Ministerstwo zachęca do donoszenia na szefów. Obiecuje benefity

  • 13.07.2021, 12:17 (aktualizacja 16.07.2021, 17:49)
  • News4Media
Ministerstwo zachęca do donoszenia na szefów. Obiecuje benefity iStock
Resort finansów ma nowy plan na zwalczanie zatrudniania na czarno. Główną rolę w nim mają odegrać sami pracownicy.

Jak jest obecnie?

Na każdej osobie, która pracuje bez umowy, państwo traci. Tacy pracownicy otrzymują pensje „pod stołem” i nie odprowadzają od tego podatków ani innych świadczeń. Dlatego Ministerstwo Finansów ma nowy pomysł na ograniczenie szarej strefy.

Aktualnie system podatkowy nie sprzyja pracownikom, którzy nie godzą się na pracę na czarno. W razie wykrycia tego procederu, to pracownik musi odprowadzić niezapłacony od swojej pensji podatek z odsetkami. Do tego odpowiada karnie za niezadeklarowanie podatku. Chcemy całkowicie odwrócić tę sytuację.” – cytuje resort „Rzeczpospolita”.

Benefity ze zgłoszeń

Zmiana polega na tym, że to sam pracownik miałby zgłosić się do organów skarbowych i przyznać przed nimi do pracy na czarno. W takim przypadku nie będzie go czekała żadna kara. I to ma być najważniejszym, ale nie jedynym benefitem. Podatki za taką osobę za cały okres nielegalnego zatrudnienia będzie musiał zapłacić pracodawca. Zostaną też naliczone odsetki. Dodatkowo zatrudniający będzie musiał uiścić podatek od minimalnego wynagrodzenia. I jeszcze jedno – żadnego z tych wydatków firma nie będzie mogła rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu.

Dziś pracodawca przyłapany na nielegalnym procederze może zostać ukarany kwotą od 1 000 zł do 30 000 zł oraz dodatkowymi 5 000 zł ze strony ZUS. Może też odpowiadać za swoje czyny karnie. Według ostatnich szacunków GUS w Polsce na czarno pracuje nawet 880 000 osób, czyli około 5,4 procent wszystkich zatrudnionych. Kolejne 1,4 mln pracowników w naszym kraju ma otrzymywać wynagrodzenie „pod stołem”.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 14.07.2021, 14:15
Jeżeli wszyscy tak chwalicie powyższy materiał tych brytyjskich News4Media, to jeszcze spytajcie tych angoli, jak u nich, czyli w UK, zatrudniają na czarno Polaków i innych europejczyków.

Te News4Media u siebie w UK, nie napiszą takiego tekstu. Tam byliby w krótkim czasie zlinczowani przez pracodawców UK. Tylko w Polsce mogą sobie na coś takiego pozwolić, bo traktują Polskę, jak kraj trzeciego świata - baranie łby.
Obserwator
Obserwator 14.07.2021, 12:48
Niektórym pracownikom jest ,,na rękę" pracować ,,na czarno" bo np.komornik nic nie zabierze.
T
T 16.07.2021, 12:58
Ale dzieciom takiego alimenciarza np. to już nie jest do śmiechu. Bo komornik nie przekaże im słusznie należnych alimentów jeśli nie ma z czego ściągnąć bo złodziej pracodawca dogadał się ze złodziejem tatusiem.
M
M 13.07.2021, 23:13
Dobry ruch, skończy się okradanie pracowników z emerytur.
Ajdejano
Ajdejano 14.07.2021, 13:55
Te!!! Cwaniaczek !!! Pracownik za dychę!!! Jeżeli chcesz się zatrudnić gdziekolwiek, to procedura powinna być taka (scenariusz nr 1):
- idziesz do firmy i firma mówi ci, do czego jesteś potrzebny i ile
zarobisz za swoja pracę,
- ty wyrażasz zgodę na zatrudnienie w tej firmie i mówisz, że chcesz
być zatrudniony legalnie,
- firma mówi ci, że jest zachwycona twoją zgodą na zatrudnienie
ciebie i ciebie zatrudnia - zupełnie legalnie (!!!).

Scenariusz nr 2:
- idziesz do firmy i firma mówi ci, do czego jesteś potrzebny i ile
zarobisz za swoja pracę. Oczywiście: mówią ci, że będziesz
zarabiał dobrą kasę (do swojej kieszeni), ale w papierach będzie
trochę inaczej, czyli mniej,
- ty wyrażasz zgodę na zatrudnienie w tej firmie i mówisz, że chcesz
być zatrudniony na takich "lewych" papierach,
- firma mówi ci, że jest zachwycona twoją zgodą na zatrudnienie
ciebie i ciebie zatrudnia - zupełnie półlegalnie.

Więc, moje pytanie: jeżeli pracujesz w jakiejś firmie wg scenariusza nr 2 (powyżej), to dlaczego, kur..., jęczysz ?!?! Przecież to była twoja decyzja!!! Nie podoba ci się taki układ ?!?!?! No, to wyp.... z takiej firmy!!!! I szukaj, wg ciebie "porządnej" firmy. I nie zawracaj dup..innym.
M
M 14.07.2021, 20:05
Ajdejano, Miszczu jest jeszcze Scenariusz 3 - nie godzisz się na pensję pod stołem i honorowo idziesz na bezrobocie. Bo wszystkie firmy z branży która cię interesuje stosują ten sam model biznesu. Ty Ajdejano to chyba w jakimś wymyślonym w twojej głowie świecie żyjesz. Albo pracujesz w budżetówce i jesteś odrealniony.
Ajdejano
Ajdejano 15.07.2021, 08:04
"M-iszczu": prywatną działalność prowadzę od roku 1983 (z małymi przerwami). W mojej firmie pracują ludzie nawet już od lat: 1987 - 2005 . I tych ludzi nikt na siłę nie trzyma. O czymś to chyba świadczy. Tak więc, załóż firmę, zatrudnij ludzi i wtedy zabieraj głos. Każdy odważny do "mundrusiowania" się na temat, o którym nie ma zielonego pojęcia.

Co do budżetówki: parę lat pracowałem w budżetówce. W Polsce i na całym świecie, budżetówka musi istnieć, ale dla każdego państwa jest w rzeczywiści nieszczęściem - ekonomicznym, gospodarczym.
Te wszystkie: urzędy, służby zdrowia, służby specjalne, służby podatkowe, służby mundurowe i wiele innego dziadostwa (np. parlament, samorządowi radni ), to jest towarzystwo spod ciemnej gwiazdy, pracujące na 1/3 gwizdka i ciągle domagające się podwyżek i uważające się za państwo w państwie. Ludzie zupełnie nie przygotowani merytorycznie do wykonywania swojej pracy, ale za to, znakomicie ustawieni "polytycnie" przez swoich różnych pociotków, kolesiów.
M
M 15.07.2021, 10:08
Czyli w twojej "Firmie" od 1983 roku okradasz swoich pracowników z emerytur, a nasz wspaniały kraj z należnych mu podatków. Potem w różnych komentarzach krytykujesz np. służbę zdrowia że jest dziadowska i niedofinansowana, czy szkolnictwo. Tylko że, sam powodujesz to dziadostwo bo przyczyniasz się do tego nie płacąc podatków. A twoi pracownicy na pewno cię kochają.
Ajdejano
Ajdejano 15.07.2021, 17:33
Na jakiej podstawie piszesz, że okradam swoich pracowników z ich emerytur?!
Na jakiej podstawie wywnioskowałeś, że nie płacę podatków ?!
Jeżeli ludzie, których (wg Ciebie) krzywdzę, pracują u mnie już kilkadziesiąt lat, to na jakiej podstawie zgryźliwie twierdzisz, że moi pracownicy "na pewno cię kochają" ?!

Ja krytykuję np. służbę zdrowia i szkolnictwo oraz inne służby za to, że nie zasługują na swoje obecne wynagrodzenia, bo 75-80% tych służb i szkolnictwa, to zupełne badziewie, nie przygotowane do pełnienia swojej służby, leczenia ludzi i nauczania dzieci i młodzieży.
To jest właśnie ta roszczeniowa budżetówka. Mówię o 80% tej budżetówki, bo te pozostałe 20 % tej budżetówki, to porządni i przygotowani ludzie.

PS. Wg mnie, jesteś jakimś-tam: instruktorem fitnesu, urzędniczyną, kiepskim nauczycielem, albo jakimś innym wygibusem, zupełnie nieodpowiedzialnym za wyniki swojej pracy.
Poza tym: słyszałeś kiedykolwiek, aby rodzice dzieciaka, wygra w sądzie sprawę o złe wykształcenie lub o złe wyleczenie ich dzieciaka ?!
Ta moja ostatnia zaczepka dotyczy zupełnego braku odpowiedzialności budżetówki za swoją pracę.
M
M 15.07.2021, 22:46
Chwalisz płacenie pod stołem, więc domyśliłem się, że też tak robisz. Teraz oczywiście zaprzeczysz bo jeszcze mogła by jakaś kontrola ZUS lub US wpaść do ciebie z wizytą. W internecie wcale nie jesteś taki incognito jak ci się wydaje.
Ajdejano
Ajdejano 16.07.2021, 09:44
Pociągnijmy temat. Jeżeli ty oceniasz mnie jedynie na podstawie swoich domysłów i straszysz mnie (też na podstawie swoich domysłów) zusem i skarbówką, to ja też domyślam się, kim jesteś. Jesteś zgorzkniałym, bezrobotnym czerwoniakiem, mającym pretensje do całego świata.
Proponuję wyjazd do Korei Północnej. Tak spotkasz idealny i uporządkowany świat. Ale zabierz z sobą chociaż worek ryżu. Może ci się przydać.
M
M 16.07.2021, 12:51
Albo mogę też być pracownikiem US, i niedługo poznamy się osobiście ;)
Strong
Strong 13.07.2021, 17:32
I b.dobrze. Albo pracodawcy zatrudniają i płacą normalnie, albo się migają i sami bujają swoją robotę tak, by później podróżować nowiutkimi mercedesami. Przy czym nigdy nie wiadomo, kiedy ten mercedes wyladuje w KAS na placu, na przetargu. No coś za coś.
Ajdejano
Ajdejano 14.07.2021, 18:16
Dlaczego tak jęczysz?! Załóż sobie firmę, zatrudnij LEGALNIE wszystkich pracowników i wtedy nie będziesz jęczał i tłumaczył się przed KAS, bo wcześniej pójdziesz z torbami i bez mercedesa, a KAS i tak się będzie z ciebie śmiało. Dlaczego będzie się śmiało ?! Dlatego, że uznają ciebie za totalnego nieudacznika, który rozpoczął działalność gospodarczą i solidnie dzielił się z głównym złodziejem-państwem i poszedł z torbami.

Głupich nie sieją. Sami się rodzą.
Strong
Strong 14.07.2021, 21:04
Sam nie jęcz... Zatrudniają to niech płacą. Nie, to muszą mieć min. świadomość, że może być problem. Ich nieświadomość kreuje takie patologie. Pod stołem, w kopercie, do ręki, do buzi itp. itd. niewygodna legalna firma z opłatami i wypłatami, to na bezrobocie, na maliny albo razem z ajdejano tworzyć firemki kwiaty. Tylko się nie roztkliwiaj jako mega biznesmen i znawca podatkowy.
Jimmy
Jimmy 14.07.2021, 20:01
Nie rozumiem. Albo kogoś stać na prowadzenie biznesu, albo nie. Jak go/jej nie stać, to niech taki Janusz/taka Grażyna nie udaje przedsiębiorcy, bo to śmieszne.
xxx
xxx 13.07.2021, 15:33
Co daje legalna praca ?
Chyba tylko chorobowe.

Pozostałe