Pojawią się nowe latarnie. Będzie bezpiecznie i oszczędnie

  • 31.01.2020, 21:43
  • Mariusz Strzepek
Pojawią się nowe latarnie. Będzie bezpiecznie i oszczędnie
Dzięki współpracy obu tomaszowskich samorządów na ulicach miasta będących w zarządzie Powiatu pojawią się nowe latarnie uliczne. Powiat w kwocie 100 tysięcy złotych dofinansuje wymianę części oświetlenia. Wymiana latarni ulicznych poprawi w znacznym stopniu widoczność, a tym samym bezpieczeństwo uczestników ruchu, oszczędność zużycia energii, ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery, poprawę estetyki i eliminację niepożądanych zjawisk, np. "zanieczyszczenia światłem" tj. nadmiernego oświetlenia nocnego, spowodowanego przez jego sztuczne źródła.

.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

A.
A. 10.02.2020, 09:41
Co do kwestii tego gdzie jest za dużo światła a gdzie za mało wystarczy przeanalizować normy dotyczące poziomów natężenia oświetlenia i porównać to z dokumentacją przetargową na takie modernizacje. Powinna zostać wykonana symulacja poziomów natężenia oświetlenia zgodnie z obowiązującymi normami.
W przypadku oświetlenia ulicznego należy również wyznaczyć odpowiednią klasę drogi na podstawie analizy natężenia ruchu i dopuszczalnych prędkości. Inną klasę będzie miała droga powiatowa, inną osiedlowa z powolnym ruchem pojazdów, czy są chodniki, drogi rowerowe itd..
Nie zawsze wymiana 1 za 1 jest dobrym rozwiązaniem. Jest to najprostsze i najszybsze rozwiązanie z wykorzystaniem istniejącej instalacji i infrastruktury (słupy i maszty oświetleniowe).
Niestety często okazuje się, że taki projekt nie powstaje. Miasto zakłada wymianę przykładowo 50 lamp ulicznych a firmy składają oferty na dostawę i montaż 50 nowych opraw LED często dobierając ich moc i strumień świetlny pod kątem tego na co mogą dać dobrą cenę.
Po wymianie opraw powinny być wykonane pomiary poziomów natężenia oświetlenia a wyniki należy porównać z wymaganiami norm i założeniami projektowymi.
W przypadku źródeł konwencjonalnych moc źródła zawsze odpowiadała ilości strumienia świetlnego emitowanego przez źródło światła. W przypadku źródeł LED niestety tak nie jest. Tutaj istotnym parametrem jest skuteczność świetlna czyli ilość lumenów uzyskiwana z jednego W mocy.

Często niestety okazuje się, że wybrana w przetargu tańsza oprawa oświetleniowa ma się nijak do tej, która została przyjęta w opracowaniu projektu i symulacji natężenia oświetlenia (o ile w ogóle została wykonana). Ma podobną moc ale niższy strumień świetlny, albo inną optykę. W rezultacie uzyskujemy efekt końcowy niezgodny z przepisami, normami i dokumentacją projektową co często jest ignorowane i mimo wszystko przechodzi wszystkie odbiory i akceptacje.

Niestety często takie modernizacje bez rzetelnie wykonanego projektu przynoszą marne efekty. Patrzy się tylko na mniejsze zużycie mocy i niską cenę oprawy.
Pomijając kwestie jakości, trwałości i gwarancji. W przypadku konwencjonalnych opraw ulicznych wystarczyła wymiana źródła światła. Przy oprawach LED wymienić będzie trzeba całe oprawy tylko nie wiadomo czy kolejna dostawa z Chin będzie taka sama i czy w ogóle importer będzie jeszcze istniał.
w_p
WuPe 02.02.2020, 17:20
Ostatni blok na św. Antoniego - niedawno mieszkańcom postawiono pod samymi oknami ledy. Nadal stoją, więc zakładam, że nikomu nie przeszkadzają.
Ledowki to g... Chyba, że drogie
Ledowki to g... Chyba, że drogie 01.02.2020, 21:16
Jak ulice będą oświetlone jak Barlickiego, to proszę na mojej ulicy nie zmieniać sodówek na ledowki. W moim pokoju na ledowkach jest jaśniej niż na Barlickiego. Hahaha
Q
Q 01.02.2020, 08:55
Zapraszam na wycieczkę do Parku Rodego w godzinach wieczornych. Równie dobrze tych lamp mogłoby nie być...
?
? 01.02.2020, 09:34
A w parku powinno byc jak na plycie lotniska.

Czy to pan ktory zaczepil mnie i narzekal ze swiatelek w zeszlym roku bylo "wincy" a w tym jetst " mniyj"? Pan jest jakims radnym z SLD jakos z lat ubieglych prawda? Rylo tak mi sie kojarzy nie chce mi sie nazwiska szukac, bo wszysycy mniej wiecej tacy sami z pretesjam bylisce i tylko je po sobie Miastu zostawlsce. W parku byl pan z psem za 4-5 tysiecy. Czy to pan?

aaa
aaa 01.02.2020, 09:55
Nikt nie mówi, że powinno być jak na płycie lotniska ale wystarczy porównać nowo wyremontowany park z parkiem Rodego różnica jak niebo a ziemia. Chciałbym zaznaczyć, że Park Rodego był w niedalekiej przeszłości remontowany i oświetlenie też było wymieniane tylko jak to w Polsce zamiast zrobić coś porządnie to postanowiono zaoszczędzić.
Swoją drogą to czepianie się kogoś za poglądy albo kto na kogo głosuje lub też tego z jakim psem chodzi na spacery to już zagranie poniżej pasa. Każdy ma swoje poglądy i głosuje na kogo chce a jeśli kogoś stać na psa za 4-5 tys to śmiało niech kupuje jak tylko ma taką ochotę.
? (tylko własne zdanie)
? (tylko własne zdanie) 01.02.2020, 11:55
nie jest źle. Do przestępstw nie dochodzi (może na marginesie odnotowując, że coraz mniej tam drzew – a radny PO jak on tam ma (?), taki wymuskany(?) nawet wnosi by karczować dalej, bo gawrony tylko kupy robią na samochody, a w nocy bzykaja się i skrzeczą), zatem z jednej stony parku, nawet latem można przejrzeć drugą. Ty jeszcze chcesz tutaj jakieś światłobłyski robić.

Póki co jest to kameralne, bezpieczne miejsce. W żadnym parku w środku nocy, ktoś strachliwy nie będzie czuł się komfortowo.

W okolicy Bulwar nie ma kamienic z ludźmi. Tutaj, co byście nie myśleli o mieszkańcach TTBSów ktoś śpi, ktoś chce wypocząć w nocy do pracy. Najczęściej nędznej, z przełożonymi bez zębów, przy każdym kontakcie upadlajacych.

Chociaż tam też mieszkają ludzie których lubicie. Postkomuszki takie. Z pieskami właśnie za 4-6 tysięcy. Te wszystkie domki przy Szkolnej.

Nie lubię zwykle powoływać się na anglojęzyczne źródła, ale polskich nadal jest bardzo mało, naprawdę - poklikajcie hasło
Light pollution (zanieczyszczniie świetlne w polskojęzycznej Wikipedii), to nie są jakieś wymyślane zjawiska. Nikt nie chce na tym zarobić, bo to są postulaty o nie za silne oświetlenie i jedynie o oprawy tych lamp.

No i znowu, poza enerooszczędną technologia, której po prostu nie było, w PRL te lampy były jednak odpowiedni i wyprofilowane, a światło padało na to na co miało padać, a nie ludziom w okna prze całą noc.

Teraz ci zainstaluje bombę, którwa wali 306 stopni dookoła, potem się dziwią, że ludzie swirują. Z niedospania, z ciągłego hasłasu, ze smrodu na ulicy każdego wieczora.

Światłem leczy się depresje, więc światło nie jest nam obojętne. Jego nadmiar również szkodzi.
w_p
WuPe 02.02.2020, 17:11
Jak do przestępstw nie dochodzi? To jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w mieście. Ogólnie w TM jest teraz tak niebezpiecznie, że po zmroku nikt bez potrzeby nie wychodzi z domu. Patroli policyjnych od paru lat nie mamy. Ściągamy posiłki z Łodzi, gdzie patrole są odważniejsze.
!
! 03.02.2020, 13:10
Znawca od niebezpieczeństw i patroli policyjnych - nasze złe inne lepsze itd.
Nie ma ludzi chętnych tam do pracy, dlatego są wolne wakaty. W tej chwili to mało atrakcyjna robota. Niebezpieczna i słabo płatna. A wymagania wszyscy mają kooosmiczne... i tak to oto jest. I nie przesadzaj też z tym wychodzeniem po zmroku.
Dobre, jasne oświetlenie jak najbardziej jest potrzebne, mogą być i LED-y, np. ul. Strzelecka - Św.Antoniego elegancko świecą.
?
? 01.02.2020, 12:07
(...) Swoją drogą to czepianie się kogoś za poglądy albo kto na kogo głosuje lub też tego z jakim psem chodzi na spacery to już zagranie poniżej pasa (...)

Dlaczego poniżej pasa? Jakieś nazwisko padło?
Oceniam grupę społeczną – złodziei, bo jeśli ktoś przez 30 lat pełniąc jakaś płatną funkcje nic po sobie nie pozostawia, a mógł, a jeśli czuł, że nie mógł to nie powinien tak „pracować” no to kto to jest.

Co z tym argumentem „w każdej prywatnej firmie to by nie przeszło” (co też nie jest prawdą, bo w tych większych, gdzie właściel jest tysiące kilometrów od interesu, dochodzi też do wałków, a firma działa bo w wyzyskuje najsłabszych pracowników na masową skalę i jakos wszystko działa) , no ale założmy, że prywatna firma to jest jakiś wzorzec zarządzania – jeśli nie czujesz sie na siłach zwijasz inerest idziesz pracować do kogoś. A nie zarządzanie miernot, pozorantów przez 30 lat, doprowadzajac Miasto do stanu w którym każdy kto może bierze nogi za pas.
Tak było. Jesteście za to odpowiedzialni, jakbys nie straszył.
ww
ww 31.01.2020, 22:56
Dziękuję Panie Redaktorze za poruszenie problemu zanieczyszczenia nadmiernym naświetleniem.

To jest po raz pierwszy poruszane w Tomaszowie – tutaj dzięki Panu, a jeśli na obradach Powiatu również Pan podjął ten temat, to tym bardziej dziękuję.

Szczerze, bezinteresowanie w tym przypadku, bo przy drodze powiatowej nie mieszkam.

Chociaż jak wskazują badania również gwałtowne zamiany oświetlenia są również szkodliwe. Trochę jak z klimatyzacją podczas upalnego lata.
ww
ww 31.01.2020, 23:03
Co do poprawy estetyki, no to tego się obawiam.

Z roku na rok jest coraz gorzej i chodząc po mieście gołym okiem widać, że ta PRLowska wypada najlepiej. Boję się przaśnego gustu wybierajcych, zachłanności sprzedających wciskających przesadzone badziewie jak te słupy z pastiku na których wiszą tzw. bomby czyli te kule wzdłuż św. Antoniego. Zachęcam do przyjrzenia się stanowi tych latarni właśnie między innymi przy Sarostwie, ale też przy banku spódzielczym / nowej Żabce przy przejściu dla pieszych od DH Tomasz. Tam gdzie wiejżdżają auta dostawcze te ten plastik jest uszkodzony, odpada i widać brzydką brudn gąbkę.

Prosimy o PROSTE i mocne słupy latrniane. Bez wodotrysków, zbędnych zdobień i wszystkiego co kojarzy się z terminem „pozłacanej biedy” Lata 90 i kilka późniejszych to pod katem tych inwestycji w małą architekturę w Tomaszowie to był DRAMAT.
w_p
WuPe 02.02.2020, 17:14
To prawda, że badziewie, ale swój urok w tak szerokiej alei mają.
ww
ww 31.01.2020, 23:25
Google: „Zanieczyszczenie świetlne Wikipedia”
ww
ww 31.01.2020, 23:28
W polskojęzycznej Wikipedii to hasło jest napiane niestety tylko na jednym źródle, ale kliknijcie w lewej kolumnie Wiki na anglojęzyczną.

Problem istnieje i jest poważny.
Xxx
Xxx 31.01.2020, 22:02
Ciekawe na ul. Warszawskiej też są nowe latarnie i co, ciemność widze😄
PZPR
PZPR 31.01.2020, 22:09
Czego się czepiasz? Masz napisane - eliminację niepożądanych zjawisk, np. "zanieczyszczenia światłem" tj. nadmiernego oświetlenia nocnego, spowodowanego przez jego sztuczne źródła.

Pozostałe