Nie chcą wiatraków

  • 31.05.2011, 20:30
  • Mariusz Strzępek
Nie chcą wiatraków
Kierowcy podróżujący w niedzielę w kierunku Łodzi, poza zwykłym i utrudnieniami wynikającymi z przebudowy drogi W713 napotkali także przeszkodę w postaci blokady, jaką urządzili mieszkańcy wsi Łaznów na nowym rondzie w Rokicinach. Utrudnienia trwały kilka godzin, ruchem kierowali policjanci. Kolejny raz protestowano dzisiaj rano. Chodzi o lokalizację turbin wiatrowych służących do wytwarzania energii elektrycznej. Mieszkańcy domagają wpisania do studium uwarunkowań kierunków rozwoju gminy Rokiciny zapisu uniemożliwiającego lokalizację elektrowni wiatrowych na terenie sołectwa Łaznów.


 

O sprawie zrobiło się głośno w październiku ubiegłego roku, kiedy to firma „Rokiciny 6 MW” sp. z o.o. wystąpiła z wnioskiem o wydanie tzw. decyzji środowiskowej dotyczącej lokalizacji inwestycji w postaci trzech elektrowni wiatrowych we wsi Łaznów gm. Rokiciny. Przed złożeniem wniosku przedsiębiorca zawarł stosowne umowy dzierżawy z właścicielami gruntów, na których mają być one zlokalizowane.

 

Już miesiąc później grupa 25 mieszkańców Łaznowa złożyła swoje zastrzeżenia. Nie zgadzają się oni między innymi z określeniem obszaru oddziaływania inwestycji na 500 metrów. Zdaniem skarżących odległość ta powinna wynosić co najmniej 3 kilometry  od domów i siedlisk ludzkich.  Ponadto chcą, by do pomiaru hałasu turbin wiatrowych zastosować skalę db(G), która uwzględnia hałas od dźwięków niskiej częstotliwości. 25 Łaznowian żąda też aby uznano ich za strony w postępowaniu administracyjnym dotyczącym wydania pozwolenia na budowę wiatraków.

 

Protestujący przeciwko wiatrakom podnoszą także argumentów związanych z negatywnym oddziaływaniem elektrowni wiatrowych na zdrowie ludzkie. Wskazują, że emitują one szkodliwy hałas, który zakłóca sen. Brak snu ma natomiast być przyczyną cukrzycy, otyłości, chorób serca, raka i depresji. -Hałas, który jest zbyt słaby, aby spowodować całkowite przebudzenie może wywoływać śladowe pobudzenie - czytamy w piśmie skierowanym do Rady Gminy Rokiciny. –Może ono występować kilkaset razy w ciągu nocy.

 

Autor pisma przywołuje też jednostkę chorobową nazywaną przez niego „syndromem turbin wiatrowych”. Charakteryzuje się ona sennością, bólem głowy, zmęczeniem i słabą pamięcią, co jak podkreśla może być przyczyną wypadków w czasie pracy i kierowania pojazdami.

 

Nie będziemy przytaczać wszystkich argumentów, takich jak denerwujące światła ostrzegawcze, efekt stroboskopowy, efekt disco, błyski światła słonecznego oraz migotanie światła związane z produkcją prądu złej jakości o dużych wahaniach napięcia, mających negatywny wpływ na ludzie zdrowie.

 

Pojawiają się także argumenty o charakterze ekologicznym i gospodarczym. Elektrownie wiatrowe w sposób masowy zabijają ptaki, co powoduje zachwianie równowagi ekologicznej i przyczynia się do wzrostu populacji gryzoni i owadów. W miejscach gdzie się one pojawiają może dość do wysuszania gleby oraz lokalnej zmiany klimatu.

 

Mieszkańcy Łaznowa podkreślają również, że należąca do nich ziemia straci na wartości, co doprowadzi do zubożenia społeczności lokalnej.  - Wiatraki zakłócają odbiór telewizji, radia i telefonii komórkowej – mówią. – Przyciągają także pioruny a oderwany łopaty wirników mogą lecieć nawet na odległość 900 metrów. 

Tych wszystkich problemów nie maja ci, którzy swoje grunty firmie „Rokiciny 6 MW” wydzierżawili. Są zadowoleni, ponieważ mogą czerpać dodatkowe dochody z terenów, które często stanowiły nieużytki rolne. Mówią, że sąsiedzi protestują, ponieważ są zazdrośni, ze to nie z nimi podpisano umowy.

 

Dzisiaj problemem miała zająć się Rada Gminy, przyjmując bądź odrzucając studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Ten punkt obrad został jednak zdjęty z porządku, by radni mogli zapoznać się z nim bardziej szczegółowo i wysłuchać stron  sporu.

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ajdejano
ajdejano 03.06.2011, 00:28
Do kaki i leeooo: juz to gdzieś na tym forum pisałem, ale powtórzę.
Ktoś powiedział, że internetowi forumowicze dzielą się na dwie grupy.
Pierwsza grupa to ci, którzy chcą na forum rzeczowo podyskutować, ponieważ mają coś konkretnego do powiedzenia w danym temacie.
Natomiast druga grupa to ci, którzy nie mają nic konkretnego do powiedzenia w temacie, piszą byle co i byle jak tylko po to aby drugiemu "dołożyć", bezinteresownie obrazić itd. , itp. To są tzw. "kiblopisarze". Dlaczego ? Bo oni, siedząc w zaciszu domowym lub biurowym i klepiąc byle co na klawiaturze, są tacy sami jak ci faceci, którzy siedząc w zaciszu kibla, wypisują pisakiem na drzwiach tego kibla takie same głupoty - tylko dlatego, że ich nikt nie widzi i nie może takiego gnojka kopnąć w d...... .

Tak więc, nie ma co się przejmować tymi "kiblopisarzami" i po prostu należy ich ignorować - bo na głupotę nie ma rady.

Pozdrawiam - ajdejano.
leeooo
leeooo 02.06.2011, 19:12
Do wszystkich miłośników wiatraków - wasze argumenty są cenne, ale niskich lotów. Np. z góry Kamieńsk do najbliższego domu jest około 1,5 km; Polska nie ma uchwalonego prawa dla energii odnawialnej - teraz mamy samowolkę "jestem cwany to kręcę lody"; nie wolno stawiać wiatraków na gruntach 3 klasy; na Zachodzie wiatraki kręcą się od kilkudziesięciu lat i też były instalowane na wariackich papierach , jak u nas teraz, ale ludzie tam przejrzeli na oczy i doprowadzili do tego, iż nowy wiatrak musi stać w odległości od 2km do 3km od zabudowań. JAK KTOŚ NIE JEST W TEMACIE TO NIECH SIĘ NIE KOMPROMITUJE ŻENUJĄCYMI WYPOWIEDZIAMI
ajdejano
ajdejano 02.06.2011, 12:51
Ad. Herman: 'ło jejku ! Łuwozejta ludziska ! Jaki groźny nowocesny ełuropejcyk ! Gryzie i wirzgo nogamy ! Łuwozejta zeby wos z pianum na gymbie nie pogryz ! Zeby se ino nie zapumnioł słumy w gumiokach wyminić - bo napewno jus cuć !"

Już widzę tego facia jak rozjeżdża "jak glizdy" tych protestujących ! Psychiatra się kłania.
Herman
Herman 02.06.2011, 11:23
Dla czytających protestujących: Jak mi ktoś tak zacznie strajkować to oświadczam, że się nie zatrzymam!
ajdejano
ajdejano 02.06.2011, 10:33
Brawo kaka ! Mam te same informacje bezpośrednio od mieszkańców Łaznowa - o czym wspominałem w moich wpisach nr 1 i 7. Tak więc w pełni mobgę potwierdzić to, o czym piszesz. Tak więc miałem rację, pisząc, że jużnauka radziecka przewidziała przypadki "szemranego interesu" - jaki będą chcieli robic domorośli samorządowcy z prywatnym biznesem. I żeby było jasne: zawsze popierałem prywatny biznes, ponieważ prowadzę go już ponad 37 lat, ale równocześnie ZAWSZE byłem przeciwko szemranym intersikom.
kaka
kaka 02.06.2011, 09:33
nie mam nic za darmo..., dopłaty do tzw zielonej energii, szkodliwość w postaci hałasu i infradźwięków, ograniczenie prawa własności i prawa do dysponowania gruntami w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych; to tylko niektóre minusy.
Przykre, że do wileu osób nie docierają te argumenty...
kiki
kiki 02.06.2011, 09:15
Do "mo":Ale mieszasz...i po co ten nietrafiony wysiłek intelektualny.
Każde przedsięwzięcie i inicjatywa gospodarcza wymaga nakładów finansowych i dużego wysiłku fizycznego,nie mówiąc już o logice w działaniu.
Kwestia darmochy za energie.
By ją zrealizować trzeba najpierw za środki płatnicze zdobyć sprzęt techniczny by móc z tej darmowej energii korzystać.
Bo prawda jest taka,iż zapytam:kiedy i gdzie płacić masz Panu Bogu za wiatr,który jest od Niego Jego westchnieniem.
A może już znasz stawkę opłaty za 1 metr sześcienny boskiego wiatru ?...
mo
mo 02.06.2011, 08:53
do bs a ilu mieszkańców gminy kamieńsk mieszka na górze przy wiatrakach ?
I nie rozumiem co masz na myśli mówiąc, że to jest za darmo, wystarczy policzyć ile kosztuje wyprodukowanie trubiny, postawienie, uruchomienie a potem i tak mieszkańcy normalnie płacą za energię, do tego jeślii nadal funkcjonuja dotacje unijne do tego typu spraw to wszyscy się do tego dokładamy.
Tak że dla przeciętnego mieszkańca plusem jest to, że nie dochodzi tu do emisji spalin, jak to jest w elektrowniach węglowych ale nie mówmy, że tu coś jest za darmo.
kaka
kaka 02.06.2011, 06:58
do Stefana: Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Maz. bada sprawę. Ponadto organem właściwym do skarżenia decyzji admin. jest Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które umożyło już decyzje niezgodne z prawem i prowadzi kolejne wyjaśnienia. Jeśli chodzi o zagrożenia i racjonalność budowy farm wiatrowych, to odsyłam Pana do lektury Opracowania tematycznego ,,Energetyka wiatrowa a społeczności lokalne", Biuro analiz i dokumentacji Kancelarii Senatu RP.
Protestujący, to nie kilkanaście osób, a zdecydowana większość Sołectwa Łaznów. Proszę nie manipulować i nie wypisywać nieprawdziwych info. Wystarczy, że manipulacji dopuścił się jeden z mieszkańców, który to bardzo zabiega, aby farma powstała - ma również podpisaną umowę z inwestorem. A mianowicie ten Pan, wystosował do urzędu gminy Wniosek o traktowanie osób nie podpisanych pod petycja przeciw budowie wiatraków jako popierajacych inwestycje.
Pozostawiam to bez komentarza...
kaka
kaka 02.06.2011, 06:08
Do planisty-legalisty: jestem w posiadaniu porozumień, które gmina zawarła z inwestorem - opłaca on wszystkie koszty palnistyczne w tym koszty sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków rozwoju gminy Rokiciny, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszrów, gdzie planuje farmę składającą się z 28 turbin wiatrowych - każda o wysokości ok 190 m, długośc skrzydła 43m. Opłaca również urbanistę z Łodzi G.F., również potwierdzeniem jest porozumienie. Łamie w ten sposób przytoczony przez Ciebie art 13 i art 21 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Gmina i nowa Pani wójt daje przyzwolenie takiej patologii. To podstawowy powód protestów mieszkańców, którzy podkreślali, że nie są przeciwnikami odnawialnych źródeł energii, ale nie tolerują łamania prawa, nie dają przyzwolenia, aby tak potężna farma wiatrowa była lokowana na zmeliorowanych gruntach III klas bonitacyjnych i w tak bliskiej odległości od domów. Co więcej, raport oddziaływania na środowisko, jaki inwestor złożył 24 maja br, zawiera nieprawdziwe stwierdzenie, że lokalizacja farmy - to tereny ubogie rolniczo!!! PRZECIEŻ, TO III KL BONITACYJNA.To skandal. Ponadto, nie uwzględnił w monitoringu ornitologicznym bociana białego, który występuje w Łaznowie i ma gniazdo - ten ptak jest szczególnie chroniony przez Dyrektywę Ptasią.
Osoby, które mają podpisane umowy dzierżawy również protetują - złożyły do gminy uwagi i wnioski, w których sprzeciwiają się lokalizacji farmy w iatrowej!!!
Proszę zatem nie obrażać osób, które pikietowały na rondzie. Poparciem dla ich działań i potwierdzeniem, że mają rację są wygrane postępowania w SKO, które umażało wydane niezgodnie z prawem decyzje administracyjne.
Dziwne, że inwestor ciągle zabiega o wybudowanie farmy wiatrowej właśnie w tym rejonie i tak jak wspomniałem na początku - opłaca dokumentację na potrzeby inwestycji - ,,INWESTOR PŁACI - INWESTOR ŻĄDA". Brawo dla sołectwa Łaznów, mieszkańcy działają zgodnie z prawem, które stoi po ich stronie!!!
Proszę nie obrażać protestujących. Niektóre Państwa komentarze nie są poparte prawem i zasadą racjonalności. Proszę o ich przemyślenie zanim zostaną umieszczone. Pozdrawiam
bs : @ 11
bs : @ 11 01.06.2011, 23:31
to zaloz sobie taka firme co bedzie stawiac takie wiatraki i ciekawe czy zmienisz swoje stanowsisko. wiadomo ze nie zawsze sa wiatry, ale chyba jak to sie mowi "lepszy rydz niz nic" ja jestem bardziej za wiatrakimi niz za atomowka.
bs
bs 01.06.2011, 23:14
w gora sa fermy takie wiatrowe jak i nad morzem, ale w łaznowie nie, bo ludzie nie chca, czemu mieszkancy gminy kamiensk nie protestuja.przeciwko dostawianiu kolejnych wiatrakow na gorze.dzieki temu za kilka lat, caly kamiensk ma miec energie za DARMO,FREE,ZERO UKRYTYCH OPLAT. obudzcie sie ludzie, cala holandia jest znana z wiatrakow,a wy co?
aaaa
aaaa 01.06.2011, 19:44
@11 najlepiej powtarzac to co sie uslyszalo od innych EKSPERTOW ze wsi ;] nie rob z siebie gorszego posmiewiska tylko poczytaj troche na ten temat
Stefan
Stefan 01.06.2011, 18:17
Do @ 11 - Czlowieku -gdybys posłuchał jakie Ty głupoty opowiadasz. Cała Europa przechodzi na energię odnawialną. Rusz tyłek i wystaw nos poza własną zagrodę a się o tym przekonasz. Jak mi wiadomo to wiatraki stawiane są w odległości 500 m od zabudowań ! O czym my więc tu mówimy? Jakie mieszkanie przy turbinie!!! Ludzie - cały powiat już się z Was śmieje a jak tak dalej pójdzie to staniecie się jedną z najbardziej znanych wsi w kraju - zaraz obok Wąchocka !! POŚMIEWISKIEM. Firma na tym zarabia - zgoda -taka jest rola dobrego biznesu i nic nienormalnego w tym nie widzę. Gdyby jeszcze tych kilku -powtarzam KILKU na tym zarobiło to by na podwórku kazali sobie postawić turbinę. Ale cóż ominęło ich a wybory wygrali więc czują się mocni. PROTESTUJĄ Sprawy techniczne jak widac też są Ci człowieku kompletnie obce. Poczytaj trochę fachowych artykułów na ten temat. Wiedza nie zmącona znajomością tematu nic tu nie da.
mo
mo 01.06.2011, 16:32
Pytanie czy ktoś z wypowiadających się osób, że ciemnogród itd. mieszkał, lub wyraża chęć zamieszkania przy turbinie? Wtedy będziemy mogli porozmawiać.
Ekologia ekologią ale tu i tak chodzi o kasę, czy ci którzy stawiają te wiatraki robili by to gdyby nie wyczuli w tym okazji do zarobienia?
Poza tym nie jest to takie cudo jak by sie wydawało, wiatraki sąokreślane jako niewiarygodne żródło energii, tzn produkuje energie tylko w określonych warunkach przy odpowiedniej sile wiatru, a jak tego nie ma, to i energii nie ma. Do tego dochodzi kwestia, upchnięcia tej pojawiającej się i znikającej mocy w sieci energetycznej, no chyba, że będzie wiało cały czas.
aaaa
aaaa 01.06.2011, 12:48
bez lekkiej przesady, wiatraki nie sa znowu takie glosne....to jest szukanie dziury w calym...wiecej ptakow zginie smiercia naturalna lub przez naturalnych wrogow. Zreszta od kiedy tak wszyscy dbaja o srodowisko...no ojej po prostu...najpierw przestawcie sie na rowery, zeby bylo mniej spalin a dopiero pozniej wypowiadajcie sie na temat szkodliwosci wiatrakow. poza tym energia z wiatrakow jest tansza. ale nie lepiej postawic elektrownie atomowa, ktora jest duuuuuuuzo bardziej niebezpieczna i bardzo szkodliwa dla srodowiska. zacofana wies!
antek
antek 01.06.2011, 11:44
kiki popieram zawsze to lepiej i bezpieczniej niż atomówka. Swego czasu byłem w Darłowie jest tam mnóstwo wiatraków i o dziwo kury się niosą krowy dają mleko itd. Myślę że problem leży gdzieś po środku np. sąsiad dostał kasę za pole a ja nie ale to moja osobista ocena. Wiadomo że takim nikt nie dogodzi ja nie klęska urodzaju to nieurodzaju i zawsze pod górkę.Nawozy na początku bali się stosować zakopywali a teraz walą w ziemię aż miło, a i zwierzęta napakowane sterydami jak trzeba.
KiK
KiK 01.06.2011, 11:17
ferma wiatrowa jedna z wielu w Polsce polozona jest przy samym rezerwacie jakis tam ptakow wodnych bylem tam w zeszlym roku oto link

http://wrota.warmia.mazury.pl/…

poczytajcie popytajcie a potem ci co sa zacofani niech dalej blokuja
ajdejano
ajdejano 01.06.2011, 10:57
Do planisty-legalisty:
Po pierwsze: wyraźnie naopisałem, że o tej umowie wiem OD MIESZKAŃCÓW ŁAZNOWA, którzy opowiedzieli mi również inne ciekawe rzeczy o celowym dezinformowaniu ich przez urzędników gminnych o sprawie wiatraków, o trudnościach w znalezieniu w urzędzie gminy różnych ważnych dokumentów w sprawie wiatraków.

Po drugie: wyobraź sobie - Koleżko - że oprócz Ciebie przynajmniej jedna osoba, no może jeszcze kilka osób na świecie może znać tę ustawę.
Tylko, że: znajomość ustawy - to jedno a jej stosowanie - to drugie !
Powiem Ci więcej: nauka radziecka znała takie przypadki, że im ktoś bardziej znał ustawę - tym więcej wiedział o jej niedoskonałościach, znał różne "furteczki" w ustawie - a więc tym łatwiej ją omijał.
Stefan
Stefan 01.06.2011, 09:31
Cofają się na własne zyczenie. Problem istnieje od dłuższego czasu. Podejrzewam, że gdyby coś było nie tak w kwestiach decyzji prawnych, to juz dawno Prokuratura zrobiłaby z tym porządek i postawiła zarzuty odpowiedzialnym osobom. Nic takiego nie miało i nie ma miejsca. Kilkunastu mieszkańców na siłę wymyśla problemy i rzuca kłody pod nogi ludzi, którzy próbują coś w tym zaścianku zrobić. Najlepiej podłożyć ręce pod d... pę brać kasę co miesiąc i czekać końca kadencji. Cała Europa przechodzi na ekologię a u nas - jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. Trzeba postawić jeszcze kilka dodatkowych wiatraków na gruntach tych co protestują i skończą się problemy !!! Pani Wójt - CIERPLIWOŚCI ŻYCZĘ

Pozostałe