Koniec prac sezonowych

  • 19.12.2011, 22:02
  • Mariusz Strzępek
Koniec prac sezonowych
Powiatowy Urząd Pracy w Tomaszowie Mazowieckim opublikował dane dotyczące poziomu bezrobocia na koniec listopada 2011 roku. Wynika z nich, że dobiega już końca okres prac sezonowych. Liczba zarejestrowanych osób pozostających bez pracy wzrosła o blisko 300. Jest ona natomiast sporo niższa od tej zanotowanej na koniec listopada 2010. Tylko 1372 osoby mają prawo do zasiłku. Niepokoi duża liczba osób długotrwale bezrobotnych (powyżej 12 miesięcy).

 

 

- Pracuję w firmie budowlanej - opowiada pan Stefan.  - W tym roku zakończyliśmy już wszystkie zamówienia, jakie mieliśmy. Ponieważ szef nie robi „wykończeniówki” kolejną pracę będę miał być może na wiosnę. W tym roku i tak udało mi się dłużej popracować, ponieważ nie było mrozów i mogliśmy zacząć jedną z budów, jakie miały ruszyć dopiero na wiosnę ­­­- mówi i dodaje, że postara sobie mimo wszystko dorobić do zasiłku, który nie jest wystarczający, by z niego utrzymać rodzinę.

 

W liczbach bezwzględnych poziom bezrobocia jest o ułamek procenta niższy do ubiegłorocznego. Na koniec października 2011 roku zanotowano u nas stopę bezrobocia na poziomie 16,1%, czyli o 0,4 mniej niż w 2010 roku. Najniższy w minionych latach odsetek osób bezrobotnych wystąpił w powiecie tomaszowskim w 2008.

 

Obecny wynik można uznać za spory sukces. Tym bardziej, że PUP otrzymał na aktywne formy zwalczania bezrobocia środki na poziomie około 30 otrzymanych rok wcześniej. 

 

- W listopadzie zakończyło się większość staży, jakie mieliśmy do rozdysponowania  w tym roku - mówi Mirosława Leszczyńska, naczelnik działu rejestracji i ewidencji tomaszowskiego  PUP. - Tylko nieliczne przechodzą na 2012 rok.  Ze względu na małą ilość pieniędzy w tym roku staże w większości przyznawane były na okres trzymiesięczny. Widać, że jest potrzeba większej ilości pieniędzy na ten cel. Środki na nowe  otrzymamy dopiero na początku przyszłego roku.  Nikt jednak nie wie ile ich tak naprawdę będzie.

 

Dużo mniejszymi kwotami dysponował Urząd na tzw. samo zatrudnienie. Z tej formy pomocy skorzystało w roku 2011 - 78 osób. 

 

- W grudniu otrzymaliśmy fundusze na kolejne 7 dotacji - wyjaśnia pani naczelnik. - Wnioski rozpatrzone a pieniądze przyznane.  Osoby zainteresowane w ciągu trzech dni złożyły wnioski.

 

Ze względu na brak środków Urząd zaostrzył w tym roku kryteria przyznawania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. 

 

- Jednym z podstawowych jest obowiązek bycia osobą bezrobotną przez minimum trzy miesiące - tłumaczy z-ca dyrektora PUP, Arkadiusz Gajewski. - Chodzi o to, by unikać sytuacji, że osoby rejestrują się tylko po to, by otrzymać dotację.

 

Niestety wiele osób, które pobrały tego typu dotację likwiduje swoje firmy po roku ich prowadzenia. Kolejna grupa rezygnuje po dwóch latach, kiedy kończy się możliwość opłacania składek ZUS w niższej wysokości. 

 

- Tomaszów to bardzo specyficzne miasto - opowiada Robert, który skorzystał z dotacji i zamknął swoją działalność po dwóch latach prowadzenia. - Biznes plan i pomysł to jedno a realia tomaszowskiego rynku, to zupełnie coś innego. Czasem wydaje się, że żyjemy w całkowicie wyizolowanym świecie. Dlatego jeśli planuje się działalność usługową należy tu unikać wszelkich nowinek i niekonwencjonalnych pomysłów. Innym wyjściem jest świadczenie usług poza granicami miasta. 

 

- Ja zrobiłem dokładnie odwrotnie - dodaje Michał.- Zarejestrowałem firmę w Łodzi a działalność prowadzę w Tomaszowie. Okazuje się, że sztuczka wypaliła. Klienci myślą, że jesteśmy łódzką firmą i okazują nam większe zaufanie niż gdybyśmy przyznawali się, że jesteśmy z Tomaszowa.

 

Wciąż brakuje w Tomaszowie inwestorów zewnętrznych. Nie garną się do nas, mimo tego, że Tomaszów jest częścią Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (czyt. Z dala od inwestorów)

 

 

listopad 2011

Zarejestrowani bezrobotni według wybranych kategorii:

Ogółem:

7652 

Kobiety:

3800 

Zamieszkali na wsi:

3079 

Niepełnosprawni:

576 

Z prawem do zasiłku:

1372 

Długotrwale bezrobotni:

3716 

W okresie do 12 m-cy od dnia ukończenia nauki:

405 

Bez kwalifikacji zawodowych:

1934 

Do 25 roku życia:

1397 

Powyżej 50 roku życia:

1858 

Którzy ukończyli szkołę wyższą do 27 roku życia:

95 

Fluktuacja

"Napływ" w miesiącu:

947 

"Odpływ" w miesiącu:

678 

Podjęcia pracy

w miesiącu:

299 

Niepotwierdzenie gotowości do pracy (wyłączenia)

w miesiącu:

231 

Miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej

w miesiącu:

74 

na koniec miesiąca:

27 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tom
Tom 19.12.2011, 15:32
Nie garną się zewnętrzne firmy do inwestycji w Tomaszowie bo jakie mają stwarzane utrudnienia. Niektórym bardzo mocno powiązanym z lokalnym mieniem firmom nie zależy na tym aby byli nowi inwestorzy, a urzędnicy pilnują dość mocno tego bo czerpią dodatkowe zyski z tych powiązanych z mieniem firm bądź osobiście lub pracujących członków rodzin. Poza tym im więcej powstawałoby firm to nie byłoby tak taniej siły roboczej.

Pozostałe