Czy ulica Dąbrowska stanie się wreszcie... ulicą

  • 08.03.2021, 18:26 (aktualizacja 08.03.2021, 18:53)
  • redakcja
Czy ulica Dąbrowska stanie się wreszcie... ulicą
W ubiegłym tygodniu zwracaliśmy uwagę na ciężarówki, które wioząc piasek z kopalni w Białej Górze rozjeżdżają drogi na terenie gminy Wolbórz. Tamtejszy Burmistrz grozi Starostwu Powiatowemu, że wystąpi o naprawienie szkód na drogę sądową. Równie poważna sytuacja jest też w innych miejscowościach na terenie powiatu tomaszowskiego oraz w samym mieście. Część kierowców próbuje jeździć drogą przez Brzustów. Mieszkańcy zaczynają protestować.

Objazdy dla pojazdów ciężarowych poprowadzono też kompletnie nie przystosowaną do ruchu pojazdów ciężkich ulicą Dąbrowską. Jest to obecnie najbardziej obciążony ruchem ciąg komunikacyjny, który łączy powiat tomaszowski z piotrkowskim, wzdłuż którego powstają nowe i liczne osiedla mieszkaniowe.  Każdego dnia dzieją się tu dantejskie, budzące strach sceny. 

Wzdłuż drogi nie ma chodników. Jest za to cmentarz z nie nadającym się do użytkowania parkingiem. Ciężarówki zmuszone są więc wymijać parkowana wzdłuż lasu samochody. Ponadto dwa ciężarowe samochody nie są w stanie się na tej drodze wyminąć (co widać na zdjęciach - rozjeżdżone pobocza).  

Dąbrowska od lat nie może doczekać się solidnej przebudowy. Po jednej jej stronie mamy tereny należące do miasta. Po drugiej stronie znajduje się gmina wiejska Tomaszów. Oba samorządy tereny podzieliły na działki budowlane, które chętnie kupują mieszkańcy (nie tylko) Tomaszowa, by na nich budować swoje domy i się osiedlać. Płyną w to miejsce nie tylko pieniądze związane z inwestycjami ale także udziały w podatkach. 

Dodatkowo na zdegradowanych terenach po dawnej cegielni powstaje też duże osiedle mieszkaniowe. Koniecznym jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury technicznej. W tym między innymi drogi.   

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

~DO
~DO 14.03.2021, 23:10
Mogliby chociaż pomyśleć o jakimś poboczu przy Dąbrowskiej A tak ,las i sterczące pnie, albo rowy po obu stronach. Nawet jakby się człowiek uparł to ciężko przejść. Miejsca na szerszą ulicę, wraz z porządnym chodnikiem i ścieżką rowerową jest dużo. Wystarczy że po stronie lasu wyczyściliby kawałek terenu. Piesi maszerują ulicą w stronę Dąbrowy bo innej możliwości nie ma. Jak dojdzie kiedyś do potrącenia to ludzie przejżą na oczy.
Jolanta
Jolanta 15.03.2021, 11:06
1. kosztorys I wariant (pobocze 500 mb):
1) równiarka 5 dni pracy - 5X10X200 zł/h=10 000 zł
2) koprakołądowarka 5 dni pracy - 5X10X100 zł/h=5 000 zł
3) samochód 5 dni pracy - 5X10X100 zł/h=5 000 zł

Tylko 20 000 zł i mamy pobocza i bezpieczeństwo.

Ale nic nie wskóramy bo za mało radnych tam mieszka czy to miejskich czy powiatowych !

2. Proponują oddać za darmo jakąś nieruchomość przy Dąbrowskiej Obajtkowi to i asfalt i chodniki zrobią - w sumie oficjalnie za darmo.
Ajdejano
Ajdejano 15.03.2021, 13:28
W swojej firmie, do kosztorysowania jakichkolwiek robót - z pewnością bym ciebie nie zatrudnił. Może juz nie bierz więcej tych prochów - co ?
Krzysztof
Krzysztof 11.03.2021, 09:28
Proszę Państwa nowa droga nie powstanie tam przez najbliższe 100 lat.
W artykule jest napisane, że tereny po obu stronach drogi należą do dwóch gmin Miejskiej Tomaszów Mazowiecki i Wiejskiej Tomaszów Mazowiecki. Przecież zamiast się dogadać obie gminy ze sobą, będą się teraz przepychały. Ale działki chcą obie tam sprzedawać. Do puki jedna z tych gmin nie zniknie (czyli do puki się one nie połączą) To się w tym rejonie Tomaszowa nic nie zmieni.
Zobaczcie drogę z drugiej strony miasta, łączącą Tomaszów z drogą do Spały, ta przy oczyszczalni ścieków, od tablicy oznaczającej koniec Tomaszowa Mazowieckiego zaczynają się górki i dołki. Tej drogi też nie ma kto naprawić.
Wiktor B.
Wiktor B. 11.03.2021, 10:10
Dawniej droga do Wiaderna to była droga do nikąd, większy ruch był tu gdy przemierzała Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę.
Obecnie są to prężnie zaludniające się tereny dla tomaszowian, domki jednorodzinne a niebawem bloki mieszkalne. Należałoby dołaczyć te tereny do obszaru miasta i drogi planować jako drogi miejskie, bo inaczej rzeczywiście za sto lat nie powstanie tu konkretna arteria!
Ajdejano
Ajdejano 10.03.2021, 15:57
Najogólniej biorąc, Miasto Tomaszów Mazowiecki jest w zakresie komunikacji samochodowej pod kreską. Mogłoby być lepiej, gdyby miasto współpracowało ze starostwem. Takiej współpracy nie ma - niestety.
Dlaczego tej współpracy nie ma ? To jest proste, jak świńska kita. Przecież, normalny Prezydent Miasta Tomaszowa nie będzie pisał podania do (zawziętego i niekompetentnego katechety) Starosty Tomaszowskiego o jakąkolwiek współpracę w zakresie rozwiązania komunikacji naszego miasta z całą Polską.

Starosta-katecheta ma takie problemy w głębokim poważaniu. A Jego troska o ułatwienie życia mieszkańców powiatu ? Wynosi: ZERO !!!
siostra Apostazja
siostra Apostazja 10.03.2021, 21:20
Przecież na początku kadencji, w świetle jupiterów i święconej wody podpisali jakiś gniot o wzajemnej współpracy. Nawet wszyscy bili brawa :-D)
Ajdejano
Ajdejano 11.03.2021, 19:55
Do "siostry Apostazji": może rzeczywiście (wątpię) jesteś tą siostrą ( być może - niejednokrotnie przełożoną), jednak czuwaj siostro ( niejednokrotnie przełożona), aby nasi lokalni ćwokowie (zwłaszcza ten lokalny, powiatowy katecheta) nie robili nas - ich wyborców w karolka.
kierowca
kierowca 09.03.2021, 19:07
Ta wylotówka powinna być dwupasmowa, od ulicy Zielonej przez Dąbrowę do węzła Tomaszów w Zawadzie na S-8
Ajdejano
Ajdejano 11.03.2021, 19:58
Dobrze, że Ty jesteś tylko kierowcą, a nie projektantem...
Psikuta bez s
Psikuta bez s 09.03.2021, 15:43
Gdzie mój komentarz?
Psikuta bez s
Psikuta bez s 09.03.2021, 14:48
NARESZCIE LUDZIE!!! Doczekalismy sie obwodnicy to nic że przez Opoczno. Chciałabym w tym miejscu podziękować naszym rzadzacym za tą obwodnice czyli jak sie chce to można. Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów
Głow
Głow 09.03.2021, 10:44
Czy ktoś z rządzących mógłby zająć się ulicą KONSTYTUCJI 3 MAJA, ulica ta jest całkowicie zapomniana, nie remontowana od lat, po tegorocznych mrozach mieszkańcy tej ulicy przez tydzień borykali się z brakiem wody, gdyż rury non stop pękały, nawierzchnia wygląda jakby spadł grad bomb, nie wspomnę o chodnikach po których przejście grozi urazem.
Reńka
Reńka 09.03.2021, 19:01
Przydałby się też mostek od Konstytucji przez Park Solidarności w kierunku na Osiedle Browarna. Byłaby to urocza droga do Galerii czy Kauflanda dla mieszkańców naszej dzielnicy.
ciekawy
ciekawy 11.03.2021, 10:12
od kiedy osiedle Browarna jest dzielnicą Tomaszowa ?, hmmm
xxx
xxx 09.03.2021, 13:14
nie ma kasy na utrzymanie istniejących ulic a mnóstwo nowych chcą budować gdy miasto się wyludnia - w tym obwodnice i mosty im się marzą !!!
Inwestor
Inwestor 09.03.2021, 10:18
to wszystko już odkryte tylko nie ma komu robić:

UCHWAŁA NR XXXV/321/2016
RADY MIEJSKIEJ TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO
z dnia 31 października 2016 r.:
...
W zakresie
inwestycji dotyczących infrastruktury technicznej do zadań własnych gminy należą:
- budowa gminnych dróg, ulic, mostów, placów (w tym jezdni i chodników), oświetlenie ulic;
- budowa wodociągów i urządzeń zaopatrzenia w wodę oraz budowa kanalizacji.
...
6. Budowa lub rozbudowa (w miarę potrzeb) infrastruktury technicznej wymienionej w pkt. 2 i 3 będzie umieszczona w odpowiednich programach inwestycyjnych. W ślad za tym, poszczególne zadania inwestycyjne dotyczące infrastruktury technicznej będą sukcesywnie umieszczane w zadaniach rzeczowych budżetu miasta na kolejne lata.
(moje: ja się pytam gdzie to jest w planach - proszę mi pokazać te plany !)
7. Finansowanie realizacji inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej odbywać się będzie przy pełnym lub częściowym udziale środków budżetu miasta,
mieszkaniec
mieszkaniec 09.03.2021, 07:18
Tu powinna być szeroka jezdnia z chodnikami po obu stronach, na razie chociaż do cmentarza a póżniej do osiedli mieszkaniowych na Dąbrowie.
Kiedyś szczęśliwa mieszkanka
Kiedyś szczęśliwa mieszkanka 08.03.2021, 21:11
A ten bałagan na budowie na tetenie cegielni ktoś widział.??????? A to co tam jest zwiezione ..... jakieś opny czy też kólka z gumy ... to podobno są odpady niebezpieczne ...
Piotr
Piotr 09.03.2021, 13:16
straż miejska woli staruszki z masłem gonić przy rynku lub zza roga łapać za przejście kilka metrów od zebry - na takie działania idą podatki -> średnio po kilkaset zł rocznie
STARUSZKA
STARUSZKA 10.03.2021, 12:37
Piotr nie przesadzaj , nikt nie goni staruszek !!!
Piotr
Piotr 10.03.2021, 13:41
Goni obserwuję na placu Kościuszki szczególnie w słoneczne ciepłe dni targowe !!!
Zosia
Zosia 08.03.2021, 20:13
Nic nie wybudują - wystąpiłam do ZWiK o warunki przyłączenia i napisali że do 2035 r. mają nas w głębokim poważaniu.
Też chyba wystąpię do sądu z miastem bo co innego jest w MPZP a co innego kreuje miasto tzn. nic nie robią. Prąd robi PGE i to cała infrastruktura a jak dom postawiony to kasuje miasto 26 zł z hakiem za osobę na miesiąc za śmieci, podatek od działki 40 pare groszy za metr kw. 80 pare za dom na rok. Jeszcze szambo i studnię muszę stawiać bo nie ma komu rury z wodą poprowadzić!!!
Zmierz sobie temperaturę.
Zmierz sobie temperaturę. 12.03.2021, 13:58
Z opłatą za odpady zgadzam się, ale to nie 26 zł z hakiem tylko konkretnie 26,50 zł./łebka. Podatek za grunt to 0,42 zł/m2, a budynek 0,75 zł/m2. Policz sobie mnożąc ilość m2 przez podane wyżej stawki, a wyjdzie ci ciut więcej niż 80 zł/rok - powyżej 4 razy więcej. Planowany jest katastrat, czyli podatek od wartości nieruchomości. Będzie płacz i zgrzytanie zębów, jak zresztą w całej UE.
PGE nie robi energii elektrycznej, to jest zadanie elektrowni. Szambo i studnię się kopie, a nie stawia.
Dolicz jeszcze koszt i remonty (koszt samego pogłębienia studni w ubiegłym roku to 700 zł) podłączenia tego szamba i wody do domu (jedyny + to to, że masz czystą krystalicznie wodę w kranie bez żadnych dodatków). A co do tej rury z wodą, to będziesz mieć doprowadzoną tylko do płotu, a reszta na twojej głowie, oczywiście musisz mieć mapki i pozwolenia na te wykopki. Za oczyszczanie szamba też trzeba płacić.
Podejrzewam, że przydał by ci się jeszcze gaz ziemny.
Podprowadzą pod sam płot, ale też reszta na głowie właściciela (oczywiście mapka i zezwolenie też). Nadmienię jeszcze, że niedługo (jeszcze nie w tym roku) cena gazu poszybuje do góry o około100%.
Mieszkaniec Dąbrowskiej
Mieszkaniec Dąbrowskiej 08.03.2021, 19:12
Od kilku lat na ulicach Legionów i Dąbrowskiej jest horror motoryzacyjny. Kilkaset jeśli nie około tysiąca ciężarówek codziennie mija mi dom w którym pękają ściany.Nikogo to nie interesuje.Obecnie jest kilka ubytków asfaldu które to potęgują wibracje. Może dzięki artykułowi coś się zmieni, bo już tylko pozostanie wyjść na "ulice"

Pozostałe