Nie jest tak słodko, jak się spodziewali. Gorzkie dane o wpływach z podatku cukrowego

  • 27.12.2021, 11:17 (aktualizacja 27.12.2021, 16:26)
  • News4Media
Nie jest tak słodko, jak się spodziewali. Gorzkie dane o wpływach z podatku… iStock
To miał być potężny zastrzyk pieniędzy dla państwowego budżetu. Okazuje się jednak, że podatek cukrowy nie przyniósł takiego dochodu, jakiego oczekiwali rządzący.

Podatek cukrowy wprowadzony został w Polsce z początkiem bieżącego roku. Jest to akcyza nakładana na napoje, które w swojej zawartości mają cukier, substancje słodzące, kofeinę lub taurynę. W teorii jego ustanowienie miało ograniczyć masową konsumpcję tego typu produktów i zmniejszyć konsekwencje zdrowotne w społeczeństwie. Praktycznie wyliczone były również wartości, które miały zasilić pulę publicznych pieniędzy. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, plany te jednak przybrały zupełnie inny obrót, niż zakładano.  

„Do końca listopada, czyli po 11 miesiącach jego obowiązywania, do budżetu trafiło 1,339 mld zł. Można spodziewać się, że w całym roku wartość wpływów z opłaty cukrowej wyniesie około 1,46 mld zł. To zdecydowanie mniej, niż prognozowano” – analizuje dziennik na podstawie danych ministerstwa finansów.

Początkowo wpływy miały wynosić ok. 3 miliardów złotych rocznie. Z czasem prognozy zostały obniżone do 2 miliardów złotych, jednak i tej poprzeczki raczej nie uda się przeskoczyć.

„Oznacza to, że spodziewane dochody miały być pierwotnie na poziomie ponad dwa razy wyższym. I choć jeszcze przed wprowadzeniem podatku minister zdrowia Łukasz Szumowski obniżył prognozy do 2 mld zł, to i tych, jak widać z najnowszych danych resortu finansów, nie uda się zrealizować” – skomentował dla DGP wydział prasowy resortu.

Zdaniem autora publikacji, efekt ten spowodowany jest spadkiem sprzedaży słodzonych napojów. Te po wprowadzeniu akcyzy znacząco podrożały.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

t
t 27.12.2021, 19:52
Największe zyski z podatku cukrowego zgarniają producenci i handlarze (pośrednicy).

Pozostałe