Przyroda on-line. Zobacz relację z gniazda bociana czarnego

  • 13.06.2021, 13:57
  • redakcja
Przyroda on-line. Zobacz relację z gniazda bociana czarnego
Transmisja online z gniazda bociana czarnego to wspólny projekt Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Dzięki projektowi możemy na bieżąco śledzić obyczaje rzadkich u nas ptaków.

Transmisja to pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju projektów w Europie. Prowadzony jest już od 5 lat. W latach 2016 i 2017 uczestniczył w nim również Komitet Ochrony Orłów. Konsultantem naukowym projektu jest prof. Piotr Zieliński, pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego. Jego wdrożenie możliwe było dzięki finansowemu wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz WFOŚiGW w Łodzi.

Leśnicy i ornitolodzy każdego roku typują dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych  na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych  w Łodzi. W marcu w każdej z lokalizacji w głębi lasu, na wysokości ok. 17 metrów instalowane są kamery z funkcją podczerwieni.  Dzięki nim możemy obserwować ptaki na bieżąco. Bywa, że zarejestrowane sceny są naprawdę dramatyczne.  Na przykład w 2016 roku wszystkie pisklęta z gniazda na dębie porwał jastrząb. Rok później w jednym z gniazd  para bocianów rozstała się na etapie składania jaj . W drugim  z gniazd można było zobaczyć bohaterską obronę jednego z ptaków przeciwko atakom jastrzębia. 

W 2018 roku gniazdo zlokalizowane na sośnie było tylko odwiedzane przez dwa bociany, a gniazdo na dębie opuściły aż cztery pisklęta. W 2019 roku do gniazda na sośnie przylatywał jeden bocian, a z gniazda na dębie wyleciały, mimo presji jastrzębia, trzy młode ptaki: Patyk, Skoczek i Gwalbert, którym imiona nadali internauci w konkursie na facebookowym profilu RDLP w Łodzi.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

- Bardzo interesuje nas jakie są dalsze losy piskląt z gniazda z transmisją online.  Stąd pomysł, aby wyposażyć pisklęta w lokalizatory i śledzić dalsze ich losy. Okazuje się, że głównym zagrożeniem dla bocianów czarnych jest człowiek. Zdarza się, że ptaki giną zastrzelone podczas wędrówki. Tak się dzieje np. w Libanie. Bociany i inne ptaki wędrowne giną również na przewodach sieci elektrycznej. Z dotychczasowych obserwacji osobników z lokalizatorami, którym udało się przeżyć wędrówkę jesienną, wynika, że młode bociany z naszych gniazd zimują w Sudanie i Czadzie - twierdzą pracownicy RDLP w Łodzi 

Lokalizatory umożliwiają długoterminowe monitorowanie wędrówki ptaków. Urządzenia mają baterie solarne i pamięć rejestrującą ok. 130 tys. pozycji GPS; są aerodynamiczne, wodoodporne i nie przeszkadzają ptakom w normalnej aktywności. Oprócz pozycji GPS odnotowują aktywność ptaków, wysokość na jakiej lecą i temperaturę.

Leśnicy podkreślają,  że starają się ingerować w losy bocianiej rodziny w jak najmniejszym stopniu. W związku z tym internauci mogą zobaczyć podczas transmisji sceny w powszechnym odczuciu uznawane za drastyczne (walki ptaków dorosłych o gniazdo, niszczenie jaj,  śmierć piskląt wskutek ataku drapieżnika, chorób lub z innych powodów). 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

natura
natura 13.06.2021, 14:37
Piękne i wydaje się , że mają równe szanse na poprawny wzrost . Podglądamy różne gniazda . W jednym z nich , opiekunem jest tylko ojciec , bo drugi zginął na drutach wysokiego napięcia. Dzięki pomocy człowieka udało się utrzymać pisklęta przy życiu , wyglądają równie imponująco . Zachęcamy do obserwacji i nauki .

Pozostałe