Piorun w konstytucję strzelił

  • 02.05.2021, 18:19 (aktualizacja 02.05.2021, 18:51)
  • redakcja
Piorun w konstytucję strzelił
W przededniu trzeciego maja, dnia zdawać by się mogło ważnego dla nas Polaków, naszły mnie mocno filozoficzne przemyślenia. Czyżby tylko moje? Czy umielibyście sobie dziś bez zastanowienia odpowiedzieć na proste pytanie: „Dlaczego jesteśmy aspołeczni?”. Czyżby bardziej interesowały nas bieda i brak wody w Afryce niż nasz doczesny byt w kraju, w którym mieszkamy?

Wydawać by się mogło, że chcemy wpływać na najbliższe otoczenie, protestujemy, mamy nowe symbole (piorun, tęcza, czarne parasole), a podkoszulki z napisem „konstytucja” zdobią wysportowane ale i wątłe ciała. Palimy świece pod sądami, śpiewając i spacerując ulicami miast wyrażamy niezadowolenie. Bo przecież łamane są nasze prawa, jako obywateli, bo Konstytucja, bo wolność… .

Takie oto nasze działania, które ciągną za sobą tłumy, a po chwili o nich zapominamy. Wtedy nagle chcemy naśladować pięknych i bogatych oraz przedsiębiorczych. Obłuda gnać nas zaczyna i znów rywalizujemy o miskę ryżu i podążamy za pseudo karierą. Troska „o to co moje” pozwala zapomnieć o słowach: wspólnota i współodpowiedzialność. Doskonalimy szybko prawo ograniczające agresję, o znęcaniu się nad słabszym troszkę zapominając, prawa osobiste, godność osobowa, szacunek włażą jak kot zimą na piec i czekają w niebycie na cieplejszą porę roku.

Bogatsi o parę groszy korzystamy zatem z usług fryzjerów, pseudo psychologów, masażystów, prawników, wróżek, sprzątaczek i księży poprawiając swoje samopoczucie i wygląd, aby usprawiedliwić swój narcystyczny pęd do szczęśliwego „tu i teraz”.

Przyszłość przestaje nas interesować, a przeszłość to przecież znienawidzone lekcje historii współczesnej. Nasza pani edukacja nie ma już potrzeby niwelowania aspołecznych tendencji. Zdalnie nastawiona jest tylko na rozwój sfery intelektualnej, pozostawiając daleko z tyłu rozwój jakiejkolwiek wrażliwości. Po co bowiem w dobie wojny z nowym wrogiem o pięknej nazwie covid 19 wychowywać w duchu pokoju i szacunku dla życia, a tym bardziej uczyć szacunku do drugiego i siebie samego.

I tak oto przestaje kogokolwiek dziwić, że „podkoszulka z napisem konstytucja” dawno się sprała i wyrzuciliśmy ją do kosza, a zastąpiła je nowa z pięknym nowym i modnym logo, a to dzięki temu, że idee i wartości, które nosiliśmy na piersi straciły szybko na wartości.

Pięknie zagłuszyła je mamona i komfort siedzenia przed tv zamiast nadwyrężenia wypielęgnowanych dłoni i duszy przez pracę u podstaw. Takie błędne koło, kiedy to ze społecznika robi się polityk, a z polityka... „świnia”.

Jak zatem budować odpowiedzialne społeczeństwo obywatelskie kiedy „palony pod sądem znicz” gaśnie tym szybciej im więcej kasy za nic nierobienie wpłynie na konto. Wtedy przecież już nie jest ważne, że konstytucja, że aborcja, że tęcza, że księdzu po kolędzie trzeba odpalić parę złotych.

Życie płynie, a młodzież obserwuje i jakież moje zaskoczenie, kiedy słyszę, że to przecież normalne jak polityk bierze w łapę. Flaki się przewracają, a historia pierwszej, uchwalonej w Europie Konstytucji zamiast przyprawiać o dumę, upadla, a słowa lojalność, wierność, honor i braterstwo mają takie samo znaczenie jak biało czerwona wiązanka złożona przed pomnikiem Kościuszki.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 09.05.2021, 12:54
Panie Mariuszu: dzisiaj (09.05.2021 r.) oglądałem w tv "Woronicza 17".
To, co wygadywał przedstawiciel KO (Urbański), to jest zaprzeczenie tego, co Pan napisał powyżej. Pozostali (PiS, SLD, minister od Prezydenta) wypowiadali się raczej racjonalnie (wg mnie).
Dzięki takim wypowiedziom, zwykli ludzie zaczynają wierzyć, że w Polsce nie jest ważne, co myśli każdy z nas, a ważne jest, co myśli jego ulubiona partia lub opcja. To jest wielki kryzys naszego, społecznego, zbiorowego, niezależnego myślenia.

I takie palanty - z jednej lub drugiej partii (opcji) powodują, że ludzie zaczynają im wierzyć. I w krótkim czasie, ci ludzie tracą własne poczucie rzeczywistości i jak nie włączą tvpinfo albo tvn24 - nie wiedzą, kur...., jak myśleć!!!
Poplątane
Poplątane 04.05.2021, 00:48
Artykuł w ogóle nie prawdziwy, wszystko pomylone. Ci którzy popierają złodziejstwo i korupcję polityków, raczej nie szli w protestach broniących konstytucji. Natomiast ci którzy protestowali nadal nie popierają Obajtka i jemu podobnych. Poza tym zmiana hasła takich jak konstytucja, symbol pioruna i tęcza to jeden koszyk wartości - nie ma sprzeczności.
RO
RO 03.05.2021, 14:17
Typowy kij w mrowisko. Społeczeństwo jaki Pan pisze odpowiedzialne i obywatelskie jest Wam samorządowcom, społecznikom - he he , lokalnym politykom i ....... , wyłącznie potrzebne do wyborów i robienia ........( dokończ zdanie ) . Przykre jedynie, że tekst pojawja się dzisiaj. Dalej traktuje się samorząd jako gry w domino lub puzzle, bo ktos sobie wymyslił że to Wasze polityków podwórko . Jak ładnie się powołujecie na argument , że to spoleczeństwo i wyborcy Was wybrali . A co potem sie dzieje ?
ile jeszcze , ciągle mało
ile jeszcze , ciągle mało 05.05.2021, 06:43
Skończcie z tą błazenadą i piaskownicą. Do pracy, a nie tort ciągle dzielicie i dajecie ideowców. Przecież na starośc Wam nikt ręki nie poda , bo widać ile w tym interesu i prywaty .
m&m
m&m 03.05.2021, 08:46
A może ludzie się po prostu skapli, że te spontaniczne zrywy nie były spontaniczne. Że pójście w tłumie krzyczącym "łapać złodzieja" w imieniu takich samych kreatur i złodzieji nie jest niczym autentycznym.
Paweł
Paweł 02.05.2021, 18:52
Sporo prawdy.

Pozostałe