryzacji źródeł ciepła w mieście, skłaniają do refleksji. Mam więc propozycję dla tomaszowian.  Może część budżetu partycypacyjnego powinna być przeznaczona na zielone projekty? Na walkę ze smogiem?  TBO to budżet mieszkańców i to oni zdecydują jak będzie on wyglądał i czy coś w ogóle zmieniać – mówi Marcin Witko i zachęca do głosowania w ankiecie.

W przyszłym tygodniu na stronie https://tomaszowskibo.pl/ pojawi się ankieta z przygotowanymi możliwymi wariantami.

Inwentaryzacja pieców została zakończona zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego do 15 października 2019 roku. Ankiety można było składać za pośrednictwem platformy internetowej oraz poczty elektronicznej lub w trakcie wizyty osobistej w Urzędzie Miasta w Wydziale Ochrony Środowiska. Ponadto  ankieterzy starali się dotrzeć do wszystkich właścicieli nieruchomości, którzy ankiety nie złożyli w wyznaczonym terminie. Wypełnione ankiety nadal oczywiście można składać w Urzędzie Miasta.

W rezultacie przeprowadzonej inwentaryzacji pieców i urządzeń grzewczych w 2019 roku udało się uzyskać informację z 5134 posesji. Wyniki przedstawiają się następująco:

‒ 5834 urządzeń grzewczych w 5134 posesjach,

‒ 4290 urządzeń na paliwo stałe,

‒ 1284 pieców na gaz,

‒ 93 posesje ogrzewane jest z miejskiej sieci ciepłowniczej,

‒ 84 budynki ogrzewane olejowo,

‒ 75 posesji ogrzewane jest poprzez OZE,

‒ 8 budynków nie jest aktualnie ogrzewanych

wykres - piece - wyniki - styczeń 2020

Warto nadmienić, że różnica pomiędzy liczbą posesji, a liczbą pieców i urządzeń grzewczych wynika z faktu, że na jednej posesji jest więcej niż jedno źródło ciepła (np. jednocześnie jeden dom ma piec na paliwo stałe, jak i gazowe albo ogrzewany jest gazem ziemnym i dodatkowo ma kominek).

Z wykresu wynika, że ze starego źródła ciepła korzysta nadal 37% posesji. Nowych pieców jest 31%, natomiast z pieców  i urządzeń grzewczych w przedziale wiekowym 5-10 lat korzysta 32% tomaszowian.

W 1225 posesjach właściciele deklarują wymianę pieców.

W 2019 roku Urząd Miasta zlecił opracowania Gminnego Programu Niskoemisyjnego. Autorem tego dokumentu jest firma EKOLOG Sp. z o.o. z Poznania. Prace nad nim potrwają do końca maja 2020 roku. Przedmiot zamówienia obejmuje kompleksowe przygotowanie dokumentu wraz z przeprowadzeniem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. 

loadingŁaduję odtwarzacz...


- Podejmujemy wiele inicjatyw i akcji, żeby poprawiać czyste powietrze, chociażby takich, jak wymiana starych autobusów, pomagamy ludziom w wypełnianiu wniosków w programie "Czyste powietrze" i mamy bardzo duże uczestnictwo we wszystkich programach rządowych. Ostatnio przeprowadzona inwentaryzacja źródeł ciepła w Tomaszowie Mazowieckim pokazała, że pieców węglowych w naszym mieście jest, niestety, jeszcze wciąż bardzo dużo. Największa ich ilość, to są piece o wieku powyżej 10 lat, czyli możemy przypuszczać, że mogą mieć 15, a nawet 20 lat. Wiemy wszyscy, że tak stare piece, tak zwane śmieciówy, czyli piece na wszystko. W związku z tym, chcemy zaproponować mieszkańcem, w celu dbania o nasze zdrowie io czystość powietrza w mieście, aby przeznaczyć środki Budżetu Obywatelskiego lub ich część na tzw. zielony budżet.Przeznaczymy je na dofinansowanie źródeł ciepła, nowoczesne rozwiązania technologiczne i wymianę tych starych kopciuchów na nowe - mówił Prezydent Witko 

Prezydent podkreślał, że władze miasta mają świadomość, że zakazy i kary nie pomagają. Przytoczył przykład Krakowa, gdzie już od wielu miesięcy funkcjonuje zakaz spalania paliw stałych w piecach, a mimo to, wczoraj powietrze było najgorsze w Polsce. - Nawet były propozycje, aby w Krakowie ogłaszać stan klęski żywiołowej, tak niskiej jakości było powietrze. Nic nie jest w stanie tak dobrze wpłynąć na poprawę, jak pomaganie mieszkańcom poprzez dofinansowanie wymiany źródeł ciepła  
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WuPe
WuPe 01.02.2020, 22:46
W szkole podstawowej mnie uczono, że smog, to nie dym z komina, a mieszanka dymu z parą wodną. Coś się w definicji zmieniło?
W.S.
W.S. 01.02.2020, 22:23
Zastanawiam się jak te dane były zbierane. Czy dotyczą budynków prywatnych czy też miejskich zarządzanych przez TTBS ? Ostatnio czytałem odpowiedź TTBS na interpelację Radnego P. Kucharski z dnia 7.01.2020 r. w sprawie kopciuchów. Zarząd
podaje,że na 183 posesje skontrolowane stwierdzono 1713 piecy węglowych ogólnie. Nie wyszczególniono ile piecy jest w danym mieszkaniu. Nie ma też informacji po ile lat mają te piece. Wiem ze swojego doświadczenia , że są piece kaflowe które mają nawet po 20 lat. Z tych cząstkowych danych można zauważyć,że Prezydent ma bombę ekologiczną w budynkach należących do miasta. Pytanie czemu media nie zadały pytania jak planuje rozwiązać ten palący problem i z jakich pieniędzy ?

Eko ...nomicznie dla nich nie dla Nas
Eko ...nomicznie dla nich nie dla Nas 31.01.2020, 06:19
Przyczyną smogu jest tylko i wyłącznie zasiarczony węgiel a nie stary piec. Ciemnotę Nam wciskają tym eko... to decydenci dopuszczają go na rynek detaliczny zamiast ograniczyć jego sprzedaż tylko do elektrociepłowni. Ale tak dziala system finansowy źerujacy na Nas.
Mirek
Mirek 31.01.2020, 11:21
Można palić ekologicznym węglem tak jak to robią Niemcy na masową skalę, wykorzystując węgiel wysokiej jakości. A nam Polakom sprzedaje się węgiel zza Buga, smolisty, zasiarczony... zamykając i ograniczając jednocześnie wydobywanie naszego polskiego węgla.
@Mirek
@Mirek 01.02.2020, 01:23
Dwa mity:

1. Niemcy na masową skalę, wykorzystując węgiel wysokiej jakości.

2. A nam Polakom sprzedaje się węgiel zza Buga, smolisty, zasiarczony... zamykając i ograniczając jednocześnie wydobywanie naszego polskiego węgla.

Już Baca–Pogorzelska próbowała na tym drugim jechać i jak w Dzienniku Gazecie Prawnej nie dostała etatu, tak nie dostała. Antracyt niby nielegalnie zwożony do Polski z obiętego sankcjami Donbasu miał zrobić z niej gwiazdę, trąbiono o tym w mediach Agory, w Tok FM chyba co miesiąc była zapraszana do godzinnej audycji, materiały na podstawie jej tekstów robił TVN... i nic :))

Jakoś tych tematów powiązań PiSu z Putinem, imają się tylko sensaci typu narkomana Piątka i właśnie kwoki, która myślała, że wypłynie na jednym temacie na topową dziennikarę. Po 3 latach sama zwolnliła się z redakcji, z powodu słabych warunków socjalnych, jakie miała od początku.

Dziennikarze o niezłej reputacji piszacy o konflikcie w Donbasie jak Paweł Reszka jakoś nie potwierdzają tych rewelacji.

Od Ruskich węgiel kupuje cała Europa. Taki sam.
bejc
bejc 30.01.2020, 21:58
A smog samochodowy jest oczywiście czystym powietrzem.Jeżeli można sprawdzać liczniki samochodowe to czemu nie można sprawdzać tego co wychodzi rurą ?
WuPe
WuPe 02.02.2020, 04:52
Pseudoekolodzy twierdzą, że smog to dym wyłącznie z komina kopciucha w sezonie zimowym:-) Co tam, że każdy ma teraz samochód... A nawet jak dojeżdża do pracy autobusem, to obowiązkowo fajeczka na przystanku i dmuchanie na wszystkich dookoła...
Nilu
Nilu 30.01.2020, 23:48
Normalnie powinno być na przeglądzie auta sprawdzane . Ogrzewanie mieszkań powoduje jeszcze raz takie zanieczyszczenie powietrza jak samochody.
jak to?
jak to? 31.01.2020, 00:00
nawet dwa razy „jeszcze raz” ale fakt jest faktem, że samochody są źródłem niskiej emisji. No ale, że dotyczy to klasy średniej to w małych miastach temat się wypiera. Bo jak to? Co  „nas” będzie od „plebsu” odróżniać jeśli nie samochód? Cooo?

Pierwsze gazowanie ludzi przez Niemców odbywało się przy użyciu spalin. „Ale nie teraz już. My mamy tera nowe technologie i diesel jest tera bezemisyjny. Szczególnie w Volkswagenach”
Leczyć ...z hipokryzji
Leczyć ...z hipokryzji 31.01.2020, 00:04
ja pamiętam takie nagranie pani Bogny, gdzie się pokazywała grajacych w piłkę na tym nowym boisku za Lidlem przy Lechii przy siekierzastym smogu. Filmowanie z jękiami jaki to strasznie, pokazywany stan powierza z Airly, ...w odpalonym mruczącym, chba nawet przez chwile jadącym samochodzie. To jeszcze może gdzieś jest warto skopiować :)))

Nioo, tęgie główki z was.

Troska panie o środowisko i o los naszych dzieciaczków. O planetę dla nich.
O_O
O_O 30.01.2020, 23:27
oj przestań! To burzy narracje o kopciuchach biedoty!
Smog to przecież wiadomo, że ich wina. Wyłapywać z lądu, wyłapywać i powietrza z autoamty karać! Surowo karać. Właściwie to do tych nor nie trzeba nawet wchodzić, wiadomo po ryjach, że palą nielegalnie. Wyrzutki społeczne.
O_O
O_O 30.01.2020, 23:31
Samochody? Śmiesz żartować!? Samochody mamy najnowocześniejsze bo prawie elektryczne. Ekrany przecież LCD są. To elektryczne. Całe miasto na takim ekraniku mam wskazówka pokazuje mi gdzie jechać, czasem tylko wygnę jakiś znak czy najdadę na przejściu staruszkę. Ale to widomo skad taka staruszka śmierdząca naftaliną.
O_O
O_O 30.01.2020, 23:31
Aaaa i jeszcze zapomniałem! Należy pamietać, że samochód służy też do pracy!

Hahahaha :)))
>
> 30.01.2020, 19:09
Przystanku przy Mazowieckiej starowniki 70+ nie doczekają się już, a grosiki w kontekście wyzwań związanych ze smogiem nie zostaną rozwiazne.

W samej formule „proekologiczne projekty”, widzę zagrożenie wyciagania kasy na gadżety, w zielonych obudowach, bzykające, błyskajace które będą mierzyć nam stężenie dymu, wrzucać to na aplikacje, i kosztowały 10 tysi za sztukę.
Każde z większych osiedli będą miały swój miesiąc gdy to będzie latać, a my będziemy mogli przez okno popatrzeć jak to fajnie wygląda i mieć poczucie, że jest lepiej. No w sumie.

WuPe
WuPe 01.02.2020, 22:54
Projekt przystanku św. Antoniego-Batalionów Chłopskich jest jak najbardziej projektem proekologicznym. W ostatnim czasie powstała wielką zatoka autobusowa na ul. Mazowieckiej. Cóż, dziwnie zakładam, że poparcie dla tamtej koncepcji nie było tak duże jak dla zatoki na Antoniego... Podejrzewam też, że byłaby tańsza w realizacji...
>
> 30.01.2020, 19:11
Jeszcze przepraszam, ale przypomniało mi się, cze te czytniki wbijane w pieńki drewna na opał sprawdzają się? Straż Miejska odnotowuje dużo zawilgoconych pieńków? :)))

Pozostałe