O Wandzie, która chciała Niemca

  • 26.01.2011, 17:43
  • Mariusz Strzępek
O Wandzie, która chciała Niemca
Podobno tylko Wanda nie chciała Niemca. Dzisiaj Polski chętnie wychodzą za mąż i to nie tylko za sąsiadów zza zachodniej granicy. Coraz częściej wyjeżdżamy za granicę do pracy, studiować, poznajemy kogoś i podejmujemy decyzję o zawarciu związku małżeńskiego. O tym, jakie dokumenty należy złożyć by móc zalegalizować „ponadpaństwową umowę ślubną” rozmawialiśmy z Jerzym Trachtą zastępcą kierownika USC w Tomaszowie Mazowieckim

Jakich formalności winniśmy dopełnić by móc zawrzeć związek małżeński z obcokrajowcem na terenie Polski?

Przede wszystkim należy sprawdzić czy dana osoba legalnie przebywa na terytorium Rzeczypospolitej. Jeśli tak nie jest, to w naszym urzędzie niczego nie załatwi. Legalność pobytu jest warunkiem koniecznym, oczywiście musi tez mieć paszport a jeśli wymagana jest wiza to ona tez musi być ważna. Jeżeli natomiast dana osoba jest mieszkańcem krajów Unii Europejskiej to wystarczy dowód osobisty.

 

Jakie dokładnie dokumenty należy przedłożyć w USC?

Jeśli chodzi o ślub to musi to być odpis aktu urodzenia i zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia ślubu w Polsce. W tym zaświadczeniu jest wpisywana konkretna osoba, z którą  cudzoziemiec ma zamiar związek zawrzeć. Mówimy o kawalerze. Jeśli to nie jest kawaler tylko rozwodnik czy wdowiec, to dodatkowo musi przedstawić dokument ustania poprzedniego małżeństwa. Zaznaczam, że dokumenty te muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

 

Nie wszystkie kraje takie zaświadczenie wydają, co należy w takiej sytuacji zrobić?

Rzeczywiście są kraje, które takowych zaświadczeń nie wydają. W tej sytuacji należy zwrócić się do sądu rodzinnego w miejscu zameldowania narzeczonej czy narzeczonego i wtedy są zwalnia daną osobę z przedstawienia takiego dokumentu. Należy wziąć pod uwagę, że na taką decyzje czeka się 2-3 miesiące.

 

Wróćmy na chwilę to ważności wizy. Czy można zawrzeć małżeństwo mając tylko wizę turystyczną?

Jak najbardziej tak, z tym, że musi mieć ważne wszystkie w/w dokumenty.

 

Jaki jest termin ważności wszelkich zaświadczeń i dokumentów z USC?

Różnie to jest. „Co kraj to obyczaj”. Nasze zaświadczenia są ważne 3 miesiące, ale już zaświadczenia z innego kraju są ważne pół roku.

 

Czy obaj świadkowie mogą pochodzić z rodziny pana młodego?

O świadkach nie mówi się nic. Nie mówi się nawet, czy to może być cudzoziemiec czy nie. Podejrzewam, że zgodnie z przepisami nadal jest taka teza, że świadkiem musi być osoba pełnoletnia i posiadać stosowny dokument potwierdzający jej tożsamość.

 

A co w przypadku jeżeli młody, czy młoda posiadają dwa obywatelstwa? Powiedzmy polskie i niemieckie.

Może brać ślub wg prawa polskiego. Jeśli ma dowód osobisty albo paszport. Kiedyś była taka zasada, że osoba która nie miała miejsca zameldowania w Polsce nie miała dowodu, tylko sam paszport. Wtedy był wymagany taki paszport. W tej chwili przepisy się zmieniły na tyle, że osoba która nawet nie ma miejsca zameldowania w Polsce, może mieć dowód osobisty. W dziale w rubryce w której jest napisany adres wpisuje się kraj w którym mieszka, np. Niemcy. I wtedy wystarczy nam tylko dowód osobisty. No i oczywiście nie potrzebne jest zaświadczenie o zdolności prawnej, bo traktujemy go jak Polaka, z tym, że nadal wymagany jest odpis aktu urodzenia.

 

Ślub możemy wziąć również w kraju , z którego pochodzi nasz wybranek/wybranka. Jakie dokumenty w takim przypadku musimy przygotować?

Akt urodzenia, zaświadczenie o zdolności prawnej i miejscu zameldowania i przetłumaczyć je  na język jaki obowiązuje w danym kraju. Później po wzięciu ślubu należy przyjechać  do Polski, przetłumaczyć akt małżeństwa na język Polski i dokonać transkrypcji aktu do Polskich ksiąg.

 

 

Co się stanie, jeśli nie zgłosimy faktu zawarcia małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce?

W myśl prawa polskiego nie jest pani mężatką, więc np.  nie zmieni pani nazwiska. Art. 73 jest o tyle inteligentny, że mówi o tym, że obywatel Polski który zawarł związek małżeński czy rozwiódł się za granicą, może wpisać ten fakt do polskich ksiąg. Są ludzie, którzy tego nie robią, ponieważ na przykład wyjechali na stałe i nie zależy im na prostowaniu dokumentów w Polsce. Nie ma jednak żadnej odpowiedzialności czy kary z tego tytułu ani też nie jest określony czas w jakim należy to zrobić. Określony jest czas, w którym w przypadku zmiany nazwiska należy wymienić dowód osobisty. Są to 3 miesiące. Po tym terminie jest stary dowód jest nieważny. I jest to automatyczne unieważnienie, którego dokonuje system informatyczny. Przy przekraczaniu granicy mogą pojawić się problemy.

 

Jak wygląda przysięga małżeńska jeśli biorę ślub w Polsce z obcokrajowcem, który języka nie zna, czy musi być wtedy tłumacz?

W wielu przypadkach jest tak, że jeżeli interesant napisze, że zna w mowie i piśmie język Polski to nie ma problemu. Natomiast jeśli tego języka nie zna to musi być obecny tłumacz przysięgły.

 

Czy dokumenty, o których rozmawialiśmy należy dostarczyć osobiście czy może to być pełnomocnik?

Wszystkie wymagane dokumenty może złożyć pełnomocnik natomiast oświadczenie należy podpisać osobiście.

 

Jeżeli jestem mieszkanką Tomaszowa, tutaj jestem zameldowana, ale mam inne miejsce urodzenia co w takim przypadku?

Należy złożyć dwa odpisy aktu urodzenia.

 

Jaki jest koszt ślubu w USC w Tomaszowie Mazowieckim?

84 zł za sporządzenie aktu ślubu i należy doliczyć 50 zł za oprawę muzyczną.

 

Jak długo czeka się na ślub?

Miesiąc i jeden dzień, ale w szczególnych przypadkach  okres ten może ulec skróceniu

 

Odwiedzajcie także nasz serwis www.slub-tomaszow.pl

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe