Park Bulwary pełen blasku

  • 17.02.2018, 10:44
  • UM Tomaszów Mazowiecki
Park Bulwary pełen blasku
W tym roku rozpocznie się przebudowa Parku Bulwary w ramach projektu „Kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej oraz modernizacja miejsc rekreacji i terenów zielonych – MIASTO NAD RZEKĄ”. Do Urzędu Miasta wpłynęły dwie oferty na realizację tej inwestycji. Dokumenty złożyły firmy KTU ZIELEŃ Sp. z o.o. z Łodzi oraz Zakład Urządzania i Konserwacji Zieleni z Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Park Bulwary zmieni się nie do poznania


Gmina-Miasto Tomaszów Mazowiecki pozyskała dofinansowanie na kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej oraz modernizację miejsc rekreacji i terenów zielonych w Parku Bulwary. Wartość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 wynosi 11 584 901,17 zł.


Inwestycja przewiduje koncepcję budowy „Miasta nad rzeką”. Tomaszów Mazowiecki ma wykorzystać potencjał środowiskowy swojego położenia i powiązać funkcje społeczne, gospodarcze z rzeką i parkiem. W ramach projektu przewiduje się adaptację obiektu na funkcje usługowe głównie w zakresie usług publicznych i powiązanie go z parkiem „Bulwary”. Stworzona zostanie przyjazna przestrzeń dla mieszkańców i odwiedzających.


Planowana powierzchnia przebudowy Parku Bulwary to obszar ok. 9 ha. W ramach inwestycji zaplanowano m.in. aranżację krajobrazu poprzez wykonanie plaż piaszczystych wydzielonych palisadą drewnianą. W strefie plaż zaplanowano nasadzenia traw wysokich. Wykreowana zostanie przestrzeń publiczna dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.


Na terenie Parku Bulwary powstaną m.in.


• oświetlone kładki pieszo – rowerowe nad rzeką Wolbórką;
• podesty widokowe na skarpie wzdłuż rzeki;
• zespół fontann;
• siłownia zewnętrzna;
• „Dirt Park”, czyli plac do jazdy ekstremalnej na rowerze;
• oświetlony plac zabaw z podziałem dla dzieci małych i większych oraz z wydzieloną strefą rekreacji dla dorosłych;
• urządzenia do gry w koszykówkę;
• stoły do gry w ping-ponga;
• drabinki do ćwiczeń plenerowych.
Nie zabraknie również urządzeń małej architektury tj.: ławki , stojaki rowerowe, kosze na śmieci, toalety dla psów. Przygotowany zostanie też teren pod park linowy. Będzie on udostępniony pod prowadzenie działalności o tym profilu przez prywatnego inwestora.

 

 Do Urzędu Miasta wpłynęły dwie oferty na realizację tej inwestycji. Teraz zostaną ocenione i wkrótce zostaną ogłoszone wyniki przetargu. Prace w Parku Bulwary rozpoczną się najprawdopodobniej w marcu, a zakończą w grudniu 2018 roku.

 

 

Warto przypomnieć

 

 W 2006 roku, kiedy w tomaszowskim magistracie pojawiły się nowe władze z prezydentem Rafałem Zagozdonem o rewitalizacji naszego miasta jedynie się mówiło. Przygotowany wcześniej program nie został przez radnych przyjęty. Może to i dobrze, bo trudno go było nazwać programem przywracania do życia. Stanowił jedynie zbiór propozycji remontowanych przygotowanych głównie przez TTBS. Trudno było znaleźć w nim jakiekolwiek odniesienia społeczne. Będąc wówczas radnym miałem do tego dokumentu setki uwag, ponieważ nie był przemyślany także w sensie ekonomicznym.

 

Po wspomnianych wyżej wyborach, niemal natychmiast obiegła miasto sensacyjna informacja, że Tomaszów Mazowiecki ma szanse pozyskać ponad 100 milionów złotych na inwestycje w centrum miasta. Pieniądze zostały dla nas "zaklepane", dzięki zaangażowaniu Grzegorza Haraśnego. Ruszyły przygotowania do realizacji programu, tworzenie koncepcji, szkiców i projektów.

 

Polecamy: Nowy wizerunek miasta

 

Przygotowywano dokumentację. Całość podzielono na kilka poddziałań. Największym była odbudowa Placu Kościuszki. Były też inne /również takie, które ostatecznie do programu nie trafiły, jak chociażby adaptacja dawnej łaźni przy ulicy Tkackiej/. Wśród nich była m.in. rewitalizacja Parku Bulwary.

 

Ten pomysł był również autorską koncepcją Haraśnego. Zmierzał w kierunku zagospodarowania zdegradowanych terenów nad rzeką Wolbórką po prawej stronie mostu na ul. Warszawskiej, a następnie połączenie jej z Parkiem Miejskim im. Solidarności.

 

o programie także tutaj: Reanimacja miasta

 

Przygotowania trwały blisko 4 lata i tuż przed kolejnymi wyborami ówczesny prezydent zdecydował się na złożenie wniosku, który potrzebował jeszcze dopracowania. Efekt był taki, że miasto 100 milionów straciło. Straciło też sporo czasu, bo na kolejne konkursy trzeba było poczekać. Wciąż część programu, jak np. przebudowa Włókniarza jest niezrealizowana. Do realizacji trafią natomiast Bulwary. 

 

warto przeczytać:  Prezentacja koncepcji

 

Przeczytaj także dlaczego upadł wniosek: Wniosek formalnie niepoprawny

 

UM Tomaszów Mazowiecki
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Przyrodnik
Przyrodnik 23.02.2018, 13:17
Miejmy tylko nadzieję, że aby powstał ,,Park Bulwarowy'' nie zostaną wycięte piękne, stare drzewa rosnące nad rzeką. Przecież rewitalizację Placu Kościuszki zaczęto od wycinki drzew, a przecież mogły sobie tam rosnąć. Nie wszystkie przecież były starymi topolami.
ETM
ETM 19.03.2018, 20:33
Złudne to nadzieje. Kilka pieknych zdrowych topoli sasiadujacych z galeria poszlo pod topór, a w głębi tego parku robi sie regularna wycinke czesto bez wiekszego uzasadnienia.
tomaszowiak
tomaszowiak 19.03.2018, 21:34
Na naszych oczach trwa Rzeż Bulwarów, nawet i te stuletnie zacne drzewa idą pod topór. I kto o tym zdecydował?
Janko z Lubochni
Janko z Lubochni 22.02.2018, 17:41
Pasaż z browarem by się tez przydał aby ugasić pragnienie w upalne dni. A wogóle to bedzie gites
kiki
kiki 19.02.2018, 16:37
Współcześni emeryci najlepiej wspominają wypoczynek na bulwarach i babkę z musztardówką oraz kanką wody do jej przemywania.
Cebule na zagrychę także opojom oferowała za butelki jej oddane.
kiki
kiki 19.02.2018, 07:35
Nareszcie zagospodarują ten Blich, bo tak go nazywano gdy sąsiadujące w okolicy zakłady pracy uczyniły zeń wysypisko odpadów poprodukcyjnych ciągle podpalanych i dymiących.
emeryt
emeryt 19.02.2018, 10:11
Dawniej dymiły w Tomaszowie dziesiątki fabrycznych kominów i nie było smogu. A Bulwary były ulubionym miejscem wypoczynku dla mieszkańców.
kiki
kiki 19.02.2018, 16:30
Jesteś młody emeryt, a dziadzio dużo starszy szofer emeryt i wspomniał jak na Blich wywalano z Mazowii i fabryki skór odpady w latach od zakończenia wojny do lat sześćdziesiątych.
Później po wielkiej powodzi Wolborki w roku 60 posadzili pare drzewek i zrobili arenę dla cyrków i wesołych miasteczek. Wędkarze wybierali tam rurki do robienia kii do sitek na robaczki dla rybek akwariowych i na wędziska. Wtedy były jeszcze w rzece kolki co na zapałkę brały, były węgorzyczki w tatarakach, raki, a szczupaki ogromne. Odpady były stale podpalane i kopciły ze swądem palonej skóry i wełny.
obserwator
obserwator 21.02.2018, 06:53
Kiedyś w brudnej Wolbórce były ryby to prawda. A dziś rybki wybierają z wody te wszędobylskie kaczki i kaczory. Dlatego nie ma tu wędkarzy.
Silv
Silv 19.02.2018, 11:04
Dawniej nie było nawet pojęcia smog... aż nagle weszły nowe piece... a, że ludzie ich mało kupują to trza zachęcić w jakiś sposób prawda:>?
22.02.2018, 11:47
Dawniej uczono, że za smog odpowiadają m.in. spaliny aut i ukształtowanie terenu. Dziś są to tylko piece, piece, piece... Kasa się kręci. I na wszelakiego rodzaju czujnikach i ekologicznych piecach. Panie Witko czekamy na dofinansowanie wymiany samochodów na ekologiczne!;-)
Nilu
Nilu 19.02.2018, 14:45
Ach więc to co widać i czuć to nie jest smog? To zapewne fatamorgana, iluminacja producentów pieców, acha!
Silv
Silv 21.02.2018, 09:59
Smog był jest i będzie... Zauważ, że nasz kraj jest wiodącym exporterem węgla .. Więcej sprzedaje niż produkuje.... O dziwo kraje zachodnie, które do tej pory chwaliły energię odnawialną same kładą duży nacisk na produkcję i sprzedaż tego surowca... Nie wydaje ci się to dziwne ?
Ponadto czy myślisz, że smog powstaje jedynie ze śmieci, które są palone w piecach ? To jest dużo większa skala...
Możesz spojrzeć np na sąsiednie miasto np Koluszki ostatnio w tygodniku naszekoluszki była informacja, że wskaźniki tam sięgają ponad 200 a nie jest to zauważalne dlaczego ? Zastanów się i przemyśl....
Pan Samochodzik
Pan Samochodzik 27.02.2018, 07:31
" Zauważ, że nasz kraj jest wiodącym exporterem węgla .. Więcej sprzedaje niż produkuje...." że jak ??? - fuck logic - . Jak smog był i będzie chyba w Twojej głowie - jeszcze kilka lat temu problem ten dotyczył wyłącznie dużych aglomeracji a nie takich miast jak Tomaszów. I mylisz trochę pojęcia czym innym jest produkcja energii elektrycznej a czym innym tej potrzebnej do ogrzewania domów. Energia elektryczna uzyskiwana z OZE jest droższa niż ta pochodząca z elektrowni atomowych czy węglowych stąd tak powolne odchodzenie do węgla. Natomiast stosunek zarobków do cen powoduje że mało kto bawi się tam w palenie węglem w domowych piecach ogrzewa się elektrycznie, gazem czy korzystając z odnawialnyc. h źródeł ciepła. Przyczyną smogu w naszym mieście jest własnie palenie w starych piecach węglem marnej jakości
Silv
Silv 27.02.2018, 11:04
Zapraszam cię do sprawozdań i wtedy zauważysz, jak to wygląda z naszym węglem... Smog był również w małych miastach i nie było to nagłaśniane... Jeśli nie wiesz, że coś jest tak szkodliwe ci to nie przeszkadza i traktujesz to jako coś normalnego. "Energia elektryczna uzyskiwana z OZE jest droższa niż ta pochodząca z elektrowni atomowych czy węglowych " - przez to, że OZE jest droższe odchodzą od Węgla - fuck logic ...
"Natomiast stosunek zarobków do cen powoduje że mało kto bawi się tam w palenie węglem w domowych piecach ogrzewa się elektrycznie, gazem czy korzystając z odnawialnyc. h źródeł ciepła" - wygląda jakby ci jedno zdanie uciekło..
Ale zgadzam się słabej jakości węgiel jest właśnie głównym źródłem "naszego smogu"
<>
<> 21.02.2018, 11:42
Koluszki to miasteczko liczące 13 246 osób (nie licząc mieszkańców gmin. Tomaszów natomiast, to czwarte pod względem ludności miasto w województwie łódzkim liczący 63 771 mieszkańców. Gdzie będzie większy rynek zbytu ? Chyba tam gdzie więcej mieszkańców.
łysy
łysy 21.02.2018, 14:14
Na koniec 2017 roku w Tomaszowie mieszkało nas już tylko 60549, co oznacza, że w ciągu ostatniego roku w Tomaszowie ubyło kolejnych 700 mieszkańców. Jeśli ta tendencja się utrzyma, pod koniec tego roku może być nas już mniej niż 60 tys.
22.02.2018, 11:31
Skąd masz te dane? Lawinowy napływ Ukraińców przeczy im.
Silv
Silv 21.02.2018, 12:18
A co ma do tego rynek zbytu ??
Zerknij na mapę w Tomaszowie obecnie jest średnio 60, czy już rozumiesz o co mnie chodzi ?
&lt;&gt;
<> 21.02.2018, 16:01
Krasnoludki pieców nie kupują i nie używają, tylko ludzie.
Silv
Silv 22.02.2018, 09:37
Hm czyli według ciebie to, że w mniejszym mieście gdzie jakby nie patrzeć jest więcej bloków wskaźniki są większe niż w Tomaszowie nie ma nic do rzeczy ? T
&lt;&gt;
<> 22.02.2018, 15:17
W Koluszkach jest więcej bloków niż w Tomaszowie? Weź i nie rozśmieszaj mnie. Czy uważasz, że te 50 000 mieszkańców więcej w Tomaszowie niż w Koluszkach to mieszka w ziemiankach? A może pod namiotami?
Silv
Silv 27.02.2018, 10:51
Widać czytanie ze zrozumieniem to jednak chyba jakaś wymarła umiejętność... Ale rozpiszę to jak krowie na granicy to może zrozumiesz :
W Koluszkach więcej osób mieszka w blokach czyli jakby nie patrzeć idąc waszym genialnym tokiem rozumowanie to nie powinno być tak wysokich wskaźników... ale jakoś są... Rusz głową, poczytaj trochę źródeł naukowych na ten temat to może zrozumiesz o co tu chodzi...
Silv
Silv 19.02.2018, 07:20
Panie Mariuszu widzę, że jak zawsze temat z koncepcją polityczną,... Czyli według Pana, wszystko zawdzięczamy poprzedniej władzy ? Jak dobrze kojarzę to EFRR była do 2017 a następne środki sa 2017 -2021 .... więc coś tu Panu się chyba trochę pomieszało...
19.02.2018, 08:44
Nic mi się nie pomnieszało. Koncepcja jest z 2010 roku. Teraz lekko zmieniona, chociaż zasadnicze elementy (jak np. kładka nad rzeką pozostały - miały być dwie, o ile dobrze pamiętam). Pomysł jest nieżyjącego G. Haraśnego. On też załatwił na realizację Programu Rewitalizacji 100 milionów złotych. Miasto nawet nie musialo brać udziału w konkursie. Wystarczyło przygotowac poprawny formalnie wniosek. Pierwotnie miało być też przejście pod mostem i w ten sposób miały być połączone oba parki. Niestety w międzyczasie ktoś wydał zgodę na budowę małej elektrowni. Warto o tym przypominać.
Silv
Silv 19.02.2018, 09:46
Właśnie wystarczyło przygotować formalnie poprawnie wniosek skoro to było taka błahostka czemu poprzednikom się nie udawało ?? Z tego co wiem to takich nie poprawnych wniosków było bardzo dużo...
Ponadto nie kwestionuje zasługi Pana Grzegorza dla miasta jednakże brakowało im osób, które są wstanie dopełnić wszelkich formalności...
19.02.2018, 10:08
Poniższy link zawiera szczegóły

https://www.nasztomaszow.pl/po...iepoprawny

Kampania wyborcza i zrobienie fotek zadecydowały o tym, że prohekty przepadły. Ekpię Haraśnego odsunięto od realizacji projektu na kilka miesięcy przed wyborami.
Silv
Silv 19.02.2018, 11:03
Właśnie :Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego podkreślają, że już wcześniej przesłano do tomaszowskiego Urzędu Miasta uwagi, które nie zostały uzupełnione w wyznaczonym przez Instytucję Zarządzająca funduszami terminie.
Czyli co były uwagi i każdy miał je gdzieś....

A co miała kampania wyborcza do tego, ze wniosek upadł ? Czy wygranie takiego projektu nie było by najlepszą promocją na wybory ??
19.02.2018, 11:17
To właśnie okazało się problemem. Zabrakło czasu na dokładną analizę dokumentów. Gdyby Prezydent odczekał ze złożeniem wniosku do "po wyborach" najprawdopodobniej te wszystkie błedy dałoby się wyeliminować.
Silv
Silv 19.02.2018, 12:00
Nie zabrakło czasu tylko były niekompetentne osoby bo to nie był jedyny wniosek, który został odrzucony za takie lub podobne nie prawidłowości...
Nawet najlepszy pomysł z najlepszymi udogodnieniami nie będzie miał racji bytu jeśli nie dostosuje się wymogów formalnych a tego brakowało.
Znikąd również nie wzięła się opinia, że naszemu miastowi za bardzo na tym nie zależy skoro każdy wniosek jest złożony z tak wieloma nieprawidłowościami... Podczas gdy inne miasta dostawały pieniądze u nas było to olewane...
tomaszowianka
tomaszowianka 18.02.2018, 21:37
Super projekt :) będąc dzieckiem dużo czasu spędzałam z innymi dziećmi z podwórka ( mieszkałam przy Barlickiego 1) na łąkach na bulwarach, nawet kąpaliśmy się w Wolbórce I zawsze marzyliśmy o prawdziwym placu zabaw dla dzieci. Teraz to miejsce dostanie nowe życie i może kiedyś będę tam bywać z wnukami.
Any
Any 18.02.2018, 15:06
Wreszcie. Trzymam kciuki za ten projekt. Więcej miejsc na spacery z dzieciakami. Nowe atrakcje zawsze wskazane. Tego typu park powstał w Łodzi na przeciwko zoo. Rewelacja.
Lolo
Lolo 17.02.2018, 18:57
Przydał by się przejście pieszo-rowerowe pod mostem na Wolbórce na Warszawskiej żeby łatwo można było przemieszczeć się pomiędzy muszlą i bulwarami
łysy
łysy 19.02.2018, 10:03
Gościu! przejście dla pieszych pod mostem byłoby zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców. Z u wagi na przebywających tam ćpunów czy smakoszów tanich trunków czy też kobiet lekkich obyczajów. Dlatego dobrze że zablokowano ten pomysł zbudowaniem tu mini elektrowni.
Lolo
Lolo 19.02.2018, 21:01
Organizowanie przejazdów pod mostem to norma w większych miastach - jest to bezpieczne bo bezkolizyjne rozwiązanie (http://fotopolska.eu/Most_Pok oju_Budowa_kladki_pod_mostem_P okoju, http://fotopolska.eu/Mosty_Jag...llonskimi, http://fotopolska.eu/Mosty_War...rszawskimi). A do argumentach o panienkach lekkich obyczajów i narkomanach chyba nie warto się odnosić
tomaszowianka
tomaszowianka 20.02.2018, 07:45
Przejście pod mostem byłoby frajdą dla moich dzieciaków, szum wody na pozostałości tamy jest nie lada atrakcją dla tomaszowian od wielu długich lat. A te baraki zwane elektrownią wodną poprostu rozebrać.
19.02.2018, 10:05
Przejście w okolicach Mc. Donalda za to jest bezpieczne
instar
instar 17.02.2018, 17:54
Na pewno jak zwykle będzie trzeba w związku z tym wyciąć masę drzew...
Aldik
Aldik 17.02.2018, 21:17
Może przejdź się po tym terenie szczególnie po większym wietrze zobaczysz jak,, cenny" to drzewostan. Znaczna ilość sc drzew albo jest zniszczona więc chyba lepiej żeby nie spadł konar na głowę ludziom jak niedawno w Łodzi.
Aldik
Aldik 17.02.2018, 13:30
No super. Miejsce warte zagospodarowania. Jeszcze odnowić Park Solidarności i powstanie świetny kompleks terenów zielonych wzdłuż rzeki.

Pozostałe