Nowa droga wyprowadzi ciężarówki nie tylko ze Smardzewic

  • 16.04.2022, 16:11 (aktualizacja 16.04.2022, 17:01)
  • redakcja
Nowa droga wyprowadzi ciężarówki nie tylko ze Smardzewic
Gmina Tomaszów Mazowiecki projektuje 5 kilometrów nowej drogi ze Smardzewic w kierunku drogi wojewódzkiej nr 713. Ma ona odciążyć od ruchu pojazdów ciężarowych m.in.  Smardzewice ale i samo miasto. Problemem są też ciężarówki jeżdżące przez tamę oraz ulicą Nagórzycką.  Nowa droga może stać się w przyszłości częścią obwodnicy miasta. 

Ekspertyza stanu technicznego mostu na Brzustówce na jakiś czas wyeliminowała ciężarówki jadące głównie z Białej Góry ulicami Św. Antoniego od grudnia 2020 r. Objazd wyznaczono przez Smardzewice, Twardą, Bukowiec nad Pilicą do drogi krajowej nr 12. Niestety kierowcy ciężarówek jeżdżą przez tamę. Na łamiących przepisy skarżą się okoliczni mieszkańcy. Jest tu naprawdę niebezpiecznie. Samochody nie tylko mają przekroczony tonaż, ale także pędzą przekraczając dozwoloną prędkość. Warto w tym miejscu przypomnieć, że ulica Wodna na odcinku od głównej nie ma chodnika ni pobocza, po którym mogliby poruszać się piesi. W sezonie letnim jeździ tędy też wielu rowerzystów. Potwierdza to radny Sławomir Żegota, który miesza przy tej ulicy od kilku lat. - Ruch jest tu jeszcze większy odkąd zbudowano w okolicy supermarket. Kiedy był tu w ubiegłym roku ruch wahadłowy obserwowaliśmy prawdziwie dantejskie sceny. 

Władze gminy Tomaszów są zdeterminowane, by nowa droga powstała jak najszybciej. Ma to znaczenie nie tyko dla poprawy jakości życia mieszkańców ale też przez walory turystyczne Zalewu Sulejowskiego i związane z nimi nadzieje. Nad Zalewem ma w najbliższym czasie powstać kompleks rekreacyjny wart kilka milionów złotych. 

25 marca 2022r. zostało ogłoszone postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie robót budowlanych w projekcie pn.: „Rozwój gospodarki turystycznej w oparciu o wykorzystanie walorów krajobrazowych w celu zagospodarowania turystyczno-rekreacyjnego terenu nad Zalewem Sulejowskim w miejscowości Smardzewice”. Projekt będzie współfinansowany ze środków unijnych i krajowych. Gmina Tomaszów Mazowiecki otrzymała dotację na realizację inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład (w wysokości: 8.000.000,00 zł) oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego (w wysokości: 3.485.425,00 zł ). 

Realizacja projektu obejmuje budowę infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej, drogowej i technicznej służącej wykorzystaniu potencjału przyrodniczego i kulturowego dla rekreacji i turystyki nad Zalewem Sulejowskim w miejscowości Smardzewice.

Zakres rzeczowy: zagospodarowanie turystyczne terenu nad Zalewem Sulejowskim, obejmujące ciągi pieszo-jezdne, tradycyjny i wodny plac zabaw, boisko plażowe, siłownię zewnętrzną, plaże, miejsce do kąpieli, architekturę zieleni, oświetlenie parkowe, scenę letnią, mała architektura,  obiekty administracyjno-usługowo-sanitarne oraz rozbudowę drogi dojazdowej (ul. Klonowa) wraz ze ścieżką rowerową i chodnikiem.

W planach jest także budowa nowoczesnych apartamentowców, którą zrealizować ma jeden z tomaszowskich deweloperów. 

Powstanie nowej drogi, która odciąży lokalne trasy od ruchu pojazdów ciężkich jest koniecznością.  Pierwotna propozycja, by wytrasować ją od strony południowej Tomaszowa Mazowieckiego okazała się jednak mało racjonalna. Sensowniejszy jest wariant północny, gdzie droga zostanie włączona w sieć dróg krajowych przez ulicę Wysoką i DK48. Przebieg łącznika do drogi wojewódzkiej numer 713 został już wyznaczony. W ubiegłym roku wyłoniono wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej.  Ma być gotowa do przyszłego roku.  Wójt Franciszek Szmigel ma nadzieję, że całą inwestycję uda się zamknąć w cyklu 3-letnim. 

Najważniejsze, że droga ma być dostosowana do pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 50 ton. Planowany przebieg prowadzi przez tereny niezamieszkałe. Zaczyna się na północ od Smardzewic i dalej przebiegać przez tereny leśne na południe od Wąwału. Omija złoża kopalni piasku. Do DW nr 713 zostanie włączona w okolicach Jelenia i Sługocic. W dalszej kolejności droga będzie przedłużona do Ciebłowic Dużych

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 20.04.2022, 14:06
Do redakcji: z tej swojej pracy, często odwalacie tzw. "kichę kaszaną".

Jak już pokazujecie jakieś zjątko w materiale, w którym jest wymieniana Kopalnia Biała Góra, to nie wstawiajcie zdjęcia z kamieniołomu, bo akurat takie mieliście pod ręką. Na Białej Górze nie ma kamieniołomu, ale odkrywkowa kopalnia piasku.

Poza tym: czy dużo trudu byłoby z tym, aby zamieścić mapkę z lokalizacją drogi, o której piszecie ?!

PS. Kiepsko to wygląda. Ratuje Was tylko to, że wytrwale sekujecie (tak, jak i ja) pewnego katechetę.
Marek
Marek 18.04.2022, 17:02
A kiedy powstanie porządna droga z poboczem dla rowerów od Modrzewskiego do Smardzewic ?.....Jeszcze w tej dekadzie ?
Psikuta bez s
Psikuta bez s 18.04.2022, 05:30
W tym kraju nic sie nie zmienia rządzą nami ludzie nie kompetentni. Ja tez coś nie coś potrafie ale sie nie chwale😀 i co zrobią drogę do jelenia a później w która strone?. Cały samorząd tomaszowski jest pisowski i co nie mozna załatwić obwodnicy?a nie przepraszam mamy obwodnice przez opoczno
Tomaszowianin od urodzenia
Tomaszowianin od urodzenia 17.04.2022, 00:21
To obserwujcie co się dzieje na Szczęśliwej przy Majowej!!!Tiry skręcają w w lewo w Majowa, później w prawo w Orlą i w lewo w Mireckiego przez plac budowy.Jak się tam mieszczą to tylko mieszkańcy wiedzą oraz mniejsze auta które są spychane na bok i jadą dalej przez most na Opoczno i też nikt nie reaguje. Tablice przeważnie obce.Ponoć zakaz był nawet dla firm z pozwoleniami pow.3.5t. A jak się coś niedobrego wydarzy to będą pytania po co tam jechał, nie reagował na znaki, olał temat, ukarać, zabrać prawo jazdy, pozbawić zarobków. Jak na cb się pyta co ten kierowca tu robi to wielka cisza ale parę kilometrów wcześniej sami pytają czy da radę przejechać. Nikt nie reaguje, o co tu chodzi.....
Ok
Ok 16.04.2022, 21:50
Wioska działa, powiat miasto mówi i mówi.
Chyba skarbiec już pusty.
Polak
Polak 16.04.2022, 19:20
Tiry jezdza przez tame i lamia zakaz wjazdu ciezarowek, a policja stoi za tama i nie reaguje na to. Tak sam poranne i nocne przejazdy tirow pod zakaz w Tomaszowie od ronda Zielona przez Smugowa.
Marek.
Marek. 18.04.2022, 17:08
Miedzy godziną 4.00 a 7.00 rano,nigdy milicja nie stoi.W tych godzinach tzw.patelnie grzeją przez tamę i Smardzewice do kopalni z prędkością 80,90 km/h....i o czym my tu dyskutujemy ?
Tomaowianin
Tomaowianin 16.04.2022, 18:23
Znając życie to gmina może i zbuduje a wtedy tiry z piaskiem będą rozjeżdżać m.in. Opoczyńską , szczęśliwą bo dalej braknie zapału chęci i dogadania....

Pozostałe