Lewica chce obowiązkowych szczepień dla dorosłych przeciw COVID-19, niezaszczepieni podlegaliby karze grzywny

  • 05.12.2021, 19:53
  • Grzegorz Bruszewski
Lewica chce obowiązkowych szczepień dla dorosłych przeciw COVID-19, niezaszczepieni…
Lewica w niedzielę ogłosiła projekt ustawy, który wprowadzałaby obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla osób dorosłych, a osoby niezaszczepione podlegałyby karze grzywny. Liderzy partii zaapelowali do innych formacji, aby to rozwiązanie poparli.

Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy, podczas konferencji swojego ugrupowania pod Sejmem zarzucał rządowi, że ten nie przygotował się do czwartej fali koronawirusa. Stwierdził też, że minister zdrowia Adam Niedzielski stracił wiarygodność dla pracowników ochrony zdrowia, a także, że nie znalazł czasu, aby podczas posiedzenia Sejmu, na którym była debata na temat COVID-19, spotkać się z parlamentarzystami.

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty apelował z kolei do rządu, premiera Mateusza Morawieckiego, prezydenta Andrzeja Dudy i ministra zdrowia o reakcję ws. pandemii.

"Wnosimy projekt ustawy, jednoznaczny, taki, który uważamy, że pomoże Polkom i Polakom" - zapowiedział Czarzasty. "Osoby dorosłe są zobowiązane do poddania się szczepieniom" - mówił, przedstawiając założenia projektu, który Lewica złoży poniedziałek w Sejmie. "Jeżeli będzie ktoś uchylał się od szczepień - uważamy, że powinien podlegać karze grzywny" - podkreślał.

"Uważamy, że zakłady pracy i pracodawcy powinni mieć prawo do kontroli, kto jest zaszczepiony, kto jest niezaszczepiony. Uważamy, że nie powinien być ogłaszany lockdown, a zakłady pracy, w których są wszyscy wyszczepieni, powinny pracować" - wymieniał dalej Czarzasty. "Uważamy, że obligatoryjnie, bez względu na to, czy ktoś podlega grzywnie, czy ktoś nie podlega grzywnie, powinni być wyszczepieni: pracownicy opieki zdrowotne i DPS-ów, szkół oraz żłobków" - dodał.

Wicemarszałek przypomniał, że podobne rozwiązanie wprowadziła już Austria, a zastanawiają się nad nim także Niemcy.

"Gruźlica, błonica, krztusiec, tężec, odra, świnka, dur brzuszny - to są choroby, które nie zabijają w tej chwili, bo ludzie są wyszczepieni" - podkreślił Czarzasty.

Poseł Adrian Zandberg zarzucił z kolei rządowi, że ten chce się przypodobać antyszczepionkowcom, a nie walczy z epidemią. "Polityka i rządzenie to jest zdolność do wzięcia odpowiedzialności" - zaznaczył. "W polskiej polityce jest dosyć popularne migania się od odpowiedzialności, mówienie: +niech zrobią to inni+" - dodał. "Żeby była jasność - to nie jest przypadłość tylko tego rządu, to też przypadłość wielu innych sił politycznych, które na proste pytania nie umieją udzielić prostych odpowiedzi" - podkreślił.

Polityk ocenił ponadto, że aby odzyskać kontrolę nad sytuacją w służbie zdrowia potrzebne są obowiązkowe szczepienia, paszporty covidowe i ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Pracownicy - jak zaznaczył - powinni mieć prawo odmówić wykonywania obowiązków w sytuacji, kiedy w miejscu pracy nie jest im zapewnione bezpieczeństwo epidemiczne.

Zandberg podczas konferencji zadawał pytanie rządowi i partiom opozycyjny, czy poprą propozycje Lewicy dotyczące obowiązkowych szczepień, obostrzenia dla niezaszczepionych i paszport covidowy.

Posłanka Anna Maria Żukowska przypomniała podczas spotkania z mediami, że czarna ospa dzięki obowiązkowym szczepieniom w latach 80. XX wieku została uznana za eradykowaną, a więc przestała istnieć. "To jest jedyna droga do wyeliminowania takich chorób" - podkreśliła. "Gdyby nie wprowadzono w czasach Polski Ludowej tego szczepienia na ospę podczas epidemii w paru miastach, to choroba rozlałaby się na cały kraj. Gdyby nie wprowadzono szczepienia na krztusiec, to niemowlęta masowo umierałyby do dzisiaj" - podsumowała. (PAP)

 

Grzegorz Bruszewski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

!!!
!!! 07.12.2021, 10:34
Psychopaci. W 2015 r. wydawałoby się, że wylądowali na śmietniku historii. Niestety, koszmar wraca.
pajhiwo
pajhiwo 06.12.2021, 14:58
1) Szczepienia na gruźlicę, ospę prawdziwą, polio – są skuteczne i działają 50-100 lat (praktycznie całe życie) – bazą zarazka jest DNA.
2) Preparaty na grypę, RSV, C19 nie będą działały dłużej niż 0.5 do 1 roku, bo wirus mutuje 100x szybciej – TAK, REPLIKACJA RNA jest podatna 100x bardziej na mutacje niż DNA. 50/100=0.5 – prosty rachunek matematyczny. Poczytaj, zamiast szczekać jak trolle.
Rp
Rp 05.12.2021, 21:21
Jestem ZA
zaszczepiona
zaszczepiona 06.12.2021, 09:30
Zaszczep się nawet 10 razy , ale nie wp...... się w czyjeś życie .
Rp
Rp 06.12.2021, 16:05
Nie zaszczepieni powinni płacić za szpital i leczenie. Nie mam zamiaru frajerze płacić za twoje leczenie z moich składek.
Te mundruś,
Te mundruś, 07.12.2021, 12:51
a co ty se ubzdurałeś? Czy sądzisż, że ja nie płacę składki na swoje ubezpieczenie i nie należy mi się leczenie za moją kasę?
Zaszczepionka
Zaszczepionka 07.12.2021, 13:55
Składka to nie wszystko. Zabierzesz łóżko w szpitalu osobie chorej na inną chorobę i przez Ciebie ta osoba umrze. Pogotowie nie dojedzie do innego chorego bo będzie zap....ać w tym czasie do ciebie. A dlaczego? Bo nie przyjąłeś darmowej bezpiecznej szczepionki BO NIE.... bo taki masz kaprys. Roznosisz wirusa, hodujesz nowe mutacje. O to chodzi człowieku! Tego oczywiście nie ogarniasz. Bo po co? Jesteś przecież wolny i masz w *** całą resztę!
Polak
Polak 05.12.2021, 20:32
Gra polityczna na emocjach ludzi oto cała lewica.

Pozostałe