Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 12:24
Reklama
Reklama

Kościół w centrum miasta przestanie straszyć

Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał dotację na remont elewacji zabytkowego kościoła przy Placu Kościuszki

 O dotacje ŁWKZ ubiegało się 47 wnioskodawców. Spoośród nich  wyłoniono 11 beneficjentów, którym łącznie przyznano 1 147 602,40 zł. Przy ocenie merytorycznej kierowano się m.in. takimi kryteriami jak czas powstania zabytku, jego wartość dla regionu, wartość historyczna, artystyczna i naukowa czy posiadanie planu na wypadek konfliktu zbrojnego. Dzięki tegorocznemu wsparciu finansowemu możliwe będzie przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych przy najbardziej potrzebujących obiektach. Należy do nich kościół ewangelicko-augsburski w Tomaszowie Mazowiecki. Wśród beneficjentów znalazła się także hala parowozowa w Skierniewicach, kościół w Cieszęcinie, renesansowa chrzcielnica z kościoła w Wielgomłynach, Fara w Piotrkowie Trybunalskim, kościół pw. św. Tomasza Kantuaryskiego w Sulejowie.

***

Pierwsze nabożeństwa ewangelickie w Tomaszowie odprawiano w budynkach manufaktur włókienniczych, a później w sali tanecznej wystawionej przez właściciela osady. Starania o budowę świątyni dla coraz liczniejszej społeczności luterańskiej podjęto w 1823 roku. Zgodę musiał wydać rząd Królestwa Polskiego. Hrabia Ostrowski podarował ewangelikom grunt pod budowę, drewno, 150 korcy wapna, 12 tysięcy sztuk cegieł oraz dachówkę. Komisja Województwa Mazowieckiego zatwierdziła projekt kościoła w kwietniu 1825, jednak według różnych źródeł, budowa zaczęła się już w 1823 roku.

Kościół wykończony został dopiero na początku lat 30-tych. Wyposażenie kompletowano aż do 1841 roku (zainstalowano wówczas organy). Na tak znaczne opóźnienia wpływ miała zapewne osobista niechęć prezesa komisji mazowieckiej Rajmunda Rembielińskiego do hrabiego Ostrowskiego, co utrudniało mu zdobycie rządowych pożyczek. Z kolei po powstaniu listopadowym, ewangelicy zostali pozostawieni sami sobie – Ostrowski musiał udać się na emigrację, a jego majątek został skonfiskowany.

Kościół stanął przy ówczesnym rynku św. Józefa (obecnie plac Kościuszki), w centralnej części północnej pierzei. Zbudowany został na planie prostokąta, z półkolistą absydą za prezbiterium. Mimo niewielkich rozmiarów (mógł pomieścić jedynie 400 osób), kościołowi nadano masywny, monumentalny charakter. Na szczególną uwagę zasługuje ściana frontowa. Po obu stronach wejścia znajduje się para pilastrów biegnących przez dwie kondygnacje. Ponad portalem umieszczono kwadratowe, wielokwaterowe okno. Fasadę wieńczy schodkowy szczyt w formie prostej attyki z umieszczonym w środku półkolistym oknem. Ściany boczne są czteroosiowe. Dach jest dwuspadowy, kryty malowaną cynkową blachą, z niewielką wieżą o interesującej, trapezoidalnej formie.

Kościół ewangelicko-augsburski w Tomaszowie Mazowieckim na pocztówce z 1899 roku


Kościół w Tomaszowie na pocztówce z 1899 roku. Źródło: Daniel Warzocha, Jolanta Goździk - Dawno temu w Tomaszowie… Tomaszów i tomaszowianie na starej fotografii i pocztówce, Tomaszów Mazowiecki 2018

Do wnętrza świątyni wchodzi się poprzez przedsionek; po obu stronach wejścia znajdują się schody prowadzące na empory ulokowane przy trzech ścianach kościoła. Z pierwotnego wyposażenia zachowało się niewiele. Najcenniejszym elementem są organy z 1873 roku, wykonane przez firmę Gebrüder Walter z Guhrau (obecnie Góra na Śląsku).

W drugiej połowie XIX wieku kościół okazał się zbyt mały dla coraz liczniejszej wspólnoty ewangelickiej z Tomaszowa. Po wybudowaniu okazałego kościoła Zbawiciela w 1902 roku, wykorzystywany był okazjonalnie, odprawiano w nim nabożeństwa tygodniowe, dla dzieci oraz organizowano niewielkie uroczystości religijne. Po II wojnie światowej liczebność tomaszowskiej parafii drastycznie spadła. W 1950 roku kościół został objęty opieką konserwatorską. W drugiej połowie lat 60-tych budynek wydzierżawiła parafia polskokatolicka (jako kościół św. Ducha).  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Szalonygej 17.04.2023 21:37
Zorganizować spotkania z Antonim w PCAS tłumy się nie mieszczą ! A i kolorowego prezesa można by zaprosić 🤣🤣🤣

Jola z Opola 12.04.2023 20:33
Jaki cyrk!! z tym waszym wyliczaniem...Ludzie przecież wy nie potraficie wyliczyć prostego zadania matematycznego na poziomie 6 klasy??? nic dziwnego że płacicie ciężkie raty kredytów Frankowych i nie widać końca ich spłaty! Powiem Wam...ta brakująca liczba mieszkańców w tej statystyce to prawosławni narodowości...???

JaPa 13.04.2023 09:28
No właśnie carski aparat terroru stanowił w Tomaszowie znaczną część, rozlokowany w luksusowych kamienicach i w koszarach kozaków dońskich przy Farbiarskiej ale to wymaga pracy historyka. Szacunkowo kilka tysięcy głów zamieszkiwało wtedy prawosławnych.

,,, 18.04.2023 12:56
Carski aparat terroru stał to też na straży wyzysku w fabrykach. W Tomaszowie nie było większych prostestów ani też konspiracji rewolucyjnej, no ale zarówno Kościół (zarówno katolicki jak i protestancki, nie wiem jakie tam były nastroje wśród żydów, choć faktem jest, że nowe idde docierały do nich najszybcie - wiadomo czytali statystycznie wiecej), zatem zrówno Kościoł jak i carat był tutaj od trzymaja za ryj. Tyrać, popłodzić i umrzeć około 30-40 lat. Taki przemiał był porządkiem społecznym. Na rzecz garstki właścicieli fabryk, administracji i kleru.

tomaszowiak 18.04.2023 16:02
Wyzysk w fabrykach przed wojną był niemiłosierny. Fabryczna biedota mieszkała na obrzeżach miasta w skleconych z byle czego chatkach. Przy Wilanowie osada Kaczka na 3 tys mieszkańców, w Starzycach bieda zabudowa w okolicy ul. Głównej, u Rolanda chatki z cienkich desek i słomy. Jedynym plusem było to że dzieci mogły blisko chodzić do lasu po chrust by nie zamarznąć w nocy gdy rodzice po 16 godzin pracowali na kawałek słoniny i kaszy a w niedzielę zjeść było można ulubioną dusichę ze skwareczkami popijaną chudą maślanką.

Witek 18.04.2023 17:21
Los chłopa pańszczyżnianego był jeszcze gorszy, cały tydzień pracy na polu u ,,pana" za koszyk ziemniaków czy główkę kapusty. Chłopi uciekali do miasta za ,,dobrobytem" i woleli znosić biedę robotników.

Ajdejano 15.04.2023 14:55
Jola z Opola: widzę, że jesteś w miarę rozgarnięta/rozgarnięty. Dlatego dziwię się, że podejmujesz decyzję o dyskusji z przygłupami. 90% Polaków, to totalne głupki, które łykają wszystko, co im media podrzucą. Te media dokładnie to wiedzą. Dlatego ważne jest to, co te, poje.... media podrzucają tym głupkom.

tom 12.04.2023 15:45
Remont na pewno tak bo strasznie szpeci rynek ale co dalej z tym budynkiem zrobić!? Zeby to nie była nieużyteczna "skorupa". A jakby to miało tak bezużytecznie stać to szkoda kasy...

Co na palcu nie szpeci? 18.04.2023 03:51
Szpeci rynek też niedokonczony balkon u prywaciarza w kamienicy obok. Co z tym? 40 cm barierek i tyle samo podłogi. Jakby jakaś gilotyna ścięła balkon. Kamienice odnowił, a balkonu ni ma już z 4 lata. Za informacja turystyczną całą olbrzymią kamienica tez szpeci, ta w której jest rybny na rogu. Z drugiej strony szmaty reklamowe nad ksero, wszystko za złotówkę, apteka i co tam jeszcze jest. Sypie się również elewacja na Panoramie, co jest niestety widoczne nawet na zdjęciach z telefonu że słabym aparatem. Dobrze że wcześniej jedno udało mi się zrobić Vibe (nie był mój), gdy jeszcze te dziury nie były tak duże, bo teraz nie byłoby nawet otwarciowego bez dziadostwa. Tzn Darek moglby tam dać jakiś fioletowy laser w programie graficznym, no ale jednak tutaj się tak nie robi. Także łatwiej, bo krócej jest wskazać co NIE szpeci placu Kościuszki, niż wymieniać całą listę tego co szpeci. Można podrzeć mordę w kierunku wincy drzew by poczuć się jak lepiej sytuowana koleżanka urodzona w dużym mieście która się spotkalo na studiach i ma się na fejsbuku, ale drzewa wszystkiego i tak by nie zasłoniły. Troilem się by jako tako to wyglądało, ale prywatnie jeśli miałbym z kimś przyjść to nie bardzo. Poza tym je.bie tam teraz niemiłosiernie smogiem i to dzień w dzień.

a co nie szpeci 18.04.2023 12:50
A co nie szpeci placu: fontanny (bronię, bo to jest lubiane przez dzieci i oprócz krzykaczy „zasze na nie, zawsze łeee, wincy drzew” fontanny są lubiane przez większość), nie szpecą kolorowe reklamy na wiatach przystnakowych (ciekawe czy przedłuży), nie szpecą z roku na rok większe drzewa, nie szpeci oczywiście ładna kamienica straży miejskiej, nie szpeci Czajnik gdzie widać, że babka się stara o każdej porze roku, nie szpeci optyk w kamienicy Straży Miejskiej, nie szpecą zmieniające kolor żywopłoty, nie szpecą ogródki kawiarniane (z zastrzeżeniem, że parsole są ustawione prosto, a nie na odczep się i wyglądają jakby ktoś się pod nimi bił), nie szpecą jeszcze – no ja lubię jeszcze tę wyższą kanienicę w której na dole jest Alior. Jest charakterystyczna dla Tomaszowa. Panorma też nie szpeci, ładnie tworzy z tą kamienicą z Aliorem taką bramę na rogu placu. Miejmy nadzieje, że pomalują dziury.

Stachu 18.04.2023 15:39
Spowolniony ruch pojazdów na Placu Kościuszkiego generuje tumany smogu. A ludziska stoją i czekają na emz-tki nieraz nawet godzinę w tych wyziewach spowolnianych spalinowców, wdychają kaszlą kichają i przeklinają pomysłodawcę przebudowy Placu, i tak co dzień aby żyło się gorzej.

makar 03.05.2023 07:52
Taniej było wszystko zabetonować. Czy opisane zniszczenia też zastąpi beton?

L. J. 12.04.2023 14:59
Powinni wyremontować też wnętrze tego kościoła aby wykorzystać je do spotkań np. sympatyków historii czterech kultur.

Daria 15.04.2023 11:54
Wnętrze Świątyni udostępnić na koncerty chociażby wspaniałych tomaszowskich chórów.

tomaszowianka 12.04.2023 10:49
Super wiadomość dla rdzennych tomaszowian! bo spotkałam się na przystanku MZK z opinią ,,czemu ta skorupa jeszcze nie wyburzona? ale to słowa przybyszy co to po mleko, chleb czy jajko dojeżdżają na nasz rynek z okolic.

Od kiedy to 12.04.2023 13:12
ewangelicy byli rdzennymi mieszkańcami Tomaszowa? Przed II WŚ Tomaszów liczył około 45 tys. mieszkańców, w tym: 30% Polaków, 12 tys. Żydów i 3 tys. Niemców.

Karol W. 12.04.2023 14:53
Jestem młodym matematykiem a z wyliczenia tego wpisu wynika że mieszkańców było 15+12+3=30 tys. Proszę nie kłamać w matematyce przynajmniej.

Sorry 12.04.2023 23:11
Powinno być 30% Polaków, 12% Żydów i 3% Niemców. Koń ma 4 nogi, a też czasem się potknie, a ja mam tylko 2.

To 16.04.2023 12:32
i tak się nie zgadza. Gdzieś wcięło 65%.

Tu 12.04.2023 15:19
procenty tam tysiące, bałagan kompletny;)

Kohn 12.04.2023 17:43
Ewangelików było wtedy Ok.30%

Piter 13.04.2023 06:23
A w czasie II Wojny Światowej liczba dochodziła do 20 tysięcy Niemców zamieszkujących Tomaszów.

mieszkaniec 18.04.2023 15:45
Gdzie podziali się Ci mieszkańcy po wojnie?, 20 tysięcy uciekło?

Tak uciekli 18.04.2023 18:35
dobrowolnie pod przymusem do rzeszy bezpłatnie pracować na roli u baera, lub w jakiejś fabryce wyrabiającej bombki, tylko nie myśl, że choinkowe. Żydzi natomiast wyjechali też dobrowolnie pod przymusem do lepszego świata przez kominy w Oświęcimiu, Majdanku, GrossRosen.

Reklama
Polecane
Noc Muzeów: sprawdź co się będzie działo w Tomaszowie!Rusza rekrutacja do żłobkaKochanym mamomVIII Krajowy Kongres SekretarzySolidna wygrana na NowowiejskiejCo się stało w PCAS-ieRodzinny piknik w MCK Za PilicąPółkolonie z MCK-iem – ruszyły zapisy!Uczczą patrona w PCASPrezes ZUS: w ciągu 30 lat średnia długość życia wydłużyła się o 7-8 latUOKiK: zarzuty dla spółek Vectra i Multimedia PolskaAch ta komunikacja... autobusowa
Reklama
III RUNda Żubra III RUNda Żubra III RUNda Żubra 19.05.2024, Spała - Półmaraton biegowy i Nordic Walking Już 19 maja w Spale odbędzie się III edycja RUNdy Żubra, impreza biegowo-marszowa w ramach której rozegrane zostaną następujące dystanse i konkurencje:Start Główny:- Półmaraton biegowy  21 km( 2 pętle po 10,7 km)- Półmaraton Nordic Walking 21 km ( 2 pętle po 10,7 km)Start towarzyszący:- 5 km bieg- 5 km Nordic WalkingTrasa obydwu dystansów w 95% wyznaczona jest po leśnych duktach i ścieżkach Spalskiego Parku Krajobrazowego, a START I META znajdują się w centrum Spały na placu głównym. Zawodnicy rywalizują w kategoriach OPEN K/M i wiekowych K/M. Przygotowano następujące kategorie wiekowe: K/M20 (16-29lat), K/M30 (30-39lat),  K/M40 (40-49lat), K/M50 (50-59lat), M/K 60+.Do swoich startów zapraszamy również dzieci, które będą rywalizować w 4 grupach wiekowych:- dzieci do lat 7  - 300 m- dzieci 8-10 lat – 600 m- dzieci 11-13 lat – 1000 m- młodzież 14-16 lat -  1000 mNa zwycięzców podium w każdej kategorii wiekowej dziewcząt i chłopców czekają atrakcyjne nagrody, dodatkowo wszyscy uczestnicy startów dzieci wezmą udział w losowaniu nagród ze sceny.ZAPISY I REJESTRACJAWszystkich zainteresowanych startem w zawodach zapraszamy do rejestracji na stronie www.rundazubra.pl.Na wszystkich uczestników biegu czekają atrakcyjne pakiety startowe :Dzieci w pakiecie startowym otrzymują :- okolicznościową koszulkę biegu- komin biegowy- Kupon na pyszne lody od Carska Wieża- pamiątkowe drzewko do posadzenia od Nadleśnictwo Spała, Lasy Państwowe- numer startowy z chipem do pomiaru czasu- medal na mecieDorośli w pakiecie startowym otrzymują:-Numer startowy z chipem do elektronicznego pomiaru czasu-Gadżet z logo biegu- upominki od sponsorów- Kupon na Pasta Party w dniu 18.05 ( Zabujana Pizza Bar w Spale)- Pamiątkowy medal na mecie- Poczęstunek po biegu, owoce, woda, izotonik PASTA PARTYWszystkich półmaratonu i biegu na 5 km zapraszamy do udziału w bezpłatnym Pasta Party w sobotę 18 maja.O SPALESpała to miejscowość niewielka, ale za to z ogromną sportową historią. To tutaj znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, który wyszkolił już wiele pokoleń polskich czołowych lekkoatletów. Otaczające Spałę lasy stwarzają idealne warunki do uprawiania sportu, do tego wszechobecna cisza i spokój sprawiają że warto tu biegać i wypoczywać jednocześnie.Organizator imprezy:Be AlivePatronat Honorowy:Gmina InowłódzSponsor Główny:Bank Pekao S.A.Sponsorzy Strategiczni:Westlab, One OrganicData rozpoczęcia wydarzenia: 19.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Wasze komentarze
Autor komentarza: stary tomaszowiakTreść komentarza: A nie lepiej byłoby wyremontować ulicę Legionów od Piłsudskiego do Ronda Andersa?. To jedna z głównych arterii miasta a wygląda jak przed 60 laty, zniszczone chodniki, droga raczej nadaje się dla furmanek. Czy gospodarz miasta nie zna tej ulicy?Źródło komentarza: Przebudowa ulicy Długiej już niebawem!Autor komentarza: DarekTreść komentarza: To fakt,nie jestem fachowcem od dróg,ale im mniej podziałów tym lepiej. Tak jakby chociaż z PKP,dawniej było PKP i tyle jedna firma. W razie "w" można było wrócić ba kredyt,no, ale jak mniemam trzeba było utworzyć dla kumpli i rodzinki stołki dobrze płatnej i lekkiej posady. Czasem się zastanawiam,im bardziej wykształceni Ci ludzie tym bam wrażenie,że"są glupsi"niż przeciętny Kowalski. Droga gminna,powiatowa,krajowa kurczę zeswi równać idzie. I tak np:zrobili kawałek drogi do Smardzewic i póki co na tym koniec bo pewnie koniec odcinka jednej ekipy rządzącej a drugi dusliwnue kilkaset metrów już innej ekipy rządzącej. Pomijam już nieszczęsne studzienki,że trzeba jeździć slalomem. Mnie zastanawia fakt!,czy Ci decydenci jeżdżąc nie widzą tego ,nie przeszkadza im to ,że zawieszenie można urwać?. Czy oni naprawdę już są kompletnie pozbawieni rozumu?. No nijak nie mogę zrozumieć. Czy my naprawdę jesteśmy tak durnym narodem?-mi yske,że nie. Tylko klasa polityczna jest strona i oby im się zera zgadzały na koncie a reszta to pikuś. Czy wy nud nacue za grosz wstydu, za grosz przyzwoitości?Źródło komentarza: Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaAutor komentarza: SzczepanTreść komentarza: umowa podpisana a firma anonimowa?Źródło komentarza: Przebudowa ulicy Długiej już niebawem!Autor komentarza: anonimowaTreść komentarza: a kto sie wezmie za plusa tam to dopiro jest cyrk i starych klientouw w trabe robiaŹródło komentarza: UOKiK: zarzuty dla spółek Vectra i Multimedia PolskaAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Batorski na prezydentaŹródło komentarza: Przebudowa ulicy Długiej już niebawem!Autor komentarza: BobasTreść komentarza: Możecie się śmiać z Ogórka, ale koncertowo wszystkich wydymał. Niektórych, nawet 2 razy.Źródło komentarza: W Radzie Miejskiej karty rozdane?
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama