„Zdalna szkoła+” - 50 milionów w 7 dni. Inowłódz i Rzeczyca z dofiinansowaniem

 • 22.05.2020, 16:33 (aktualizacja 26.05.2020, 16:11)
 • redakcja
„Zdalna szkoła+” - 50 milionów w 7 dni. Inowłódz i Rzeczyca z dofiinansowaniem
W tydzień do programu „Zdalna szkoła+”, w ramach którego finansowany jest zakup sprzętu do zdalnej edukacji, zgłosiło się już ponad 1100 gmin. Większość z wniosków jest już pozytywnie rozpatrzona. Opiewają na ponad 50 milionów zł. Z powiatu tomaszowskiego na liście znalazły się dwie gminy: Rzeczyca i Inowłódz

„Zdalna szkoła+” to kolejny po „Zdalnej szkole” program w ramach którego finansowany jest zakup sprzętu – komputerów i laptopów – ale i oprogramowania czy mobilnego dostępu do internetu, potrzebnych do zdalnych lekcji. Tym razem przeznaczono na ten cel 180 milionów złotych. Gminy mogą liczyć na wsparcie od 35 do 165 tysięcy złotych. Kwota, którą dostaną zależy od liczby rodzin wielodzietnych, które mieszkają na ich terenie i korzystają z gminnej pomocy. Złożenie wniosku jest gwarancją otrzymania dofinansowania.

Nabór wniosków ruszył dokładnie tydzień temu – 15 maja.

Zasada jest taka: sprzęt kupuje gmina i wypożycza go uczniom lub nauczycielom, którzy najbardziej go potrzebują. Kiedy lekcje wrócą do szkół, sprzęt też tam trafi - będzie mógł być wykorzystywany przez wszystkich uczniów.

- Jak do tej pory najwięcej wniosków wpłynęło z gmin województw mazowieckiego, wielkopolskiego, lubelskiego, małopolskiego i łódzkiego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Złożenie wniosku to gwarancja otrzymania dofinasowania. Z zakupami nie trzeba czekać na przelew. Pokrywamy wydatki poniesione od 16 marca – przypomina szef MC.

A jak radzą sobie inne województwa? Oto szczegółowe dane:

 • dolnośląskie – 78 wniosków,
 • kujawsko-pomorskie – 61 wniosków,
 • lubelskie – 89 wniosków,
 • lubuskie – 32 wnioski,
 • łódzkie – 86 wniosków,
 • małopolskie – 87 wniosków,
 • mazowieckie – 158 wniosków,
 • opolskie – 34 wnioski,
 • podkarpackie – 77 wniosków,
 • podlaskie – 39 wniosków,
 • pomorskie – 69 wniosków,
 • śląskie – 71 wniosków,
 • świętokrzyskie – 36 wniosków,
 • warmińsko-mazurskie – 47 wniosków,
 • wielkopolskie – 115 wniosków,
 • zachodniopomorskie – 50 wniosków.

W sumie to 1129 wniosków. A to oznacza, że w 7 dni od rozpoczęcia naboru wniosków, o dofinasowanie wystąpiło 46% wszystkich uprawnionych gmin.

Błyskawiczne formalności

Wnioskowanie o dofinansowanie jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), czyli instytucja, która przyjmuje i rozpatruje wnioski stosuje najprostszą i najszybszą z możliwych procedur.

- Dziennie rozpatrujemy po kilkaset wniosków. Wszystko po to, by możliwie najszybciej wrócić do gmin z informację o decyzji. Kolejny krok to podpisanie umowy. Do tej pory podpisaliśmy ich już 18, a kolejne kilkaset umów podpiszemy w najbliższych dniach – mówi Katarzyna Blachowicz, zastępca dyrektora CPPC. - Tak jak w programie „Zdalna szkoła”, teraz także stawiamy na minimum formalności i maksimum skuteczności. Zachęcamy wszystkie gminy do udziału w programie – dodaje.

CPPC każdego dnia na swojej stronie publikuje listę gmin, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone. Jest tam także informacja o wnioskowanej i otrzymanej kwocie dofinansowania.

To co najważniejsze – z zakupami nie trzeba czekać na podpisanie umowy i przelew. W ramach programu możemy zwrócić pieniądze za sprzęt już kupiony – pokrywamy wydatki poniesione od 16 marca.

- Większość gmin właśnie tak robi, nie czeka z zakupami na pieniądze na koncie. Każdego dnia z różnych stron Polski dostajemy informacje o kolejnym sprzęcie, który trafił do uczniów i nauczycieli, którzy najbardziej go potrzebują – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Za otrzymane w ramach programu pieniądze można również sfinansować niezbędne oprogramowanie, ubezpieczenie sprzętu, mobilny dostęp do internetu lub inne uzasadnione wydatki (np. akcesoria).

Wnioski przyjmuje Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Na stronie CPPC można znaleźć m.in. pełną dokumentacje programu, aplikację do składania wniosków, wzór umowy i informator – kompendium wiedzy o programie.

Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

question
question 22.05.2020, 21:14
Wszystko pięknie wygląda - na papierze i medialnie. Efekt jest taki, że Tomaszów i powiat tomaszowski dostały dofinansowanie z programu Zdalna Szkoła - po 100.000 zł. Tylko, że do tej pory nikt nie widział nawet jednego tabletu z tego programu. W takim tempie nadejdą wakacje i komputery trafią do szkół.
Druga sprawa to, że tak naprawdę nie powinno być rodziny, w której zabrakłoby komputera, laptopa, notebooka czy tabletu dla dziecka. Wszak rodzice na to dziecko dostają co miesiąc nie kontrolowane 500 zł. Stać ich na zakup sprzętu. Jak nie stać znaczy rodzice wydają te środki nie do końca zgodnie z przeznaczeniem (nie wspomnę tu, że m.in. na alkohol). I dać takiemu uczniowi laptop. Za kilka dni będzie na bazarze za parę groszy. I co szkoła ściągnie pieniążki za ten sprzęt? Nie, bo nie będzie miała z czego.
Wiktor
Wiktor 22.05.2020, 22:54
Zgadzam się! Dodatkowo wyraźnie jest napisane że dla rodzin wielodzietnych, a to samotni rodzice z jednym dzieckiem już nie zasługują na pomoc?

Pozostałe