Tomaszowianie narzekają. Remonty ulic bez ładu i składu

  • 23.11.2021, 17:36 (aktualizacja 23.11.2021, 22:18)
  • redakcja
Tomaszowianie narzekają. Remonty ulic bez ładu i składu
"Korek jak stąd do Warszawy" - słyszymy ostatnio bardzo często. Może jest to powiedzenie mocno na wyrost, to jednak jest zawarty w nim pewien zarzut, z którym trudno się nie zgodzić. W ostatnich miesiącach przejechanie przez Tomaszów graniczy z cudem. Wszystko za sprawą remontów, które prowadzone są w sposób kompletnie nie przemyślany i utrudniają ponad miarę życie mieszkańcom miasta. A przecież można inaczej... Przede wszystkim mądrze....

Na remont drogi wojewódzkiej numer 713 czekaliśmy od lat. Od dawna (mimo różnych politycznych zawirowań) wiadomym było, że ruszy. Co ważne, znany był mniej więcej termin przeprowadzenia prac. Poprzedzone one były licznymi uzgodnieniami, w których brały udział wszelkie możliwe urzędy i instytucje. Jednak obserwując to, co się w mieście dzieje, można zaryzykować stwierdzenie, że komuś co najmniej zabrakło wyobraźni. 

Przede wszystkim zacząć należy od tego, że droga W713 (Mireckiego, Białobrzeska, Radomska, Opoczyńska) to główny ciąg komunikacyjny w kierunku Opoczna. Przemieszczają się tędy także samochody jada w kierunku Radomia, Kielc i wschodniej granicy kraju. Jest wiec dosyć mocno obciążona. Do tego wielu mieszkańców powiatu opoczyńskiego pracuje w Tomaszowie (rejestracje EOP nie są tu przypadkowe) a tomaszowskiego w Opocznie. 

To, c należało zrobić, to zatroszczyć się o możliwość dojazdu dla tych osób. Tak naprawdę istnieją trzy alternatywne drogi wyjazdu z miasta. Pierwsza z nich prowadzi ulicą Spalską w kierunku dawnego Wistomu, za przejazdem łączy się z drogą numer 48 a więc dalej prowadzi przez Spałę i Inowłódz. Droga ta została przez powiat tomaszowski odcięta poprzez remont mostku na rzece Czarnej. 

Kolejny alternatywny wyjazd (aczkolwiek z drugiej strony) prowadził przez Smardzewice w kierunku Sławna. Ruch i na tej drodze postanowił powiat utrudnić, realizując w szczycie sezonu remont ulicy Głównej, który niedawno dopiero się skończył. Kierowcy stali tu po kilkadziesiąt minut na wyznaczonej "mijance". 

Trzeci z wyjazdów prowadzi ulicą Warszawską, w kierunku zakładów drobiarskich. To tędy właśnie odbywa się cały ruch. Tydzień temu wystarczyła drobna kolizja na wysokości Galerii Tomaszów, by sparaliżować całe miasto. Wyjazd z Placu Kościuszki trwał ponad 30 minut. 

Dlaczego tak się dzieje? Otóż władze powiatu tomaszowskiego postanowiły jeszcze bardziej uprzyjemnić życie tomaszowianom. W tym samym czasie, co remont mostu na Spalskiej zamknęły także ulice: Dzieci Polskich i Zawadzką razem ze skrzyżowaniami z Milenijną i Elizy Orzeszkowej, które wyprowadzały ruch z miasta w kierunku Łodzi. W ten sposób Ci którzy chcą jechać, do Łodzi, Warszawy, Opoczna, Kielc itd. kierują się w stronę przejazdu kolejowego na Warszawskiej. 

Efekt jest taki, że w godzinach szczytu opuszczenie na kilka minut szlabanu powoduje powstanie korka aż do wspomnianej wcześniej galerii handlowej. 

Czy ktoś nad tym u nas panuje? Wszystko wskazuje na to, że jednak nie. Władze powiatu nie potrafią zaplanować remontów w taki sposób, by jak najmniej utrudniały one życie mieszkańcom. Przykłady nieprzemyślanych działań można mnożyć. nie sztuka jest wydawać pieniądze z zaciąganych kredytów. Trzeba je wydawać także mądrze. To, że ktoś lubi rządzić nie musi oznaczać, że ma pojęcie o zarządzaniu. 

 

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Remonty dróg w Tomaszowie prowadzone są:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tomaszowianin
tomaszowianin 2 dni temu, 18:35
Budujemy dużo dróg. Zamykamy ze wszystkich stron miasto (Prez. A. Duda {i nie tylko} i tak wie, jak do nas dotrzeć). Składamy sprawozdania z wybudowanych drogich drogokilometrów (kiedyś z tanich wiatroprzewozów). Wkrótce nie zdążymy naprawiać tego, co dzisiaj potrafimy spieprzyć budując byle jak, mimo, że budujemy wydać się powinno dobrze, bo z szybkością ślimaków.
Gdyby tak radnych i wszystkich przyznającym sobie nasze pieniądze postawić w kilku punktach budów, może pewne działania mogliby zrozumieć i spłacić mieszkańcom dług zaciągnięty zatwierdzonymi sobie podwyżkami. Wszystkich postawić na rogatkach. Tych, co dla własnego popisu inaczej głosowali też, bo z podwyżek chyba nie zrezygnują.

Ułomną cechą ludzi uważających się za wielkich jest to, że stawiają innym o wiele mniejsze wymagania, niż sobie.

Ale każdy pisać może... Trochę lepiej, trochę gorzej...

PS Kto to wie? Czy ciężarówki typu B.Góra przemieszczające się ul. Głowackiego w kierunku Nowowiejskiej to na budowę, czy też w celu sprawdzania współczynnika zagęszczenia gruntu po budowie, czy też już zaczynamy psuć. Ostatnie: 2 dzisiaj o 14:45.

Figo-fago
Figo-fago 25.11.2021, 12:52
Przykłady z rejonu robót drogowych w ul.: Zawadzka/Milenijna/Dzieci Polskich/Orzeszkowej.
Roboty są pilne, więc powinni je rozpoczynać już o 7 rano i kończyć po 17 po południu (ulice są oświetlone). Nygusy przywlekają się około 8 rano i np. dzisiaj, pierwszą rzeczą, która odwalili, było zamknięcie ronda Milenijna/Zawadzka/Dzieci Polskich około ósmej rano. To się dzieje w sytuacji, kiedy żaden z nygusów ręką i łopatą nie ruszył i nie widać , aby jakiekolwiek maszyny zamierzały cokolwiek robić.
Podjeżdża tir, wychodzi kierowca, opier.... strasznie ważnych robotników, następnie usuwa przy nich zaporę i przejeżdża (tak jak i inni, ustawieni za nim) przez rondo.

Na drzwiach mojej klatki schodowej pojawia się w dniu 19.11.21 r. ogłoszenie wykonawcy robót o tym, że w dniach 22-26.11.21 r. będzie zalewana ostatnia warstwa asfaltu na odcinku: rondo Zawadzka/Dzieci Polskich/Milenijna do ronda Zawadzka/Orzeszkowej. W związku z tym, proszą - obiboki, aby samochody w godzinach 8-18 pozostawiać samochody poza miejsce zamieszkania w obrębie tych robót.
Dzisiaj mamy 25.06,21 r. i do tej pory obiboki wylali ostatnia warstwę asfaltu przy sklepie BALDIK, na odcinku około 30 mb. Pozostało do zalania około 350 - 400 mb. Do jutra !!!!

PS. A może-by tak, Panie Mariuszu, napisać: kto jest inspektorem nadzoru inwestorskiego, kto jest wykonawcą tego badziewia - co?
tomaszowianin
tomaszowianin 25.11.2021, 22:47
P. Mariusz nie jest od takiego pisania. Wiem to od kilkunastu lat. Po prostu pewne odpowiedzi dla świętego spokoju olewa.
TOMASZOWIANIN
TOMASZOWIANIN 23.11.2021, 20:08
Narzekają.
Chyba zgłupieli.
Jeleń
Jeleń 23.11.2021, 19:43
Radni mieszkają po całym mieście to i remonty chaotyczne.
Jimmy
Jimmy 23.11.2021, 17:24
Jak rządzą debile, to tak jest.
jacek
jacek 25.11.2021, 19:47
ale sami ich wybraliśmy
tom
tom 23.11.2021, 15:01
Na Mireckiego to tempo prac jest tragiczne, tak jakby firma uciekła. Wszystkie prace są wykonywane opieszale. Albo zostały wyłonione kiepskie firmy albo podpisane tak długoterminowe umowy które kładą miasto...
Samorządowiec
Samorządowiec 23.11.2021, 12:44
Samorządy robią remonty wtedy gdy dostają od rządu pieniądze na dofinansowanie i mają określony czas na rozliczenie. Gdyby nie centralizowano państwa i samorząd dostawałby co roku dotację do kilometra posiadanych dróg to mógłby planować i koordynować remonty z innymi zarządcami czy to samorządem województwa, gminami czy drogami krajowymi, a tak mamy co mamy.
kierowca
kierowca 23.11.2021, 11:30
Ta chałupa na foto powinna być dawno już wyburzona aby poprowadzić dwupasmówkę do Ronda Andersa! Wstyd i hańba żeby takim zwężonym wjazdem kierować się ku centrum miasta z ekspresówki S-8.
Bonia
Bonia 23.11.2021, 13:48
Chałupy to se możesz na swojej wsi obalać, tutaj ta posiadłość ma swoją wartość a może warta nawet miliona.

Pozostałe