50 lat sekcji kajakowej w Tomaszowie Maz.

  • 31.05.2015, 10:35
  • Mariusz Strzępek
50 lat sekcji kajakowej w Tomaszowie Maz.
W roku 2015 przypada jubileusz 50-lecia istnienia sekcji kajakowej działającej w MUKS „Wiking” przy Młodzieżowym Domu Kultury.

Sport kajakowy rozpoczął w 1965r. Witor Łamajkowski na przystani w Szkolnym Ośrodku Sportowym ul. PCK 10, gdzie do dziś trenują młodzi kajakarze.

 

Przez pół wieku sekcja kajakowa zmieniała swoje  nazwy od wcześniej wspomnianego SOS 1965; MOS 1976; MDK 1991; 1997 MUKS „Wiking” przy MDK. 

 

Przystań kajakowa należąca obecnie do Młodzieżowego Domu Kultury była ostoją i kuźnią kajakowych talentów oraz miejscem gdzie z kajakarstwem zapoznawały się rzesze młodych tomaszowian.

 

Opoką tego miejsca i sekcji jest jeden z pierwszych trenerów pracujący do dziś z młodzieżą pan Kazimierz Gałczyński. Wychowawca i trener  m.in. Olimpijki z Moskwy, Ewy Wojtaszek (obecnie Wisła).

 

 

 W swym dorobku sekcja kajakowa może się pochwalić 20 medalami Mistrzostw Polski , Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży.

 

Ponadto, jako szkolny klub do roku 1991, zawodnicy sekcji zdobyli 76 medali Mistrzostw Polski Szkolnego Związku Sportowego. 

 

 

Wychowankowie wielokrotnie startowali w finałach najważniejszych imprez krajowych, dzięki czemu sekcja dochowała się 20 kadrowiczów,  którzy reprezentowali Tomaszów Mazowiecki i Polskę na wysokiej rangi imprezach międzynarodowych, w tym między innymi Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata,  Akademickich Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy.

 

W ramach obchodów  50-lecia członkowie klubu organizują trzy imprezy, na które serdecznie zapraszamy:

 

 

20 czerwca towarzyskie regaty kajakowe na K-2 i C-2

29 sierpnia spływ kajakowy na trasie Tomaszów Maz. – Inowłódz

24 października Oficjalne Jubileuszowe Obchody.

 

Najbliższa impreza odbędzie się w sobotę 20 czerwca na przystani kajakowej MDK przy ul. PCK 10.

 

Będą to regaty kajakowe dla byłych zawodników, w łodziach wieloosobowych tzw. czwórkach kajakach i dwójkach kanadyjkach. Oprócz nich na wodzie zaprezentują się również najmłodsi zawodnicy sekcji.

 

Oprócz wyścigów będzie można zwiedzić klub oraz zapoznać się ze sprzętem kajakowym, przy okazji porównać, w jaki sposób zmieniał się i rozwijał na przestrzeni lat.

 

Dodatkowo  odbędą się wyścigi na trenażerach dla wszystkich tych, którzy będą chcieli zmoczyć się w kajaku.

 

Oficjalne rozpoczęcie regat odbędzie o godzinie 15.30 na placu przed klubem.

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (7)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe