Światopogląd czy pragmatyzm? Zwycięża zdrowy rozsądek

  • 27.11.2020, 23:38 (aktualizacja 28.11.2020, 00:24)
  • redakcja
Światopogląd czy pragmatyzm? Zwycięża zdrowy rozsądek
Samorządowa Karta Rodziny, czy wyznaczenie kierunków działania dla Prezydenta Miasta w realizacji polityki społecznej na rzecz rodzin i równego traktowania? Po długiej dyskusji radni zdecydowali o uchyleniu rok wcześniej przyjętej Karty i zaakceptowali propozycje Marcina Witko. W ten sposób Tomaszów Mazowiecki dołączył do nielicznych miast, gdzie dokument przygotowany przez Ordo Iuris przyjęto a następnie uchylono. Wbrew pozorom okazało się temat wywołał dużo emocji, zmuszając do zabrania głosu radnych, którzy na przestrzeni ostatnich dwóch lat na sali obrad... milczeli. Nic nie rozpala tak, jak dyskusje o charakterze światopoglądowym, które nie mają żadnego wpływu na jakość życia mieszkańców.

O uchylenie Samorządowej Karty Rodziny dwukrotnie wnioskowali w ostatnim czasie radni Koalicji Obywatelskiej. Dwukrotnie ich wniosek odrzucono, a obecny na posiedzeniach wiceprezydent Tomasz Jurek prosił o cierpliwość, argumentując, że na kolejnej sesji przygotowany zostanie nowy projekt, który nie będzie budził kontrowersji zarówno ze względu na treść, jak i jego autorstwo. Nowy dokument trafił do radnych pod koniec ubiegłego tygodnia. Zwięzły w treści i nienapastliwy, mający charakter bardziej rezolucji niż planu konkretnych działań. To chyba jego największa zaleta. Nie wprowadza chaosu, a porządkuje. Jest więc dokumentem deklaratoryjnym, pozbawionym konstytutywnych elementów. To bardzo dobrze, ponieważ konkretne działania podejmowane są na podstawie przyjmowanych dokumentów strategicznych, skierowanych do konkretnych grup społecznych. 

§ 1. Ustala się dla Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego następujące kierunki działania w realizacji miejskiej polityki społecznej na rzecz rodzin i równego traktowania:

  1. prowadzenie działań na rzecz wzmacniania rodziny w procesie kształtowania społeczeństwa obywatelskiego,
  2. prowadzenie działań na rzecz podnoszenia świadomości na temat równego traktowania, tolerancji oraz promowanie idei poszanowania wszystkich grup społecznych,
  3. upowszechnianie zagadnień z obszaru przeciwdziałaniu przemocy, w tym  przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie,
  4. dążenie do zwiększenia dostępności samorządu dla osób ze szczególnymi potrzebami
    i wykluczonych społecznie,
  5. dążenie do integracji mniejszości etnicznych i narodowych ze środowiskiem lokalnym,
  6. uwzględnianie w dokumentach strategicznych i programach kontekstu wzmacniania rodziny i zasad równego traktowania.

Zła karta i dobra rezolucja

Oba dokumenty trudno porównywać. Warto jednak wspomnieć kilka słów o jego genezie. Projekt uchwały został blisko rok temu zgłoszony z inicjatywy radnych. Dokument firmował Jarosław Batorski, jednak to nie on jest jego faktycznym autorem. Kartę przygotowało Ordo Iuris, a więc stowarzyszenie zrzeszające ortodoksyjnych prawników, słynące z kontrowersyjnych projektów aktów prawnych. To między innymi Ordo Iuris ponosi współodpowiedzialność za trwające w Polsce protesty związane z zaostrzaniem prawa aborcyjnego.

Samorządowa Karta Rodziny sama w sobie nie jest ani pożyteczna ani szkodliwa. Po roku funkcjonowania trudno mówić o jakichkolwiek jej pozytywnych lub negatywnych efektach. Prawdą jest natomiast, że żaden z miejskich prawników nie chciał się pod nią podpisać, co nie musi być równoznaczne z tym, że była ona sprzeczna z obowiązującymi przepisami prawnymi. Część jej zapisów to przeniesione z Konstytucji prawa i obowiązki obywatelskie. 

Prawdziwym problem jest stworzona wokół niej narracja. Zdaniem niektórych środowisk politycznych Karta miała dyskryminować mniejszości i inne grupy społeczne. Wnikliwa lektura nie pozwala wyciągnąć podobnych wniosków. Mimo wszystko dzięki jej uchwaleniu Tomaszów Mazowiecki trafił do Atlasu Nienawiści, który prowadzony jest o osoby, których poglądy dalekie są od... umiarkowania. Niestety to one nadają rytm i ton dyskusji w tym temacie. Nie da się ukryć, że mamy do czynienia z agresywnym zachowaniem, mającym znamiona nie tylko naruszania dóbr osobistych ale terroryzowania całych społeczności lokalnych w Polsce. 

Czy wobec tego należało wykazać postawę "miękiszona" i uchwałę uchylać? Jak zwykle punkt widzenia zależy od perspektywy patrzenia. Kiedy widzi się tylko koniec własnego nosa trudno dostrzec potrzeby osób, które nas otaczają. Według opinii ekspertów przyjmowane w kilku samorządach uchwały będą miały wpływ na absorpcję funduszy zewnętrznych. O ile z funduszami unijnymi problemów nie będzie, bo mamy tu twardą ocenę wniosków opartą na konkretnych przesłankach wynikających z regulaminów, to fundusze norweskie mają charakter uznaniowy. A o takie właśnie stara się Tomaszów. Mowa jest o ponad 40 milionach złotych. 

Niech więc ktoś spróbuje wyjaśnić Norwegom niuanse polskiego życia społecznego politycznego. Możemy życzyć jedynie powodzenia. 

Norweskie srebrniki 

Radykalne prawicowe media zaatakowały Marcina Witko już w ubiegłym tygodniu. Zarzucały mu między innymi, że własne poglądy sprzedaje za "norweskie srebrniki". Żaden z szacownych publicystów nie zatrzymał się jednak ani na chwilę nad problemami z jakimi boryka się miasto, jak dużo energii należy włożyć w pozyskanie każdej złotówki, jak wiele jest potrzeb, jak bardzo ograniczane są wpływy budżetowe samorządów, szczególnie takich jak Tomaszów Mazowiecki. Jakoś nikt nie zauważył, że fundusze unijne już się wyczerpały, a nowe pojawią się... nie wiadomo kiedy, bo Rząd budżet europejski blokuje i nie ma nadal żadnych dokumentów, które pozwoliłyby zaplanować inwestycje i konkursy na dotacje w okresie najbliższych 2-3 lat. Łatwo więc krytykować komuś, kto odpowiedzialności za 60-tysięczne miasto nie ponosi a jedynie snuje swoje "mądrości" patrząc w ekran domowego komputera. 

Na co mają zostać przeznaczone środki norweskie wyjaśniał na wczorajszej sesji dyrektor Adam Koziełek. Podkreślał, że proces pozyskiwania funduszy od Królestwa Norwegii jest długotrwały pracochłonny i skomplikowany. 

Nie mówimy tutaj tylko o infrastrukturze a więc o tym co w mieście wybudujemy lub nie wybudujemy. To, co robiliśmy przez ostatnie kilkanaście miesięcy, to jest kompleksowa ocena miasta, z jego potencjałem, dobrymi i słabymi stronami. Miasto zostało zdiagnozowane, jak nigdy dotąd. Przygotowaliśmy 500 stron w dwóch dokumentach "Program Rozwoju Lokalnego" oraz "Program Rozwoju Instytucjonalnego" . Mamy miasto zatracające swoje funkcje, zagrożone wyludnieniem, z dużym obszarem zdegradowanym, wymagającym rewitalizacji.

Zakres zadań, jakie mają zostać zrealizowane jest bardzo szeroki. Znajduj się wśród nich zadania oświatowe,  ale także zmiana funkcjonalności Placu Kościuszki, rewitalizacja parku miejskiego, nowe oświetlenie ulic, przebudowa kina Włókniarz na Mediatekę. To także stworzenie funkcjonalności Smart City. 

O środki norweskie konkuruje ponad 50 samorządów spośród 200, które się o nie wstępnie ubiegały. Dotacje otrzyma 15. Co ciekawe jednym z miast konkurujących z nami jest Opoczno, gdzie PiS posiada silną reprezentację i swojego posła, który jak twierdzą nasi radni przekonywał ich do tego, by Samorządowej Karty Rodziny nie uchylać. U naszych sąsiadów jednak takiego dokumentu nie uchwalono i nawet nikomu nie przyszło do głowy, by projekt do porządku obrad zgłosić. Dla posła z Opoczna bliższa "jest jego koszula ciału". Naszym radnym należy się jednak dziwić. 

Światopoglądowa batalia samorządowa. 

Radni nad projektem debatowali prawie dwie godziny. Do tego doliczyć należy czas poświęcony na poprzednich sesjach. Z dyskusji dla miasta oczywiście nic nie wynika. Jedyne wnioski, jakie można wyciągać, to konieczność refleksji nad wyborami, jakich dokonujemy przy urnach wyborczych. 

Sesja zdążyła się zacząć, a radni PiS poprosili już o kilkugodzinną przerwę w obradach? Po co? Łatwo się domyśleć, szczególnie gdy przeanalizujemy konkretne wyniki głosowania. Czy ktoś wywierał presję na radnych będących pracownikami Starostwa? Można tak podejrzewać, niemal wszyscy (poza Michałem Jodłowskim) zagłosowali przeciwko projektowi Marcina Witko. Może z drugiej strony zabrakło radnym PiS czasu na dokładne zapoznanie się z uchwałą. Sami zresztą podkreślali, że niektórych zapisów (zob. wyżej par.1) po prostu nie rozumieją. 

Mimo wszystko dyskusja przebiegła na dosyć kulturalnym poziomie. Jedyny dysonans stanowiła wymiana zdań między Adrianem Witczakiem a Ewą Wendrowską, która koniecznie chciała zabierać głos. 

Prezentując projekt Marcin Witko podkreślał działania tomaszowskiego samorządu na rzecz lokalnych rodzin. Przypomniał Kartę Tomaszowianina, Tomaszowską Kartę Dużej Rodziny oraz unikatowy Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych i liczne inwestycje prorodzinne. Wskazywał też programy i działania na rzecz seniorów, Zwrócił uwagę na konieczność podejmowania działań na rzecz asymilacji licznych u nas cudzoziemców. Wyjaśniał, że proponowana uchwała stanowi dopiero punkt wyjścia do dalszych zadań. 

Ostatecznie dokument uchylono stosunkiem głosów 11:10. Dwie osoby w głosowaniu się wstrzymały. Czy problemy związane z Samorządową Kartą Rodzin się skończyły? Chyba jeszcze nie. Podobny dokument przyjęła też Rada Powiatu, więc prawdopodobnie na najbliższą sesję wpłynie podobny projekt nowej uchwały. Czy i tam uda się go przegłosować? To się dopiero okaże. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (54)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

T.m
T.m 14.12.2020, 20:51
Tetaz widac kto jest patriota i wspiera tradycyjne wartosci a kto sie sprzedal za norweskie srebrniki;)
Janusz K
Janusz K 22.12.2020, 14:19
szkoda, że od niedawna w wykonaniu obecnie rządzących słowo patriota staje się synonimem bezmyślnego frajera. W Polsce tradycjonalistów spod kruchty ciężko nazwać konserwatystami.
L
L 23.12.2020, 14:51
W takim razie witaj Janusz.K, ty nie nasz frajerze, antypatrioto.
Ktoś
Ktoś 06.12.2020, 23:48
Tak ogólnie mówiąc ten nasz Tomaszów to jest z roku na rok coraz gorszy,brzydszy . Brakuje nam porządnych i mądrych gospodarzy. Tomaszów jest miastem szarym ,smutnym i brzydkim. Zero jakichkolwiek perspektyw ,zero zainteresowania problemami mieszkańców. Oj tylko przed wyborami to wszyscy kandydaci się pokazują jak to oni rozmawiają , wysłu***ą i rozumieją problemy mieszkańców, a po wyborach to ich zainteresowanie równa się 0%. No cóż....... już mają swoje stołki i oni są zadowoleni a reszta jest nieważna, bo tu się tylko liczy kasa.
A
A 10.12.2020, 00:03
A ja widzę pozytywne zmiany, 10 lat temu było dużo szarzej i smutniej.
Bandziorek
Bandziorek 02.12.2020, 19:27
Wyniki glosowania jasno pokazują kto będzie startował na prezydenta Węgrzynowski i Fircyk w zalotach. Układanka się układa. Pytanie za 100 punktów z kim i dlaczego są wszyscy przeciw z KWW MW
les
les 01.12.2020, 17:59
Warto wiedzieć, bo to ważne dla wyborców:

Jak głosowali radni Tomaszowa?

Kazimierz Baran KWW Wszyscy Razem – przeciw
Jarosław Batorski Komitet Wyborców Marcina Witko – przeciw
Konrad Borowski Komitet Wyborców Marcina Witko – za
Krzysztof Dziubałtowski Komitet Wyborców Marcina Witko – przeciw
Michał Jodłowski Koalicja Obywatelska – za
Zbigniew Kamiński PiS – przeciw
Barbara Klatka Koalicja Obywatelska – za
Cezary Krawczyk KWW Wszyscy Razem – przeciw
Piotr Krzysztofik PiS – przeciw
Michał Kucharski Koalicja Obywatelska – za
Piotr Kucharski Koalicja Obywatelska – za
Krzysztof Kuchta Komitet Wyborców Marcina Witko – za
Kazimierz Pietrzyk Komitet Wyborców Marcina Witko – za
Marzanna Popławska PiS – przeciw
Elżbieta Przedbora Komitet Wyborców Marcina Witko – wstrzymała się
Barbara Rogulska PiS – przeciw
Marcin Rybak Komitet Wyborców Marcina Witko – przeciw
Urszula Seredyn Wyborców Marcina Witko – wstrzymała się
Beata Stańczyk Komitet Wyborców Marcina Witko – przeciw
Agnieszka Walasik Koalicja Obywatelska – za
Tomasz Wawro Komitet Wyborców Marcina Witko – za
Adrian Witczak Koalicja Obywatelska – za
Andrzej Wodziński Koalicja Obywatelska – za
les
les 01.12.2020, 11:28
Brawo - dla SA. 27.11.2020, 23:39
Inteligentny komentarz, proszę częściej pisać. Czy wstrzymanie się od głosu skutkuje wstrzymaniem się od zapłaty diety? A powinno, wtedy obie panie nie chowałyby głowy w piasek. To takie jestem niby przeciw, ale za. Podwyżka śmieci ukryta w gratisie!
Starostwo
Starostwo 30.11.2020, 16:13
Wszyscy co w Starostwie pracują byli z a pisem
Ajdejano
Ajdejano 30.11.2020, 18:28
No i co z tego wynika ?! Czy to oznacza, że byli: bandziorami, złodziejami, czy może byli i są : porządnymi i uczciwymi ludźmi ??
Więc wyjaśnij, co ma oznaczać ten twój w-pis ???
powiatowy
powiatowy 04.12.2020, 15:22
że to partyjne politruki bez własnego rozumu?
Sodoma i Gomora
Sodoma i Gomora 01.12.2020, 14:59
Ajdejanusz, niepokalani jak PiS, nieskalani myślą, bo poco maja myśleć skoro wszystko zostało już zapisane w antycznej księdze. Wystarczy tylko interpretować i wprowadzać odpowiednie ustawy i uchwały. Prawda Ajdejanuszu ?
Suweren
Suweren 30.11.2020, 12:45
Wszyscy dziś koncentrujemy się tylko na tematach światopoglądowych. Ale to nie był jedyny temat powyższej sesji. Mieliśmy temat podwyżek za śmieci który został co prawda chwilowo zamrożony ale wróci. Z projektu wynikała podwyżka o 30%. Była wzmianka o powiązaniu śmieci ze zużyciem wody pitnej? To bardzo ważny temat, który dotyka nas wszystkich i to może jeszcze przed świętami. Będzie to prezent od PMW. Można postawić pytanie dlaczego jest tak drogo i ma być tylko drożej? Przecież PMW jeszcze niedawno, wszystkich mieszkańców zapewniał że odpady komunalne w TM będą tanie i miało to zależeć od przejęcia przez miasto obsługi odbierania śmieci. A jak jest faktycznie, czy zostało to rzetelnie wyliczone?
Grzels
Grzels 01.12.2020, 08:36
Jak się wydaje na wody termalne, remonty kamienic, które stoją puste, mnoży się spółki miejskie i rozdaje stołki za pieniądze miejskie, kasa się kończy. Dla nauczycieli nawet nie starczyło. Co dalej zatem? Ano, marna imitacja włodarza miasta sięga po pieniądze podatników, bo sam nie jest w stanie zarobić dla miasta nawet jednego gorsza. Jorgnął się w ostatniej chwili, bo przez mentalność pisowską norweska kasa by mu przeszła koło nosa. A odbieranie śmieci z terenów stanowiących zasoby ttbsu to jest koszmar. Góry śmieci stoją, nie da się już oddawac wygodnie elektrosmieci(przyjeżdżało elektro-eko i odbierało z domów), tylko trzeba wozić do zdiumu. Administracyjne Tomaszów leży.
Zainteresowana
Zainteresowana 07.12.2020, 10:40
Podaj konkrety, które to kamienice stoją puste? Konkretnie czym różni się "odbiór śmieci z terenów stanowiących zasoby ttbs" i na czym polega ten "koszmar"?
Grzels
Grzels 30.11.2020, 10:26
„Po roku funkcjonowania nie można mówić o jej pozytywnych ani negatywnych efektach”. Leżę i kwiczę ze śmiechu 😂😂😂. Takie stwierdzenie jest trafne względem działań jakie nigdy nie zostały podjęte, albo działanie te są same w sobie tak jałowe, ze nie powodują nawet pogorszenia sytuacji. Nic dziwnego. Ta uchwała to zbiór ogólników, haseł, tak szerokich do interpretacji i tak bardzo dobiegających od realnych problemów społecznych w Tomaszowie, że w żadnym wypadku nie znajdzie to odzwierciedlenia w działaniu. To są kpiny. Z miasta ludzie uciekają bo nie ma tu przyszłości, gołębie do góry tyłkami fruwają, bo na to miasto nie warto nawet nas**ć, a miasto albo wydaje miliony na dziurę w poszukiwaniu cieplej wody, albo bierze się kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego i ochronę mniejszosci. Teraz tylko czekam na uchwale w sprawie powołania do życia tomaszowskiego programu eksploracji kosmosu, bo prędzej Marcin z ferajną w kosmos wystrzelą niż naprawia społeczeństwo obywatelskie w tm.
fakt
fakt 28.11.2020, 23:42
Gonić ordojurków, skąd przypełzli.
arek
arek 28.11.2020, 20:32
Jak miasto nie dostanie tych pieniędzy, co jest bardzo prawdopodobne, a juz na pewno nie bedzie to taka pula o której sie pisze, to bedzie troche slabo. Jednak prezydent chyba wie co robi. Chyba.
Brawa za walkę.
Brawa za walkę. 28.11.2020, 17:18
Ogromne brawa dla Batorskiego i Krzysztofika za walkę. Prawica musi się wreszcie odmłodzić. PO zachowała się konsekwentnie, a 6 osób ktore wcześniej karte popierał się po prostu sprzedało, bo tu wstrzymanie to tylko próba udawania, że się tego nie poparło.
;)
;) 30.11.2020, 00:17
Batorski i Krzysztofik bardziej by pasowali do konfederacji, bo to takie małe Bosaki, albo do seminarium duchownego.
kolos
kolos 04.12.2020, 15:42
albo do gangbangu w Brukseli jak to prawicowe homofoby xD
;)
;) 06.12.2020, 01:15
Kolos, ta sama myśl chodziła mi dziś po głowie :) pasują do schematu.
SUWEREN
SUWEREN 28.11.2020, 14:41
Doktor Ewa załatwi z Ziobro by postraszył wojewodę a ten nie zatwierdzi uchwały. I ta głupota będzie toczyła nasze miasto. A wszystko to nasza wina bo tak bez sensu głosowaliśmy.
!
! 28.11.2020, 11:32
Chorągiewki...
M.
M. 27.11.2020, 23:52
A może na jutro temat ważny historycznie i społecznie?
https://niepodlegla.gov.pl/o-n…
SA.
SA. 27.11.2020, 23:39
Prezydent wcześniej musiał przecież dać znać swoim radnym, by głosowali za. Bez tego impulsu pewnie nie weszłaby karta w życie. Dlatego już nie pierwszy raz wychodzi, że jest przefarbowanym lisem - chorągiewką powiewającą jak wiatr mocniej zawieje. Identycznie było podczas wyborów prezydenckich, barwy, hasła. Powolne jątrzenie przez niego na tomaszowskiej prawicy. Podpiął się pod PiS i go wybrali. W innym przypadku grzebałby teraz grabkami w jakiejś piaskownicy na Ludwikowie i nic więcej. Widać teraz jak strasznie słaby i śliski z niego prezydent. Był to niestety kiepski wybór, człowieka bez charakteru, którego można nagiąć w każdym kierunku. Plastikowy gość. Tylko patrzeć, jak za parę minut zmieni na politykiera innej frakcji. Beznadzieja całkowita. Teraz ponownie kiwnął paluszkiem do swoich radnych, by przegłosowali jego projekt za "norweskie srebrniki" jak w artykule. Idzie się załamać tymi ich ***i. Słaby widać ten nasz prezydent. Może powinien stanąć jeszcze na czele strajku kobiet i wymalować osobiście parę inwektyw na kościołach. Co na to nasz pseudo-prezydent
Miś
Miś 28.11.2020, 11:53
Codziennie korzystasz z tego co za nie nasze srebrniki wybudowano, wykonano. Jesz polska żywność wyprodukowana w zakładach postawionych za unijna kasę, chodzisz do parku zrobionym za unijna kasę, jedziesz autostrada za unijna kasę, oczyszczalnia która oczyszcza twoja kupę jest za unijna kasę, jedziesz do polskiego hotelu wyposazonego za unijna kasę, polski rolnik produkujacy ziemniaki które zajadzasz z mielonym w niedzielę dostaje unijne dopłaty. Kupujesz, niemieckie, włoskie, francuskie samochody, pralki, lodówki. No chyba że masz franię lodowke polar i poloneza w garażu. Czy rzeczywiście niepotrzebne nam ani norweskie, ani unijne ani inne pieniądze, srebrniki itp. Sami sobie damy, sfinansujeny i zrobimy. Tylko z czego? Z Twojego i mojego z podatku, daniny i opłaty, coraz większej i większej? Na prawdę pieniądze nie są z drukarni i bankomatu. Nie rodzą się poprzez dopisanie zer na rachunku. Jakieś kilka miesięcy temu mieliśmy tożsamość narodowa, biśmy wielcy i silni, dziś jej nie będziemy mieć bo nie będzie kilku frazesów napisanych na kartce papieru? To kim jestesmy i co robimy nie zależy od innych ale od Nas. Od zapisów które są znane od mówienia że coś jest ważne kiedy jednocześnie tego nie szanujemy. Jeśli dają to brać bo te pieniądze Nas wzmacniają, nam pomagają, nie Czechów, Słowaków, gości z Opczna czy Pabianic. Nasza mądrością jest decydować o sobie i nie zależy to od innych. Amerykanie po wojnie dawali Niemcom pieniądze i to ich zniewoliło, zabrało tożsamość? Nie ma narodu, języka i tradycji? Liczy się pragmatyzm nie emocje. Emocjami nie wygrywa się niczego i nigdy i akurat my powinniśmy to wiedzieć.
SA.
SA. 28.11.2020, 15:41
Misiu, nie zrozumiałeś. Prezydent nie potrafi być konsekwentny i trwać przy swoich decyzjach. Jest chwiejny tj. nieprzewidywalny. Jak nieprzewidywalny, to dzisiaj będzie zabiegał o te "srebrniki", a jutro cię za nie sprzeda do UE jako "niewolnika", bo tak mu się to opłaci np. politycznie. A ty za miskę rozrzedzonego płynu będziesz robił, bo ci ją dają, to trzeba brać, tak! Człowieku jesteś po jednych pieniądzach z tym naszym prezydentem. Za 3gr chodzić bez godności i z gołą du...pą. Porażka.
25a
25a 27.11.2020, 23:19
Mile złego początki lecz koniec żałosny .
Ola-uli
Ola-uli 27.11.2020, 23:05
Bardzo ładnie zagłosowała katechetka - wstrzymuję się od głosu i nie chcę stracić posadki. Zwracam wzrok ku niebu I myślę dobra materialne też sa ważne !
Janek
Janek 27.11.2020, 22:28
Zaglądam tu czasem i sądząc po artykule to pierwsza praca wykonana przez naszych radnych od marca. Ci to mają fajny płatny urlop.👍😁
Ja
Ja 27.11.2020, 23:34
Jak widać na nagraniu część nie potrafi lub nie chce włączyć kamery. Z 23 radnych widać przez całą sesję może 15. Ale kasa dla wszystkich idzie.
Pomijam resztę co nie umie kadrować obrazu i siedzi w mrocznych "norkach"
M.
M. 27.11.2020, 22:23
Panie Prezydencie Marcinie -życzę Panu TYLKO mądrych, rozsądnych doradców i zwolenników, bo z tego , co czytam, to.. słów brak.
Posłużę się słowami Prez. G. Narutowicza (do J.Piłsudskiego 1922r.) -"Ma Pan rację, to nie jest Europa. Ci ludzie lepiej się czuli po tym, kto karki im deptał i bił po pysku"
A
A 27.11.2020, 20:17
Batorski i Krzysztofik to największe skamieliny w radzie, mimo że są jednymi z młodszych. W niosek taki, że nie każdy młody polityk kieruje kraj w stronę postępu i nowoczesności.
kolos
kolos 04.12.2020, 15:30
to smutne kiedy młodzi ludzie są bardziej mentalnymi starcami niż ich rodzice
T.m
T.m 01.12.2020, 21:36
Mysle ze ida w strone bialo czerwona a nie teczowa Polske i to mi sie akurat podoba nie jak gosc z krawatem ba gumke:)

Pozostałe