Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 09:58
Reklama
Reklama

Nie do końca to wszystko przemyślane

Chciałbym pokazać i wyjaśnić jakie prawidłowości pojawiają się w naszym mieście na przykładzie nowo wyremontowanego odcinka ulicy Zawadzkiej wraz z wykonanymi na nowo dwoma  ‘’rondami ‘’ . Od dawna zastanawiam się, dlaczego urzędnicy podpisują projekty, które są nie zgodne z obowiązującymi przepisami i dlaczego ktoś, kto projektuje nie do końca się zna na swojej profesji. Przyznam, że projekt widziałem wcześniej i już na samym wstępie i wskazałem dużo błędów. Nic nie dało. Szkoda, bo do publicznych pieniędzy należy podchodzić w sposób co najmniej racjonalny 

Radny Szymon Michalak w swojej interpretacji, skierowanej do Starosty zabiega, aby podczas remontów planowano powstawanie ścieżek rowerowych. Bardzo ważna inicjatywa, gdyż takich dróg w naszym mieście nam brakuje, ale czy wszędzie gdzie zostały one zrobione są zgodne z przepisami i co za tym idzie bezpieczne? Przecież na bezpieczeństwie niechronionego uczestnika drogi zależeć powinno nam najbardziej. 

Firma Binstal zrobiła cały odcinek Zawadzkiej w sposób nie budzący zastrzeżeń. Wszystko jest schludne, przejrzyste i równe. Z tym, że chciałbym zwrócić uwagę na sposób organizacji  i oznakowania .

Dojeżdżając z każdej strony do każdego ze skrzyżowań o ruchu okrężnym, widzimy zestaw znaków D-2 i A-7. Takie zestawy znaków „koniec drogi z pierwszeństwem”, „ustąp pierwszeństwa” stosuje się w celu odwołania pierwszeństwa nadanego wcześniej znakiem D-1, a żadna droga nie ma skrzyżowania z inną drogą (Dzieci Polskich, Orzeszkowa, Zawadzka od „Ronda” z Warszawską do Milenijnej czy sama Milenijna), więc takie zestawy znaków są zbędne, czyli 8 szt. Jednym słowem  niepotrzebne koszty.

 

IMG_20220420_154550.jpg

 

IMG_20220420_154557.jpg

 

Widzimy, że zarówno z prawej, jak i z lewej strony drogi jest ciąg rowerowo-pieszy. Pytanie oczywiste:  po co? Czyżby aż tak wielu rowerzystów się tu poruszało? Po prawej stronie drogi nie było dotąd chodnika. Został zrobiony i to cieszy, bo zawsze go brakowało w tym miejscu. Droga dla rowerów wydaje się jednak zbędna, skoro jest po przeciwnej stronie. Myślicie, że od przybytku głowa nie boli?  Czy aby na pewno? Trzeba pamiętać, że parkowanie oraz zatrzymywanie się na takim ciągu jest kategorycznie zabronione. Dlaczego zrobiono go więc w tym miejscu skoro są tutaj domy jednorodzinne, sklepy oraz bar. Wszyscy parkujący tutaj łamią po prostu przepisy? Dlaczego właściciele lokali nie zgłaszali sprzeciwu, tego nie wiem, ale może się zdarzyć. że kiedyś przyjdzie tak Policja lub Straż Miejska i zacznie karać ich klientów?

 

IMG_20220420_154627.jpg

 

Tutaj jest przykład tego, o czym pisałem wcześniej. Jest znak D-1 droga z pierwszeństwem, ale jak widać po lewej stoi znak Strefa zamieszkania a z drugiej strony koniec strefy zamieszkania a taki wyjazd z strefy zamieszkania to włączanie się do ruchu, więc, po co tam stoi  A-7 

 

IMG_20220420_154634.jpg

 

Są wytyczne, w jaki sposób  projektować drogi dla rowerzystów i takich wytycznych jest naprawdę dużo. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 2017 wydała wytyczne projektowania dróg rowerowych. Jest  też podręcznik projektowania przyjaznej dla rowerów infrastruktury oraz Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej. Każdy, kto chce projektować  poza uprawnieniami taką literaturę powinien mieć i ją zrozumieć. Na drodze rowerowej nie może być żadnych, ale to żadnych przeszkód nawet w postaci latarni znaków słupków itd. Znaki drogowe powinny być umieszczone poza drogą słupek w kształcie odwróconej litery L i znak nad drogą rowerową.

 

IMG_20220420_154642.jpg

Zestaw znaków A-7 i C-12, czyli ustąp pierwszeństwa i ruch okrężny powinien stać w odległości od skrzyżowania do 25 metrów, ale trzeba pamiętać, że zestaw znaków od innego zestawu znaków powinien stać minimum w odległości 10 metrów od siebie. Dlaczego te znaki, czyli przejście dla pieszych ustąp pierwszeństwa i ruch okrężny nie są na jednym słupku były by bardziej widoczne ? Dodajmy, że znak przejście dla pieszych stoi za blisko krawędzi jezdni, bo nie słupek a tarcza znaku powinna stać od 0, 5 metra do 2 metrów od krawężnika. Jak widać jest tutaj droga dla rowerów, więc znak, czyli słupek znaku powinni stać poza jezdnią i wyniesione nad drogą da rowerów w odwróconej literze L

 

IMG_20220420_154651.jpg

 

Jadąc od strony trasy S-8 mamy malutki kawałek jezdni o 2 pasach ruchu w tym samym kierunku, ale przed ”rondem” się kończy. Widać znak, że zaraz nastąpi koniec pasa ruchu szkoda tylko, że nie ma takich znaków poziomych wymalowanych na jezdni a powinny być. I jak widać znowu zbędny zestaw znaków D-2 i A-7.

 

IMG_20220420_161150.jpg

 

IMG_20220420_161157.jpg

 

Na Tym zdjęciu widać znak B-5 z dziwnym niezrozumianym napisem i nie wiadomym, o co chodzi. W żadnym obowiązującym rozporządzeniu takie napisu nie ma. Dlaczego latarnia stoi tak blisko jezdni mogła stać o wiele dalej. Obawiam się zostanie nie raz uszkodzona?

 

IMG_20220420_161228.jpg

 

Znaki drogowe są tak skonstruowane, aby były widoczne z odległości pozwalające kierującemu pojazdem jego spostrzeżenie, odczytanie i prawidłową reakcje. Tylko jak odczytać znak, który jest zasłonięty innym znakiem i dopiero z zaledwie Kiku metrów ukazuje się kierowcy? Jak wcześniej pisałem nie są zachowane prawidłowe odległości między znakami?

 

IMG_20220420_162634.jpg

 

IMG_20220420_162636.jpg

 

Patrząc a te wszystkie zdjęcia zastanawiam się, jakimi farbami były one malowane: akwarelami czy plakatowymi, bo jak widać są wytarte. Ruchu ciężarówek jak na razie tutaj jest mało, więc czemu tak się stało?

Ustawodawca jasno napisał, jakiej powinny być ścieralności i jaką mają trwałość.

Tabela 1.3. Grubość warstwy i okres trwałości materiałów do oznakowania poziomego

Rodzaj materiału

Grubość mm

Okres trwałości rok/lata

Farba rozpuszczalnikowa

0,3-0,8*)

1-2

Farba wodorozcieńczalna

0,3-0,6*)

1

Farba chemoutwardzalna

0,5-0,8

3

Masa chemoutwardzalna do natrysku

0,3-0,8 3

3

8 Masa chemoutwardzalna do nakładania

1,8-3,0

4

Masa termoplastyczna do nakładania

2,5-3,5

5

Masa termoplastyczna do natrysku

1,0-1,5

3

Odblaskowa taśma prefabrykowana przyklejana na podkład

1,0-3,0**)

4

Odblaskowa taśma prefabrykowana wbudowana w nową warstwę ścieralną w ostatnim cyklu wałowania

1,0-3,0**)

5 *)

 

Grubość warstwy mierzona na mokro, po wyschnięciu zmniejsza się o 40–50%. **)

Grubość warstwy bez uwzględnienia garbów dla taśm profilowanych.

Na koniec już nie wiem, czemu w naszym mieście nadal buduje się drogi dla rowerów z kostki skoro wiadomo, że jest to bardzo złe rozwiązanie. Nawierzchnie asfaltowe są obecnie preferowanym rozwiązaniem, ponieważ spełniają wymogi dobrej drogi rowerowej i nie mają takich wad jak nawierzchnie z kostki. Są stosunkowo łatwe i szybkie w wykonaniu dostępne są różne technologie, nawierzchnie są kolorowe. Co ważne, są tańsze w budowie w stosunku do wielu różnych technologii?

Jak pokazywałem wcześniej jest sporo znaków zbędnych.  Wokół „rond” jest ich 8 zestawów, czyli 8 znaków D-2 i 8 A-7 i 9 słupków a reszta to 10 znaków D-1 i 10 słupków a także 4 A-7 i 4 słupki. Koszt jednego znaku to około 180 zł plus słupek też około 180 zł. Można sobie policzyć jakie to koszty a także jakie koszty są wymalowania znaków poziomych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Xmen 02.05.2022 16:46
Kto projektuje i kto zatwierdza tak nieprzemyślane, ciasne, wąskie ronda ?????!?!!? Czy ten starosta to bierze pieniądze za modlitwę czy weźmie się w końcu ze swoją ekipą do roboty ?!

mieszkaniec gubałówki 02.05.2022 16:37
ja kilka dni temu pojechałem rowerem na budowany odcinek ulicy mireckiego i zastałem trzech ludzi ale oni nie chcieli pracować. nasza cierpliwość się kończy i pogonimy tych partacze i dlatego popatrzcie jak wygląda zawadzka a pan Adam się pastwi Będzie miał kolejny temat, czy go pan podejmie

t 30.04.2022 20:25
Na jednym zdjęciu widzimy lampę oświetlającą przejście "brawo", kilka metrów dalej widzimy latarnię na słupie betonowym "marnowanie naszych pieniędzy na lampę i prąd".

Ajdejano 30.04.2022 19:18
Szanowny Panie Adamie: niech Pan nie wspomina tzw. "projektantów" dróg. Z reguły, to różne, młode łebki, które ukończyły jakieś, tzw. techniczne szkółki -sołtysówki, "załatwili" sobie jakieś uprawnienia do projektowania i potem piszą te chłopaki bzdury w tych swoich "projektach- badziewiach". Potem, tzw. powiatowa komisja d/s bezpieczeństwa ruchu drogowego zatwierdza takie projektowe knoty i na koniec, wychodzi to wszystko tak, jak Pan to opisuje. Panie Adamie - dobrze radzę: szkoda zdrowia. Ze starostą-katechetą i z jego urzędasami-bezmózgami Pan nie wygra.

ZZZZ 01.05.2022 17:51
Wiadomo nie od dziś, że dobry projekt wykonany przez doświadczonego projektanta musi kosztować. Natomiast w działaniach samorządów chodzi o to by było tanio. Więc mamy to co mamy.

Adam N. 02.05.2022 12:50
Jestem akurat nad morzem i pierwszy raz zabralem rowery i jak teraz sobie tak pomykam ścieżkami nadmorskimi to łezka w oku się kręci dlaczego nie można zrobić tak porzadnych asfaltowych dróg rowerowych bez żadnych przeszkód drogowych.

Kierowca 30.04.2022 13:44
Sciezka rowerowa jest i tak rowerzysci jezdza ulica. Za malo mandatow za to daja.

mar 30.04.2022 12:12
-podobnie jest na odcinku remontowanej drogi 713 - osoby projektujące i zatwierdzające projekt nie maja zielonego pojęcia /chodzi miedzy innymi o zjazd na ulicę kolejową ,brak ścieżki rowerowęj "wyprostowanie wjazdu na przejazd kolejowy" itp/

Z Niebrowa jestem 30.04.2022 11:09
Autor nie zwrócił uwagi, że farba znaków pozimych wytarła się już po kilku tygodniach. Zebry praktycznie nie widać, podobnie jak linii rozdzielających pasy ruchu

ja też jestem z Niebrowa 01.05.2022 17:54
Pasy były malowane w deszczu na efekty nie trzeba było długo czekać

Calcium 02.05.2022 10:00
wapnem malowali ?

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Maraton Grozy w kinach HeliosPiknik w "Dziewiątce"„Zielona Granica”  seans w ramach cyklu Kultura DostępnaDni Tomaszowa już za tydzień. Wspólna zabawa przed namiArbuzy ze stypendiamiObchody Dni Antoniańskich w PCAS-ieSzpitale z pięciu województw czekają na pieniądze z NFZSondaż: tak dla związków partnerskichPrzedszkolaki walczyły o Puchary Akademii Siatkówki „JOKER” w kolejnej edycji turnieju „Brzdąc Cup”.Koncert TM Orchestry na Dniach AntoniańskichSkładki do Kasy Chorych płacić musisz ale życia w niej pewny nie jesteś.. Zamiast poprawy — Jest coraz gorzejCzego nie robić w trakcie rozwodu?
Reklama
MARATON GROZY MARATON GROZY MARATON GROZYNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc grozy, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 21 czerwca, na dobry początek wakacji i zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Grozy! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “WAKE UP”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu „THE WATCHERS”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo mamy dwie kolejne premiery: „DEMONY GRACE” i na koniec „POŻERACZ STRACHU”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi? Start: 21.06.2024, godz. 23:00 Zagramy: - WAKE UP (PREMIERA!)- THE WATCHERS - DEMONY GRACE (PREMIERA!)- POŻERACZ STRACHU (PREMIERA!) Ceny biletów:7 dni i wcześniej: 32,904 do 6 dni wcześniej: 34,901 do 3 dni wcześniej: 36,90W dniu seansu: 40,90 Opisy filmów:WAKE UP (napisy)Pokolenie Z i napędzana adrenaliną masakra w centrum handlowym, która zamieni życie młodych aktywistów w noc z piekła rodem. Oto świeże spojrzenie na gatunek slasherów prezentowane na międzynarodowym festiwalu filmowym w Sitges oraz na Fantastic Fest 2023 w Austin w wykonaniu grupy kanadyjskich reżyserów znanych pod pseudonimem RKSS (Roadkill Superstars), którzy zaskarbili sobie serca fanów produkcją „Turbo Kid” (nagroda publiczności na festiwalu SXSW). Grupa młodych aktywistów chowających swoją tożsamość za zwierzęcymi maskami postanawia zaprotestować przeciwko niszczeniu środowiska dewastując wnętrze centrum handlowego. Zaraz po wieczornym zamknięciu drzwi dopuszczają się wandalizmu, a wszystko to nagrywają na telefon i zamierzają opublikować w sieci. Jednak ich plan szybko kończy się niepowodzeniem, gdy okazuje się, że zostają uwięzieni wewnątrz budynku i muszą stawić czoła obłąkanemu ochroniarzowi. Pasją nocnego stróża są polowania przy użyciu prymitywnych narzędzi i teraz niestabilny psychicznie mężczyzna będzie próbował wyłapać ich wszystkich, a każda z jego kolejnych pułapek będzie bardziej wymyślna od poprzedniej. Gdy noc wypełni się przemocą i terrorem, aktywiści rozpoczną desperacką walkę o życie.THE WATCHERS (napisy)Film opowiada o Minie, 28-letniej artystce, która gubi się w wielkiej, dziewiczej puszczy w zachodniej Irlandii. Kiedy Mina znajduje schronienie, nieświadomie razem z trójką nieznajomych wpada w pułapkę. Każdej nocy zagubieni są obserwowani i prześladowani przez tajemnicze stwory. Nie widać ich, ale one widzę wszystko.DEMONY GRACE (napisy)Joy znajduje pracę w starej, prawie opuszczonej angielskiej rezydencji. Ma za zadanie opiekować się wegetującym, śmiertelnie chorym mężczyzną. Kobieta zaczyna poznawać tajemnice zatęchłego domu, które przywołają jej najgorsze koszmary.POŻERACZ STRACHU (napisy)Charyzmatyczny YouTuber Alex, prowadzący niezwykle popularny kanał o polowaniach na duchy – „Gone Ghosting” – zostaje zdemaskowany za fałszowanie odkryć paranormalnych. Zdesperowany, by odzyskać widzów i sponsorów, decyduje się wraz z zespołem przeprowadzić całotygodniowe, transmitowane na żywo śledztwo w domostwie o nazwie Raven. Szybko okazuje się, że tym razem Alex nie będzie musiał udawać – owiany złą sławą pałac naprawdę skrywa w sobie potwora, który żywi się strachem swoich ofiar.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 21.06.2024
Warsztaty jazzowe - 8. Love Polish Jazz Festival Warsztaty jazzowe - 8. Love Polish Jazz Festival Twoją pasją jest muzyka? Potrafisz grać na jakimś instrumencie lub śpiewać? Masz minimum 13 lat? Jeśli odpowiedź na te trzy pytania brzmi tak, to ta informacja jest właśnie dla Ciebie!Już we wrześniu w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbędzie się czwarta edycja warsztatów jazzowych w ramach Love Polish Jazz Festival. Po raz kolejny poprowadzą je znakomici pedagodzy i artyści, którzy podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem zdobywanym przez wiele lat działalności estradowej. Zarówno ćwiczenia, jak i wykłady będą miały miejsce w MCK Tkacz przy ul. Niebrowskiej 50.Warsztaty prowadzone będą w małych grupach, w ich trakcie będzie możliwość uzyskania indywidualnych porad i wsparcia w rozwoju umiejętności. Na zajęciach, jak również podczas wspólnego jammowania w klubie festiwalowym będzie okazja do lepszego poznania się, wymiany doświadczeń i muzycznych inspiracji.W tym roku zajęcia wokalne poprowadzi Anna Serafińska. Adam Wendt pokaże uczestnikom warsztatów różnego rodzaju techniki gry na instrumentach dętych, które będą mogli wykorzystywać w czasie improwizacji jazzowych. Cezary Konrad przekaże swoją wiedzę na temat gry na perkusji jazzowej, a uczestników grających na instrumentach klawiszowych szkolił będzie Dominik Wania. Tomasz Grabowy poprowadzi zajęcia z technik gry jazzowej na gitarze basowej, zaś Krzysztof „Puma” Piasecki pokaże jak w stylu jazzowym grać na gitarze elektrycznej.Jesteś zainteresowany/a? Nie czekaj, zapisz się już dziś! Wystarczy, że prześlesz na adres: [email protected] wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszeniową lub wypełnisz elektroniczną kartę zgłoszeniową https://cutt.ly/warsztaty-jazzowe-8_LPJF – obie dostępne są na stronie internetowej organizatora pod adresem www.mck-tm.pl. Możesz również uzupełnić ją osobiście w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 w Tomaszowie Mazowieckim.Termin przesyłania zgłoszeń kończy się 31 sierpnia 2024 r. lub po wyczerpaniu miejsc. Szczegółowe informacje o warsztatach można uzyskać w Miejskim Centrum Kultury pod adresem e-mail: [email protected] lub telefonicznie pod numerem 44 712 23 69.Uwaga! Opłata akredytacyjna za udział w warsztatach wynosi 120 zł. Liczba miejsc jest ograniczona. Organizatorzy zastrzegają sobie również możliwość wstępnej kwalifikacji na warsztaty. Zapraszamy!Plan warsztatów:16–17.09.2024 (poniedziałek–wtorek)– zajęcia w sekcjachPlanowany dzienny harmonogram:• godz. 10.30–13.30 – zajęcia instrumentalne (wyjątkowo w poniedziałek, przed zajęciami, o godz. 10.00 spotkanie organizacyjne),• 13.30-15.30 – przerwa obiadowa,• godz. 15.30–17.30 – granie w zespołach, wykłady grupowe.Prowadzący: Adam Wendt – instrumenty dęteAnna Serafińska – wokalCezary Konrad – perkusjaDominik Wania – fortepian, instrumenty klawiszoweTomasz Grabowy – gitara basowaKrzysztof „Puma” Piasecki – gitara elektryczna17.09.2024 r. (wtorek), godz. 19.30, Galeria Sztuki Arkady, ul. Rzeźnicza 4, Tomaszów Mazowiecki – koncert klubowy18.09.2024 r. (środa), godz. 18 – koncert finałowy uczestników warsztatów w MCK Tkacz, ul. Niebrowska 50, Tomaszów Mazowiecki. Koncert poprzedzony zostanie paradą muzyczną ulicami miasta.Data rozpoczęcia wydarzenia: 16.09.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama