Andaluzyjskie wycieczki uczestników projektu PO WER

  • 01.12.2021, 00:33 (aktualizacja 01.12.2021, 08:22)
  • ZSP nr 8
Andaluzyjskie wycieczki uczestników projektu PO WER
Uczniowie Technikum nr 6 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 8  w ramach projektu „Ścigaj marzenia rozwoju zawodowego” realizowanego jako „Międzynarodowa mobilność kadry kształcenia zawodowego” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, poza zdobywaniem wiedzy zawodowej zwiedzali również ciekawe miejsca i zabytki hiszpańskiej Andaluzji.

Pierwszym celem była piękna Grenada. Wycieczkę grupa rozpoczęła od spojrzenia na panoramę miasta, z kilku różnych miejsc widokowych. Następnie urokliwymi uliczkami uczniowie przeszli do centrum. Podczas zwiedzania młodzież zobaczyła m.in. Plaza Isabel la Catolica.

Plac powstał w 1962 roku, lecz by to było możliwe, zgodnie z decyzją ówczesnego burmistrza Manuela Sola Rodrígueza-Bolivara wyburzono kilka starych budynków, m.in. teatr Gran Capitán oraz pałac Luque. Dziś można tu podziwiać pomnik autorstwa Mariano Benlliure’a przedstawiający królową Izabelę I Katolicką oraz Krzysztofa Kolumba. Oprócz tego młodzież zwiedziła Katedrę zaprojektowaną przez Diego de Siloé, który znalazł idealne rozwiązanie, aby dołączyć renesansową kopułę do gotyckiego układu. Katedra ta ma trzy przepiękne drzwi: Ecce Homo, św. Hieronima i Przebaczenia, te ostatnie z doskonałymi płaskorzeźbami Wiary i Sprawiedliwości. Do Katedry przylega Royal Chapel (Capilla Real), gotycka kaplica z elementami stylu barokowego i renesansowego, pochodząca z pierwszej połowy XVI wieku. Powstała jako kaplica grobowa Królów Katolickich, spoczęła tu Izabela I Katolicka, jej mąż Ferdynand II Aragoński, a także ich córka Juana „la Loca” z mężem Filipem I Pięknym.

Koordynator Joanna pokazała również uczniom Corral del Carbón- najstarszy budynek w Grenadzie, który zachował się z czasów panowania Maurów. Położony jest niedaleko Capilla Real. Jest jedyną taką kupiecką budowlą w Hiszpanii, pozostałą z tamtych czasów. Niestety deszcz utrudniał uczestnikom zwiedzanie, więc czas wolny wykorzystali na zakupy pamiątek i rozgrzewkę przy kawie, czekoladzie i  przepysznych churros.

Następnym punktem było zwiedzanie perły wśród zabytków w Hiszpanii- Alhambry. Nazwa twierdzy znaczy dokładnie czerwony. W słoneczne dni przybiera ona właśnie taki kolor. Niestety dzień, który był przewidziany na jej zwiedzanie nie pozwolił grupie tego zobaczyć. Twierdza Alhambra umiejscowiona jest na szczycie zielonego wzgórza  z widokiem na góry Sierra Nevada. Obiekt w 1984 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i uczynił z niego najczęściej zwiedzany przez turystów zabytek w Hiszpanii. Twierdza otoczona jest pięknymi ogrodami.

W niedzielę uczestnicy realizowali kolejny punkt z programu kulturowego, dzień ten okazała się bardziej łaskawszy- niebo było zachmurzone, ale nie padało.  Młodzież wraz z opiekunami wybrała się autobusem miejskim do Baezy. Miasteczko jest mniejsze od Ubedy, ale z rozbudowanym starym miastem usytuowanym na wzgórzu z którego roztacza się piękny widok. Pani koordynator Joanna poprowadziła nas szlakiem Antoniego Machado- hiszpańskiego poety, który przez pewien czas mieszkał w mieście. W Baezie są trzy przestrzenie Place Santa María, Santa Cruz i Pópulo, które zachęcają do zatrzymania się i zwiedzenia takich zabytków, jak katedra czy Seminarium San Felipe Neri na placu Santa María, Pałac Jabalquinto, stary uniwersytet i kościół Santa Cruzna placu Santa Cruz oraz fontannę Lwów czy łuk Villalar na placu Pópulo. Główny plac miasta otoczony jest dookoła cafeteriami i restauracjami, oraz sklepami z pamiątkami. Naprawdę warto!

ZSP nr 8

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (7)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe