Nowe boisko w tysiąclatce przy Stolarskiej

  • 04.12.2021, 12:03 (aktualizacja 04.12.2021, 14:46)
  • redakcja
Nowe boisko w tysiąclatce przy Stolarskiej
Szkoła Podstawowa numer 8 była jedną z kilku zbudowanych w Tomaszowie tzw. "tysiąclatek". Nosiła imię Romualda Traugutta. Budowano je dla uczczenia 1000 rocznicy powstania Państwa Polskiego. Co ciekawe, projektowano je tak, aby w przypadku wojny mogły zostać zamienione w szpitale. "Ósemka" zlokalizowana została na ulicy Stolarskiej, przy nowym wówczas osiedlu. Pobierały tu nauki między innymi dzieci z ulicy Polnej. W latach 70-80 uczyło się w niej równocześnie 800 - 1000 uczniów, mimo, że po sąsiedzku była dawna szkoła numer 1. Szkoła znana była z wysokiego poziomu nauczania. Obecnie liczba dzieci znacząco spadła. Szkoła, w czach swej świetności dysponowała boiskami o nawierzchni asfaltowej, oraz piaszczystym boiskiem za trybunami od strony ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego. Urząd Miasta przystąpił obecnie  obecnie do budowy nowego obiektu sportowego, który wzbogaci ofertę szkoły.  W miejscu starych pojawi się dwa nowe boiska o nawierzchni poliuretanowej, oraz  trzytorowej bieżni okólnej ze skocznią do skoku w dal, rzutni do pchnięcia kulą, ogrodzenia płyty boiska do siatkówki. Boisko będzie przeznaczone do piłki ręcznej, koszykówki oraz siatkówki. Koszt inwestycji to 1.933.614,24 zł. Gotowa ma być już 2022 r. Nawierzchnia tzw. wybiegu również kwalifikuje się do wymiany. Płyty chodnikowe ułożone tutaj mają już ponad 50 lat. 


 . 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kwasior
Kwasior 06.12.2021, 15:16
Następny "Orlik", a na animatorów sportu mają pieniądze?, czy po południu organizować sport będą koneserzy wina marki "Wino"?
absolwentka
absolwentka 06.12.2021, 12:20
Wielu bardzo miło wspomina ósemkę. To była super szkoła a ten wybieg z płyt chodnikowych pamiętają wszyscy jako cudowne miejsce na wytchnienie między lekcjami. Zdarzali się też trudni uczniowie szukający na przerwach rozróby. Oj biedni oni byli, gdy dyrektor Chomentowski ich namierzył. Każdemu według przewinień wymierzał karę linijką metrowej długości po łapach. Tacy śmiałkowie stawali się póżniej łagodni, nabierali trzeżwości umysłu do nauki a znam takich że studia pokończyli i pewnie do dziś wspominają tego mądrego dyrektora i wychowawcę.
Leszek
Leszek 12.12.2021, 15:35
W tej szkole za Chomentowskiego był pruski rygor, uczniowie musieli chodzić parami po holu i tak w czasie przerwy ze dwadzieścia razy w kółko. Nie miło wspominam.
wwo
wwo 06.12.2021, 09:13
Komuna - ta straszna komuna PRL:
"Szkoła Podstawowa numer 8 była jedną z kilku zbudowanych w Tomaszowie tzw. "tysiąclatek". Nosiła imię Romualda Traugutta. Budowano je dla uczczenia 1000 rocznicy powstania Państwa Polskiego. Co ciekawe, projektowano je tak, aby w przypadku wojny mogły zostać zamienione w szpitale."

Obecna władza:
Budujemy boisko szkolne

:D:D:D śmiać się czy płakać - ale dobre i boisko
100 tysięcy. Tak mogło być. Winne Powstanie Listopadowe
100 tysięcy. Tak mogło być. Winne Powstanie Listopadowe 06.12.2021, 10:07
Dobre i boisko, bo nie byłoby niczego. Tomaszów jest miastem PRLu i po PRLu musimy się pogodzić z zwijanien się. Bez ocen emocjonalnych, bez nostalgii po prostu tak będzie. Bo bez Państwa – czy to wcześniej carskiego i jego wojen (dla Landsberga wojna krymska był najlepszym czasem), czy później Polskiego, nie ma tu żadnego większego potencjału.
Możemy napinać się na centra logistyczne, ale to też jedynie pod Warszawę. Do Łodzi jest słaba droga, nie szykuje się lepsza. A pod Warszawą w lepszych lokalizacjach jest masa ziemi.

Ileż można otwierać sklepów? Piekarz, masarz, jakiś mały rynek dla pasjonatów wiejskości – to wszystko. Proszę spojrzeć na Galerię Tomaszów, jedyną w mieście ile zniknęło lokali przez te trzy lata? Ostatnio Świat Książki, Empik też tu nie ma racji bytu i zawsze gdy przechodzę jest w nim sama obsługa.

Nie sprawdzimy już tego, ale gdyby nie powstanie listopadowe, to mielibyśmy dziś dworzec w okolicy ulicy Kołątaja przy Warszawskiej i przynajmniej 100 tysięcy mieszkańców. Dworzec z dużą rampą przeładunkową. Bo przed I wojną dobiliby do 50, a w PRLu drugie tyle. Z łatwością. Jeśli PRL zdecydowałby się wówczas podać rękę tak jak podał. Bo mogliby uznać, że miasto da radę samemu i nie rozbudowywać przejmoiwanych zakładów. Były takie miasta. Ale gdyby przy 50 tysiącach sprzed wojny zdecydowano się na inwestycje w przemysł to 100 tysięcy bardzo łatwo by napłynęło. Wtedy jest jako taki rynek wewnętrzny a nie dziadowanie i handel na sztuki i na szklanki.

Co do ósemki. tam jest masa pieknego terenu. Okolica zdegradowana społecznie – Polna do dziś uchodzi za osiedle lumpów – co zresztą widać po wizycie w najbliższej Biedronce, może pomyśleć coś w tym kierunku. Dopóki nie przyjdzie prezydent Adrian Witczak i nie zdecydują się okroić szkoły na działki pod bloki budowane przez prywaciarza. Na szybko nie wiem, ale coś dla ludzi powinno powstać.
...
... 06.12.2021, 22:13
Dobrze ujęte, Witczak ambitny ale wydaje się trochę mietek podnietek
T. J.
T. J. 06.12.2021, 15:29
To miasto zwija się nadal, może za 10 lat będzie jedynie 30 tys głów. Za komuny istniały śmiałe plany rozbudowy miasta, nowe zakłady produkcyjne, projektowano linie tramwajowe, powstawały blokowiska zamieszkałe przez większość mieszkańców. Miasto tętniło życiem że ledwo przegubowce wyrabiały się z przewożeniem pasażerów. Dzisiaj miasto senne opuszczone czasami ktoś wyleci do sklepu po pożywienie. Kursują ospale puste MZK-i, Ech gdzie ten Tomaszów!
Przepraszam
Przepraszam 05.12.2021, 02:40
Bardzo przepraszam, naprawdę bardzo, ale dlaczego to się dzieje za PiSu i tak duża szkoła nie miała przyzowitego boiska już od 2005-6 roku kiedy weszliśmy do Unii i środki cały czas były. Jeśli obraziłem kogokolwiek to bardzo przepraszam.
slawek
slawek 06.12.2021, 08:19
tak to przykre. Poprzednicy obecnego Prezydenta zostawili mu tylko jedna szkołę do remontu, tylko jedną. Nie dał rady przez 1.5 kadencji. I zdaje się, że obecna Pani V-ce Prezydent była tam dyrektorką. Elewacja nadal z napisem Szkoła tysiąc - lecia PRL.
Ludwików dziękuję za modernicacje „Siódemki”
Ludwików dziękuję za modernicacje „Siódemki” 07.12.2021, 08:03
Witko to również kompleks sportowo–rekreacyjny przy Szkole Podstawowej nr 7 na Ludwikowie. Dzielnicy do tej pory zapomnianej.

Do czasów PiSu po szkole mając mniej niż 17 lat miałeś do wyboru albo siedzieć w domu nasladując roborniczych rodziców, albo ryzykować życie podczas włóczęgi po kopalnii piasku. Ile tam tragedii było...
„Trzynastka” widziana z ul. Konstytucji
„Trzynastka” widziana z ul. Konstytucji 12.12.2021, 05:35
Boisko przy „Trzynstce” czyli chyba nawet większej szkole od „Ósemki”, szkole pomiędzy ulicami Konstytucji 3. maja a Niemcewicza, sąsiadującej z filią UŁ. Boisko przy „Trzynastece” też zostało postawione od podstaw rok temu. I jak to w przypadku inwestycji PiSu... kilka miesięcy i zrobione.

Powiem szczerze, że nawet jeśli łamali by prawo (choć pewnie nie łamią), to kompletnie mi to zwisa, w kontekście marazmu jaki panował przez trzydzieści lat.

Marazmu jak dla kogo oczywiście. Domki pod miastem powstawały – jeśli ktoś budował je prowadząc sobie działaność gospodarczką to mniejszy kłopot (chociaż też – smog, zawsze jakieś zarzuty natury etycznej są), ale to jest często właśnie jakaś urzędniczka, jakiś naburmuszony klocek zasiadający na stołku od 20-30 lat, po studiach od razu trafiając na urząd. Nio.

To ce remontowano trochę to szkoły dla własnych dzieci. „Dwunastkę”, „Jedynkę” „Plebsowi” w ostatecznej kolejności, a najszczęsciej wcale. „Robole” (czasem słusznie robole), mają umić luczić do stu, zrobić prawo jazdy i starczy. By im szkoła za dużo w głowie nie namieszała.
redakcja_
MS 12.12.2021, 10:12
Takiej ilości idiotyzmów w życiu nie czytałem. Przez ostatnie 20 lat z okładem wyremontowano wszystkie tomaszowskie szkoły, we wszystkich przeprowadzano termomodernizację. Nie było ani jednego roku budżetowego, by nie trafiły do niego wydatki na inwestycje w oświacie. Wielomilionowe inwestycje. Uchwały budżetowe dostępne są w internecie.

W niemal każdej z placówek powstało nowe boisko i to nie tylko w ramach programu Orlik. Jeśli tego nie wiesz, do czego masz prawo, to po co pisać pierdoły? Ale ja przypuszczam, że doskonale to wiesz, tylko z uwielbienia dla gangsterów Kaczyńskiego z premedytacją wprowadzasz ludzi w błąd.

Inwestycje muszą mieć sens, bo powstają z publicznych pieniędzy. Adolf Hitler też budował i jego pasja budowania doprowadziła do wojny. Analogia nie jest przypadkowa.

Inwestycje w oświacie trzeba zacząć od ułożenia sieci szkół uwzględniającej trendy demograficzne oraz dostępność do placówek dzieci w danej dzielnicy.

Budować, żeby budować? To głupie i szkodliwe społecznie.

Co to tobie domki za miastem przeszkadzają. Ja znam takie, które robotnicy pobudowali. Często własnymi rękoma. Wysyp takich budów to ostatnie 10 lat. Prowadzony jest ze względu na zmianę trendów, dużym kosztem osobistym i przez wysokie koszty zakupu mieszkania. Co to tak naprawdę oznacza? Że przed dojściem zamordystów PIS do władzy ludzie zaczynali stawać się coraz bardziej zamożni. Niestety bardzo często fachowi urzędnicy w tej grupie się nie znaleźli.

Teraz obserwujemy tendencje odwrotną. Ludzie ubożeją. PiS swoimi działaniami dzień po dniu okrada miliony Polaków z ich wypracowywanych latami oszczędności.

To właśnie teraz zatrudnia się ludzi według klucza partyjnego. Pozbawieni jakiejkolwiek wiedzy i umiejętności. Zapełniają urzędy, uniemożliwiając godziwe zarabianie fachowcom, którzy uciekają so prywatnego sektora. W naszym powiecie w 3 lata administracja doprowadzona została do ruiny. Wystarczyły tylko trzy lata, by mechanizm budowany latami skorodował i rozpadł się niemal ostatecznie. N szczęście Prezydent jest mądrzejszy i jeszcze to jakoś w magistracie działa. Ale nadal opiera się na fachowcach zatrudnionych pond dekadę temu.

@MS
@MS 12.12.2021, 11:11
To są wszystko Pana opinie.
Warto zostawić malunek na fasadzie
Warto zostawić malunek na fasadzie 06.12.2021, 09:50
Wielu absolwentów twierdzi, że powinna być zachowana. W sensie tym samym kolorem odmalowana.

Ten malunek. Gdybyśmy byli Niemcami, tak by było, ale pewnie pójdzie wata czy czym się tam izoluje na to tynk który po 10 latach obejdzie zgnaiłą zielenią.

W przypadku szkoły akurat nie mamy się czego wstydzić. Wydaje mi się jednak, że zamaluja. Szkoda.
bejc
bejc 05.12.2021, 16:03
Pis cały czas zajęty jest obsadzaniem stanowisk swoimi ludźmi . W tej szkole swego czasu spokojną przystań na stanowisku dyrektorskim znalazła instruktor śpiewu z MDK Pani Grabek .
?
? 06.12.2021, 00:55
Może dlatego jest nowe boisko?

Nerwy? Pzemoc? Za co?


Pozostałe