Radny na sprzedaż....

  • 07.01.2021, 16:42 (aktualizacja 07.01.2021, 17:43)
  • redakcja
Radny na sprzedaż....
Wczorajszy tekst na temat aktywności radnych powiatowych nie był oczywiście zapowiadaną drugą częścią mojego felietonu. To list czytelnika, zawierający jego cenę, opartą o oficjalne dane ze strony internetowej. Warto dodać, że dane mocno uszczuplone, co stanowi kolejny przykład na to, że Starosta nad tym, co się dzieje w Powiecie żaden sposób nie panuje. Aktywność samorządowa to kwestia ocenna. Zdarzają się radni bardzo aktywni, mimo, że ich interpelacji nie znajdziemy w sieci a i tacy, co piszą, byle tylko pisać, bez analizowania odpowiedzi, jakie otrzymali. By zrozumieć mechanizmy funkcjonowania samorządu, warto jednak zajrzeć za kulisy. Mamy do czynienia z patologią, o której na co dzień głośno się nie mówi, bo w samorządzie jest... jak w mafii. Tu rządzi "omerta". Osobiście nie mam większych problemów, by ją opisywać, nawet jeśli słyszę, że niektórzy członkowie Zarządu Powiatu bardzo zainteresowali się moim stanem zdrowia i postanowili sprawdzić, czy osoba tak chora jak ja powinna uczestniczyć w sesja, mam do tego prawo, a co gorsza jeszcze ośmiela się krytykować... głupotę. Przyznam, że właśnie ta sesja jakoś szalę goryczy przelała... Stąd poniższy tekst, do którego lektury zachęcam

Mały czerwony kogucik

Dokładnie ujmując "koguciki". Kiedy Willie Dixon pisał tę piosenkę, jej konotacje dla wszystkich wydawały się oczywiste. W naszej powiatowej radzie okazuje się, że też różnego rodzaju ptactwo występuje. Tak się składa, że w skład mojej komisji wchodzi dwóch byłych Starostów. Wymiany zdań, jakie między sobą ostatnio toczą przypominają dziobanie się dwóch kogutów. Każdy chce oczywiście pokazać, że jak rządził, to był lepszy a przeciwnik był gorszy. Każda okazja dobra, nawet jak argumentacja bywa słaba, mało etyczna, lub całkowicie fałszywa (jak na ostatniej sesji).  Najzabawniejsze jest to, że obaj mają jakieś tam zasługi, ale... i obaj sporo też za przysłowiowymi "pazurkami". Powiedzmy sobie wprost, żaden z nich błędów nie uniknął. były te małe i te gigantyczne. Tak więc "przygania kocioł garnkowi". Efektów przygaduszek nie widać. Chociaż to nie do końca prawda, bo widać je w portfelach, ale o tym może więcej za chwilę.... 

Jest bardzo źle, ale w sumie nie jest najgorzej

Dziwi takie zestawienie słów? W sumie faktycznie może dziwić. Wystarczyłoby napisać: Hello! Jestem hipokrytą. I wtedy jest wszystko jasne. Tyle, że jasne nie do końca jest i chyba nie będzie. Wszak obowiązuje "omerta". Nie ważne czy reprezentujesz ten czy inny komitet wyborczy. Jesteś tak naprawdę z gangu. Problemem są Ci, którzy się wyłamują. Zaraz dostają przydomki. Jeden jest "oszołomem. Inny "pieniaczem". O mnie niektórzy koledzy mówią, że jestem... specyficzny. No i niech im tam będzie.... Dodam, że od... urodzenia.

Kiedy rozmawiamy o stylu, umiejętnościach zarządzania powiatem, wiedzy, czy jakości podejmowanych działań, 90 procent z nas ocenia obecny Zarząd Powiatu w sposób kategorycznie negatywny. I nie są to jakieś plotkarskie oceny, mające na celu wbicie komuś szpilki w tyłek, tylko rozmawiamy o bardzo konkretnych działaniach, przynoszących wymierne skutki. Przykłady można mnożyć, ale nie o to w tej chwili chodzi.

Więc o co? O znalezienie odpowiedzi na pytanie: dlaczego Ci sami ludzie na sesjach "pieją" z zachwytu? I to bez żadnego opamiętania. Nie mówię tu oczywiście o radnych PiS, którzy już na listy wyborcze byli dobierani tak, by bardziej przypominali religijną sektę niż rzetelnych samorządowców. Mowa, o z pozoru sensownych ludziach, jak Piotr Kagankiewicz, którego ostatnie sesyjne "występy" trudno było pozostawić mi bez komentarza.

Kup Pan radnego

Korzystając z muzycznych inspiracji napisałbym "radny for sale". I to wcale nie jest takie sobie powiedzonko na wyrost. Radnych się u nas (i nie tylko u nas) kupuje. W sumie niewiele najczęściej kosztują. W dodatku wydaje się na nich nie własne a publiczne pieniądze, więc gitara gra, podatnik zapłaci. Radny zaspokojony, chociaż de facto, to on jest podmiotem "zaspokajającym".  

Załatwia się więc radnym, członkom ich rodzin różnego rodzaju posadki. Przy czym lokalny pis-owski capo di tutti cappi pilnuje uważnie, by nie były to fotele zanadto eksponowane, bo jak sam twierdzi, te należą się jednie członkom mateczki partii. Zgodnie z obowiązującą w komunie zasadą "nie matura, lecz chęć szczera zrobią z ciebie oficera" (prawda, że to wciąż aktualne?). 

Znam takie przypadki naszych samorządowców, że mówią oni wprost, że pójdą z tym, kto da więcej. Tylko, co to w ogóle znaczy? Że taka osoba, ma w "głębokim poważaniu" rolę w jakiej występuje? Że bycia radnym nie traktuje, jako swego rodzaju służby? To pytam: po co człowieku w ogóle kandydowałeś w wyborach, przecież deklarowałeś, że w jakimś celu chcesz tym samorządowcem zostać?

Przy okazji na twarzach nie zauważymy nawet cienia jakiegoś wstydu, czy rumieńca. Ludzie o własnym prostytuowaniu się rozprawiają bez najmniejszego nawet zażenowania i skrępowania. Widać wystarczy im, że przypudrują noski.

Ile kosztuje radny?

Sprawdziłem to niedawno na konkretnym przykładzie. Jednemu z radnych, którego zatrudniono na nikomu niepotrzebnym stanowisku w jednostce podległej, zaoferowano 3,5 tysiąca złotych brutto. Praca, gdzie nie trzeba w sumie nic robić, chodzi się gdzie się chce i kiedy chce. Co miesiąc przelew na konto przychodzi. Czasem są to całe części etatu, czasami umowy o doradztwo, cywilno prawne it. Kwoty podobne. Haracze te płacimy i nawet o tym nie wiemy.  Ile osób domyśla się, że część pieniędzy na tego rodzaju cele wypływa na przykład z Tomaszowskiego Centrum Zdrowia?

Wytłumaczy ktoś ratownikowi medycznemu, że facet, która "wpada" raz na miesiąc dostaje kasę za coś, tylko nie wiadomo za co? Jak czasem słucham tych medyków niższego szczebla, to nie wiem po prostu, jak w oczy im spojrzeć. Doradztwa, konsultacje, sprawdzanie list obecności... Ot radny zaspokaja, więc jest zaspokojony. Zero jakiegokolwiek kręgosłupa moralnego. Dziwi kogoś, że koguciki pieją z zachwytu. Żeby było jasne. Nie mówimy o ludziach, którzy mają problem "związania końca z końcem" . Tylko osobach zamożnych, którym pazerność odbiera rozum.

Chociaż ostatnio jeden z kolegów radnych mówił mi, że został zaproszony na rozmowę przed sesją budżetową i proponowano mu nawet posadę dyrektorską  w Opocznie lub innej okolicznej "metropolii". Więc może jednak ciut lepiej płatną. Mówi, że odmówił... Uff

Na te stawki i formuły zatrudniania warto zresztą zwrócić uwagę, bo już sam tego rodzaju styl korumpowania radnych świadczy o tym, że osoba taką propozycję składająca zwyczajnie odczłowiecza tę drugą postać. Co prawda on się na tę dehumanizację zgadza, ale mimo wszystko to dosyć paskudny przykład traktowania człowieka w sposób przedmiotowy, niczym narzędzie do wbijania gwoździ... Zero jakiegokolwiek szacunku

TW "Robert" w akcji

Za chwilę w Tomaszowie być może wybuchnie kolejny skandal związany z powiatowym radnym. I to takim z aspiracjami. Jeden z czytelników portalu podesłał informacje na temat współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL. Choroba nie pozwoliła mi jeszcze zrobić kwerendy w IPN ale teczka osobowa TW "Roberta" rzeczywiście istnieje. Dane personalne się zgadzają.

Może nie byłby to duży problem, bo w Polsce bycie ubeckim konfidentem nie wyklucza z życia publicznego, jednak należy się do tego przyznać w specjalnym oświadczeniu lustracyjnym. Jeśli koś tego nie zrobi, ponosi konkretne konsekwencje.  Tak na marginesie tej sprawy, to co można sobie myśleć o kimś, kto na współpracę z "bezpieką" poszedł w 89 roku. Siwy dym - powiedziałby śp. Edek Wójciak

***

Przykre jest to, że jest przecież cała grupa uczciwych i przyzwoitych samorządowców, zaangażowanych w swoją pracę, walczących każdego dnia o ludzie sprawy. Opisana przeze mnie patologia ich nie tylko zniechęca, ale wręcz zabija. Wpływa też bardzo demotywująco. Może więc tym bardziej warto to opisywać 

W Powiecie czas na zmiany. Pytanie tylko z kim je przeprowadzić i kto zgodzi się posprzątać tę Stajnię Augiasza

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wyborca
wyborca 03.02.2021, 23:36
Kiedy dowiemy sie o TW Robercie , radnym zaradnym ?
Agent Tomek
Agent Tomek 14.01.2021, 11:16
Jak to jest? Święty, pisowski, skupuje radnych PO. W ten sposób oszukujr swój rydzykowy elektorat. BOGA WAŚĆ W SERCU NIE MA.
Wszyscy zatrudnieni w tej kadebcji to gniotki szeryfa tylko i wyłącznir.Dziw bierze że PO sprzedała sie jak tania dziwka. I Pis i Po traci elektorat ogromnie i skutecznie.BRAWO
A teraz dawać agenta na warsztat - kłamczuszka. Będziemy obserwować ruchy pisowskiego szeryfa
 Bob
Bob 20.01.2021, 17:30
Agent Tomek, dobre. Pozdrawiam Robert
BEKA
BEKA 10.01.2021, 22:02
No cóz ..kierownik bazy noclegowej PECAS wiadomo kto, Promotor jajek w Będkowie wiadomo kto, itd
PNCZ
PNCZ 20.01.2021, 22:35
Możecie się dalej napinać , a oni się z was i tak śmieją. Wyciągnięcie dowody i argumenty, a oni powiedzą że jesteście miernymi psycholami. Czy nikt nie rozumie że kasa w ich kieszeniach musi się zgadzać ? Gdzie oni są ? Te autorytety moralne na banerach i ulotkach ? Gdzie podziały się hasła wyborcze, idee i postulaty ? Czy były tylko na potrzeby kampani ? Ustawki i koterie , tu etat, tu godzinki , tam godzinki byle kasa wpływała co miesiąc. Wstydu ci ludzie nie mają , a wyborcy sa ślepi i pamięć im szwankuje.
nie_glosowalem_na_witko
nie_glosowalem_na_witko 08.01.2021, 22:41
Przecież wspomniany pan radny jest obecnie doradcą prezesa TCZ z 5 000 miesięcznie.
Ja sie pytam po co nam tako prezes skoro ma takich doradców?
Może wszystkich rannych "koalicyjnych" zatrudnić w TCZ a pacjent niech czeka.
Harry
Harry 08.01.2021, 19:06
Panie Redaktorze po co te gierki i te obiecanki. Gdy był zgłaszany problem radnego miejskiego że zamieszkuje nie tam gdzie był wybierany, to kazał pan zgłosić to do komisarza wyborczego. Dziwić może że lepiej było nie dotykać ? Zależy kogo. Teraz pojawia się tw Robert i co dalej? Karty na stół.
Ok oe
Ok oe 08.01.2021, 08:32
Starosta ma chrapkę na majową, razem z sąsiadami
Obywatel
Obywatel 07.01.2021, 20:12
A radny powiatowy z Po (ten aktywny, co na wszystkich antyrządowych protestach się udziela i fotografuje) nadal ma posadkę w Pisowym UG Będków u kolegi starosty?
Ksiundz
Ksiundz 07.01.2021, 16:40
Uczynki miłosierdzia wg starosty:

Swoich nakarmić
Gości z partii dobrze napoić
Nagich nieruszać/omijać
Kolegów na etat przyjąć
Słabych i nieporadnych w strukturach PIS pocieszać
Chorych nawiedzać (tylko przy zakupie nowej karetki do TCZ)
Wrogów pogrzebać
.
. 10.01.2021, 10:16
no ja widzę Grota Roweckiego pięknie odbudowaną. Ulicę pp którejjeździło się jaby płynąc kutrem podczas sztormu. Tirom urywały się koła zapasowe... czego nagranie opublikował portal Nasz Tomaszow.
Lpg
Lpg 07.01.2021, 16:20
Wszedzie to samo. Czy to powiat czy miasto. Czy z lew czy z prawa. Czy TM czy inna metropolia. Tak samo.
Lenin
Lenin 08.01.2021, 17:24
Świat dojrzał aby się skończyć???
hmmm
hmmm 07.01.2021, 16:00
Głoszą miłość i przedstawiają się na tle krzyża (działacze PIS):

"...
podczas katolicko-protestanckiej wojny trzydziestoletniej(1618–1648) na wielu obszarach Europy wyginęło ponad 50 proc. populacji.

od czasów Konstantyna na mocy kolejnych edyktów papieskich Żydzi byli eksterminowani,traktowani jako niewolnicy i podludzie, okradani z majątków, pozbawiani potomstwa. W ciągu 15 wieków – ok. 10 mln ofiar;

Eksterminacja Indian: po odkryciu Ameryki uznani przez Krk jako istoty bez duszy, a więc nie ludzie. W wyniku planowego wyniszczenia całych narodów (aby zrobić miejsce dla białej rasy) chrześcijańscy konkwistadorzy i misjonarze wymordowali ponad 70 milionów Indian. To największy holokaust w dziejach ludzkości;
..."

https://www.eprawda.pl/zbrodni…
A
A 09.01.2021, 02:54
jak islam stoi w tych statystykach? Tak z ciekawości.
Ajdejano
Ajdejano 08.01.2021, 20:49
Powyższy wpis nie ma nic wspólnego z tematem materiału powyżej.
Tematem jest ocena Starosty Tomaszowskiego i sprzedajnych radnych powiatowych. Przedstawiony powyżej materiał popieram w 100 procentach, bo ten materiał pokazuje tę samorządową patologię, o które nieraz pisałem w swoich wpisach.

Powracając do wpisu powyżej.
Z daleka czuć śledziem i czosnkiem, że jest to wpis żydłaka.
Nie cierpię, kiedy żydłactwo, nawet w niewłaściwych momentach, wypowiada się na temat prześladowań żydłactwa w historii Europy. Największe pretensje mam do naszego króla Kazimierza Wielkiego, który łaskawie przyjął wygnanych żydłaków z Hiszpanii. Hiszpanie mieli dość tego żydłactwa i dali temu żydłactwu kilka miesięcy na to aby to żydłactwo opuściło Hiszpanię. Was - żydłaki - historia nic nie nauczyła.....
Krystyna
Krystyna 07.01.2021, 17:45
Czy koniec świata jest już blisko???
JP
JP 07.01.2021, 19:36
Tak owszem
m&m
m&m 07.01.2021, 15:58
Niestety Panie Redaktorze to walka z wiatrakami. Cwaniaczki, kolesie zawszę będą ciągnąć do "władzy", bo kojarzy się z brakiem odpowiedzialności, profitami, prestiżem chodzenia w pantofelkach czy szpileczkach do pracy oraz, co najważniejsze, zarobkami, które choć może nie najwyższych lotów, to jednak zagwarantowane przy mniejszym wysiłku niż na wolnym rynku, gdzie trzeba rzeczywiście wykazać się ekonomicznym uzasadnieniem zajmowania swoim tyłkiem jakiegokolwiek stanowiska. Tą godną pogardy grupę ce***e przerost ambicji i oczekiwań przy braku zachowania proporcji praca/zasługi-profity. Przy okazji psuje się autorytet i opinię ludziom, którzy rzeczywiście rozumieją ideę uczciwej pracy dla dobra ogółu. Bo przecież o to w tym powinno chodzić? A tak, to statystyczny obywatel słysząc słowo " polityk" lub "urzędnik" dostaje ślinotoku. Niestety słusznie. Jednak pomimo, że jest to walka z wiatrakami, to jest bardzo potrzebna, żeby to całe towarzystwo czuło, że nie może się całkowicie poddać swojej megalomanii i nieróbstwu. Głos oburzenia wzbudza w nich dyskomfort, dzięki któremu nie żyjemy w systemie w stu procentach skorumpowanym i o charakterze całkowicie pasożytniczym, jeżeli chodzi o aparat zarządzająco-władający. Tak więc składam wyrazy szacunku i wdzięczności, że znajdują się wśród nas osoby z misją i energią do tego, by próbować zmienić to na lepsze, pomimo, że perspektywa osiągnięcia sukcesu i spokoju w tej kwestii raczej za horyzontem. Taka już niestety ludzka grzeszna natura. Pycha, lenistwo, nieumiarkowanie- wypisz wymaluj...
m&m
m&m 08.01.2021, 09:30
Chciałem tylko zaznaczyć, że podczas wizyt w urzędach znaczna większość osób, które spotykam są pomocne i kompetentne. Zdarzają się czarne owce, ale to po prostu jak z ludźmi. Ci , o których piszemy nie zadowalają się jednak zwykłymi stanowiskami do obsługi petentów...
Wert
Wert 07.01.2021, 11:27

Komentarz zablokowany

Nie wiedzieliśmy

Cytując klasyka
Cytując klasyka 07.01.2021, 11:14
Za 3,5 tysia? cha, cha. To chyba jakiś niepełnosprytny po Kębricz. "Za 6 to pracuje złodziej albo idiota".
Klasyk
Klasyk 07.01.2021, 16:31
Pomijasz, że mowa była o pracy ludzi z tytułami naukowymi w ministerstwie.
Tu mamy nierobów bez szkół co biorą 3000 pensji 1500 diety i w nic się nie angażują.
W 20 osób robią zrzutkę po 5zł i mówią, że pomagają innym.
To jest poziom naszych rajców
Nie jestem
Nie jestem 07.01.2021, 14:33
złodziejem, ani też idiotą, ale te 3,5 tys chętnie bym przytulił. Super dodatek do emerytury.
Niestety
Niestety 07.01.2021, 10:01
nic nowego, serwilizm, klientelizm, kumoterstwo, nepotyzm i zasady mafijne to norma w każdej partyji. Omijać z daleka. Cały system jest chory, a my największymi durniami bo głosujemy na tych specjalistów od bumelki.

Pozostałe