Praktyczne szkolenie uczniów klasy wojskowej – dzień trzeci

  • 01.07.2015, 00:00
  • Mariusz Strzępek
Praktyczne szkolenie uczniów klasy wojskowej – dzień trzeci
Trzeci dzień szkolenia uczniów klasy wojskowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, w całości poświęcony był szkoleniu na symulatorze pola walki „Śnieżnik” oraz działaniu grupy rozpoznawczej.

Symulator wykorzystywany jest do prowadzenia szkolenia ogniowego i taktycznego drużyn piechoty. Za jego pośrednictwem, szkolący się żołnierze mogą wykorzystywać wszystkie rodzaje uzbrojenia strzeleckiego znajdujące się na wyposażeniu Wojsk Lądowych.

 

Szkolenie odbywane jest metodą bez ogniową, a strzały i odrzut broni symulowane są za pomocą sprężonego powietrza. Zamontowane na broni laserowe wskaźniki podają komputerowi sterującemu informacje o miejscu celowania w czasie oddawania strzałów. Komputer przelicza trajektorie lotu wystrzeliwanych wirtualnie pocisków, a na wielkim ekranie, przedstawiana jest sytuacja taktyczna podobnie, jak w grze komputerowej, pokazując, czy wyświetlone cele zostały trafione, czy nie.

 

Efekt szkolenia jest wprost niesamowity. Szkolący mają w rękach prawdziwą broń, dającą odgłos strzału i odrzut. Tu liczą się umiejętności strzeleckie, sprawność wyszukiwania celów, zgrywania przyrządów celowniczych, ściągania języka spustowego bez szarpania bronią itp. Dzięki temu skutecznie łączyć można trening strzelecki z wyrabianiem nawyków właściwych dla pola walki oraz doskonalić umiejętności prowadzenia walki bezpośredniej.

 

Szkolenie z wykorzystaniem symulatora "Śnieżnik" było bardzo ciekawym i ważnym elementem szkolenia praktycznego uczniów klasy wojskowej, za który jesteśmy szczególnie wdzięczni dowództwu 7 batalionu kawalerii powietrznej. W dalszej części zajęć uczniowie zapoznani zostali ze sposobami działania grup rozpoznawczych, komendami i sposobami ich wydawania, rodzajami szyków, obrony i ubezpieczenia. To była wspaniała lekcja żołnierskiego rzemiosła.

 

Tekst i zdjęcia: mjr rez. Sławomir Miszczuk

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe