Pobiegli Wilczym Tropem w Tomaszowie Mazowieckim

  • 5.03.2018, 01:57
Pobiegli Wilczym Tropem w Tomaszowie Mazowieckim
Po raz kolejny Tomaszowianie w aktywny sposób uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Wśród nich była liczna grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8.

W niedzielę 4 marca 2018r. po raz drugi w Tomaszowie Mazowieckim odbył się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych-Tropem Wilczym. Miał on na celu upamiętnienie żołnierzy II konspiracji, działających w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Pomimo mroźnej pogody na starcie stanęło ponad 200 osób. Tradycyjnie nie zabrakło wśród nich uczniów, nauczycieli i absolwentów szkoły przy ulicy Nadrzecznej.

 

O godz.11.30 odbyły się się oficjalne uroczystości przy obelisku pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem rodzin Tomaszowskich Żołnierzy Niezłomnych, znajdującym się przy ulicy Bohaterów 14 Brygady. Następnie tuż przed 12.00 Prezydent Miasta Pan Marcin Witko dał sygnał do startu VI Edycji  Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Tropem Wilczym.

 

Trasa liczyła 1963 m i przebiegała ulicą Browarną, przez Park Miejski Solidarność, chodnikiem przy ulicy Nowowiejskiej i Browarnej. Meta była usytuowana w Parku Miejskim „Solidarność”. Podczas podsumowania imprezy Prezydent Miasta wręczył upominki najmłodszemu i najstarszemu uczestnikowi bieguNa zakończenie na wszystkich czekała gorąca herbata i poczęstunek.

 

Organizatorami biegu byli: Fundacja Wolność i Demokracja oraz Gmina Miasto Tomaszów Mazowiecki. Partnerami lokalnymi była Młodzież Wszechpolska, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Jednostka Strzelecka 1002 Tomaszów Mazowiecki.

 

Foto: Kamil Borkowski.

 

 

Zdjęcia (29)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (109)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ola
Ola 10.03.2018, 16:58
Podczas ubiegłorocznej wizyty Donalda Trumpa w Warszawie, do Polski przyleciał również wpływowy nowojorski rabin Shmuley Boteach. Podczas wędrówek po Warszawie towarzyszył mu Marcin Czapliński (ostatnio nieustannie walczy o dobre imię Polski na gruncie angielskojęzycznych stron społecznościowych). Gdy dotarli na Pawiak rabin wraz z rodziną szczerze się zdziwili. – „To Niemcy też mordowali Polaków? Za co?”.
no i co z tego
no i co z tego 10.03.2018, 20:34
jaki wniosek i działanie .Po ostatnim ,co to gadali ,że deszcz pada mieli listy pisać do polonii . No i napisali .Odpowiedź dość ciekawa Pana dziennikarza ,notabene prawdziwie opisująca tak mnie się wydaję http://londynek.net/czytelnia/...id=4442794 Jednak największym hitem było jak jakiś koleś naklejki magnetyczne proponował .To jeśli tylko tyle ze strony ważnych to mało .No i jeszcze ta fundacja od dobrego imienia z niezłą kasą . Marne to wszystko z każdej strony ..litości...
m&m
m&m 10.03.2018, 10:41
Pranie mózgów zaczęte przez naszych wrogów na koniec wojny jeszcze się nie skończyło (żyją jeszcze, nie bójmy się powiedzieć zdrajcy swojego narodu i ich spaczone dzieci oraz osoby mające korzyści z różnych starych układów). Niestety duża część społeczeństwa jest pozbawiona instynktu samozachowawczego i jest bardzo podatna na plucie na tak naprawdę również swoje twarze. Najgorsze, że nie potrafią tego zrozumieć. Co się dziwić. Tyle lat upodlenia. Takiemu tłumokowi nie wytłumaczy się o co chodzi z czczeniem pamięci Polaków walczących o ojczyznę i o co chodzi z dramatem tych, dla których wojna nie mogła się zakończyć w 45. Nie poświęci minuty, żeby nad tym pomyśleć. Ale za to bardzo chętnie wrzuci do jednego wora pospolitych bandytów, których nie brakowało po wojnie (bieda, spaczone przez wojnę charaktery i kupa broni) razem z bohaterami. Nie mogę zrozumieć ludzi, którzy tak chętnie bezrefleksyjnie plują na to, co swoje. Czy jeden debil z drugim myśli, że ktoś by biegł dla gwałcicieli i okrutników? Normalne, że nie. Takie imprezy są ku pamięci bohaterów. To zupełnie inne osoby. Oczywiście badanie historii i ocenianie ludzi z tamtych lat jest trudne i niesie ze sobą niebezpieczeństwo, że ktoś niegodny pamięci będzie czczony, co jest bardzo niebezpieczne dla całości sprawy. Trzeba być przy tym ostrożnym, żeby nie dawać pola do popisu szkodnikom i antypolonistom (naprawdę bardzo podoba mi się ten termin. Powinniśmy z niego korzystać pełną piersią na podobieństwo Zydów i ich antysemityzmu. Naród, po którym walec historii jeździł jak po żadnym,ma do tego prawo.
AK-47
AK-47 10.03.2018, 16:45
Pięknie powiedziane.Napisane.
Niezłomni..Wyklęci..Przeklęci...
Niezłomni..Wyklęci..Przeklęci... 8.03.2018, 18:08
primo- to także wszelakiej maści ludzie dobrej woli , a przede wszystkim Matki,Ojcowie broniące nie tylko swoich piskląt ,ale i bliźnich .Niezłomny to i ten , co budził ze zgliszczy , z resztek inteligencji polskiej ,chłopów, robotników ,polskich obywateli - nadzieję na dobro przyszłych pokoleń ( kładąc gdzie się dało fundamenty materialne ,intelektualne ,duchowe). secundo - Wyklęci to również Ci ,którym nigdy nie dano wrócić do kraju .Pozbawieni miejsca w Ojczyźnie byli zmuszeni walczyć o kraj na wielu frontach. Przelewali krew dla innych , a oni dzieli tort i nadobnie uhonorowali tychże innych ( np. londyńska prada 1946 tylko zwykli ludzie okazywali wiele serca ) . Zresztą co się dziwić jak współcześnie pamięć o nich topnieje z każdym dniem i na każdym kroku ( np. nie chcieliście ulicy Lotników Polskich !?) tertio-wojenka przekleństwo ... i wojenki nie skończyły się wraz z zamilczeniem tzw. niebezpiecznych zabawek. Mamy inne wyrafinowane ; mendialne ,politycne, duplomatyczne , money i ego ,głód,itd. Czy wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski i zrobiliśmy wszystko dla dobra ludzkości -śmiem wątpić. Wyjście z matrix wymaga serca ,chęci ,wiedzy, rozumu ,prawdy ,działania - jesteśmy istotami duchowo cielesnymi stworzonymi na wzór i podobieństwo Boga i żadne majsterkowanie tego nie zmieni . Jeśli mamy zamiar tylko biegać do utraty sił, do utraty tchu... ( z wizerunkiem na koszulkach tych dla których ludzkie wartości i Ojczyzna to życie pokoleń ) a nie rozumiejąc tej szlachetności i przesłania do końca - to za mało....bardzo mało..Większa godnośc i pamięć jest wewnątrz,w głowie , ale nie taka oparta na ,, fałszywych wierszykach ,gdzie podpuszczano i ludzie ginęli ,, - macie tylu dobrych kardiologów historii,ludzi z pasjami i wiedzą , filmowców - dlaczego tak mało spotkań z nimi i prawdziwej dyskusji ... ps.komentarz swój oparłem na wypowiedziach mojego wujka i przy pomocy pięknej ,szlachetnej dziewczyny z Tomaszowa . Z góry przepraszam za jego obszernośc ,ale uznałem ,że usatysfakcjonuje go choć tym.. i jeszcze tylko to : Matko to byłem ja ,Bracie to byłeś TY -Hej ! słuchajcie to byliśmy MY.... chcieli zabić JĄ ,chcieli kupić JĄ ,chcieli wyśmiać jej Święty Sen,ale ludzkich marzeń ,Skrzydeł Dwóch nikt nie może złamać o NIE!.......
I TO JEDYNA RACJA
I TO JEDYNA RACJA 9.03.2018, 10:38
KTÓRĄ WARTO PRZYJĄĆ !!! MY WOLIMY GLORYFIKOWAĆ JAKICHŚ TAM WYMYŚLONYCH NA POTRZEBY DANEJ CHWILI BOHATERÓW ALBO I NIE BOHATERÓW ALE WAŻNE JEDYNIE BY BYLI PO MYŚLI SPRAWUJĄCYCH W DANYM MOMENCIE WŁADZĘ. TAK STAŁO SIĘ Z Panfilową której mimo że żyje i tak prawdę mówiąc dopóki żyje może się zeszmacić niż nazwać ulicę mianem Lotników Polskich która to nazwa dotyczy wszystkich ludzi skrzydeł począwszy od pilotów z czasów wojny 1920, poprzez walki w bitwie o Anglię po współczesność. Ale my jesteśmy takim dziwnym nieco narodem . Pewnie dlatego za herb mamy orła a ptaszysko to wiadomo że wojownicze ale nie nawykłe do stadnego, zgodnego życia.
fajne godosz..prawda święta
fajne godosz..prawda święta 10.03.2018, 21:08
ostatnio też Max Kolonko podsumował trafnie pewne odruchy .Obserwowałem kiedyś stado srok jak sie namawiały na atak małych rubuków. Zresztą wszystko pożrą ,zeżrą .abstrahowanie od atlantydy ,egipt,rzym ,majów gwatemalskich ,lema aż do turbosłowian.Zaczynam wierzyć w wielką lehię i jeszcze wcześniej ,bo inaczej by nas tak przez wieki nie kopali ,a teraz tez chyba będzie poprzestawiane ,a nasz chrobry i inni rozmyją się w powietrzu ,...polecam kanał cw24 z Włocławka -super dziennikarz....
Nic
Nic 9.03.2018, 11:51
nie zrozumiałeś...
...to raczej ty nie rozumiesz
...to raczej ty nie rozumiesz 15.03.2018, 09:07
że każde działanie tego zakłamanego pisowskiego sejmu i senatu nie tworzy nic dla dobra nas OBYWATELI , lecz ma jeden jedyny cel SKŁÓCIĆ NAS WSZYSTKICH ! Wiadomo w zmąconej wodzie łatwiej ryby łowić...
szach mat
szach mat 10.03.2018, 18:22
czekamy z niecierpliwością na ostateczny poród ustawy za wodą co to ponoć urosła do 300 .. A czegoż to nie mógł zrozumieć ? Wkurzony i wk..rwiony jest jak wielu ,bo jak wszystkim się gada ,że kraulem pływamy ,a udajemy ,że taplamy się w błocie z piosenką patriotyczno-kościelną i chorągiewką w zębach to w tych pięknych okolicznościach przyrody można Tuwimem pojechać : wiersz o całowaniu...Zresztą czytajcie ustawy nie tylko o pudrowaniu ,ale o wodzie ,o ziemi, o podatkach ,o broni ,o poszukiwaczach złota - czacha dymi i wytwarza smoka , a mamy najlepszy węgiel w eropie gadał szyszko w trwamie.. leżymy na leżaku ...chyba sie opalimy a pociąg odjeżdża na sygnał sygnalisty ..szerokiej jazdy..
Peter
Peter 8.03.2018, 01:25
nie próbujmy przekonać idiotów do których fakty nie docierają . Szkoda czasu. Za chwilę dowiecie się, że Polaków w Katyniu zamordowali Polacy bo nie chcieli wyzwalać Polski ze Stalinem. Proszę o zamknięcie tej żenującej dyskusji.
Peter
Peter 7.03.2018, 13:44
mnogość bzdur w wielu wpisach poraża, a durne przytaczanie komunistycznej narracji historii to masakra. Jeśli naprawdę wierzycie w to co napisaliście to współczuję i raczej nikt wam już nie pomoże. Pierwszy z brzegu przykład niewiedzy to sytuacja rządu emigracyjnego i jego ewakuacja. Na emigracje udawały się rządy i rodziny panujące Norwegii, Holandii, Grecji, Jugosławii i jakoś nikt ich nie szkaluje. Co do Sikorskiego to od początku nie wierzył Sowietom, tyle że naciskali go Anglicy. Gdyby Anders się zgodził na rzucanie na front pojedyńczych oddziałów polskich jak chciał Stalin, to prawdopodobnie szybko nie byłoby kogo tam wysyłać przy taktyce sowieckiej. W końcu co go obchodzili Polacy. Przykład strat w trakcie bitwy pod Lenino jasno pokazuje jaki byłby los Polaków, podobnie "pomoc" dla Warszawy. Tych ludzi tez świadomie skazano na śmierć.
???
??? 7.03.2018, 15:30
a tak wyśniony Anders na białym koniu nie wygubił na wielu polach bitew naszych żołnierzy??? Wszystko to to tylko takie głupie gdybanie. A może historia inaczej by się potoczyła gdyby nasza armia poszła do kraju ze wschodu zamiast łamać umowy Sikorski- Stalin i ukazując sowietom polskie wiarołomstwo...
♥
7.03.2018, 19:34
Gdyby nasza Armia Andersa poszła ze wschodu, to Polska stałaby się siedemnastą republiką ZSRR. A jakie warunki życia były w poszczególnych republikach, to musisz sobie znaleźć w literaturze.
Zastanów się co piszesz ...
Polskie wiarołomstwo?
Pakt o nieagresji Polska – ZSRR – został zawarty w Moskwie 25 lipca 1932.
A kto spowodował, że "17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski."
http://dzieje.pl/content/wprow...adzenie-7
AK-47
AK-47 7.03.2018, 20:26
To nie było wiarołomstwo tylko ucieczka przed m.in głodem, chorobami....
♥
7.03.2018, 21:26
Nie zrozumiałeś.
25 lipca 1932 r. podpisano w Moskwie pakt o nieagresji pomiędzy Polską a ZSRR, a 17 września 1939 r., łamiąc ten pakt Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. 23 sierpnia 1939 r. , przedstawiciele III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego, podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był IV rozbiór Polski.
W świetle powyższego to kto był wiarołomcą (porównaj tekst wpisu 67) Polska czy ZSRR?
AK-47
AK-47 7.03.2018, 23:14
Ja napisałem to w kontekście wyprowadzenia Armii Andersa do Iraku. Uciekali przed głodem i chorobami! A co do 17 września i złamania przez Sowietów paktu o nieagresji z Polską to odpowiedź jest oczywista.
AK-47
AK-47 7.03.2018, 16:59
Sowiecki gienierał Świerczewski dowodząc w pijanym widzie (alkoholik jakich mało nawet na sowieckie wojsko) doprowadził do rozgromienia 2 Armii WP pod Budziszynem. Ogólne straty 2 Armii to 1/3 stanu.To tylko jedno "pole bitwy"..... Proszę się zapoznać z taktyką walki prowadzoną przez Sowietów. Był to dość "osobliwy" sposób prowadzenia walki stosowany tylko przez Sowietów.... stanowiący o wyjątkowości myśli militarnej Sowieckich taktyków jak i samej Armii Czerwonej.
♥
7.03.2018, 18:56
Postawa „Waltera” jako oficera przejawiała butę, lekceważący stosunek do podwładnych (w tym kadry oficerskiej) i rażącą niekompetencję nadrabianą fanatyzmem ideologicznym. W zachowaniu generała dawały o sobie znać poważne symptomy alkoholizmu.
Czarę goryczy dopełniły błędy generała podczas forsowania Wisły w okolicach Dęblina i Puław, czego efektem były straty wynoszące ponad półtora tysiąca zabitych bądź wyłączonych z walki żołnierzy.
"Karol Świerczewski zginął od dwóch kul – tymczasem na mundurze generała zachowanym w Muzeum Wojska Polskiego wskazano ślady trzech kul, oraz dodatkowo ślad w tylnej części munduru będący efektem przebicia materiału prawdopodobnie przez bagnet wojskowy." https://web.archive.org/web/20...1,1,1.html
AK-47
AK-47 7.03.2018, 20:29
Świerczewski w pijanym widzie strzelał do oficerów sztabu jak i zwykłych żołnierzy m.in telefonistek.....zabijając ich. Pod Baligrodem dostał to co mu się od dawna należało.
O C Z Y W I Ś C I E !!!
O C Z Y W I Ś C I E !!! 7.03.2018, 18:08
Jedyna "słuszna " historia to ta pisana w Londynie, Toruniu i na Nowogrodzkiej. No może jeszcze ta pisana przez Macierewicz !!! Powodzenia tak trzymaj... tylko pamiętaj że historia nigdy nie była jednokolorowa tj. wyłącznie biała lub wyłącznie czarna.
klug
klug 7.03.2018, 20:20
Popieram Ciebie w 100%.
AK-47
AK-47 7.03.2018, 19:51
Mogła być jeszcze pijana.......
♥
7.03.2018, 19:07
Mylisz się. Najwłaściwsza historia to ta napisana przez "przyjaciół" ze wschodu i propagowana przez "Wielkiego Brata" do 1993 r.
Nilu
Nilu 7.03.2018, 14:33
Rodziny królewskie udawały się w tych państwach na emigracje, ale nie rządy.
AK-47
AK-47 7.03.2018, 15:28
Naprawdę??? Królowa Wilhelmina wraz z rządem opuściła Holandię, chroniąc się w Londynie. Podobnie król Norwegii....
PETER
PETER 6.03.2018, 15:23
głosisz półprawdy które rozsiewali po wojnie "londyńczycy" którym się marzył powrót w chwale po niechlubnej ucieczce we wrześniu 39.
kiki
kiki 6.03.2018, 13:51
A dziadzio mówi, że po wojnie to najwięcej było przebierańców i aktorów. UBecja była w tym mistrzami i robili co chcieli.
fctm
fctm 6.03.2018, 12:40
Wszędzie działały bandy tych okropnych żołnierzy i nie mieli co robić tylko gwałcili kradli mordowali. ku...mac ludzie piszecie takie brednie ze nóż się otwiera w kieszeni!
Jesteście chyba jakimiś zakompleksionymi Komuchami . Napisze może coś o zbrodniarzach komunistycznych,no chyba że takowych nie było . A kwiat Narodu Polskiego wymordował się sam! I nie wtrącajcie do dyskusji popisu czy innych partii bo po okągłym stolcu od 30 lat mamy to samo bagno!!!
Tak !!!
Tak !!! 6.03.2018, 16:18
kwiat narodu wygubił się sam mordując nawzajem !
♥
7.03.2018, 07:43
Nooo szczególnie w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi[8])
???
??? 6.03.2018, 15:15
PRAWDA BOLI ???
AK-47
AK-47 6.03.2018, 16:07
Ból komunistów nie robi na nikim wrażenia!...No może poza nimi samymi.
kiki
kiki 6.03.2018, 12:09
Na Kaczce działała banda Kalicia - trzech braci łupiło robotników z TZWS po wypłacie.
To byli przeklęci opoje i nieroby.
komentarz do komentarza nr 23
komentarz do komentarza nr 23 6.03.2018, 09:37
To sobie wyobraź piewco nowych politykierów że mój szanowny ojczulek trzy lata od 1947 do 50 "odsiedział" w Piotrkowie z wyrokiem śmierci lecz nie za gwałty czy napady lecz za to że podpuszczony przez ówczesnych sterowanych z Londynu ludzi Dmowskiego wracając z pracy w Mazovii poniszczył gwiazdy na pomnikach pochowanych na Placu Kościuszki czerwonoarmistów. Więc ma go co boleć a tym bardziej że dziś w imię jakichś głupich upodobań kaczolubów na świecznik wyciąga się ludzi którzy maja krew bratnią na rękach. A co do walki tych niby wyklętych z komuna popytaj ludzi w Smardzewicach, Twardej, Karolinowie .../tylko popytaj takich którzy te lata pamiętają/ . A NIE ZAPOMNIJ TEŻ ZASIĘGNĄĆ JĘZYKA W OKOLICACH HAJNÓWKI GDZIE GRASOWAŁ BURY I GDZIE OSTATNIO GÓWNIARZE Z POD ZNAKU SFASTYKI ZROBILI SOBIE DUMNY PRZEMARSZ PLUJĄC TYM SAMYM W OCZY STARUSZKÓW KTÓRZY PAMIĘTAJĄ BUREGO I JEGO "BANDYCKIE WYCZYNY !!! I tylko w odpowiedzi nie pisz że Bury to też margines... bo będzie to zakrawało na kpinę z rzeczywistości.
♥
7.03.2018, 13:24
"podpuszczony przez ówczesnych sterowanych z Londynu ludzi Dmowskiego"
No nie, kompletna nieznajomość historii. Roman Stanisław Dmowski (ur. 9 sierpnia 1864 w Kamionku, zm. 2 stycznia 1939 w Drozdowie). Czyżby duch R.Dmowskiego w 1947 r. podpuścił twego ojczulka do wandalizmu? A może to był skutek napoju zwanego PKWN?
Jak zwykle
Jak zwykle 7.03.2018, 15:25
ty wiesz lepiej ...A ludźmi Dmowskiego nazywam wszelkiej rodzaju narodowców... .
AK-47
AK-47 7.03.2018, 15:19
Toteż o tym wspomniałem... ;)
AK-47
AK-47 6.03.2018, 16:12
Gdyby to była normalna władza to ojczulek dostałby co najwyżej grzywnę do zapłaty i naprawienie szkód. A poza tym może mógł nie pić?....Co do Hajnówki. Wypowiedzi mniejszości są mocno zastanawiające.....Na wojnie różne rzeczy się zdarzają. Czasami aby powstrzymać bandytę trzeba zamordować mu rodzinę!
Peter
Peter 6.03.2018, 14:44
z uwagą przeczytałem pańskie wywody i zastanawia mnie dlaczego pański szanowny Ojciec nie ma pretensji do komunistów, którzy go posadzili wcześniej zagarniając władzę wbrew woli narodu, tylko do rządu emigracyjnego będącego kontynuacją legalnej władzy w II RP. To komuniści przy pomocy sowietów popełniali zbrodnie na masową skalę np.Obława Augustowska-600 osób znika za działalność niepodległościową. Temu pan chyba nie zaprzeczy? Winnych brak? Powtarzam cały czas, że przypadki patologii zdarzały się i wśród podziemia, nikt tego nie neguje. Powtórzę jeszcze raz: mówimy o marginesie nie normie! I na koniec nie zauważyłem, żebym w swoich wpisach chwalił czy ganił obecnych politykierów. Natomiast będę ganił przypadki głupoty i powtarzania zakłamanej komunistycznej propagandy, w której nurt niestety się pan wpisuje.
??? a gdzie był ten londyński rząd
??? a gdzie był ten londyński rząd 6.03.2018, 15:19
grzejący dupy przy angielskich kominkach / po walecznej wrześniowej ucieczce z walczącego kraju/. Siedzieli w Londynie w ciepełku czekając aż naród ich zaprosi do powrotu a gdy tego nie zrobił wciąż siali burzę przeszkadzając tym którzy jakby nie patrzeć ale odbudowywali kraj z ruin.
AK-47
AK-47 6.03.2018, 16:37
I jeszcze jedno: Naród był chętny zaprosić "Londyński Rząd".... Dlaczego tego nie zrobił?...Bo inny naród, Sowiecki nie pozwolił na to. A tych którzy byli innego zdania niż oni, naród sowiecki bezlitośnie mordował i grzebał w bezimiennych mogiłach.
A może naród
A może naród 6.03.2018, 18:12
miał dość sanacyjnych bawidamków i złodziei wyrosłych z post legionowych elit . Które to elity zamiast brać udział w wojnie obronnej pierwsze dały nogę z napadniętego kraju. Elit które traktowały przed wojną naród jak tanią siłę roboczą tucząc się na biedzie chłopstwa i robociarzy. Może inaczej wyglądała by polska przedwojenna a co za tym idzie i powojenna gdyby nie zamach majowy który zmiótł ledwie kiełkująca polska demokrację wprowadzając w jej miejsce kolesiowskie rządy piłsudczyków. Dzis możemy tylko gdybać...
♥
7.03.2018, 08:21
No masz rację, bo tak cię uczono na Wieczorowym Uniwersytecie Marksizmu-Leninizmu.
R.Kaczorowski "ten bawidamek w Londynie" został17 lipca 1940 aresztowany przez NKWD i więziony w Białymstoku, oraz w Mińsku, gdzie po dwudniowym procesie 1 lutego 1941 został skazany na karę śmierci przez Najwyższy Sąd Białoruskiej Republiki Radzieckiej. Po stu dniach pobytu w celi śmierci 10 maja sąd ZSRR zamienił wyrok na dziesięć lat łagrów. Wywieziony na Kołymę, odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski-Majski. W marcu 1942 wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR formowanej przez generała Andersa. Przeszedł szlak bojowy 2 Korpusu, walcząc m.in. pod Monte Cassino.
...
... 7.03.2018, 09:50
przecież wszyscy oni mogli wypełnić założenia Sikorskiego i iść do kraju najkrótszą drogą... ale NIE... bo w Andersie odżył duch dawnych Lisowczyków . I tak jak Lisowski poprowadził polaków do kraju przez kraje cesarstwa austriackiego tak ten wymyślił sobie drogę przez Bliski Wschód , Afrykę i Włochy...
AK-47
AK-47 7.03.2018, 15:07
Na prostowanie tych bredni szkoda czasu. Najlepszym było by przeczytać wspomnienia np. prof. Swianiewicza...ale to też byłaby strata czasu.
♥
7.03.2018, 13:15
Cóż za kompletny idiotyzm. Co ma wspólnego A.Lisowski ur. ok. 1575–1580 r z działaniami Polaków w 1942 - 45 r. Inne czasy, inne warunki, inna możliwość. A którędy mieli iść tą najkrótszą drogą? Skoro cała Europa była opanowana przez Hitlera. Taki tekst to chyba dzieło kogoś bez pomyślunku. Przypomina mi wypowiedzi ugrupowania "N", bo partią tego nie można nazwać .
Tak
Tak 7.03.2018, 13:00
piszesz jakbyś był/a z ugrupowania Nowoczesnej. Oni głoszą takie idiotyzmy.
AK-47
AK-47 6.03.2018, 18:55
I jeszcze jedno: skoro miał dość bawidamków to dlaczego był ten Naród mordowany?.....
AK-47
AK-47 6.03.2018, 18:53
Tak miał ich dość, że sowieci musieli aż sfałszować wybory?...Przypominam nieśmiało, że AK tworzyli właśnie te bawidamki którzy pouciekali. Nazywanie tego co było przyczyną zamachu majowego "ledwie kiełkującą demokracją" jest dowodem na nieznajomość tematu. Opanował zamęt i tyle.
AK-47
AK-47 6.03.2018, 16:30
I jeszcze jedno. Rząd Polski przekroczył granicę 18 września po ataku na Polskę Sowietów. Wraz z nim ewakuowało się z Polski ok.100 000 żołnierzy. Nie siedzieli w ciepełku tylko odtwarzali Wojsko Polskie: 3 Dywizja Strzelców Karpackich- Monte Cassino,Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich- Bitwa o Narwik, 1 Dywizja Pancerna- Bitwa pod Falaise, 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa- Arnhem.....Tak to ci żołnierze i ich dowódcy grzali się w ciepełku....Niemieckiego ognia!
Bzdura!!!
Bzdura!!! 6.03.2018, 18:05
Mościcki nie zawadzając o Warszawę prosto ze Spały uciekał do Rumunii już 2 września a za nim podążył rząd. A parę dni potem za rządem podążyły ministerialne urzędasy nie omieszkując zabrać aktywa Banku Polskiego. Zwróć tez uwagę na to że za rządem do Rumunii i na Węgry uciekła część armii stacjonująca na kresach której zabroniono wręcz wdawać się w walkę z sowietami. Zanim zaczniesz dalszą dyskusje odrób lekcje z historii... . Przypomnij sobie jak w "londyńskim ciepełku" zwalczali się wzajemnie i wykłócali o kompetencja i wpływy Sikorski i Anders. Piszesz o armii Andersa ale zwróć uwagę że TWORZYŁA SIĘ ONA DZIĘKI DZIAŁANIA S I K O R S K I E G O !!! Zaś tylko i wyłącznie buta i niesubordynacja Andersa spowodowała że armia ta poszła do Polski okrężną drogą przez Afrykę i Włochy . Ta niesubordynacja najprawdopodobniej była powodem usunięcia Sikorskiego /kto wie czy nie za sprawą w/w Andersa/ . TO JEST TO "POLSKIE PIEKŁO"W LONDYNIE !!!
♥
8.03.2018, 09:17
"... za rządem podążyły ministerialne urzędasy nie omieszkując zabrać aktywa Banku Polskiego".
Tiaa. Już widzę jak te "urzędasy" taszczą pod pachą 38 ton złota, czyli 1208 niedużych drewnianych skrzynek z których każda ważyła 60 kilogramów.
Trzeba mieć nierówno pod sufitem, aby takie bzdury wypisywać.
??? a nie podążyły???
??? a nie podążyły??? 9.03.2018, 10:31
??? gdzie się rozmyło te 38 ton złota??? w kieszeniach tych urzędasów ...pewnikiem bo ślad po nich zaginął w pomroce dziejów...
♥
9.03.2018, 13:01
Typowa blondynko !
"Gdyby głupota miała skrzydła, to fruwałabyś pod sufitem jak gołębica" (cytat z serialu "Szpital na peryferiach").

3,8 ton złota wartości ponad 22 milionów złotych pozostawiono w Dubnie do dyspozycji rządu polskiego. Po wielu perypetiach nasze złoto dotarło do Dakaru, a wkrótce do miejscowości Kayes, gdzie w pilnie strzeżonym budynku przechowywano skarb Banku Polskiego. Trzeba dodać, że polskie złoto konwojował jeden człowiek - dyrektor Stefan Michalski z Banku Polskiego. 1944 r. skrzynie złota przewieziono do fortu w Dakarze, komisyjnie przejęli je Polacy. a rząd na uchodźstwie zdecydował, żeby skarb Banku Polskiego podzielić na trzy części i rozlokować w Nowym Jorku, Ottawie i Londynie.
11 ton złota zatrzymała Wielka Brytania jako pokrycie wydatków łożonych przez nią podczas wojny na cywilne potrzeby polskie.
W 1952 r.zlikwidowano Bank Polski, a jego funkcję przejął utworzony przez komunistów Narodowy Bank Polski. Rolę głównego dysponenta polskiego złotego skarbu odgrywał odtąd Hilary Minc, jeden z najbliższych współpracowników Bolesława Bieruta. Gdy trzeba było za granicą zrobić poważniejsze zakupy, Minc żądał spieniężenia kolejnych partii polskiego złota. W ten sposób bardzo szybko złoto sprzedano, nie informując o tym nawet społeczeństwa. Nie zawsze czynione zakupy były uzasadnione polskim interesem narodowym.
Obecnie Narodowy Bank Polski jest właścicielem 103 ton złota o wartości około 16 mld zł. W Polsce składowane jest zaledwie 5 proc. naszego kruszcu, a reszta znajduje się w skarbcu Banku Anglii.
...czyli 3,8 tony zostawiono...
...czyli 3,8 tony zostawiono... 15.03.2018, 09:08
a tylko 34,2 tony ukradziono... BRAWO !!!
AK-47
AK-47 9.03.2018, 16:54
"Trzeba dodać, że polskie złoto konwojował jeden człowiek - dyrektor Stefan Michalski z Banku Polskiego"- Jaką rolę więc odegrał płk Adam Koc, były oficer wywiadu i prezes Banku Polskiego oraz jego dwaj przyjaciele: były szef wywiadu i kierownik Ministerstwa Skarbu płk. Ignacy Matuszewski oraz były attaché wojskowy w Tokio i były minister przemysłu i handlu mjr Henryk Floyar-Rajchman? Jako ciekawostkę powiem, że złoto ewakuowano autobusami. Jednym z nich kierowała żona płk. Matuszewskiego....Halina Konopacka. Złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928r w rzucie dyskiem wybrana najpiękniejszą kobietą igrzysk! I tu jeszcze jedna ciekawostka urodziła się w...Rawie Mazowieckiej.
18 listopada 2016 szczątki płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana zostały ekshumowane na cmentarzu Calvary Cemetery w Woodside ((Queens, Nowy Jork) w Stanach Zjednoczonych, po czym 23 listopada 2016 przywiezione do Polski, a 10 grudnia 2016 pochowane na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wojnie 1920 roku. Byłem nad grobami tych Bohaterów. Cześć Im i Chwała!
♥
9.03.2018, 18:32
Płk. A.Koc koordynował przygotowania do wywiezienia złota Banku Polskiego samochodami z Warszawy, ustalając wielkość ładunku i terminy załadunku. Pierwszy transport wyruszył do Brześcia 4 września, drugi – 5 września do Łucka przez Lublin. Sam A. Koc wyruszył z Warszawy razem z ostatnim transportem. W drodze towarzyszyli mu m.in. płk. Ignacy Matuszewski i mjr. Henryk Floyar-Rajchman, którym następnie w Brześciu przekazał pieczę nad cennym ładunkiem. Obaj dotarli do Francji i złoto przewieziono do Nevers nad Loarą w środkowej Francji. Na tym rola I.Matuszewskiego i H.Floyar-Rajchmana się skończyła. Obaj po kapitulacji Francji i odsunięciu od służby państwowej przez rząd gen. Władysława Sikorskiego wyjechali do USA (I.Matuszewski w czerwcu 1940 r., a H.Floyar-Rajchman w czerwcu 1941 r.).
Natomiast Stefan Michalski dyrektor Banku konwojował samotnie złoto z Francji do Londynu.
Z całą pewnością spora część tego złota "poszła" na wszelkiego rodzaju opłaty transportowe (załadunek, przewóz, wyładunek, koszty przechowywania) i łapówki dla urzędników wydających niezbędne listy przewozowe.
???
??? 15.03.2018, 09:12
i co pod kierunkiem w/w całe złoto utopiono w Loarze??? bo tam się ślad narodowego skarbu urywa...
♥
25.03.2018, 00:01
Lecz się na onuce, bo na głowę i nogi to już za późno.
czytelniczka
czytelniczka 9.03.2018, 13:23
Bardzo mało tego złota mamy, wobec kwoty 300 mld USD które dopominają sie ofiary Holokaustu od Polski
J.P.
J.P. 9.03.2018, 17:04
A no mało tego złota, bo zostało zrabowane przez okupantów w czasie II WŚ i nawet nie ma co śnić że Niemcy czy Rosjanie zapłacą nam za straty wojenne. A my oczywiście za sprawą pisowskiego rządu a raczej jego opieszałości, weżmiemy na swój garb jak też naszych dzieci i wnuków, obowiązek wyrównywania szkód dla potomków Holokaustu, w kwocie jaką pani podała.
...i znów...
...i znów... 15.03.2018, 09:10
za brak pomyślunku rządzących zapłacimy my wszyscy...BRAWO !!! I to jest w porządku według piewców polityki kaczora takich jak AK47
AK-47
AK-47 15.03.2018, 15:11
U Pana w domu wszyscy zdrowi?...Pisałem o dwóch Bohaterach z II wojny i jednym sowieckim alkoholiku który dowodząc II Armią WP nieomal doprowadził do jej zagłady (nota bene w II armii służyło bardzo dużo żołnierzy AK którzy zginęli w okolicach Budziszyna za sprawą Świerczewskiego)! Co ma do tego jak Pan to nazwał dzisiejsza "polityka kaczora"?
♥
9.03.2018, 18:52
Ustawę o wypłacaniu 100 euro dla każdego żyda uchwalono 14 marca 2014 r.,
Wtedy były rządy PO+PSL, a premierem była E.Kopacz.
Nilu
Nilu 10.03.2018, 16:01
Praktycznie całe PiS razem z Dudą głosowało za przyjęciem tej ustawy.
łysy
łysy 10.03.2018, 12:59
Dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, widocznie im się należało to dostali. I dalej będzie tak że najbardziej poszkodowani przez wojnę Polacy będą płacić odszkodowanie żydom ofiarom niemieckiego nazizmu.
AK-47
AK-47 9.03.2018, 16:58
Coś mi się wydaje, że to nie było ich ostatnie słowo.....
AK-47
AK-47 8.03.2018, 14:34
Albo w ogóle sufitu nie mieć!..... ;)
♥
7.03.2018, 08:13
Wojna zastała prezydenta w Spale. Ze względu na zagrożenie bombardowaniem Zamku Królewskiego prezydent został przewieziony ze Spały do podwarszawskiej miejscowości Błota. Szybkie postępy wojsk niemieckich zmusiły 8 września do wyjazdu do Ołyki na Wołyniu (tam zamieszkał w pałacu Radziwiłłów herbu Trąby). Następnie 14 września prezydent przeniósł swą siedzibę do dworu rodziny Krzysztofowiczów w Załuczu nad Czeremoszem (ówczesne województwo stanisławowskie). Gdy 17 września do prezydenta i rządu dotarła informacja o agresji ZSRR na Polskę i natarciu jednostek pancernych Armii Czerwonej na teren przedmościa rumuńskiego, co zagrażało bezpośrednio znajdującym się tam władzom Rzeczypospolitej, podczas narady z udziałem Mościckiego, Rydza-Śmigłego, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka i premiera Składkowskiego w Kutach zadecydowano o konieczności przekroczenia granicy ze sprzymierzoną Rumunią. Mościcki przekroczył granicę na Czeremoszu 17 września 1939 o godzinie 21:45.

A Armia Andersa, jak sama nazwa wskazuje, została stworzona przez gen.Władysława Andersa. 30 lipca 1941 r.w Londynie polski premier na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski tylko zawarł porozumienie z ambasadorem ZSRS w Wielkiej Brytanii Iwanem Majskim. Jednym z jego postanowień było utworzenie polskiej armii na terenie Związku Sowieckiego.
4 sierpnia zwolniono z więzienia na Łubiance generała Władysława Andersa, przewidzianego na dowódcę tego nowego wojska. 12 sierpnia ogłoszono tzw. amnestię dla Polaków więzionych w ZSRR. Otworzyły się bramy łagrów i więzień dla tysięcy żołnierzy i cywili przetrzymywanych tam od inwazji z 17 września 1939 r. Ze względu na ogólne wyniszczenie fizyczne i naciski ze strony ZSRR, armia ta musiała się ewakuować na tereny Persji (dzisiejszego Iranu).
AK-47
AK-47 7.03.2018, 15:32
Ja znalazłem gdzieś informację, że przekroczył granicę 18 września nad ranem....
♥
7.03.2018, 18:29
https://pl.wikipedia.org/wiki/...C5%9Bcicki "Wojna i emigracja"
AK-47
AK-47 7.03.2018, 19:48
To nie było w wikipedii.....
Nilu
Nilu 6.03.2018, 22:57
Ciekawe czy był jeszcze jakiś inny rząd, który uciekł ze swojego pogrążonego w wojnie kraju?
Wyczyn Polaków
Wyczyn Polaków 7.03.2018, 09:45
powtórzył jedynie z rozwinięciem rząd Francji...
AK-47
AK-47 7.03.2018, 15:04
Rząd Francji nie ewakuował sie tylko utworzył tzw. rząd w Vichy. Norwegowie postąpili podobnie jakteż niektóre państwa bałkańskie (ale szczegółów nie pamiętam)
♥
7.03.2018, 08:32
Rząd nie uciekł, tylko się ewakuował. A co by ich czekało, gdyby wpadli w łapy niemieckie lub rosyjskie?
Areszt, tortury, śmierć, a w najlepszym przypadku wywózka na Kołymę.
Jak zwał tak zwał
Jak zwał tak zwał 7.03.2018, 09:56
ale faktem jest że "bohaterowie" wożący się przez kilkanaście lat na sławie Piłsudskiego zostawili walczącą armię, zgnębiony naród i jak szczury uciekli na zachód . Jedynie w Rydzu odezwało się poniewczasie sumienie i wrócił ale już było za późno bo z całej armii walczył jedynie usunięty z niej przez piłsudczykowskich lizodupów major Dobrzański - Hubal. I to był jedyny żołnierz w tym czasie który zasługiwał na szacunek co było solą w oku emisariuszom przysyłanym z Londynu. / poczytajcie z uwagą historię Oddziału wydzielonego WP./
AK-47
AK-47 6.03.2018, 18:58
I jeszcze jedno: To może lepiej aby aktywa Banku Polskiego wpadły w ręce Niemców?....Albo może najlepiej w łapska Sowietów?
AK-47
AK-47 6.03.2018, 18:45
Czytanie ze zrozumieniem za trudne?....Napisałem, że Rząd przekroczył granicę 18 września. Dowodzenie Rydza-Śmigłego we wrześniu'39 było dobre. Poza niefortunnym rozkazem dot. sowietów. Rozpatrywanie sporu Sikorskiego z Andersem na poziomie usprawiedliwiania sowietów jest ...nawet nie napiszę czym! Przypominam, że był Naczelnym Wodzem i Premierem RP na uchodźstwie i to należało do jego obowiązków ( no i gdzie to grzanie się Rządu w Londynie?). Wyprowadzenie armii do Iranu było koniecznością a nie niesubordynacją! Polecam poczytać wspomnienia prof.Swianiewicza w tym temacie a znajdzie Pan odpowiedzieć dlaczego tak sie stało. Zamachu na Sikorskiego dokonali sowieci w porozumieniu lub przy cichej akceptacji Brytyjczyków. Obu państwom było to na rękę.
AK-47
AK-47 6.03.2018, 16:04
Tych którzy odbudowywali "kraj z ruin" władza ludowa przez okna na bruk wyrzucała....i nie życzyła sobie aby ktoś im w tym przeszkadzał!
6.03.2018, 15:20
Wrócił Mikołajczyk. Jak się to skończyło wszyscy wiedzą
... i bardzo dobrze..
... i bardzo dobrze.. 6.03.2018, 16:17
wyobraźcie sobie jak by gotowało się w polskim piekle gdyby przyjechało ich więcej z takimi celami jak rzeczony Mikołajczyk...
Jan
Jan 6.03.2018, 11:31
Bandy po 1945 roku grasujące w Smardzewicach, Twardej, Karolinowie i dalej przez Unewel i Potok były wspominane przez nieżyjących już ludzi. To był prawdziwy pogrom miejscowej ludności, dobrze żeby ktoś choć trochę w tym temacie napisał. Wyginęło wtedy dość sporo ludzi którym wmawiano żeby przyznali się do tego co im bandziory wmawiali.
Konrad
Konrad 6.03.2018, 15:28
A mój dziadek prosi żebym też napisał:
że to były czystki na cywilnej ludności niemieckiej zamieszkującej te tereny Grabben (Grabowa), Wydrakau (Wydraków), Unewehl (Unewel). Po wojnie jeszcze istniały cmentarze z płytami nagrobnymi w lesie w tych okolicach. Historia jest ciekawa aby się nad nią kiedyś pochylić i zbadać te wydarzenia.
Zenek
Zenek 6.03.2018, 13:03
Zdaje się że to nie byli Żołnierze Wyklęci ale Władza Ludowa oczyszczająca przedpole z karłów reakcji co to myśleli inaczej. Szło nowe... i tak nieraz walec historii torował sobie drogę ku nowemu.
stary tomaszowiak
stary tomaszowiak 5.03.2018, 13:30
Powinni pobiegnąć Szlakiem Wyklętych a nie wilczym tropem i kto na to zezwolił? Smutne to albo ktoś jest bardzo niedouczony. Puszcza się balony dla balonów a nie dla doedukowania młodych patriotów i nikt nic nadal nie wie, albo boi się powiedzieć że wie.
fctm
fctm 5.03.2018, 14:14
Smutne jest to żę będąc w szkole średniej nie usłyszałem nic o ŻW czy innych aspektach bohaterstwa naszych rodaków podczas wojny, wszystko musiałem wyczytać sam. W zamian tego 1 rok szkoły sredniej to mitologia i ludzie o 10 czy 15 głowach. Do dziś niestety jest to samo. Patriotyzmu młodzieży trzeba uczyć samemu bo w szkołach jest żenad.
...tylko czy gloryfikowanie
...tylko czy gloryfikowanie 5.03.2018, 16:23
wszystkich tak zwanych w czambuł bez przyglądania się ich działalności naprawdę uczy patriotyzmu??? Śmiem wątpić bo byli wśród nich i ideowcy i zwykli bandyci...
Peter
Peter 6.03.2018, 01:47
nigdy oceniajac całość nie możemy kierować się marginesem. Proszę się zastanowić dlaczego tak długo działało podziemie antykomunistyczne. Musiało mieć poparcie zwykłych ludzi. Szkoda że Pana Ojciec nie pamiętał zbrodniarzy komunistycznych dla których mordy i gwałty na Polakach były normą, a nie marginesem i szły w tysiące. To go nie boli?
Tak jest...
Tak jest... 5.03.2018, 12:00
od maleńkości mieszać dzieciakom w głowinach, przekonując jakimi to bohaterami byli najzwyklejsi bandyci... przypomnę tylko działającą w okolicach Tomaszowa bandę Cyryla okradająca wracających z wypłatami robotników , czy gwałcących idące przez las wracające z pracy z tomaszowskich zakładów młode robotnice. I nie da się tego niestety odkręcić gdyż dwóch braci W. z pobliskich Smardzewic dostało za ten gwałt kary więzienia. A po latach ...owszem przeinaczyli prawdę i mącąc w głowie plebanowi Salskiemu "załatwili" sobie miejsce na kościelnej liście represjonowanych przez komunę. BRAWO !!! przecież to "bochaterowie" walczący z komuną w postaci młodej dziewczęcej c...ki... . /bohaterowie celowo z błędem/
uczestnik biegu
uczestnik biegu 5.03.2018, 13:47
i już się zaczyna, czy pod każdym artykułem musi wylewać swe żale bandanieudaczników , którym wszystko przeszkadza? artykuł o Lechii żle o Widzewie to już w ogóle, patriotyczne wydarzenie-sru wiadro pomyj. Ludzie ogarnijcie się, co się z wami dzieje do jasnej cholery?!
fctm
fctm 5.03.2018, 14:10
Niektórym osobą zawiść nie pozwala cieszyć się gdy inni robią coś pozytywnego , dla siebie innych . Lepiej postukać w klawisze i wylać żale zamiast zabrać się do solidnej roboty nad samym sobą.
Całą ..patologia był oddział niejakiego Cyryla P.
Całą ..patologia był oddział niejakiego Cyryla P. 5.03.2018, 16:20
Powstał w Smardzewicach już po wojnie a za cel działalności miał rabunki w GS-ach oraz napady na wracających do domów z wypłatami chłoporobotników tomaszowskich fabryk
Przecież
Przecież 5.03.2018, 12:50
nikt nie twierdzi, że wszyscy byli święci. Zasadnicze jest pytanie czy w naprawdę w wolnym i niezależnym państwie dalej musieliby walczyć? Myślę, że mieli dość wojny jak wszyscy, tylko nie dano im wyboru wyjść z tego żywym i z honorem.
fctm
fctm 5.03.2018, 12:12
Lewak? czy idiota?
Ani lewak, ani idiota
Ani lewak, ani idiota 5.03.2018, 12:58
lecz świadek historii . Ci "panowie" W. to moi dawni sąsiedzi. W chwili gdy dokonali gwałtu jeden miał 17 a drugi 18 lat. Obaj dostali po dziesięć lat ...wyszli po trzech. A na dokładkę powiem że obaj za swe "bochaterskie" czyny dostali awans do stopnia podporucznika... ŚMIESZNE I TRAGICZNE ZA RAZEM
Tak
Tak 5.03.2018, 14:29
z ciekawości ile Pan Świadek ma lat?
zacytuję:
zacytuję: 5.03.2018, 16:26
"napisz im synu że ja , świadek tego co napisaleś skończyłem dziewięćdziesiąt lat i dodaj że byłem, jestem i umrę katolikiem"
fctm
fctm 5.03.2018, 14:07
Rozumiem pańskie rozgoryczenie za gwałt karał bym chłostą i ciężkimi robotami ale jedno wydarzenie czy jakiś mały procent patologii zdarza się wszędzie. Nie można patrzyć na wszystkich ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH przez pryzmat takiego zdarzenia.
...to nie moje rozgoryczenie
...to nie moje rozgoryczenie 5.03.2018, 16:16
lecz żal mojego dziewięćdziesięcioletniego ojca skłoniło mnie do napisania...Ci dwaj panowie W. wychowali się w jego sąsiedztwie. W chwili skończenia wojny jeden miał 15 drugi 16 lat , więc jacy z nich byli żołnierze wyklęci ??? i za jaką sprawę walczyli ???
5.03.2018, 16:19
Nie ma jak wpisywać się w powojenną bolszewicką narrację. Każdy bandyta to był przecież AK-owiec albo NSZ-oweic z lasu
...akurat żaden z tych
...akurat żaden z tych 5.03.2018, 21:43
o których napisałem nie należał ani do AK ani do NSZ. Ale według tablicy w kościele na Słowackiego to żołnierze podziemia antykomunistycznego gnębieni przez komunę co nie ma nic wspólnego z faktem że byli to najzwyklejsi bandyci i gwałciciele. A POWOJENNA BOLSZEWICKA NARRACJA to twoje spaczone pojmowanie tamtej rzeczywistości... człowieku.
K2222
K2222 5.03.2018, 11:08
No i super, a ileż to trującego smogu pochłonęły płuca uczestników podczas biegu, gdy wentylacja organizmu jest szczególnie wzmożona, zwłaszcza płucka niewinnych dzieciątek. Jak wiadomo dzięki zainstalowanym na terenie miasta czujnikom, w niedzielę powietrze w mieście było wyjątkowo paskudne. Ale co tam, pamięć o wyklętych jest najważniejsza.
Zgadza
Zgadza 5.03.2018, 12:38
się. Pamięć jest najważniejsza.
fctm
fctm 5.03.2018, 12:14
Lepiej posiedzieć całą niedziele w domu oglądając Ferdynanda w tv.
Co do smogu to musi mieć dobre działanie ponieważ wczoraj przebiegłem bieg i zarówno wczoraj jak i dziś czuję się wyśmienicie ;-)
K2222
K2222 5.03.2018, 12:50
Na szczęście ja też się czuję wyśmienicie, potrafię zadbać o siebie. Skutków smogu w organizmie spodziewałbym się raczej nie nazajutrz, lecz znacznie później. Zdrówka życzę, zwłaszcza dla układu oddechowego, dla główki też.
fctm
fctm 5.03.2018, 14:15
Głowa oki płuca też silne ;- dbaj o zdrowie masz rację to ważne. Skutki smogu odczujemy pewnie wszyscy w jakimś stopniu.
fctm
fctm 5.03.2018, 09:10
Brawo. Upamiętnienie Żołnierzy wyklętych a zarazem dobra zabawa! Miejmy nadzieję że z roku na rok grono uczestników będzie rosło w szybkim tempie.

Pozostałe