Z ziemi tomaszowskiej do włoskiej

  • 06.10.2021, 20:08
  • redakcja
 Z ziemi tomaszowskiej do włoskiej
We wrześniu bieżącego roku uczniowie ZSP Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, w ramach projektu pn. „Mobilność uczniów kluczem do rozwoju osobistego” realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój  - „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów”, wyjechali do włoskiej miejscowości Foligno, gdzie dwie grupy po 13 uczestników wraz z opiekunami spędziły po dwa tygodnie.

Wcześniej uczniowie musieli się  do wyjazdu starannie przygotować w czasie dodatkowych zajęć z języka angielskiego, a także przygotowania kulturowego na temat Włoch i regionu Umbrii. Celem wyjazdu był rozwój kompetencji osobistych, zawodowych, językowych. Dodatkowo  uczestnicy poznali zwyczaje i kulturę Włoch.

Partnerem projektu była włoska szkoła IstitutoTecnicoTecnnologico Leonardo da Vinci w Foligno, która na miejscu pomogła zaplanować i zrealizować program pobytu polskiej młodzieży.

12 dni pobytu w Foligno tomaszowianie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, w czasie których mieli okazję zobaczyć, jak wyposażone są pracownie szkoły partnerskiej, jak przebiegają zajęcia, zarówno z przedmiotów ogólnych, jak i zawodowych i jakie zasady, na co dzień obowiązują we włoskiej szkole. Językiem komunikacji był  angielski, ale lekcje odbywały się oczywiście po włosku, co było ciekawym doświadczeniem, ale i sporym wyzwaniem.

W czasie wolnym od zajęć uczniowie „Mechanika” wraz z włoskimi kolegami mieli okazję brać udział w  zajęciach sportowych, muzycznych, zwiedzali miasto Foligno i region Umbrii, w którym ta miejscowość jest położona. Odbyły się wycieczki do znanych miejscowości, takich jak Perugia – stolica regionu,  Asyż – miasto św. Franciszka i nieco dalej do stolicy Włoch - Rzymu.

Równie fascynujące było poznawanie niewielkich, ale bardzo urokliwych miejscowości takich jak Spello– miasteczka artystów -  czy Spoleto z ich wąskimi i pięknie ukwieconymi przez mieszkańców uliczkami, a także jeziora Trasimeno.

W trakcie pobytu nasi uczniowie przeprowadzili dla uczniów szkoły włoskiej wiele gier dydaktycznych o różnej tematyce: wiedzy o znanych miejscowościach Polski i Włoch, z dziedziny muzyki i sportu, potrawach kulinarnych, zorganizowali grę miejską, konkursy muzyczne i taneczne.

Włoscy i polscy uczniowie bardzo się zaprzyjaźnili i już po kilku dniach stawali się wręcz nierozłączni, spędzając ze sobą czas także poza oficjalnymi zajęciami. Była więc okazja, by faktycznie się poznać i wymienić informacjami na temat życia  we Włoszech i w Polsce. Dopełnieniem wyjazdu była ogromna pomoc i zaangażowanie ze strony włoskiej koordynatorki, pani Moniki, a także fantastyczna rodzinna atmosfera stworzona w hotelu „Bolognese”, którego właścicielka, pani Anna wraz z przyjaciółmi i rodziną robiła wszystko, aby goście z Tomaszowa  posmakowali prawdziwych włoskich potraw i czuli się wyjątkowo.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe