Chcesz stadionu? Zbuduj go sam

  • 01.08.2013, 12:54
  • Mariusz Strzępek
Wiem, że narażę się wielu osobom, tym o czym zamierzam napisać, ale mówi się trudno. Chodzi przecież o dobro wspólne a nie o jakieś dyrdymały lub mrzonki albo chciejstwo tego czy innego pana, który chciałby zabłysnąć a nie wie jak, więc postanawia zmarnotrawić kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt milionów naszych wspólnych pieniędzy. Wspólnych, bo właścicielami budżetu miasta nie jest prezydent, czy grupka wycwanionych, chociaż nie zawsze mądrych radnych. Nie jest nim też anonimowa administracja, ani odhumanizowany aparat urzędniczy. Pieniądze należą do nas a ludzie, których wybieramy, mają obowiązek dbać o ich racjonalne wydawanie. Czy to robią? Wydaje mi się, że nawet jeśli próbują, to nie najlepiej im to wychodzi.



Do napisania tego tekstu zainspirował mnie list do prezydenta miasta, jaki ukazał się w serwisie NaszTomaszow.pl, a dotyczący konieczności budowy nowego boiska oraz trybun na obiekcie przy ulicy Nowowiejskiej. Osobiście pomysł ten uważam za całkowicie niedorzeczny. Powód jest oczywisty dla każdego. Tomaszowa, z jego zrujnowaną infrastrukturą drogową, techniczną, brakiem uzbrojonych terenów inwestycyjnych, ze zdegradowanym mieniem komunalnym po prostu na to nie stać.

Czyt. Stade de la gruz

Oczywiście opowiadanie o tym, że 70 tysięczne miasto zasługuje na stadion z prawdziwego zdarzenia może i jest popularne przed każdymi kolejnymi wyborami ale równocześnie zaliczyć je należy do grupy „kosmicznych” idiotyzmów. Jeśli bowiem jakieś grono osób chce taki obiekt mieć, to niech sobie go zbuduje ale za własne pieniądze a nie te, które są własnością całej miejskiej społeczności. Oczekiwanie, że samorząd coś zbuduje dla kilkuset osób jest, delikatnie mówiąc, szkodliwe społecznie. Miasto to nie instytucja zapewniająca rozrywkę mieszkańcom. W XXI wieku takimi działaniami zajmują się prywatne firmy i agencje eventowe. Chcesz się bawić, to płacisz, tak samo jak kupujesz jedzenie, kiedy jesteś głodny.

Tym samym trudno czynić zarzut Prezydentowi Miasta z tego, że stadionu nie buduje. Nie ma on bowiem, żadnego uzasadnienia ekonomicznego ani społecznego. Jeśli coś można Rafałowi Zagozdonowi wytknąć w tej sprawie, to tylko to, że nie należy obiecywać gruszek na wierzbie, bo znajdą się tacy, którzy będą chcieli je prędzej czy później zrywać, mimo, że doskonale wiedzą o tym, że to drzewo takich owoców wydawać nie może.

Temat stadionu jest tak wielowątkowy, że właściwie pisząc o nim, nie wiadomo od czego zacząć. Może więc zacznę od jego położenia. Obiekt OSiR przy ulicy Nowowiejskiej ma jedno z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych położeń w całym mieście. W połączeniu z parkiem im. Solidarności oraz Bulwarami stanowi naturalne centrum rekreacyjne Tomaszowa Mazowieckiego. Nietrudno wyobrazić sobie jego racjonalne zagospodarowanie ze ścieżkami dla pieszych, rowerzystów, mini skate parkiem itd. Należy więc do niego podejść w sposób kompleksowy. Tylko wtedy będzie służyć wszystkim mieszkańcom miasta.

Kompleks przy Nowowiejskiej to nie tylko boisko i zrujnowana trybuna. To kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, która nie powinna być zagospodarowywana w sposób doraźny i przypadkowy. Sama przebudowa trybun (które są smutną wizytówką miasta) to za mało.

Czytaj: Koncepcja już jest. Czekamy na budowę

Według ostrożnych szacunków dokonanych w ubiegłym roku przez władze Tomaszowa Mazowieckiego, budowa zaplecza z trybunami kosztować może 10 milionów złotych. Do tego doliczyć należy koszt wyposażenia, boiska, bieżni i innych elementów infrastruktury technicznej. Niebagatelne będą też koszty utrzymania, sprzątania i dozoru. Ktoś będzie musiał je pokrywać. Wszelkie argumenty, że obiekt będzie zarabiał na siebie są mało przekonywujące. O jakichkolwiek zwrotach z poniesionych nakładów nawet nie wspominam. Byłoby to być może możliwe a ujęciu globalnym, które pozwalałoby by spojrzeć na teren w sposób czysto biznesowy a to znaczy racjonalny.

Część szatniarsko – magazynowo – hotelowo – gastronomiczno – biurowa, razem z „halą” sportową, przypominająca bardziej szkolną salę gimnastyczną nie spełnia żadnych współczesnych standardów. Prawdę powiedziawszy należałoby ją za pomocy buldożerów zrównać zwyczajnie z ziemią.

Czytaj: Lechia od Nowa

Co w zamian? Oczywiście centrum sportowo – rekreacyjne o czysto komercyjnym charakterze. Komercyjnym, czyli takim, gdzie korzystnie wiąże się z wnoszeniem odpowiednich opłat z kieszeni osób korzystających, zgodnych z zasobnością i rachunkiem ekonomicznym. Pecunia non olet – mawiali starożytni i mieli rację. Budowy takiego miejsca nie jest w stanie zrealizować samorząd. Powiem więcej: on nie ma prawa i nie powinien tego robić, zgodnie z zasadą „minimalizmu Państwa w Państwie”. Zadaniem administracji powinno być natomiast znalezienie odpowiedniego przedsiębiorcy, który zechce w to miejsce zainwestować własne pieniądze i na tym zarabiać! I na tym ta rola powinna się kończyć. Odpowiednio skonstruowana umowa zabezpiecza interesy miasta zapewniając równocześnie pełną swobodę gospodarczą.

Być może obecny sponsor główny Lechii Tomaszów byłby zainteresowany podobną inwestycją, gdzie w jednym miejscu skupiłby nie tylko swoją drużynę ale również ogólnie dostępne sale fitness, siłownie, boiska do tenisa, koszykówki, kręgielnie, miejsca noclegowe, przyzwoitą restaurację itd.

Potrzeba tu jednak trochę odwagi. W Polsce, gdzie funkcjonuje od wielu lat formuła partnerstwa publiczno prywatnego, jest ona niezwykle rzadko stosowana. Dlaczego? Najprawdopodobniej podstawową przyczyną jest nasza mentalność.

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

moherek77
moherek77 15.08.2013, 16:38
nie jeżdże koło urzędu miasta więc uważam że jest on niepotrzebny
siwy
siwy 10.08.2013, 16:23
tutaj nic nikomu jest niepotrzebne a na basen jezdza do lodzi uniejowa i rowniez dalej a dlaczego nikt nieinwestuje tutaj ? mysle ze znalezli by sie chetni do kozystania z platnych atrakcji tylko trzeba zachowac jakies standardy . jezeli maja budowac stadion taki jak basen to ja juz dziekuje
RSV
RSV 06.08.2013, 19:18
Niech władze zlecą budowę stadionu Chińczykom. Taniej nikt nie zrobi.l
małgorzata
małgorzata 06.08.2013, 13:53
Szkoda naszych nerwów i słów. To miasto bez przyszłości, droga młodzieży uciekajcie stąd jak najprędzej, nie ma galerii, nie ma stadionu bo? bo nie ma pieniędzy, ale za to są pieniądze na niepotrzebne rzeczy. Dziękuję i z niecierpliwością czekam na kolejne wybory. Hm.. Ale.. Czy coś by się zmieniło? Nie wiem.
kibic
kibic 04.08.2013, 11:52
http://www.widzewiak.pl/newsro…
ultras
ultras 04.08.2013, 00:55
@ pucybut
To był żart, podsumowanie tego co napisał autor artykułu.
Artykuł ten jest przykładem przytaczanych często argumentów, że najpierw trzeba zbudowac przedszkola, drogi itd, że są inne "ważniejsze" potrzeby. Używają go zwłaszcza osoby, które nie interesują się sportem, lub interesują się dorywczo.
To bardzo optymistyczne przekonanie, że jeśli ine wydamy na stadion to zostanie na "ważniejsze potrzeby"
Dlatego napisałem, że ja nie jeżdżę Kwiatową (na przykład) więc ta ulica nie jest ważne.
Kapujesz?
pucybut
pucybut 03.08.2013, 21:01
ad 16: A ja nie jeżdżę ul. Polną, więc jej remont też nie jest potrzebny?
ultras
ultras 03.08.2013, 01:34
Nie jeżdżę ulicą Kwiatową (na przykład), więc jej remont nie jest potrzebny.
Futbol
Futbol 02.08.2013, 22:14
Hmm przecież sponsor chciał się tym zająć, ale stadion należy do miasta i miasto się nie zgodziło. Więc o co biega?

Pan Prezydent obiecał, niech teraz dotrzymuje słowa !!!!
hm
hm 02.08.2013, 15:53
a jak wolski podobno chcial wydzierzawic za 1 zl caly osrodek na sto lat i wybydowac nowy budynek wszystko nowe to sie miasto nie zgodzilo bo przeciez oni by woleli zeby zaplacil kilka baniek to mieliby co dzielic miedzy soba a tak mamy dalej ruiny.
Kibol
Kibol 02.08.2013, 00:00
Szanowny Panie Redaktorze,
Stadion, jak teatr czy kino to miejsce kultury i sportu. Nie chcemy Stadionu Narodowego, tylko przyzwoitego obiektu. Pisze Pan o potężnej inwestycji. Maly Uniejow (3 tysiace mieszkancow) potrafił wybudować piękny osrodek wypoczynkowy, wartość, bagatela 100 Mln zł. Wie Pan ile wyłożył Uniejow, 10 Mln zł. Reszta to doracja unijna. Na takie inwestycje, przy dobrze przygotowanym wniosku, pieniądze napewno by były. Tylko trzeba napisać wniosek, lobbować za nim, starac sie, wydeptac grosz. Mamy dział poświęcony dotacjom w UM, ale po co sie starać. Przecież obecny Pan Prezydent urzęduje dopiero 7 lat.
Pisze Pan bzdury o inwestorze prywatnym. Na czym tam mozna zarobić. Tomaszow bidny jak mysz kościelna, ludzie każdy grosz oglądają. Moze Pan spróbuje.
Na miejscu Sponsora dawno bym podziękował tym nicponiom z UM.
UM nawet nie zamieścił informacji na swojej stronie o 90 leciu Lechii, o meczach Pucharwych. Najlepiej da miasta, jak by sie nic nie działo. Ale na złość dzieje sie i to każdy widzi.
Także Wielka pora wziąć sie do roboty i skończyć z Tym posmiewiskiem.
ftcm
ftcm 01.08.2013, 22:07
w tym miescie możemy pomarzyć o stadionie,nie buduje się nic miasto umiera i już do totalnego wymarcia brakuje paru lat. Smutna prawda miasto 70 tys a o kinie galerii,porzadnej pracy można pomarzyć! a władze napychają kieszenie na przyszlosc! DZIADOSTWO!!!
zenada
zenada 01.08.2013, 21:34
nie budujemy nic bo trzeba wydać na to pieniądze.
pucybut
pucybut 01.08.2013, 20:31
Ad 4. cyt. "to możliwości rozwoju kulturalno-artystycznego, organizacji koncertów i innych przedsięwzięć, które zgromadzą zdecydowanie więcej widzów". W tym kontekście odpowiedz mi proszę, dlaczego masowe imprezy jak np. Dni Tomaszowa nie odbywają się na obecnym obiekcie. Większość mieszkańców miałaby bliżej. Na nowym stadionie tym bardziej nie odbywałyby się takie imprezy z obawy przez zniszczeniem nawierzchni!!!
01.08.2013, 22:07
Właśnie dziwię się że Dni nie są organizowane w normalnych warunkach na OSiRze tylko na tych piachach na Strzeleckiej. Gdyby obiekt był oczywiście z zachowaniem proporcji, w stylu Stadionu Narodowego to na pewno impreza na nim byłaby o niebo lepsza, dla wszystkich - i organizatorów i publiki.
01.08.2013, 15:09
A po co nam stadion kto tam będzie grał skoro coraz więcej młodzieży ucieka z tego miasta a nowym stadionem ich nie zatrzymamy zresztą i tak przez kilka ładnych lat będzie panował niż demograficzny więc i młodzieży mało.
zniesmaczona
zniesmaczona 01.08.2013, 14:09
na miejscu tego stadionu postawić apartamenty dla elit i jeden porządny hipermarket, skończmy już z tym nudnym tematem o stadionie, nie ma dobrej drużyny to po co stadion, boiska mają!
emeryt
emeryt 01.08.2013, 15:25
niepotrzebny stadion? a jak przyjedzie do nas afrykański uzdrowiciel to co?, gdzie my go przyjmiemy? stadion musi być chociażby dla uzdrowicieli
pucybut
pucybut 01.08.2013, 13:42
Popieram w pełni. Naszej lokalnej społeczności brak jest szerszego spojrzenia na aspekty sprawy. Jakby mieli klapki. Ta jedna dziura się liczy i należy ją naprawić. Mało istotnym jest, że na tej samej ulicy jest więcej dziur. Tak, w Tomaszowie potrzebne jest centrum rekreacyjno-sportowe z odpłatnymi atrakcjami typu fitness, tenis itp., ale także nieodpłatnymi urządzeniami na zewnątrz. Szkoda tylko, że w naszym mieście nic takiego nie powstanie, no bo kto miałby się za to zabrać?
01.08.2013, 13:41
Absolutnie nie zgadzam się z tezą postawioną w artykule. Stadion z prawdziwego zdarzenia to nie tylko 1-3 tysięcy widzów (przy wyższej klasie zdecydowanie więcej) to możliwości rozwoju kulturalno-artystycznego, organizacji koncertów i innych przedsięwzięć, które zgromadzą zdecydowanie więcej widzów. To także możliwość przyciągnięcia lepszych zawodników do różnych dyscyplin bo kto by chciał grać "z nazwiskiem" na tym gruzowisku...
A co do partnerstwa to jak najbardziej tylko że władze miasta pomimo obietnic nawet kulawego ruchu w tym temacie nie zrobiły, a nie sądzę że obecny sponsor strategiczny nie byłby zainteresowany rozbudową obiektu i nie dołożyłby znacznej sumy na ten cel.

Idąc rozumowaniem autora należy pogodzić się z tym że nie mamy kina czy teatru albo stadionu z prawdziwego zdarzenia i wszystkie pieniądze powinniśmy przeznaczyć na drogi (może jeszcze nie swoje).

Nie tędy droga! Zagozdon gdzie jest Twoja obietnica??
OJ OJ.
OJ OJ. 01.08.2013, 13:35
"Zadaniem administracji powinno być natomiast znalezienie odpowiedniego przedsiębiorcy, który zechce w to miejsce zainwestować własne pieniądze i na tym zarabiać! I na tym ta rola powinna się kończyć." - to proponuję do tego worka wrzucić jeszcze ulice, a przedsiębiorca postawi szlabany i kasować będzie... wszystkie żłobki, przedszkola i szkoły...wszystkie ośrodki kultury, a co tam. I podrzucić pomysł do Papieża to postąpi w ten sposób z kościołami... i wszystkim się będzie żyło dostatniej.
Tiger
Tiger 01.08.2013, 13:07
jeszcze więcej bloków niech tam wybudują...

Pozostałe