Kupcy domagają się obniżenia opłat

  • 11.03.2012, 15:34
  • Mariusz Strzępek
Kupcy domagają się obniżenia opłat
Handlowcy pracujący na tomaszowskich targowiskach zamierzają wystąpić do radnych Rady Miejskiej z wnioskiem o obniżenie opłat za metr kwadratowy zajmowanej powierzchni handlowej. Niezadowolenie wzbudziła podjęta niedawno jednogłośnie uchwała o podwyżce sięgającej 50% dotychczas naliczanych opłat. Zdaniem funkcjonujących tu firm tak drastyczna podwyżka nie ma żadnego uzasadnienia. Dodatkowe oburzenie budzi fakt, że nikt z nimi proponowanych zmian nie uzgadniał ani nie konsultował.

 

 

- Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym- mówi pani Danuta. - Nikt nie pofatygował się do nas, by zaprosić na spotkanie, na którym moglibyśmy zawrzeć jakiś kompromis. To nie jest podwyżka o poziom inflacji, która w ubiegłym roku chyba 4% nie przekroczyła. Taki wzrost można by przyjąć w sposób naturalny. O tym, że będziemy płacić więcej dowiedzieliśmy się z portalu NaszTomaszów.pl. Nikt nie myśli o tym, że na dwa lata zostanie zamknięty Plac Kościuszki i nasze obroty jeszcze bardziej spadną.

 

Handlowcy uważają, że uchwała przygotowana przez urzędników Prezydenta Miasta, to forma „pasożytnictwa”. Żalą się też, że ich obraz jest fałszywie przedstawiany przez radnych i media. - Próbuje się nastawiać społeczeństwo przeciwko nam - żali się pan Hubert. - Ktoś wmawia ludziom, że przez kupców z targowiska w Tomaszowie nie powstała Galeria Handlowa. Takie bzdury powtarzane są od. Robi się ludziom wodę z mózgu. Tymczasem prawda jest taka, że gdyby urzędnicy prawidłowo wykonywali swoją pracę nikt ich decyzji by nie uchylał. My również podlegamy różnym kontrolom. Z tą tylko różnicą, że jak do mnie przyjdzie urzędnik z SANEPiD-u i stwierdzi jakieś nieprawidłowości, to mnie ukarze mandatem albo skieruje sprawę do Sądu a czy słyszał ktoś o ukaranym urzędniku? Ręka, rękę myje. Nawet jak sprawa trafi do sądu, to sędzia okazuje się kolejnym urzędnikiem solidarnym ze swoim kolegą. Taki to zbójecki kraj.

 

Kupcy z Placu Narutowicza przekonują, że „złote czasy” targowiska już dawno minęły. Dzisiaj zarabiają tu na swoje utrzymanie całe rodziny, dla których w Tomaszowie Mazowieckim nie stworzono przez minione 20 lat żadnej alternatywy. Przywołują najwyższe w województwie bezrobocie i wszechobecne układy. - Jeżeli ktoś myśli, że są tu jakieś „kokosy”, to niech przyjdzie samemu je zarabiać - śmieje się Grzegorz ze stoiska z butami. - Jak czytam te wpisy internetowe o tych „furach”, którymi jeździmy to nie wiem czy śmiać się czy płakać. Mój Passat ma 15 lat i służy mi za samochód rodzinny i dostawczaka zarazem. Wartość poszukajcie sobie na allegro. Gdybym miał wybór nie siedziałbym tutaj czekając na klienta. Takiego wyboru nie mam, chyba że musiałbym udać się do MOPSu. Może władzom miasta o to właśnie chodzi. Przybędzie bezrobotnych a urzędnicy będą pisać programy i tworzyć uzasadnienia dla własnego istnienia. 

 

Największe pretensje jednak kupcy z targowiska mają nie do Prezydenta, który uchwałę oddal do głosowania radnym ale do radnych z Klubu PiS, którzy za tak drastycznymi podwyżkami cen podnosili ręce w głosowaniu.  Dlatego w ubiegłym tygodniu poprosili o spotkanie posła Marcina Witko, do niedawna również radnego Rady Miejskiej.

 

- Prosiłam pana Dworczaka, by dał znać kiedy będą omawiane jakieś sprawy dotyczące Targowiska -mówi jedna z pań obecnych na spotkaniu. - Powiem wprost na przykładzie pana Dworczaka. Ma dietę radnego, emeryturę czy rentę, córce miejsce w Radzie Nadzorczej Ciepłowni załatwił, to co się będzie nami przejmował. Tylko podnieść rączkę i nie dyskutować. Jak przed wyborami, to wszyscy do nas przychodzą. Takie głosowanie PiSu bardzo nas zabolało. . 

 

Kupcy przedstawili posłowi prostą kalkulację, z której wynika, że za metr powierzchni na targowisku, bez żadnych udogodnień płacą 90 zł miesięcznie, czyli około 20 EURO, co jest ceną porównywalną do kosztów wynajęcia sklepów w Galeriach Handlowych, wyposażonych w media, toalety, parkingi, monitoring, ochronę, sprzątaczki i szereg innych zdobyczy cywilizacyjnych. 

 

- Zatrudnienie u nas pracownika graniczy z cudem - tłumaczy Kamil.- Nie chodzi wcale o to ile jesteśmy gotowi temu pracowników zapłacić ale dlatego, że ludzi nie chcą tutaj pracować. Dlatego prowadzimy działalność całymi rodzinami i jest dla nas jedynym źródłem utrzymania. Zamknięcie interesu to pozbawienie źródła utrzymania całej rodziny. 

 

Kupcy podkreślają, że w miastach sąsiadujących ceny są niższe w Tomaszowie Mazowieckim.  -

 

Poseł Marcin Witko zadeklarował pomoc kupcom w przygotowaniu wniosku o zmianę podjętej uchwały oraz, że przeprowadzi rozmowę (dyscyplinującą) z radnymi Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej.

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kiti
kiti 16.03.2012, 15:07
a skad niby prezio miał wziąść kasę na samochód?
klientka
klientka 12.03.2012, 21:00
Nasi kupcy z rynku nie kupują w galeriach bo nie maja pieniędzy. Oni tylko badaj a rynek !
Mery
Mery 12.03.2012, 18:16
Dostalo się wreście kupcom, nie chcieli GALERII i mysleli że zawsze będa placic grosze za dzierzawe.W Galerii by mieli cieplutko ale za powierzchnie handlowa też trzeba płacić. A MY musimy po lepsze zakupy jeżdzic do FOKUSA w Piotrkowie czy do KINA na jakąś nowość gdzie są pożądne fotele.. Spotykam też często naszych kupców robiących tam też zakupy....więc o czym mówimy.
Daareka
Daareka 12.03.2012, 16:34
A Witko już się trzepie. Będzie kolejny popis w walce o nową kadencję. A radnym z PiS-u przyłoży? Brawo Witko. Trzeba być na fali.
mel23
mel23 12.03.2012, 16:17
Może nadszedł czas na likwidację targowiska. Czas na likwidację największego bałaganu w centrum 50-60 tysięcznego miasta. Żadne europejskie miasto nie ma takiego bałaganu w centrum. Czekamy aż rynek " umrze ", gdyż dupki prezydenci nie zlikwidują słomianego rynku, zakały naszego Miasta.
agent
agent 12.03.2012, 13:22
Zawsze mogą iść z tymi swoimi ziemniakami,pomidorami i jajami na obrady sesji rajców miejskich.Ale by się działo,sam się dołączę.
justynka
justynka 12.03.2012, 11:17
Wszędzie są podwyżki a oni od 10 lat nie mieli to sie cieszyli teraz i na nich przyszło kolej . normalna kolej rzeczy.
karolix
karolix 12.03.2012, 10:50
A przed wyborami wszyscy kupcy wystrojeni w koszuleczki pis, pamiętam jak dziś. To wam się dostało za to.
Jaś fasola
Jaś fasola 12.03.2012, 10:04
A ja podtrzymuję swoje zdanie: popieram kupców z targowiska. A miasto niech poszuka kasy u siebie. Gdzie? W urzędzie miasta. Kiedyś wydział inwestycji to bylo kilka osób, w tym J E D N A O S O B A od przetargów. Teraz wydział inwestycji to kilkanaście osób a od przetargów jest CAŁY REFERAT. Zaraz będzie argument, że ustawa o zamówieniach publicznych i takie tam inne duperele. Inspektorzy nadzoru z wydziału inwestycji - moi dobrzy znajomi - mówią mi: ogólny burdel, ale co mnie to obchodzi. Będzie odbiór jakiejkolwiek inwestycji ? Na 100% jedna osoba (wiemy, wiemy - która) pójdzie na zwolnienie lekarskie albo na urlop.
Tzw. pierwsze pięterko w budynku głównym urzędu (kadry, gospodarczy, BIURO RADY): zbiorowisko obiboków, darmozjadów. Połowa do wypier......Ale tylko w teorii. Bo to ludzie głównie z tzw. układzików, z lokalnych sitw. Na parterze budynku głównego - podobnie: połowa do wypier.....
Straż miejska ? Oczywiście potrzebna jak zającowi dzwonek na ogonie w czasie polowania. Działają bez żadnego konkretnego planu. Poobserwujcie ich rano - jak wychodzą "na miasto" . Zawsze namyślają się - gdzie by to wyruszyć: w lewo, a może w prawo? Połowa do wypier.....
Szkoły, w tym stołówki przyszkolne: 1/4 miernot-nauczycieli do wypier......, wszystkie stołówki do szczegółowej kontroli. Zaobserwujcie - jakie toboły wynoszą wieczorami kuchary ze stołówek szkolnych.
A co powiecie na to, że np. kucharki w jednej ze szkół srednich potrafią przygotować dla siebie i dyrekcji minimum 1000 (słownie: tysiąc) pierogów na wigilię ?
A przedszkola - tam jest niezłe pole do popisu za publiczną kasę !
A ci radni - dyrektorzy.
I TO WSZYSTKO - TO SĄ PUBLICZNE PIENIĄDZE, KTÓRYCH SZUKAJĄ RADNI NA TARGOWISKU.
rutt
rutt 12.03.2012, 09:17
I tak płacom niezbyt wiele. Ceny w sklepach są takie same jak na rynku, a sklepy płacą wiele więcej - a więc o co chodzi ?! Po drugie czas na osobę odważną ( Panie Prezydecie) któraby zlikwidowała w centrum miasta ten SYF!!!
janina
janina 12.03.2012, 08:59
Przecież ktoś musi zarobić na samochód , którym będą jeżdzić "URZĘDNICY" ( szczegółnie jeden)
Lucjan
Lucjan 12.03.2012, 08:53
Pan Poseł napewno ""pomoże"!!! żart?
laska
laska 12.03.2012, 08:32
Ludzie dają sobie sami radę,nie idą do MOPSU to trzeba ich upierdzielić.Ciekawe ile wyciąga taki gościu co sprzedaje skarpetki na stole.Na pewno duuużo mniej niż radny-bezradny i urzędas miejski.
luk
luk 12.03.2012, 00:10
bo nasi wlodarze byli sa i beda burakami wsadzic ich tylko do jakiegos samolotu i wywiezc dobrze napisane reka reke myje i dodam ze punkt widzenia zmienia sie z miejscem siedzenia tyle w temacie.
kópiedz
kópiedz 11.03.2012, 22:27
Kiedyś kupienie budki na targowisku graniczyło z cudem...Dzisiaj ogłoszeń jest dużo,dlaczego?Bo złote czasy rynku minęły.Niedługo to pozostaną tylko sklepiki patronackie piekarń i masarni oraz duże warzywniaki.Szkoda,że do tego przyczynia się koalicja PIS-SLD,które te partie mają w statucie obronę miejsc pracy.
zdzih
zdzih 11.03.2012, 19:33
Co do obrotów firm, to rozbieżności w przychodach są na rynku bardzo duże. Jest tam część która ledwo ciągnie i takie które są prawdziwymi krezusami. Nie ma raczej w mieście lepiej prosperujących sklepów mięsnych, piekarni czy sklepów warzywnych niż te na rynku. W sklepach mięsnych w sobotę, o której godzinie się nie pójdzie jest kolejka - takie sklepy w dobrą sobotę mają z 5-10 tys utargu. A są też sklepiki które jak mają 100 czy 200zł dziennie to się cieszą.
11.03.2012, 17:35
To było merytoryczne i rzeczowe w odróżnieniu do bełkotu obrażającego najgłupszych z głupich nie popartego żadnym argumentem. Bo jak chcesz to ci wytknę kilkanaście absurdów zawartych w kilku zdaniach wypowiedzi, co wskazuje twoje miejsce w szeregu ewolucyjnym człowieka, na którym jedynie się żre, pieprzy i sra do etapu, na którym zaczyna się myśleć jeszcze całkiem jest daleko
kasia
kasia 11.03.2012, 17:23
@5 nie ma to jak merytoryczna i rzeczowa dyskusja na argumenty.
11.03.2012, 17:16
I jeszcze jedno. kompletnie nic nie wiesz o funkcjonowaniu galerii handlowych, gdzie dominują sieciówki i pierwszeństwo najmu mają osobnicy prowadzący już inne podobne sklepy.
11.03.2012, 17:13
Naprawdę nie lubię obrażać innych ludzi a nazwanie ciebie idiotką to obelga dla wszystkich idiotów świata. Zanim coś głupku napiszesz, to się najpierw zastanów. Wiesz ile kosztuje wynajęcie lokalu użytkowego w Tomaszowie Mazowieckim poza Placem Kościuszki, gdzie właściciele nieruchomości w tym pastor ewangelików przeginają zdecydowanie pałę? 20 zł to jest maks co daje się wyciągnąć. Ostatnio miałem ofertę na lokal w bloku przy Smugowej za 6 zł za metr. O obrotach tych firm masz takie samo urzędnicze pojęcie. Co do współczynników to ci powiem współczynnik głupoty w stosunku do przeciętnego bezmózgowca osiągnął u ciebie nieskończoność. Nic dziwnego, że to miasto zdycha skoro żyją tu tacy debile. Wistom wciąż rządzi. Cały czas macie zryte przez siarczek łby

Pozostałe