Przestrzeń do zrewitalizowania. Umowa podpisana

  • 10.10.2017, 21:49
  • Joanna Sztymelska
Przestrzeń do zrewitalizowania. Umowa podpisana
We wtorek, 10 października 2017 roku, Starostwo Powiatowe podpisało umowę o udzielenie dotacji, która pomoże sfinansować rewitalizację części terenu po dawnej szkole "budowlance". Zlokalizowane tu zostanie Centrum Animacji Społecznej, które przejęło zadania dawnego "emdeku".

Wniosek i koncepcję zrewitalizowania części obietów po dawnej "Budowlance" przygotował Referat Pozyskiwania Środków Pomocowych w tomaszowskim Starostwie Powiatowym.  Raz jeszcze warto podkreślic pracę i zaangażowanie pracowników tego własnie wydziału. Projekt zakłada rozwój potencjału społeczno-gospodarczego obszaru rewitalizowanego przy ulicy Farbiarskiej w Tomaszowie Mazowieckim poprzez utworzenie Centrum Animacji Społecznej. Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w wysokości 15,8 mln zł.

 

W ramach inwestycji przewidziano realizację 4 budynków, przestrzeni publicznej i infrastruktury technicznej. Powstanie kort tenisowy, boisko wielofunkcyjne, work-out, skatepark, plac zabaw dla dzieci z siłownią dostosowaną do potrzeb osób z ograniczoną zdolnością ruchową.

 

W nowoczesnym Centrum Animacji Społecznej będzie dostępna przestrzeń do działania organizacji pozarządowych. Uzyskają one dostęp do wynajmu przestrzeni biurowych i magazynowych, bezpłatnej możliwości korzystania z sali konferencyjnej oraz salki do co-workingu. W innym budynku realizowana będzie funkcja sportowa (np. zajęcia wspinaczkowe, kulturystyczne, gry zespołowe), edukacyjna (np. języki obce, zajęcia plastyczne, muzyczne, komputerowe, fotograficzne) i kulturalna (np.  koncerty,  spektakle, szkolenia, akademie i  wystawy).

 

W sferze gospodarczezaplanowano utworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości poprzez przystosowanie lokali do działalności. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na tą sferę będzie doradztwo prowadzone dla osób bezrobotnych w zakresie otwierania własnej działalności gospodarczej. 

 

 

To kolejny przykład na to, że budowanie dobrego  klimatu wokół spraw istotnych na różnych szczeblach samorządu daje pozytywne rezultaty. No i oczywiście dobrze przygotowany wniosek, który przejdzie pozytywną ocenę formalną i merytoryczną. O zrewitalizowaniu tych terenów rozmawialiśmy od wielu miesięcy. To dziesiątki godzin rozmów z marszałkiem Witoldem Stępniem i innym członkami Zarządu Województwa. Dzięki temu Tomaszów wzbogacił się o kolejne kilkadziesiąt milionów złotych pochodzacych z funduszy unijnych. Bęą to dobrze wydatkowane pieniądze -  mówi radny sejmiku województwa łódzkiego, członek komisji Budżetu i Finansów oraz Rozwoju Regionalnego, Gospodarki Przestrzennej, Transportu i Komunikacji, Arkadiusz Gajewski. 

 

 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że mówiąc o rewitalizacji "Budowlanki" nie należy miećna myśli budynku widocznego na poniższej fotografii /obecność mężczyzn w mundurach jest nieprzypadkowa, ponieważ mieściły się tutaj koszary/. Kilkakrotnie przeznaczony do sprzedaży nie znalazł chętnego nabywcy. Wstępnie ustalono, że ulokuje w nim swoją siedzibę filia łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego. Czy do tego dojdzie? Czas pokaże. 

 

 

Przy okazji podpisania umowy o dofinansowanie rwitalizacji tej części miasta warto przypomnieć nieżyjącego już Grzegorza Haraśnego, byłego wiceprezydenta Tomaszowa Mazowieckiego i lidera Platformy Obywatelskiej, który pracował nad koncepcją Rewitalizacji Centrum Miasta. Jednym z jej elementów było przywrócenie życia tomaszowskim Bulwarom. Kładki nad rzeką to była właśnie jego popmysł. 

 

Miałem przyjemność pracować z Grzegorzem nad tymi koncepcjami. Pomysł opierał się na przejęciu od powiatu całej przestrzeni po zllikwidowanej Budowlance i stworzenia razem z Bulwarami przestrzeni rekreacyjnej, która stanowiłaby jeden ciąg między mostami na ulicy Legionów z jednej strony a Nowowiejską z drugiej. Szkoda, że nie udało się tego zrealizować. Cieszę jednak, że będzie realizowana jego koncepcja odnowienia parku a powiat ze swej strony dołączy do niej ze swoim projektem - opowiada Bartłomiej Matysiak, obecnie członek Zarządu Powiatu. 

 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (5)


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

znajomy
znajomy 16.10.2017, 14:49
Panie Janku, naprawdę warto poświęcić 18 minut na wysłuchanie "managera" , "prawdziwego katolika", "troskliwego ojca narodu", człowieka który docenia swoich podwładnych i ma " największą a wręcz nieograniczoną wiedzę we wszystkich dziedzinach"
Ajdejano
Ajdejano 14.10.2017, 20:03
Jestem przykry i upierdliwy i jednak powrócę do tego zdjątka powyżej.
Ten CZŁONEK zarządu Ogórek, tak "na oko" , w tym krawacie i w tej ładnej koszuli, z tymi ładnie ułożonymi dłońmi, wygląda całkiem przyzwoicie i jest taki uroczysty, a nawet dystyngowany ( wytłumaczyć człowiekowi - jakby nie znał znaczenia tego ostatniego słowa).

Natomiast ten wicestarosta Kowalczyk - tragedia.
Stoi jak ten zwykły, nieuczesany, pospolity człowiek z miną jakiegoś straceńca, a to przecież jest WICESTAROSTA !

Co innego - Basia. Zawsze służbowo kwitnąca i wzbudzająca zachwyt u swoich zielonych-koniczynkowych wyborców z Kwiatkówki i z okolic.
I tak trzymać !!!
Ajdejano
Ajdejano 14.10.2017, 13:04
Panie Mariuszu: może i wysłuchałbym tych banialuków tych, pożal się Boże , lokalnych (wojewódzkich i powiatowych) kacyków, ale szkoda na to czasu. Oni już usilnie "pracują" na SWÓJ sukces w wyborach samorządowych w 2018 roku. Podkreśliłem słowo "SWÓJ", ponieważ ich wybór - to nie będzie mój wybór i większości wyborców, ale być może - Pański wybór (zwłaszcza ten z PO).

To jest - KICHA KASZANA !!!
Znajomy
Znajomy 13.10.2017, 08:49
Panie Janku niech Pan wysłucha jeszcze całe wystąpienie na tej konferencji- warto.
Ajdejano
Ajdejano 12.10.2017, 17:44
Powyższe zdjęcie jest bardzo pouczające. Ono przedstawia pełny skład Zarządu Powiatu. Zarząd Powiatu to jedno z ciał samorządu powiatowego, który został powołany TYLKO I WYŁĄCZNIE MIESZKAŃCÓW-WYBORCÓW powiatu tomaszowskiego.

Zatem - w jakiej kolejności powinni się prezentować ci, pożal się Boże, nasi samorządowi reprezentanci ?
Starosta, wicestarosta, nasza Basia kochana, Matysiak i na samym końcu - słynny Ogórek. Dlaczego Ogórek na samym końcu ? Bo jest zwykłym samorządowym cieniakiem bez jakiegokolwiek doświadczenia.

Jednak, oni stoją zupełnie inaczej - wg partyjnego klucza.
Kukliński PiS (starosta, teologia ogólna, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), słynny Ogórek PiS - członek zarządu i były pracownik gospodarczy w starostwie (zamki do drzwi, wstawianie szyb i takie inne, wykształcenie (?), Basia PSL - członek zarządu, jakieś-tam "załocne" studia w Lublinie, Kowalczyk PSL - wicestarosta, wykształcenie (?), Matysiak PO - członek zarządu, wykształcenie (?).

Na tym przykładzie widać, że w lokalnym wsiowym samorządzie (tak jest wszędzie) kwitnie dziadostwo, czyli lokalna zafajdana partiokracja.
Oni nigdy nie czuli się samorządowcami - przedstawicielami wszystkich wyborców, tylko swój wybór do samorządu traktują WYŁĄCZNIE jako polityczny łup swojej lokalnej partyjnej sitwy i swój własny cwaniacki sukces. Oni nas mają głęboko w tylnej części ciała.
I potem, np. synalek kogoś z zarządu powiatu - nagle jest kierownikiem administracyjnym jednej ze szkół.
Spoko: parę następnych przykładów mamy za swoimi brudnymi uszami i podamy w swoim czasie !

NIECH ŻYJE LOKALNA SAMORZĄDNOŚĆ !!!
Zomb czasu
Zomb czasu 11.10.2017, 22:18
mechanik samochodowy, wizualnie, mocno się posunął w czasie. Żal patrzeć na przemijanie, dotyczy wsztstkich.
tomaszowiak
tomaszowiak 11.10.2017, 15:01
Napisano; >mówiąc o rewitalizacji "Budowlanki" nie należy mieć na myśli budynku widocznego na poniższej fotografii< tzn mowa jest o trzypiętrowym budynku w którym mieściła się szkoła. Czy mam rozumieć że ten budynek nie będzie objęty rewitalizacją? tylko te budynki pomocnicze dawnej szkoły?
slawek
slawek 11.10.2017, 11:31
pani Skrzydlewska musiała chwalić twórców projektu ze starostwa bo Sz.Pan Starosta zapomniał. Chociaż później coś powiedział o tym, że udało się z nich coś "wydobyć" - dobry pan, ludzki pan. Fajnie, że pan Matysiak przypomina faktycznego pomysłodawcę projektu zagospodarowania Bulwarów. Grześka Haraśnego. Sz.Pan Starosta chyba zapomniał albo może nie wie??
slawek
slawek 11.10.2017, 11:11
mam wrażenie, że Sz.Pan Starosta mówi chyba o czymś czego chyba nawet nie przeczytał ale to pewne - wstęgę będzie przecinał. Panią naczelnik geodezji mógł ten gentelmen chociaż przedstawić. Słabo Sz.Pan Starosta wierzy w ludzi ze starostwa jest rozczarowany ale jest wierzący (fajny twór) i przerażony realizacją projektu. Mówi o zapóźnieniach ale chyba zapomina, że był kiedyś Prezydentem TM z PO, a Starostą pan Kagankiewicz (kiedyś z PO teraz z koalicji PIS) więc jeżeli poprzedni0 była era kamienia łupanego to się do tego SZ.Pan Starosta chyba przyczynił (ale pewnie już zapomniał). A pani naczelnik geodezji o premii/nagrodzie pewnie może zapomnieć (się nie zgodziła ze Starostą i miała rację).
Prophet
Prophet 11.10.2017, 07:14
Nie było żadnej osoby duchownej. To źle wróży.
slawek
slawek 11.10.2017, 11:13
dawno nic od Starosty nie dostali za piątala to sie może obrazili??

Pozostałe