Czym jest działalność nierejestrowana?

  • 02.05.2021, 14:45 (aktualizacja Wczoraj, 12:42)
  • redakcja
Czym jest działalność nierejestrowana?
Każdy z nas może spróbować swoich sił, prowadząc samodzielną działalność. Od kwietnia 2018 roku w konstytucji dla biznesu pojawiło się określenie dzielności nierejestrowanej. To specyficzna brama, prowadząca nas do bycia poważnym przedsiębiorcą.

Na czym polega działalność nierejestrowana

Wszyscy mamy jakieś pasje i talent. Są tacy, którzy wspaniale szydełkują, dla innych pasją życia jest malarstwo, jeszcze inni kochają fotografię czy uwielbiają opiekować się dziećmi. Każdy z nas zaglądając na Pracuj.pl znajduje ogłoszenia, które dają szansę na realizację naszego hobby, a przy okazji zarobienia na tym niewielkich pieniędzy. Tyle tylko, że boimy się uciążliwych formalności związanych z założeniem działalności, a jednocześnie trudno nam odpowiadać na niektóre oferty pracy, gdy brak nam własnej strony internetowej, siedziby firmy czy możliwości wystawiania faktur, czy rachunków. Jeśli w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywaliśmy działalności gospodarczej, a praca jest naszą pasją, spokojnie możemy rozpocząć. Warunek jest jeden. Kwota naszych przychodów nie może przekraczać 50% najniższej krajowej.

Podatki i rachunki

Jeśli zarabiamy, opłacamy podatki. Tyle tylko, że w przypadku tego typu działalności nie mamy obowiązku odprowadzania żadnych zaliczek, a osiągnięte przychody i koszty ich uzyskania wykazujemy w rocznym zeznaniu podatkowym, w specjalnej rubryce PIT-36. Musimy pamiętać, aby dokumentować poniesione przez nas koszty, związane np. z zakupami materiałów do produkcji, po to, aby mieć dokumenty, związane z ustaleniem faktycznego dochodu. Prowadząc wymaganą dokumentację, każdą wykonywaną przez nas usługę czy sprzedaż rejestrujemy w uproszczonym rejestrze sprzedaży, a naszemu klientowi wystawiamy fakturę bez VAT lub VAT, w zależności od tego, jakim jest on podatnikiem.

Zalety działalności nierejestrowanej

Bezdyskusyjną zaleta rozpoczęcia działalności w tej formie jest znikome ryzyko straty. Możemy spróbować swoich sił w wybranym biznesie, inwestując tylko i wyłącznie nasz czas i ewentualnie niewielki kapitał początkowy. Omijamy wszelkie formalności, związane z rejestracją działalności w CEIDG, urzędzie skarbowym czy GUS. Nie musimy opłacać zaliczek na podatek dochodowy ani składek ZUS. Omijamy także uciążliwy obowiązek prowadzenia księgowości. Nie pozbawiamy się przy tym żadnych możliwości. Jeśli nasz mikro działalność odniesie sukces finansowy, z czasem zarejestrujemy ją i będziemy czerpać zyski. Być może to nasze oferty pracy będą rozchwytywane, a my zostaniemy wymarzonym pracodawcą.

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe