Jak urządzić niewielką łazienkę?

  • 17.08.2014, 09:39
  • artykuł sponsorowany
Jak urządzić niewielką łazienkę?
Niewielka łazienka jest przede wszystkim zmorą małych mieszkań. W wielu blokach z okresu komunizmu dominują małe mieszkanka, aby w bloku pomieściło się jak najwięcej ludzi. Takie upakowanie mieszkań wcale nie oznacza jednak, że są to mieszkania bez aranżowane obecnie bez gustu, brzydkie. Wręcz przeciwnie - wystarczy tylko trochę pokombinować, aby mieszkanie było naprawdę piękne i przyciągało uwagę każdego, kto tylko nas odwiedzi. Jako że salon i kuchnia jest dosyć łatwa do stworzeniu w małym mieszkaniu, to łazienka może stanowić duży problem. Wszystko dlatego, że łazienka zajmuje najmniej przestrzeni.

Wtedy musimy odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: co powinno znaleźć się w takiej łazience i bez czego nie można się obyć, a z czego zrezygnować, albo inaczej - jak zaoszczędzić na miejscu w łazience nie pozbywając się zupełnie niczego? Drugie rozwiązanie wydaje się wręcz nierealne, ale są sposoby na to, aby mała łazienka zmieściła wszystko co potrzeba, a dodatkowo było w niej odpowiednio sporo przestrzeni, by się poruszyć.

 

Pierwszym rozwiązaniem jest szafka na różne przedmioty - związane z higieną osobistą, sprzątaniem itd.. W każdej łazience jest taka szafka. Jeśli chcemy zaoszczędzić na przestrzeni, możemy umieścić taką szafkę pod umywalką lub też ukryć szafkę za lustrem, przez co zwolni się miejsce na podłodze. Jest wiele szafek, których drzwiczki budowane są jako lustro. Jest to doskonałe połączenie, które sprawdzi się w małej łazience. Dobrze jest też nie kłaść do szafki tego, co niepotrzebne. Często trzymamy w szafkach łazienkowych rzeczy, których potrafimy nie używać nawet przez pół roku. Decyzja co zostawić w szafkach czy na półkach należy już do nas samych. Wszelkie wieszaki stojące w małej łazience odpadają. W ogóle rzadko korzysta się z wieszaków stojących w łazience. Zdecydowanie lepsze i wygodniejsze są wieszaki mocowane do ściany. Powinny być one mocne, solidne, nie z plastiku, aby dobrze utrzymywały ciężar mokrych ręczników. Czy są jeszcze jakieś sposoby na aranżację małej łazienki?

 

Są ludzie, którzy uwielbiają brać prysznic, a są tacy, którzy wolą długie kąpiele w wannie. Wybór należy do nas samych i zależy od osobistych upodobań. Kto jednak powiedział, że nie można mieć obu rozwiązań na raz nawet w małej łazience?

 

Wystarczy przecież zamontować w łazience tak zwany "wannoprysznic". Jest to wanna, do której dołączona jest "słuchawka" prysznicowa. Dodatkowo można w łazience zamontować kurtynę, aby móc się zasłonić w trakcie kąpieli i zapobiec przed rozbryzgiwaniem się wody po podłodze i ścianach, kiedy będziemy brać prysznic. Takie rozwiązanie wcale nie musi wyglądać kiczowato, a może zaoszczędzić sporo miejsca przy jednoczesnym posiadaniu wanny i prysznica. Jeśli chodzi o oświetlenie w łazience, im lepsze, tym łazienka będzie wydawać się większa - to fakt. Ciemne łazienki wydają się mniejsze. Okno w łazience na blokach raczej się nie sprawdza i praktycznie nie ma w Polsce tego typu mieszkań, a jeśli już to rzadko. To tylko nieliczne z pomysłów.


Wykorzystując takie rozwiązania, możemy sprawić, że łazienka będzie wydawać się znacznie większa. Zaoszczędzimy na przestrzeni, a urządzenia w łazience nie będą upakowane.

 

Warto pamiętać też o drobniejszych szczegółach, które mogą powiększyć łazienkę. Jakich?

1. Baterie - zastosowanie długich i cienkich baterii będzie wywoływać wrażenie większego pomieszczenia i schludnej aranżacji.
2. Kolory ścian - błękit idealnie nadaje się do łazienki. Należy unikać kolorów ciepłych i zbyt ciemnych.
3. Pralka ukryta pod zlewem, zamiast szafki - to rozwiązanie na pewno sprawdzi się w praktyce.

 

Jak widać, pomysłów jest naprawdę wiele, trzeba je tylko wprowadzić w życie, a to wcale nie jest takie trudne. Wystarczy kilkadziesiąt minut, aby przemeblować łazienkę i sprawić, że będzie o wiele schludniejsza, bardziej elegancka. Należy unikać zagracania łazienki produktami do higieny osobistej. Powinny być one umieszczone albo na wyznaczonej półce, a już najlepiej w ukrytej szafce za lustrem. To najlepsze rozwiązanie.

 

Autorem publikacji jest Celina Berek, redaktorka portalu CentrumBarw.pl.

 

 

artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe