Historyczne stadiony olimpijskie na świecie

  • 15.06.2022, 13:48 (aktualizacja 15.06.2022, 15:11)
  • redakcja
Historyczne stadiony olimpijskie na świecie
Poznaj historyczne obiekty olimpijskie które przetrwały i charakteryzują się unikalną architekturą a także wydarzeniami które wspominamy do dzisiaj.

Wiele stadionów olimpijskich zachowało się po wojnie, ale te starsze nie miały tyle szczęścia. W niektórych przypadkach ich przeznaczenie uległo zmianie, a inne po prostu już nie istnieją. Inne zostały przejęte przez drużyny sportowe, np. piłkarskie. Stadiony olimpijskie zwykle znikają na długi czas a właściciele mają problem z ich utrzymaniem, z wyjątkiem uroczystości związanych z igrzyskami. W tym wpisie zapoznajmy się z obiektami które mimo upływu czasu nadal istnieją i stanowią ważny punkt na mapie każdego turysty i fana sportu. 

Ateny - miejsce narodzin igrzysk olimpijskich

Wszystko ma swój początek w stolicy Grecji, Atenach. W XIX wieku miasto nie było tak duże jak inne miasta europejskie, mimo że było stolicą Grecji. Kraj przeżywał również wielki kryzys społeczny i gospodarczy spowodowany ówczesnymi konfliktami, więc organizatorom brakowało pieniędzy. Mimo wsparcia ze strony monarchii projekt igrzysk olimpijskich w Atenach upadł. Kosztorys okazał się trzykrotnie wyższy niż pierwotnie planowano.

Dużym problemem były pieniądze, pamiętajmy, że były to czasy, kiedy sponsoring, jaki znamy dzisiaj, praktycznie nie istniał. Nie istniały firmy bukmacherskie takie jak https://www.probukmacher.pl/akademia/bukmacherzy/noblebet/noblebet-aplikacja/ które dziś odgrywają ważną rolę w organizacji różnych wydarzeń sportowych. Znaleźli jednak sposób na zdobycie pieniędzy. Pieniądze pochodziły z greckiej diaspory, znaczków pocztowych i specjalnych biletów na igrzyska. Na renowację Stadionu Panatenajskiego, który został zbudowany w 329 r. p.n.e., milioner Georgios Averog przekazał ponad 900 tys. drachm. 

Budowla została wykonana z marmuru pentelickiego, znanego ze swej złotej barwy. Miejsce to zostało wyremontowane, aby można było w nim organizować zawody. Kiedy więc po stu latach igrzyska olimpijskie powróciły do Aten, umieszczono tam między innymi metę maratonu. Obecnie tor, który miał służyć jako tor wyścigowy, jest nadal wykorzystywany do organizacji imprez kulturalnych.

Francis Olympic Field, St Louis

W 1904 r. główne stadion Igrzysk Olimpijskich w St. Louis, USA. Stadion został zbudowany z myślą o rozgrywkach w piłkę nożną oraz zawodach lekkoatletycznych i jest własnością Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Zbudowano go jednak z myślą o Targach Światowych, a nie o Igrzyskach Olimpijskich: podobnie było w Paryżu, gdzie igrzyska przeciągały się i do ostatniego momentu nie było wiadomo czy się odbędą. 

Stadion ten jest jednym z głównych obiektów, na których odbywają się mniejsze igrzyska olimpijskie. Pierwotnie mógł pomieścić co najmniej 19 000 widzów, obecnie jego pojemność została zmniejszona do zaledwie 4000. Jego prawdziwą wartość stanowi wiek - ma ponad sto lat i jest zabytkiem historycznym Stanów Zjednoczonych. Pod względem architektonicznym jest to jeden z pierwszych stadionów, na którym zastosowano znaną technologię żelbetową. 

 

 

Igrzyska Olimpijskie na Vélodrome de Vincennes, Paryż

Francuskim stadionem na igrzyska olimpijskie był Vélodrome de Vincennes w Paryżu, zbudowany w 1894 roku. Paryż poszedł w ślady Grecji, gdzie odbywały się zawody w piłce nożnej, krykiecie, kolarstwie, rugby i gimnastyce. Drugim obiektem było również stadion Stade Yves- du-Manoir, na którym odbywały się zawody lekkoatletyczne.

Na początku XX wieku, w 1924 roku, na igrzyskach w Paryżu odbyły się zawody kolarskie. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku odbywały się tu wyścigi Tour de France. Również największy belgijski kolarz wszech czasów, Eddy Mercx, odniósł aż 5 zwycięstw na Vélodrome de Vincennes. Stadion ten stał się jednym z najpopularniejszych obiektów, a nawet wystąpił w dwóch filmach: "Klucz Sary" i "Obława". Dziś nadal jest on wykorzystywany głównie do rozgrywek piłki nożnej i rugby.

Wiele starożytnych i nowoczesnych obiektów sportowych można znaleźć w różnych częściach Świata -- La Romareda w Saragossie (Hiszpania), Bristol Motor Speedway w Bristolu (USA) czy Maya Rungrado Stadium w Korei Południowej - wszystkie cieszą się ogromną popularnością wśród fachowców i turystów.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe