Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 15:14
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

O flisackich tradycjach

Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza wszystkich mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego do uczestnictwa w projekcie pn. „Jestem flisakiem - zawód moich pradziadów”. Projekt realizowany jest we współpracy z Łódzkim Domem Kultury, który już po raz szósty współorganizuje wydarzenia kulturalne na terenie województwa łódzkiego.

Projekt jest jedyną i niepowtarzalną okazją do tego, by poznać obyczaje i kulturę nadpilicznych flisaków tzw. oryli - grupy zawodowej zajmującej się rzecznym spławem towarów, zawodem trudnym i niebezpiecznym, ale też z pewnością fascynującym.

 

Celem projektu jest wzmocnienie tożsamości kulturowej społeczności lokalnej poprzez przybliżenie kultury i obyczajów flisackich, a także zwiększenie i upowszechnienie wiedzy na temat lokalnego dorobku kulturowego i roli rzeki Pilicy w codziennym życiu, kultywowanie tradycji ludowej jako sposobu na rozwijanie zainteresowań i talentów dzieci i młodzieży, zacieśnianie więzi międzypokoleniowej poprzez organizację 4 tematycznych wydarzeń edukacyjno-artystycznych dla wszystkich chętnych w okresie od sierpnia do września 2018 roku.

 

Zapraszamy do udziału dzieci starsze i młodsze. Liczymy również na obecność dorosłych, którzy będą wspierać twórczą działalność swoich pociech w zakresie prac ceramicznych, plastycznych czy też etnograficzno-kulinarnych.

 

Do uczestnictwa w projekcie zachęcamy również turystów odwiedzających Tomaszów Mazowiecki.

 

Dla uczestników projektu zorganizowane zostaną 4 tematyczne wydarzenia edukacyjno-artystyczne.

 

Pierwsze działanie, które odbędzie się 16 sierpnia o godzinie 11 w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury, przy Placu Kościuszki 18, rozpocznie się od uroczystego otwarcia wystawy przygotowanej przez pracowników Miejskiego Centrum Kultury, filii Skansen Rzeki Pilicy pt. „Flis, czyli rzeczny spływ towarów”, której tematyką będzie historia i krótka charakterystyka flisactwa. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Sali Wystawowej Miejskiego Centrum Kultury do 09.09.2018 roku.

 

Następnie Pani Dorota Iwanicka, bibliotekarka pełniąca obowiązki kierownika Oddziału dla Dzieci i Młodzieży snuć będzie opowieści o flisakach, przybliżające uczestnikom charakter pracy, historię, kulturę i obyczaje flisaków znad Pilicy. Uczestnicy poznają pieśni orylskie, ich gwarę oraz jadłospis obowiązujący na tratwie.

 

Zwieńczeniem pierwszego dnia działań projektowych będzie praktyczna część zajęć, czyli warsztaty plastyczne pn. „Rzeka w pejzażu”, podczas których wszyscy chętni, pod czujnym okiem profesjonalisty – Pana Marcina Stańca, plastyka Miejskiego Centrum Kultury, zapoznają się z techniką transferu grafiki na drewno oraz samodzielnie wykonają prace nawiązujące do pejzażu Doliny Pilicy.  Wykonane prace wyeksponowane zostaną na otwartej wystawie.

 

Kolejne spotkanie z uczestnikami projektu odbędzie się 27 sierpnia o godz. 11 w Miejskim Centrum Kultury, filii Skansen Rzeki Pilicy. Podczas warsztatów ceramicznych zatytułowanych „Ceramika użytkowa i artystyczna w kontekście kultury flisackiej” dzieci, wykorzystując wiedzę zdobytą podczas poprzedniego spotkania, będą w grupach wykonywać typowe piece gliniane budowane niegdyś na tratwach. Takie piece miały bardzo prostą konstrukcję, do budowy których flisacy wykorzystywali łatwo dostępne materiały. Prace zaczynano od wykonania spodu pieca z gliny, następnie wbijano w glinę wygięte gałęzie, które tworzyły stelaż. Ściany pieca budowano z gliny wymieszanej z trawą, która miała za zadanie wiązać ten prosty materiał budowlany. Piec dodatkowo wyposażony był w komin. Przy pomocy tej prowizorycznej kuchni flisacy przygotowywali swoje proste potrawy.

 

Po zakończeniu lepienia dzieci przystąpią do ozdabiania pieców, odciskając  w glinie wzory przy pomocy elementów przyrody tj.: liście, patyki, kamienie. Artystycznego wsparcia udzielą małym budowniczym fachowcy ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz instruktorzy merytoryczni Miejskiego Centrum Kultury.

 

Podczas trzeciego działania, które odbędzie się 30 sierpnia o godzinie 10 w Miejskim Centrum Kultury filii Skansen Rzeki Pilicy, przeprowadzony zostanie wykład przez dyrektora Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego, Panią Dorotę Bill-Skorupa pt. „Przestrzeń kulturowa Nadpilicza”. W części praktycznej działania uczestnicy wezmą czynny udział w warsztatach wikliniarskich, podczas których samodzielnie stworzą tradycyjne koszyki oraz więcierze do połowu ryb. Pani Izabela Jasewicz, mistrzyni w dziedzinie wikliniarstwa, współpracująca ze Stowarzyszeniem Doliny Pilicy opowie także uczestnikom warsztatów o wykorzystaniu wikliny w rybołówstwie na przestrzeni wieków.

 

Wydarzenie finałowe projektu rozpocznie się 9 września o godzinie 14,  w Miejskim Centrum Kultury, filii Skansen Rzeki Pilicy. Atrakcji będzie co niemiara!!! Działania rozpoczniemy od rozpalenia ognia we „flisackich piecach”, do czego niezbędna będzie pomoc dorosłych opiekunów naszych aktywnych uczestników.  W czasie, gdy piec będzie nabierał temperatury przystąpimy do wyrobu flisackiego pieczywa, które następnie upieczemy w glinianych piecach. Podczas oczekiwania na wypieki, uczestnicy będą wspólnie tworzyć opowiadanie o flisakach oraz śpiewać flisackie pieśni przy ognisku. Na zakończenie odbędzie się degustacja wypieków oraz biesiada przy ognisku. Największą atrakcją wydarzenia będzie obecność jedynej w Polsce Kapeli Flisackiej – Folk Band z Ulanowa, która bez wątpienia uświetni nasze wydarzenie finałowe.

 

Dla wszystkich uczestników zajęć gwarantowane są dyplomy „Małego Oryla”, upominki. Przewidziane są również nagrody za najpiękniej ozdobiony piec flisacki. Zakup nagród i upominków zostanie sfinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury.

 

Serdecznie zapraszamy i liczymy na bardzo liczny udział społeczeństwa w realizowanym przez Miejskie Centrum Kultury i Łódzki Dom Kultury projekcie.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Edek 08.08.2018 16:53
czyli dziecinada a może ktoś wysunie temat o budowie tratw i przepływ pilicą i ufundować nagrody dla zwycięscy

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Kancelaria adwokacka - jak dobrze wybraćNadrzeczna pożegnała maturzystów 2024Podsumowanie konkursu w "Dziewiątce"RUSZYŁA SPRZEDAŻ BILETÓW NA KONCERT THOMASA ANDERSA W ARENIE LODOWEJ!Dinozaury w MCKSzkolenie Specjalistyczne Saperów„Miało cię nie być” -  czwartek 2 maj w Kulturze DostępnejPechowa porażka w meczu wyjazdowymPomagają młodszemu koledzeDzień Balonów po raz pierwszy w Tomaszowie Mazowieckim !Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych w II LOOstatni dzwonek w „Wyspiańskim”
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Białobrzeska Majówka Białobrzeska Majówka Piknik rodzinny pod tytułowym hasłem odbędzie się 11 maja w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej 37/39. Organizatorzy przygotowali dla jego uczestników wiele atrakcji. Będzie z nich można skorzystać w godz. 16−19. Wstęp wolny. Na najmłodszych czekać będzie m.in. gra terenowa z nagrodami, a także: ogromna zjeżdżalnia, stoiska plastyczne, na których wykonać będzie można np. makramowy breloczek, ścieżka sensoryczna i tor przeszkód. Nie zabraknie też ogromnych baniek mydlanych, balonów, szczudlarza i cukrowej waty. Główną atrakcją dla dzieci będzie magik Pan Buźka, który przedstawi show „Magia Żółtoksiężnika”. Dużo będzie działo się również na scenie. Zaprezentują się m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, DFC Latino, uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych z MCK Za Pilicą, a w bajkowy świat przeniesie wszystkich grupa teatralna „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Białobrzegach, która pokaże nagrodzony Złotą Maską na tegorocznych Tomaszowskich Teatraliach spektakl „Królewna Śnieżka”. Będzie też czas dla Kwadransowych Grubasów, z którymi wspólnie świętować będziemy 25-lecie działalności klubu. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można przybić piątkę z Miśkiem i Kropelką, zagrać w koło fortuny, sprawdzić umiejętności językowe czy wykonać kolorową pracę plastyczną. Dodatkowo będzie można skorzystać z konsultacji koordynatora opieki onkologicznej oraz zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dostępny będzie również punkt Nadleśnictwa Smardzewice, w którym będzie można otrzymać sadzonki drzew. Nie zabraknie również wozu strażackiego, do którego będzie można wsiąść, i pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez druhów z OSP w Białobrzegach. Na sali koncertowej dostępne do obejrzenia będą dwie wystawy: prac malarskich artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz uczestników zajęć malarstwa i rysunku w MCK Za Pilicą. Na stoiskach będzie można również zakupić słodkie ciasta oraz ciepłe dania, jak np. grillowaną kiełbaskę czy pyszne pierogi.Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie małe

Temperatura: 27°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama