Fake newsy. Nie tylko kłamią ale i kradną. Ponad 10 milionów spraw tylko w Orange.

  • 03.10.2020, 19:43
  • redakcja
Fake newsy. Nie tylko kłamią ale i kradną. Ponad 10 milionów spraw tylko…
Tylko w pierwszym półroczu 2020 roku w sieci Orange Polska zablokowano 10,5 mln prób ataków phishingowych. Phishing (czyt. fiszing, od angielskiego słowa oznaczającego wyłudzanie), to oszustwa polegające głównie na wyłudzaniu danych logowania do kont bankowych lub do profili w mediach społecznościowych. Obecnie jest to najbardziej powszechne zagrożenie z jakim może mieć do czynienia każdy użytkownik internetu.

Do phishingu dochodzi coraz częściej przez strony pseudoinformacyjne, atrakcyjne ze względu na ciekawe, często senascyjne treści, choć  po weryfikacji okazujące się wyssanymi z palca, albo przynajmniej przekłamanymi – tzw. fake newsami. Tylko podczas samych wakacji aż 40% ataków phishingowych wykrytych w sieci Orange Polska było realizowanych właśnie z użyciem fake newsów. Według CERT Orange Polska, codziennie pojawia się nawet kilkanaście stron z fałszywymi wiadomościami.

CERT Orange Polska (Computer Emergency Response Team  – ang. zespół reagowania na incydenty internetowe), to specjalistyczna jednostka w strukturach Orange Polska, odpowiedzialna za bezpieczeństwo użytkowników internetu, korzystających z sieci operatora.

https://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/cert-orange-polska-fake-newsy-wyludzajace-dane-i-pieniadze-najbardziej-popularnymi-podczas-wakacji/

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe