Od fundamentów po aranżację wnętrz - co musisz wiedzieć o budowie domu

  • 04.08.2020, 16:08 (aktualizacja 07.08.2020, 15:49)
  • Artykuł partnera
Od fundamentów po aranżację wnętrz - co musisz wiedzieć o budowie domu
Podjęcie decyzji o postawieniu własnego domu, niesie za sobą szereg kolejnych, bardzo ważnych decyzji. Budowa domu trwa często przynajmniej kilkanaście miesięcy i całkowicie wpływa na codzienność, dlatego jest to decyzja bardzo odpowiedzialna i trudna. Zabierając się za budowę, należy dokładnie i bardzo szczegółowo zaplanować każdy kolejny etap, aby żadna z sytuacji nie było zaskoczeniem. Jeśli budowę i całą późniejszą aranżację zorganizuje się w odpowiedni i przemyślany sposób, budowa domu nie będzie kojarzyć się jako ciężka i wykańczająca, lecz przyjemna i prowadząca do spełnienia największych marzeń.

Formalności i finanse

Decydując się na budowę własnego domu, trzeba dobrze zaplanować swój budżet. Odkładanie pieniędzy na ten cel powinno zacząć się na długo przed rozpoczęciem całej budowy, ponieważ brak własnych oszczędności to jeden z największych błędów, jakie można popełnić. Formalności należy zacząć od działki budowlanej, na której stanie nieruchomość. Mając działkę budowlaną na własność przychodzi czas na poszukiwanie projektu domu. Projekty bywają bardzo różne i należy dokładnie znać możliwości posiadanej działki, dzięki czemu poszukiwania staną się nieco łatwiejsze. Mając gotowy i wybrany projekt, który został zaadaptowany przez architekta, można złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Następna powinna być firma budowlana, która wykona szacunkowy kosztorys. Dzięki temu możliwe będzie szczegółowe zaplanowanie swoich finansów i ewentualne oszacowanie potrzebnego kredytu hipotecznego.

Kredyt i kolejne etapy budowy

Jeśli cała budowa domu odbywa się przy pomocy kredytu hipotecznego, konieczne jest zgłaszanie do banku kolejnych zakończonych etapów. Kiedy firma budowlana zakończy pewne prace, należy zgłosić się do banku, który wypłaci następne transze. Żaden bank nie wypłaca całości kredytu hipotecznego na budowę przed rozpoczęciem prac. Jest to zabezpieczenie dla banku w razie zatrzymania się budowy i niewyrobienia w czasie przeznaczonym na jej zakończenie. Ograniczony czas przeznaczony na budowę domu jest także powodem, dla którego warto dysponować własnymi oszczędnościami w przypadku nieplanowanych wydatków. Kiedy firma budowlana zakończy ostatni etap i pozostawi dom w stanie surowym zamkniętym, można rozpocząć prace wykończeniowe. Wiele firm oferuje także wykończenie pod klucz, które jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, jednak również nieco droższym.

Aranżacja wnętrz

Aranżowanie poszczególnych pomieszczeń w domu jest najprzyjemniejszym etapem całej budowy. Urządzając kolejne pokoje, można już poczuć się jak w domu. Wybierając kolejne elementy wyposażenia warto brać pod uwagę przede wszystkim ich funkcjonalność. Niepraktyczne elementy, które na przykład będą utrudniały utrzymywanie czystości lub wpływały na brak praktyczności, w krótkim czasie spowodują frustrację i chęć zmiany. Ograniczając więc wydatki, warto skorzystać z pomocy firmy projektującej oraz wykonującej wykończenie pod klucz. Cenne rady i ogromne doświadczenie będzie bardzo pomocne na każdym etapie aranżowania wnętrz całego domu.

 

Artykuł powstał we współpracy z Flize-gres.pl
Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe