Szybką koleją ŁKA do Łodzi

  • 17.08.2017, 08:37
  • Mariusz Strzępek
Szybką koleją ŁKA do Łodzi
Wśród moich priorytetów jako radnego Sejmiku na czele stawiam na drogi, przede wszystkim tomaszowską w713. Inne priorytety to między innymi "Uchwala Antysmogowa" dla Województwa Łódzkiego i w tym Tomaszowa, szereg działań w ramach inicjatywy "Czysty Tomaszów", stałą legalizację ruchu motorowego na Zalewie Sulejowskim, lobbing o budowę s74 w wariancie tomaszowskim. Do tych spraw należy uruchomienie połączeń szybkich kolei z Łodzi do Tomaszowa poprzez ŁKA. I do tego wracam dzisiejszym felietonem.

Dla porządku przypomnijmy, że na co dzień do Tomaszowa Mazowieckiego docierają tylko pociągi Polregio i PKP Intercity. Wyjątkiem są letnie/sezonowe przejazdy turystyczne ŁKA z Łodzi do Tomaszowa czy Spały https://lka.lodzkie.pl/LKA-Odkrywa-Tomaszow . 

 

Po wielu naciskach i dyskusjach w planach samorządu Województwa Łózkiego jest uruchomienie linii ŁKA (Łódzka Kolej Aglomeracyjna - właścicielem jest Samorząd  Województwa Łózkiego na czele z Sejmikiem i Marszałkiem) w kierunku Tomaszowa i Opoczna. Nie było to wcale takie oczywiste kiedyś :) : https://www.nasztomaszow.pl/polityka/z-tomaszowa-do-lodzi-koleja/ .

 

Rozszerzenie sieci połączeń o te odcinki będzie możliwe po dostawach zamówionych już jednostek Newag Impuls. Dostawy Impulsów rozpoczną się we wrześniu 2018r. Zostaną one następnie skierowane właśnie na trasy do Piotrkowa, Tomaszowa, Radomska i Skierniewice. Pasażerowie otrzymają wtedy ten sam komfort podróży jak z Łodzii na liniach do Łowicza, Kutna czy Warszawy. 

 

Pociągi wyjadą na te linie wraz ze zmianą rozkładu jazdy w grudniu 2018 roku. Dłużej na pociągi łódzkiej spółki poczekają za to pasażerowie z Opoczna. Linia do tej miejscowości jest niezelektryfikowana, a ŁKA nie posiada w swoim taborze pojazdów spalinowych. Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego potwierdzał wielokrotnie, że planowana jest elektryfikacja trasy Tomaszów Mazowiecki – Opoczno. Pozwoliłoby to na otwarcie i szerokie uruchomienie połączeń Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Opoczno obslugiwanych taborem elektrycznym, należącym do Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Te sprawy się ze sobą bardzo wiążą... Nie umiem tego prościej wytłumaczyć czytelnikom, jak że najpierw ŁKA  i Impulsy do Tomaszowa (12.2018r), a później jeszcze więcej szybkich i komfotowych kursów Impulsów ŁKA na trasie Łódź-Tomaszów-Opoczno.  I o to mi chodzi i mam nadzieję, że większości jeśli nie wszystkim mieszkańcom :) .

 

 

No i stało się. Dzisiaj Urząd Marszałkowski WŁ ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji na elektryfikację linii nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki - Opoczno. Inwestycja w latach 2019-2020. Szacowany koszt 40 mln PLN. Zadanie obejmuje elektryfikację 23-kilometrowego odcinka linii, poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo- drogowych w poziomie szyn, jak również przebudowę istniejących stacji i przystanków oraz budowę nowych.


„Elektryfikacja linii pozwoli na zwiększenie oferty przewozowej, przez co znacznie poprawią się możliwości podróżowania mieszkańców tej części województwa. ŁKA docierając do Tomaszowa i Opoczna otwiera się na ważny punkt przesiadkowy. Na przystanku Opoczno Południe zatrzymują się przecież pociągi kursujące po Centralnej Magistrali Kolejowej m.in. do Warszawy, Krakowa, Zakopanego czy Szczecina”- powiedział ostatnio na konferencji Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego.

 

W chwili obecnej Przewozy Regionalne „POLREGIO” na zlecenie Województwa Łódzkiego realizują 3 połączenia bezpośrednie w relacji Łódź Kaliska – Opoczno – Łódź Kaliska oraz uruchamiają 3 pary pociągów łączonych w relacji Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki – Łódź Fabryczna i Tomaszów Mazowiecki – Opoczno. Po elektryfikacji linii do Tomaszowa  Mazowieckiego i Opoczna na stałe zostaną uruchomione połączenia Łódzkiej Koleji Aglomeracyjnej - taborem zakupionym w ramach projektu „Budowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Etap II”, współfinansowanym ze środków RPO WŁ 2014-2020. Przyjmowanie ofert dokumentacji potrwa do 22 września br.

 

Dla mnie jako radnego Samorządu Województwa Łódzkiego, który jest właścielem ŁKA https://lka.lodzkie.pl/strona-glowna/ - uruchomienie przetargu to właściwa okazja by powiedzieć, że mamy dobre wieści dla Tomaszowa. Zaniechania z minionych lat, gdy Tomaszów nie znalazł się w I etapie budowy ŁKA, zostaną nadrobione https://www.nasztomaszow.pl/polityka/szybka-kolej-nie-dla-tomaszowa/ . I za to trzymajmy kciuki i wspólnie trzymajmy Zarząd Województwa, na czele z Marszałkiem Witold Stępień, za słowo :) http://projektrpo.lka.lodzkie.pl/ .

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (6)


Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

> (mam prawo do głosu jak każdy inny)
> (mam prawo do głosu jak każdy inny) 24.05.2018, 14:57
Gajewski, juz mielismy jezdzic "wyprostowaną" S8mką do Łodzi. Masz jeszcze jakies udające eksperckie pomysły? Absolwencie ADMINISTRACJI a nie prawa?

Pseudoeksperckie pomysly, które dla pospólstwa (nie mylić z plebsem, z którym ja się utożsamiam), pseudoekspeckie pomysły które dla pospólstwa brzmią fachowo, a mają ZEROWE, powtarzam ZEROWE szanse na realizacje?

Szanse na realizacje mają motorówki i utworzenie w tomaszowie przystanku jakiejs taniej linii autobusowej wywożącej młodzież do Reichu. Na roboty. Już coś takiego wisiało na dworcu. W tym jesteście dobrzy.
kiki
kiki 20.08.2017, 14:42
Ile w Łodzi zgromadzonych jest parowozów i lokomotyw spalinowych na wypadek wojny ?...
Zabraknie prądu w trakcji bo zbombardują elektrownię i co wtedy ?....
Czarna rozpacz ?...
Bartek
Bartek 23.08.2017, 08:11
W czasie okupacji dziadek drezyną jeżdził na Jeleń do roboty przy bunkrach. A czy dzisiaj są drezyny chyba już nie.
Darek
Darek 24.05.2018, 11:21
Do roboty przy budowie bunkrów na Konewce i Jeleniu niemcy brali ludzi z łapanki i to przewaznie młodych chłopców i dziewczęta. W okresie zimowym wielu chorowało na zapalenie płuc i odmrożenia, nie pomagało pół litra alkoholu za tygodniówkę pracy aby wyleczyć te choroby. Ludzie młodzi umierali z wycieńczenia i gorączki. Dowożono ich do robót ciężarówkami w umówionym miejscu a nie drezyną jak piszesz. Znam to z opowiadań dziadka.
multi99
multi99 18.08.2017, 05:39
A dlaczego inwestycja w MZK jest niepotrzebna???
17.08.2017, 11:16
Jako przeciwnik MZK może odpowie pan czym dojedzie emeryt na dworzec by jechać do łódzkiego lekarza?
Silv
Silv 24.05.2018, 09:46
Obecnie na dworzec jedzie chyba z 5 linii, do tego, zawsze istnieje plac kopciuszki gdzie niby jest "centrum przesiadkowe" z którego bez problemu można dojechać na dworzec i często widzę nie jednego emeryta, który jedzie w tamtym kierunku...jednak trzeba chcieć a nie narzekać ze nie ma się przystanku pod samym domem...
Lolo
Lolo 17.08.2017, 13:45
Jakby mógł Pan doprecyzować bo nie za bardzo rozumiem o co Pan pyta. Mylę, że chodzi Panu o zupełnie niepotrzebną w tym kształcie inwestycje w MZK?
20.08.2017, 00:49
Tak, pan Gajewski jest przeciwnikiem inwestycji w MZK, bo każdy z ubogich mieszkańców (mieszkają tu ubodzy bez marzeń, perspektyw, których jedyną szansą na życie jest praca w niemieckim kołchozie - bo tak rozumiem inne wypowiedzi pana Gajewskiego z tego portalu) miasta posiada samochód. Jeśli jednak ma samochód to po co pociąg do Łodzi? Zostają zatem ślepi emeryci, którzy nie widzą drogi lub nie stać ich na gaz do auta. Jak więc mają dojechać na dworzec jeśli spełnią się scenariusze pana Gajewskiego, czyli dużo pociągów w świat i brak połączeń z dworcem PKP???
do nauki chłopie
do nauki chłopie 20.08.2017, 09:38
Uczyć się Wojtuś trzeba było. Uczyć się trzeba cale życie, bo nauka to potęgi klucz. Trochę prac społecznych, zwwanych również wolontariatem, by ci się przydało. Czytać i jeszcze raz czytać, ale nie psiowskie propagandowe periodyki. Moim zdaniem w Tomaszowie podstawą powinny być inwestycje w edukacje, by nam takie Wojtusie nie rosły. A może zostałbyś strażakiem? Nie pracowałbyś wtedy w niemieckim kołchozie. No nie.... strażak też musi jakąś śladową inteligencję posiadać. A tutaj pustka.
23.08.2017, 01:27
Wujku podziękowałbym Ci za radę, ale nie wnosi ona nic w me życie.
J.P.
J.P. 24.08.2017, 13:00
Dużo wpisów na portalu nie jest zgrane z tematem, zainteresowany wybiera to co go interesuje...
Nic
Nic 20.08.2017, 13:19
nie wniosłeś do dyskusji.
J.P.
J.P. 17.08.2017, 09:40
Każda decyzja czy inicjatywa mająca na celu poprawę życia lokalnej społeczności, obojętnie przez kogo podjęta, wydana czy inaczej załatwiona powinna spotkać się z pozytywnym przyjęciem, niezależnie od przynależnościi partyjnej. Można się spierać o poprawność polityczną ale nie na tym poletku. Nie jest zasadne więc komuś smrodzić, tylko te osoby wspierać w ich działaniu.
Dlatego
Dlatego 17.08.2017, 22:56
ja dziękuję wszystkim, którzy naprawdę brali udział w pracach nad tym projektem.
Co
Co 17.08.2017, 01:30
do zaniechań, to wiadomo kto zawalił sprawę w Tomaszowie w latach 2006-2014,ale ciekawe jest też kto wtedy decydował w sejmiku. Sukces ma wielu ojców tylko porażka jest sierotą.
Lolo
Lolo 17.08.2017, 08:21
Wiadomo też kto zawalił robotę w latach 2014 - 2016, mam nadzieję, że wyborcy wyciągną właściwe wnioski. Dodatkowo można się uczyć od tego Pana co jest nam na prawdę potrzebne.
Pięknie
Pięknie 17.08.2017, 01:13
to wygląda, ale przecież Tomaszów był od pocżątku ujęty w projekcie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Umowa na realizację naszego odcinka została podpisana już w grudniu 2016r.
http://projektrpo.lka.lodzkie....-projektu/
Snarki
Snarki 16.08.2017, 22:13
Jedno,aczkolwiek dla mieszkańców osiedla Niwka bardzo istotne pytanie.Czy w zwiazku z planowanymi inwestycjami,nareszcie doczekamy sie bezpiecznego przejścia przez tory na ul.Bialobrzeskiej!?!?!
Arek Gajewski
Arek Gajewski 17.08.2017, 00:06
Doczekamy się. Na lata 2018-2019 przewidziany jest II etap inwestycji w postaci przebudowy w713 w części Tomaszowa dla której zadane jest pytanie....Zaplanowane jest na to zadanie 60 mln zł w budżecie Samorządu Województwa.
Snarki
Snarki 17.08.2017, 09:18
Dziękuję za odpowiedź.Pożyjemy,zobaczymy
typowe u nas
typowe u nas 16.08.2017, 21:53
facet coś robi to znów anonimki opluwają
only $
only $ 16.08.2017, 20:52
Jego priorytetem są drogi . . . Nie bądź śmieszny. Coś Ty za drogę wywalczył?
Lobbujesz na rzecz Opoczna?
ania
ania 16.08.2017, 19:39
Tak trzymaj Gajowy :)
18.08.2017, 23:23
...ale co ma trzymać, bo narazie nic nie ma :-) Może będzie może nie :D Poczekamy zobaczymy
yyy
yyy 16.08.2017, 19:03
Wreszcie w Sejmiku mamy radnego, który naprawdę pracuje i jest megaaktywny. Good luck

Pozostałe