SMOG istnieje i zabija powoli

  • 17.02.2018, 21:07
  • Joanna Sztymelska
SMOG istnieje i zabija powoli
W piątek, 16 lutego 2018 roku w Kawiarni Artystycznej "Sploty" w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie zorganizowane przez Jędrzeja Dzierżyńskiego, zatytułowane "Nasz wspólny problem, smog".

 

Pierwsze oficjalne spotkanie Jędrzej Dzierżyński zorganizował w Klubie Seniora w Królowej Woli, a to w "Splotach" było już spotkaniem drugim. Udział wzięły osoby, którym zależy na czystym powietrzu w naszym mieście. Obecni byli między innymi: Barbara Klatka - członek Zarządu Atlas Areny w Łodzi, Arkadiusz Gajewski - radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Bartłomiej Matysiak - członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, radni Rady Powiatu: Bogna Hes, Paweł Łuczak, Iwona Gawron - dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim, Jacek Kowalewski - b. członek Zarządu Powiatu, Bogdan Kącki - wójt gminy Inowłódz, Adrian Witczak - pełnomocnik rektora Uniwersytetu Łódzkiego ds. Nowych Metod Nauczania, doktorant UŁ, Tomasz Jurek - wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Błażej Spychalski - radny Sejmiku Województwa Łódzkiego i równocześnie Prezes Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej, Natalia Rybarczyk - Kwiecień i Sylwia Koszarna - .Nowoczesna.

 

 

 

Na początku spotkania Jędrzej Dzierżyński przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą omawianego tematu. Przybliżył uczestnikom czym jest smog, skąd się bierze smog? Jakie są skutki jego występowania? Czy może zniknąć? Jaki jest skład chemiczny smogu oraz jego wpływ na nasze zdrowie,  realne rozwiązania dla likwidacji zanieczyszczeń powietrza. Świadomość problemów ze smogiem jest coraz większą, jednakże nadal nie mamy gotowych rozwiązań, które zapewnią nam całkowite wymazanie kłębów dymu z krajobrazu miejskiego oraz wiejskiego. Omawiał jak należy palić w piecach, czym palić. Według organizator najlepszym opałem jest nie węgiel, nie drewno, ale pellet.

 

- Smog to taki nasz zimowy standard. Kiedyś symbolem zimy był śnieg, a dzisiaj są nim kłęby gęstego dymu. Smog bierze się głównie z niskiej emisji, a więc spalania węgla, drewna i śmieci. Do tego dochodzi transport, szczególnie w odniesieniu samochodów z silnikami diesla. Jest też przemysł i elektrownie, ale one przyczyniają się do powstawania smogu w mniejszym stopniu. Przedsiębiorstwa i elektrownie mają obowiązek montowania na swoich kominach specjalnych filtrów, redukujących zanieczyszczenia - mówi Jędrzej Dzierżyński, dodając, że w skład smogu wchodzą dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, pyły PM 2,5 oraz PM 10, metale ciężkie i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Szczególnie ostatnie związki są szkodliwe dla ludzkiego organizmu. 

 

 

Smog i zawarte w nim związki są przyczną nie tylko chorób o  charakterze nowotworowym. Przyczyniają się również do schorzeń układu oddechowego, krążenia, nerwowego. Przyczyniają się do udarów mózgu. Zakłócają naszą koncentracją i zaburzają procesy pamięciowe. Lista schorzeń jest dłuższa. Najpopularniejsze to także: różnego rodzaju stany zapalne, podrażnienia spojówek, tchawicy i krtani. Mogą byc też przyczyną stanów chronicznego zmęczenia. 

 

Zanieczyszczenie powietrza jest w Polsce gigantycznym problemem. Według badań WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 zlokalizowane są w Polsce. W czołówce znajdują się między innymi Opoczno i Tomaszów Mazowiecki. 

 

- W Tomaszowie prowadzimy działania mające na celu weryfikkację palenisk. Przeprowadzonych zostało już 800 kontroli. Nakładane są też mandaty na osoby, które palą w piecach tym, czym nie powinny - wyjaśniał wiceprezydent Tomasz Jurek. 


Jędrzej Dzierżyński jest pomysłodawcą i współtwórcą Stowarzyszenia "Czysta Wieś", które obecnie jest w trakcie powstawania. Stowarzyszenie ma za zadanie uświadamianie i edukowanie mieszkańców naszego powiatu na tematy czystości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Organizacja ma zamiar zacząć od miejsca, gdzie powstała i gdzie mieszkają jej założyciele, czyli od Inowłodza.

 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

smoG
smoG 19.02.2018, 09:13
Zwyczajna gadanina. Będzie nadal jak jest. Ludzie wolą oszczędzic parę złotych niż przejmować się tym co idzie do atmosfery. Tylko czy się dziwić gdy masz 1200zł emerytury lub pensję 1800zł?
pogadać
pogadać 17.02.2018, 23:38
można sobie
ff
ff 17.02.2018, 21:54
Smog? Kpiny sobie robicie. Prawda jest taka że problem dużo osób widzi, a jak jest? Wiele z tych osób pali śmieciami. Inna sprawa że u mnie na zakładzie palą paiperochy bezpośrednio na hali i co można w takim wypadku zrobić? Jak z tym walczyć?
smog
smog 17.02.2018, 18:04
wystarczy wyprodukować filtry na kominy...uniwersalne...i po problemie...

Pozostałe