Oświatowe domino ponadpodstawowe

  • 17.08.2020, 13:32 (aktualizacja 17.08.2020, 19:03)
  • redakcja
Oświatowe domino ponadpodstawowe
Trwa zamieszanie wokół tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych. Rada Rodziców w II Liceum Ogólnokształcącym śle protest przeciwko likwidacji klacy o profilu matematyczno fizycznym. Kolejny szykuje się w obronie Tomasza Migały, dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 8. Tymczasem… rok szkolny za pasem.

- Z wielkim żalem i niepokojem przyjęliśmy informację o braku klasy o profilu matematyczno – fizycznym w II LO im. Stefana Żeromskiego, która była planowana w nadchodzącym roku szkolnym. My, jako rodzice kandydatów, chcących kontynuować naukę oraz absolwentów i uczniów najbardziej prestiżowej szkoły ponadpodstawowej w Tomaszowie Mazowieckim, chcemy wyrazić swoje ubolewanie i prosić o ponowne rozpatrzenie decyzji o likwidacji w tym roku szkolnym „tego „sztandarowego” profilu

- piszą rodzice do Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim.

Autorzy petycji zwracają uwagę, że do klasy aplikowali uczniowie z najlepszymi wynikami i mimo, że ich liczba jest niewielka, to mimo wszystko warto dać im szansę na dalsze kształcenie się. Uważają, że decyzja o likwidacji klasy była przedwczesna choćby ze względy no rotację uczniów. Przywołują też ubiegłoroczny nabór, kiedy zdecydowano o utworzeniu klasy 18 osobowej. Nawiązują równocześnie do zaleceń Ministerstwa Edukacji, mówiących o tworzeniu mniejszych oddziałów klasowych ze względu na bezpieczeństwo epidemiczne.

- Decyzja organu prowadzącego uniemożliwiająca naszym dzieciom kontynuowanie nauki, będzie być może rzutować na ich przyszłość i ograniczy szanse studiowania na najlepszych uczelniach w Polsce i za granicą. Śledząc losy absolwentów tej szkoły, wiemy że 100% uczniów klas matematyczno – fizycznych kontynuuje naukę na trudnych kierunkach w najbardziej prestiżowych uczelniach. Uzyskują oni wysokie kwalifikacje w rzadkich trudnych dziedzinach, dzięki czemu mogą bez problemu znaleźć pracę. W porównaniu z II LO inne tomaszowskie szkoły średnie nie dają takich możliwości

- ­czytamy w piśmie z protestem.

Rodzice twierdzą ponadto, że zlikwidowanie klasy godzi w tradycję szkoły, która profil ma-fiz miała w swojej ofercie od samego początku. Stawia też pod znakiem zapytania przyszłość szkoły.

- Czy uczniowie, którzy chcieli kontynuować naukę w II Liceum nie mogą czuć się zawiedzeni? Czy organ prowadzący wziął pod uwagę, że taka sytuacja wokół szkoły psuje jej prestiż i zniechęca nawet najzdolniejszych i najbardziej ambitnych uczniów?

- padają kolejne pytania.

Pismo przywołuje dorobek szkoły, wysoką pozycję w rankingach, udział uczniów w konkursach i olimpiadach przedmiotowych .

Jaka zapadnie decyzja w tej sprawie? Tego jeszcze na dzień dzisiejszy nie wiemy. Według informacji, jakie słychać na korytarzach Starostwa Powiatowego, obecna naczelniczka wydziału oświaty ma wkrótce awansować, więc być może z problemami edukacji ponadpodstawowej będzie musiał zmierzyć się ktoś inny. Oby była to osoba wystarczająco kompetentna.

#RatujmyMatFiz i tradycje w 2LO

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

marcus
marcus 26.08.2020, 17:20
A może to będzie liceum historyczne?
swojak
swojak 26.08.2020, 13:47
Wprawne oko zauważyło, że zmiany w II LO wprowadzane są od kilku lat, zresztą wiele z nich nie jest niczym nowym, to dzieje się od wielu wielu lat w Polsce. Weźmy, na przykład, konkursy, które do przygotowania wymagają jednej lub dwóch pozycji książkowych, a oferują indeks na dowolny kierunek w najlepszych polskich uczelniach. Nie wspominam już o konkursach, gdzie można coś zaśpiewać, może i zatańczyć, żeby uzyskać indeks. Jaki sygnał płynie dla uczniów? " Po co mam się przemęczać, wezmę udział w takim konkursie, przecież to banalne, i tak indeks dostanę!" I tak przychodzi koniec epoki w polskiej edukacji....
xxx
xxx 18.08.2020, 23:08
Skąd ta bezpodstawna gloryfikacja 2 LO na portalu?
Ajdejano
Ajdejano 19.08.2020, 12:03
Sprawa jest prosta:
Po pierwsze: dlaczego uważasz, że to wychwalanie II LO jest bezpodstawne ?!?!?!
W roku 1966 (Ciebie- mistrzu, jeszcze na świecie nie było ) zaliczyłem maturę w tym II LO i z naszej klasy (34 osoby) na studia wyższe dostały się 22 osoby. I po naszym roczniku, jeszcze przez długie lata, to NASZE II LO, przodowało i dalej przoduje w ilości absolwentów, którzy dostają się do szkół wyższych.
Tak więc: nie kombinuj - jak koń pod górkę.
m&m
m&m 18.08.2020, 08:59
Brak mat-fizu, ale pewnie humanistów mogą trzepać bez opamiętania? Na co to komu?
Inter
Inter 19.08.2020, 11:57
Również całkowicie się nie zgadzam z brakiem klasy mat-fiz w II LO. Jednak warto zauważyć, że do klas humanistycznych zawsze jest więcej chętnych niż do klas mat fiz, w których są często wolne miejsca nawet w I LO. Wynika to z tego, że uczniowie mają bardzo duże trudności z matematyką. A fizyka jest kompletną magią i najtrudniejszym przedmiotem ze wszystkich.
WuPe
WuPe 17.08.2020, 23:26
II LO bez mat-fizu to jakaś abberacja. Do osób decyzyjnych nie można mieć za grosz szacunku. Toż to skrajna niekompetencja, a chciałoby się rzec pejoratywnie, że debilizm.
Olo
Olo 17.08.2020, 21:09
To dopiero początek. Ciekawy jaki profil zlikwidują w przyszłym roku. Pościągali nauczycieli z podstawówek bez przygotowania do pracy w liceum. Dno totalne.
Absolwent
Absolwent 17.08.2020, 21:05
Pozbyli się najlepszego nauczyciela matematyki, żeby zwolnić etat dla znajomych. Teraz muszą zlikwidować klasę mat-fiz. Na efekt nie trzeba było długo czekać.
Koniec PiS
Koniec PiS 19.08.2020, 11:59
Pozbyli się najlepszego nauczyciela matematyki, a zatrudnili po znajomości nauczycielkę, która jest religijną fanatyczką.
Gość
Gość 17.08.2020, 15:02
Czy moglibyśmy przestać gloryfikować II Liceum?
Z racji prestiżu, wypracowanego lata temu, do tej szkoły szła śmietanka uczniów podstawówek. Byli tam uczniowie z najwyższą średnią. To chyba normalne, że osiągali większe sukcesy (tylko w wybranych kierunkach) niż uczniowie "słabszych" szkół. Ile w tym zasługi liceum, a ile determinacji uczniów?
Może należy zastanowić się, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?
rwd
rwd 17.08.2020, 20:03
Chyba nie rozumiesz tematu. W "słabszej" szkole ten najzdolniejszy uczeń bez wysiłku będzie najlepszy. Ile wiedzy straci? To jest marnowanie zasobu młodych zdolnych ludzi.
question
question 17.08.2020, 21:23
To chyba raczej ty nie zrozumiałeś wypowiedzi poprzednika. II liceum kiedyś było szkołą uznaną - było to zasługą uczniów i nauczycieli. Jeszcze niedawno była szkołą na wyższym poziomie, co zasługa było już uczniów, bo nauczyciele uaktywniali się po 16.00. Teraz - powoli czeka ją los Budowlani, która ongiś była szkołą bardzo znaną (uczyli się w niej kuzyni w latach 60. i 70. z miejscowości oddalonych od Tomaszowa o około 100 km). Jeżeli chcemy mieć dobrych uczniów, musimy mieć dobrych nauczycieli. I nie jest to tylko kwestią wysokości wynagrodzenia. Dobry nauczyciel musi mieć wiedzę i to COŚ.
Spytajmy ilu uczniów kończących szkołę podstawową opuściło nasz powiat w celu dalszego kształcenia? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie - DLACZEGO? I tu chyba właśnie leży clou problemu.
rwd
rwd 17.08.2020, 13:48
Niestety okazało się, że pod dnem jest jeszcze jedno dno. A może przepaść?

Pozostałe