Rzecznik Praw Dziecka ostro o szczepieniach: „to eksperyment”

  • 16.07.2021, 09:42 (aktualizacja 16.07.2021, 21:17)
  • News4Media
Rzecznik Praw Dziecka ostro o szczepieniach: „to eksperyment” Screen YouTube Mikołaj Pawlak w Sejmie
RPD w sejmie nie przebiera w słowach, wypowiadając się o szczepieniach dla najmłodszych. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia przedstawiło plan uodparniania tej grupy.

Postawię takie pytanie, czy jest prawnie dopuszczalne eksperymentowanie z udziałem dzieci, bo de facto jesteśmy w fazie eksperymentu? Zadaję to pytanie w kontekście różnych powikłań i odporności długookresowej.” - tak o podawaniu preparatów przeciwko COVID-19 mówił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak na spotkaniu w Sejmie z ekspertami doradzającymi premierowi. Jego zapis został właśnie upubliczniony na sejmowej stronie zespołu. Przypomnijmy, że od 7 czerwca rodzice mogą na szczepienia zapisywać dzieci w wieku od 12 do 15 lat, a wcześniej rozpoczęto podawanie preparatu ochronnego starszym nastolatkom.

Pawlak na spotkaniu z lekarzami i naukowcami dodał, że do jego biura wpłynęły „setki sygnałów” dotyczących sporów rodzinnych wokół szczepień. Rzecznik mówił, że dochodzi do sytuacji, kiedy rodzic decyduje o podaniu szczepionki, a dziecko tego nie chce. Alarmował także, że podopieczni domów dziecka są kierowani na szczepienia bez zgody opiekunów czy sądu rodzinnego. Z kolei prof. Andrzej Horban, członek Rady Medycznej przy premierze, przekonywał, że szczepienia są bezpieczne; „Nikt nie robi eksperymentów na dzieciach, nie pracujemy dla firmy Pfizer.” - mówił, bo właśnie ten środek jest podawany nastolatkom.

Tymczasem Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, przedstawił rządowe zamiary co do zaszczepienia najmłodszych. „Wrzesień to będzie raczej rekomendacja w zakresie grupy wiekowej 5-12 lat. Liczymy, że do końca roku wdrożymy szczepienia w grupie od 0,5 do 5 roku życia.” - poinformował i zastrzegł, że wszystko zależy od wyników badań, jakie przedstawi koncern Pfizer-BioNTech.

Słowa Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka to jego prywatna opinia, absolutnie nie jest to głos ani naszego rządu, ani naszego obozu politycznego - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, pytany o wypowiedź RPD dot. szczepienia dzieci przeciw COVID-19.

O te słowa premier był pytany przez dziennikarzy w Dobrym Mieście (woj. warmińsko-mazurskie). "Wśród wielu głosów padają także również bardzo radykalne, ale absolutnie nie jest to głos naszego rządu, nie jest to głos naszego obozu politycznego; jest to prywatna opinia pana, który pełni dzisiaj ważną funkcję" - oświadczył Mateusz Morawiecki. "Ja się z tymi słowami zdecydowanie nie zgadzam i rząd PiS się z tymi słowami nie zgadza" - podkreślił.

Zauważył jednocześnie, że "tak jak w społeczeństwie polskim, tak i w naszym obozie politycznym znajdują się osoby, które mają bardzo ostre, radykalne poglądy dotyczące szczepienia - tu i teraz, natychmiast, wszystkich - a także takie, które są zdecydowanymi przeciwnikami szczepień".

"Miejmy z tyłu głowy, że komuś może zależeć na tym, żeby tych szczepionek nie używać, na tym, żeby była czwarta, potężna fala (pandemii) w Europie, w Polsce" - podkreślił premier.

"Należy się szczepić i to zachęcam jak najszybciej, bo ryzyko nadejścia 4 fali jest naprawdę spore. Mamy szansę jej uniknąć - wystarczy, że jeszcze kilka milionów osób się zapisze i zaszczepi" - dodał szef rządu. Zapewnił, że "mamy wystarczająco szczepionek i wystarczająco wolnych terminów". 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

 Szczepionka na COVID-19 Pfizer - możliwe skutki uboczne
Szczepionka na COVID-19 Pfizer - możliwe skutki uboczne 18.07.2021, 11:31
Jeżeli po podaniu szczepionki półrocznemu dziecku wystąpią n/w objawy to jak to mówią "z Bogiem sprawa", ponieważ te objawy nie są tak groźne.
ból w miejscu wstrzyknięcia
uczucie zmęczenia
ból głowy
ból mięśni
dreszcze
ból stawów
gorączka
opuchlizna w miejscu wstrzyknięcia
zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia
mdłości
złe samopoczucie
powiększenie węzłów chłonnych (limfadenopatia)

Ale jest inna opcja powikłania duzo groźniejsza:
Producent szczepionki informuje, że po jej podaniu może również wystąpić silna reakcja alergiczna, która pojawia się w ciągu godziny od wstrzyknięcia preparatu Pfizera. Objawy silnej reakcji alergicznej na szczepionkę na koronawirusa to:
trudności z oddychaniem
opuchlizna twarzy i gardła
szybki rytm serca
silna wysypka na całym ciele
zawroty głowy i osłabienie
Jeżeli wystąpi któraś z w/w reakcja u dziecka półrocznego to co wtedy zrobisz?
F
F 22.07.2021, 00:09
Alternatywa w postaci choroby jest dużo groźniejsza, wystarczy spojrzeć w statystyki i porównać ilość zgonów wywołanych przez Covid oraz przez szczepionkę na Covid. Oraz sprawdzić, że zaszczepieni nie umierają na covid, a jeśli zachorują to przechodzą łagodnie. W Wielkiej Brytanii i Izraelu umierają tylko ci co bali się "odczynów poszczepiennych" i się nie zaszczepili. Poza tym jaki lek nie ma efektów ubocznych? Zobacz sobie ile tego jest w paracetamolu czy ibuprofen.
K
K 22.07.2021, 11:27
Każdy producent preparatu nie zaleca jej stosowania dla dzieci poniżej 12 roku życia, wystarczy spojrzeć na ulotkę, a co do ilości zgonów dzieci to proszę o fakty i podać źródło takiej statystyki
F
F 22.07.2021, 16:58
K, napisałem o sytuacji zaszczepionych i nie zaszczepionych, a nie o dzieciach zaszczepionych i niezaszczepionych. Dzieci poniżej 12 roku na razie nikt nie szczepi bo trwają badania nad bezpieczeństwem szczepionki w tej grupie wiekowej. Co do danych statystycznych - podają je ministerstwa zdrowia państw i nie są zdaje się utajnione. Wyniki badań są też codziennie przytaczane przez media na całym świecie, tak że można poszukać jak się chce. Zwykle na większość chorób szczepi się dzieci, a nie dorosłych i nie jest to nic odkrywczego. Wyjątkiem są antyszczepionkowcy, którzy sami są zaszczepieni na wszystko, nie szczepią tylko swoich dzieci. Boją się szczepienia, za to bez mrugnięcia wstrzykną sobie perhydrol dożylnie.
M
M 18.07.2021, 22:32
A co zrobisz jeśli twoje półroczne dziecko umrze tylko dlatego że bałeś się go zaszczepić ? Bo zamiast lekarzy słuchałeś internetowych znachorów takich jak jerzy zięba.
Ajdejano
Ajdejano 17.07.2021, 22:15
Na temat tego RPD: głupich nie sieją, sami się rodzą.

Pozostałe