Szpital: więcej pieniędzy na pomoc medyczną

  • 24.11.2013, 18:22
Szpital: więcej pieniędzy na pomoc medyczną
Tomaszowskie Centrum Zdrowia zakończyło w minionym tygodniu negocjacje w sprawie aneksu finansowego kontraktu na świadczenie usług medycznych w 2014 roku.

 

-Trzeba pamiętać, że jest to ostatni rok trzyletniej umowy, a więc zmiany są raczej kosmetyczne i raczej polegają na obniżeniu, w związku z niewykonaniem kontraktu – wyjaśnił na wstępie prezes Wojciech Zawalski. – Są też niewielkie zmiany „do góry”, które udało nam się uzyskać. Dziękuje wszystkim pracownikom, którzy swoją pracą przyczynili się do tego, że nie było zbyt dużych nie wykonań, bo Narodowy Fundusz Zdrowia patrzy przede wszystkim na wykonanie, bądź nie wykonanie kontraktu i ewentualne uchybienia wykryte w czasie kontroli. Uchybień nie było.

 

Jedyną znaczącą zmianą, było obniżenie kontraktu za usługi Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Tomaszowski szpital otrzyma w skali roku o 77 tysięcy mniej na funkcjonowanie SOR. Prezes podkreśla, ze cieszy się, bo jest to jedyny punkt kontraktu, który nie podlega negocjacjom a NFZ bierze pod uwagę przy przyznawaniu funduszy jedynie liczbę zgłaszających się pacjentów. Zmniejszenie finansowania oznacza, że mieszkańcy powiatu są zwyczajnie zdrowsi. Innych znaczących spadków w przyszłym roku nie będzie, poza drobnymi kwotami na okulistyce i ortopedii.

 

Będzie natomiast wzrost dofinansowania usług w poradni urologicznej. Wzrost sięga 60% i w ujęciu kwotowym wynosi on 39 tysięcy złotych. Dużym zainteresowaniem w TCZ cieszy się też poradnia alergologiczna. Na jej funkcjonowania spółka otrzyma na przyszły rok 0 25 tysięcy złotych więcej.

 

Szpital odrabia też straty jakie poniósł w ostatnich latach na oddziale neurologicznym, na którym nadwykonania sięgają 140 procent. Wojciech Zawalski podkreśla, że pieniądze w tym przypadku dzielone są na pięć szpitali a Tomaszów przyjmuje pacjentów z powiatów, w których takich oddziałów nie ma (Rawa Mazowiecka, Opoczno). Sto tysięcy złotych będzie więc znaczącym zastrzykiem finansowym.

 

Tomaszowskie Centrum Zdrowia uzyskało też dodatkowe pieniądze na anestezjologie i oddział intensywnej opieki medycznej (67 tysięcy złotych) oraz na Ratownictwo Medyczne (50 tysięcy złotych).

 

Prezes spółki rozwiał też wątpliwości dotyczące finansowania badań za pomocą rezonansu magnetycznego. Istniała obawa, że urządzenie sfinansowane ze środków UE, będzie stało niewykorzystywane. Według słów Wojciecha Zawalskiego w przyszłym roku NFZ ogłosi konkurs, w którym TCZ będzie jedynym podmiotem, który weźmie w nim udział.

 

Przy okazji władze szpitala zapewniły, że od nowego roku podwyższony zostanie także kontrakt na ginekologię i położnictwo w związku z przyznaniem TCZ drugiego stopnia referencyjności. 

 

 

 

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WR
WR 30.11.2013, 18:07
Już ktoś wcześniej pisał, niech starosta wprowadzi najpierw kontrakty w starostwie a niech kontraktami nie niszczy poziomu opieki szpitalnej, bo jest to coraz bardziej widoczne w oddziałach. Kontrakty nie poprawiają opieki w szpitalu.
Bolo
Bolo 30.11.2013, 16:25
Jak tych dwóch radnych z pogotowia wyślą na kontrakty to i my też się zgodzimy
ktoś
ktoś 29.11.2013, 22:06
Kontrakty , kontrakty - tym żyje ostatnio TCZ.
Najlepiej wszystkich pracowników "zatrudnić" na kontrakty wtedy szpital " przynosiłby" zyski. , a to , że praca byłaby niewolnicza to pryszcz.Bo jak można inaczej nazwać taką pracę?
Wiadmo , że kontrakty są odgórne - woła to jednak o pomstę do nieba.
Kontrakty może i są dobre , ale nie dla personelu , który jest na pograniczu najmniejszej krajowej.
Szkoda , że naród nie potrafi się zjednoczyć tak jak za "złych"czasów" ;.
Grzmot
Grzmot 26.11.2013, 18:58
Jeśli taki dobry kontrakt, to trzeba oddać pracownikom, to co im zabrano i wtedy zadowolony będzie nie tylko prezes, ale i pracownicy.Pokaż pan, że finanse szpitala dobrze się mają i doceń pan ludzi, bo pochwał, że dobrze pracują, ludzie do garnka nie włożą. Święta idą, zabaw się pan w Mikołaja.
I.W.
I.W. 25.11.2013, 21:48
Grzmot masz rację ja we wpisie niżej już o tym pisałam, jest to bodziec dla jaśnie wybranego prezia aby rozprawić się z nami SOR-owcami. Też to zauważyłam jakby się z tego cieszył, pytanie, to co nie dało się tak jak dla innych oddziałów np. dla "pracowitego" strasznie pogotowia załatwić z Panią Kącką większego kontraktu panie prezio?
grzmot
grzmot 25.11.2013, 10:16
Proszę posłuchać uważnie jak prezes mówi, że cieszy się, że zmniejszono kontrakt na SOR!!!
Grzmot
Grzmot 25.11.2013, 09:40
Widzę, że pan prezes uwielbia występować w mediach. Niedawno był występ na komisji zdrowia, teraz tutaj. Spodobało się.
dr Pavulon
dr Pavulon 24.11.2013, 21:56
Może powiększyć oddział do 150 łóżek, a zwolnić jeszcze kilku lekarzy. Trzech to chyba da radę , co ???
mKIKI
mKIKI 24.11.2013, 22:33
Nie rozśmieszaj ludzi. Szpital ma kontrakty (powiedzmy na 50 porodów/rok) jeżeli przekroczy ilość porodów zakontraktowanych, to za porody ponadkontraktowe nie otrzyma kasy z NFZ.
I.W.
I.W. 24.11.2013, 19:46
Wysłuchałam z zainteresowaniem informacji prezesa jak to dobrze będzie i co wysłuchałam, na co zwróciłam uwagę. Jest polskie przysłowie "jak się chce psa uderzyć to się kija znajdzie". Zadarliśmy jako pracownicy SOR z prezesem automatycznie to my przynieśliśmy straty akcentowane przez prezesa kilkakrotnie. Drugie co mnie poirytowało to sądziłam, że kontrakty zostają dla danej placówki w wyniku ogłoszonego konkursu zgodnie z literą prawa przydzielane a nie załatwiane. Pan prezes używał kilka razy argumentacji, że udało mu się z jakąś Panią Kręcka z NFZ załatwić, pytanie czy kontrakty się załatwia, czy to jakaś nowa praktyka, czy są one w drodze przetargów, konkursów r o z s t r z y g a n e.
tomaszowianin
tomaszowianin 24.11.2013, 19:16
No trzeba Panu preziowi po licznych wpadkach sukcesu to się znalazł, jaki to dobry kontrakt m a szpital i top za sprawą pewnie prezia. To co obniżek płac nie będzie a może nawet podwyżki, tak?

Pozostałe