Biorą się za mniejsze drogi w całej Polsce. Ponad 468 pozycji na liście ale nie w powiecie tomaszowskim

  • 20.08.2021, 10:45 (aktualizacja 20.08.2021, 13:17)
  • News4Media
Biorą się za mniejsze drogi w całej Polsce. Ponad 468 pozycji na liście… iStock
Drogowcy przedstawili plan modernizacji tras niższych klas. To będzie wielka operacja na terenie całej Polski, bo lista zdań liczy 468 pozycji. Przetargi mają zostać ogłoszone w tym i przyszłym roku.

Chodzi o szlaki klasy GP (główne ruchu przyspieszonego) i G (główne). To właśnie takie drogi zostały umieszczone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na liście inwestycji do kompleksowej przebudowy lub rozbudowy. W ramach przedsięwzięć wymieniana jest nie tylko nawierzchnia, ale także powstają chodniki, przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe. Drogowcy budują zatoki autobusowe i stawiają sygnalizację świetlną. „W ramach rozbudowy drogi krajowej, nawierzchnia konstrukcji drogi dostosowywana jest do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś, czyli ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 tony. Projektowany przekrój to najczęściej droga jednojezdniowa, z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m oraz opaskami (stanowiącymi część pobocza, po obu stronach jezdni) o szerokości 0,5 m.” - podaje dane techniczne GDDKiA, która właśnie ogłosiła długą listę inwestycji.

Tysiące kilometrów

W przygotowaniu jest już 219 zadań, które w sumie obejmują 1660 km dróg. W wielu przypadkach są to wielokilometrowe odcinki. Zostanie rozbudowana m.in droga krajowa numer 22 na długości ponad 256 km od Kostrzyna nad Odrą do Elbląga, a ok. 190 km liczy DK 79 w województwie mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim, która także jest na liście. DK 36 na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska to 82 km, a 75 km to długość DK 74 w Lubelskiem. Już teraz drogowcy pracują w 43 miejscach w całej Polsce i zajmują się łącznie ok. 155 km tras. Trwa np. rozbudowa DK61 Legionowo - Zegrze (woj. mazowieckie), rozbudowa DK21 Słupsk - Ustka (woj. pomorskie) czy rozbudowa DK28 Przemyśl - Medyka (woj. podkarpackie).

„13 zadań o długości ok. 26 km zostało zakończonych w ostatnim czasie, ale wciąż trwają ich ostateczne rozliczenia. Dotyczy to m.in. przebudowy drogi krajowej nr 66 w m. Szepietowo (woj. podlaskie) czy rozbudowy DK74 na odcinku Frampol - Gorajec (woj. lubelskie).” - wylicza GDDKiA.

W łódzkiem bez Tomaszowa 

W województwie łódzkim znajdujemy na liście 18 inwestycji drogowych. Niestety nie ma na niej nawet planowanego od wielu lat remontu ulicy Wysokiej stanowiącej część drogi krajowej numer 48, wyprowadzającej de facto ruch ciężkich samochodów z miasta. 

Lista inwestycji GDDKiA (w trakcie realizacji i przygotowaniu) znajduje się w tym miejscu.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Walery
Walery 03.09.2021, 19:38
Artykuł z kosmosu, bo nie nazwę z du.y. Droga wyjazdowa na Smardzewice remontowana - utrudniony wyjazd z miasta,
Droga 713 remontowana - utrudniony wyjazd na Opoczno
Most na spalskiej remontowany -Utrudniony wyjazd w kierunku Spały i Inowłodza. I teraz kolejny wyjazd z miałby być zamknięty bo remont drogi na Wysokiej i 2022 miasto zakorkowane na amen.
Nie przepadam, za tą władzą, ale tym razem wygląda to na przemyślane działanie.
A zapomniałem jeszcze niektórzy domagają się remontu Dąbrowskiej na wyjeździe z miasta- no i kolejny wyjazd będzie zablokowany
???
??? 22.08.2021, 18:43
News4Media: w każdym prawicowym powiecie (tam, gdzie wykupiliście lokalne internetowe media), tak mieszacie ludziom w główkach ?!
AQ
AQ 22.08.2021, 00:22
Jak mieliby zaplanowac remont Wysokiej, skoro podczas remontu mostu na Spalskiej jest to jedyna droga ktora mozna dostac sie do miasta od strony Spaly i Inowlodza.

Prosze nie byc juz tak na sile krytycznym.
Tm
Tm 21.08.2021, 19:48
I dlaczego to Nas nie dziwi? No bo przecież kto miał to załatwić?

Pozostałe