Stal nierdzewna w architekturze. Warto dostrzec i docenić jej potencjał

  • 22.06.2020, 12:07 (aktualizacja 23.06.2020, 21:13)
  • Mariusz Strzepek
Stal nierdzewna w architekturze. Warto dostrzec i docenić jej potencjał
Wiele dziesięcioleci musiało minąć, do momentu, aż mogliśmy się wreszcie cieszyć szerszym zastosowaniem stali nierdzewnej. Choć już na początku XIX wieku zauważono, że zastosowanie żelaza i chromu zapewnia odporność na korozję, długo trzeba było czekać na uzyskanie materiału, który miałby jednocześnie należytą wytrzymałość mechaniczną. Pierwszy dostrzegł jego zalety przemysł, gdzie ułatwił tworzenia najrozmaitszych instalacji. Choć architektura również dość szybko także się na nich poznała, to w naszych warunkach od stosunkowo niedawna mamy szansę doceniać je w pełni.

Połączmy praktyczne zalety z estetycznymi

Choć materiał ten pozwala na wiele więcej do najczęstszych zastosowań, w których stal nierdzewna ujawnia swoje zalety, nalezą u nas wszelkiego rodzaju balustrady, poręcze i inne tego rodzaju detale. Zadanie, które stoi przed tego typu elementami nie jest tak łatwe, jak może się wydawać, co bez trudu dostrzeżemy wszędzie tam, gdzie zastosowano inne rozwiązania. Elementy drewniane, zwłaszcza niepoddawane regularnej konserwacji, dość szybko wyglądają po prostu źle, aż potrafią się rozpadać. Zwykła, tzw. czarna stal wymaga zabezpieczenia. Możemy ją oczywiście ocynkować i pomalować, co zapewni naprawdę wysoki poziom ochrony. Tam, gdzie nieustannie będzie jednak wycierana przez tysiące rąk – a więc zwłaszcza w obiektach publicznych, a przy tym poddawana destrukcyjnemu wpływowi warunków zewnętrznych, również takie elementy niebawem przestają wyglądać tak doskonale, jak w dniu montażu.

Wreszcie: wygląd. Farba, choćbyśmy bardzo starannie dobierali jej odcień, nigdy nie da tak znakomitego efektu, jak właściwie użyty materiał w stanie sprawiającym wrażenie surowego. I to właśnie najlepiej współgra z elementami o praktycznym przeznaczeniu.

Zrobić raz, a dobrze! Z „nierdzewką” to łatwe

Kluczowa jest jednak oczywiście trwałość  - jak już zauważyliśmy, cóż nam po wyglądzie, jeśli przeminie on bardzo szybko. Stal nierdzewna pod tym względem nie ma sobie równych, zwłaszcza jeśli zadbamy o dobranie gatunku odpowiedniego do konkretnych warunków użytkowania – tutaj warto korzystać ze wsparcia specjalistów, takich jak np. INOX Polska. Konieczne jest też rzecz jasna prawidłowe wykonanie. Należy unikać łączenia z elementami ze stali czarnej, gdyż, tym bardziej w warunkach zewnętrznych, a więc przy narażeniu na wilgoć pełniącą rolę elektrolitu, spowoduje to ich przyspieszoną korozję galwaniczną.

Stali nierdzewnej nie zagraża natomiast właściwie nic. Trudno wręcz wskazać materiał – może poza niektórymi spiekami ceramicznymi, ale te pełnią zupełnie inną rolę – który miałby równie niewielkie wymagania konserwacyjne. W połączeniu z dużą wytrzymałością i łatwą obróbką daje to kreatywnym projektantom niesamowitą wręcz swobodę jego stosowania, co przekłada się na atrakcyjną postać tworzonych przez nich detali architektury. Jeżeli więc tworzymy obiekty, które swoją funkcję pełnić mają przez długie lata, a ich utrzymanie ma nie wymagać istotnego nakładu pracy, wybór jest oczywisty.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe