Podsumowanie XXI Kwesty Cmentarnej

  • 04.11.2018, 20:44
  • Joanna Sztymelska
Podsumowanie XXI Kwesty Cmentarnej
W piątek, 2 listopada 2018 roku, znana już była kwota, uzyskana ze zbiórki pieniędzy na cmentarzach: przy ulicy Smutnej i ulicy Dąbrowskiej, zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego w dniu Wszystkich Świętych. Jest to rekordowa kwota zebrana dotychczas: 10 072,18 zł.

 

 

"Tegoroczna Kwesta Cmentarna była organizowana pod hasłem "Zapalmy znicze na grobach walczących o niepodległość naszej Ojczyzny." W tym roku pobiliśmy rekord w zbiórce kwesty cmentarnej. Dzięki ofiarności społeczności naszego miasta oraz pracy wolontariuszy zebraliśmy 10 072,18 zł. Kwesta była organizowana w roku szczególnym, bo w roku stulecia odzyskania niepodległości, toteż niektóre z grobów uczestników walki o niepodległość oznakowaliśmy biało-czerwoną szarfą. Stoimy koło jednego z takich grobów - grobu Pana Tadeusza Klechy, który był komendantem obwodu Tomaszów Mazowiecki Armii Krajowej. Z tego miejsca chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, którzy wsparli nasze działanie, jak również wszystkim uczestnikom kwestującym oraz tym osobom, które przyczyniły się do organizacji naszej akcji. Było to bardzo duże logistyczne wyzwanie. Kwestowaliśmy przy sześciu bramach kompleksu cmentarnego: ulica Smutna - ulica Ugaj oraz w dwóch bramach przy cmentarzu na ulicy Dąbrowskiej. Łącznie kwestowało około 120 osób. Najbardziej chciałbym podziękować uczniom szkół średnich oraz ich opiekunom, jak również jednostce Strzelec która włączyła się w posprzątanie nagrobków na cmentarzach w dniach poprzedzających Wszystkich Świętych.
Na cmentarzach tomaszowskich znajduje się największa historia naszego miasta. Spoczywają tutaj ludzie, którzy tę historię tworzyli. Spotykaliśmy się w czasie kwestowania w bardzo dużym uznaniem społeczności naszego miasta, która dziękowała nam za naszą akcję. Mamy również wielką nadzieję iż w następnych kwestach cmentarnych otrzymamy wsparcie nowo wybranej Rady Miasta, radnych oraz władz miasta. My ze swojej strony - jako Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa - chcemy zaprosić nowo wybranych radnych do tak zwanej wycieczki historycznej szlakami naszych cmentarzy. Opowiemy historię, która znajduje się tutaj, na cmentarzu, opowiemy wiele ciekawostek. Na koniec chciałbym bardzo serdecznie jeszcze raz wszystkim podziękować. Była to znakomita akcja. Zebraliśmy kwotę, która prawie dwukrotnie przewyższa ubiegłoroczne zbiórki. Niemniej jednak, w ramach ciekawostki powiem, że sąsiedni Piotrków Trybunalski zebrał w tegorocznej kweście kwotę 25000 zł. Marzy mi się to, że może kiedyś, za kilka lat dogonimy nasze sąsiednie miasto. Dziękuję wszystkim, naprawdę wszystkim za wsparcie, za udział, za pomoc. Chciałbym, abyśmy spotkali się w jak najszerszym gronie podczas kwestowania w latach następnych.
Tegoroczna kwesta była dwudziesta pierwsza. Co ciekawe, kwestują już z nami dzieci tych osób które po raz pierwszy kwestowały wiele lat temu. Jedną z takich osób jest pan Tomasz Zakrzewski, którego ojciec był założycielem kwesty. On sam pracował jako następca swojego ojca.
Chcę powiedzieć również, że pokazaliśmy społeczeństwu, iż w naszej małej ojczyźnie, w mieście Tomaszowie Mazowieckim, potrafimy się łączyć dla wspólnego celu, którym była kwesta. Potrafiliśmy zebrać wszystkie osoby które chciały kwestować i i zrobiliśmy coś wspaniałego dla historii naszego miasta." - podziękował wszystkim, którzy brali udział w kweście Zygmunt Dziedziński, członek Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego.

 


Zygmunt Dziedziński podziękował wszystkim wolontariuszom, którzy stali na cmentarzach z puszkami i zachęcali odwiedzających groby swoich bliskich, by wrzucali choć kilka groszy do puszki. Należy w szczególności podziękować członkom Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego, że każdego roku od dwudziestu lat organizują tę akcję, zajmują się odnową zabytkowych grobów, a wszystko to robią całkowicie społecznie. Poświęcają swój czas po to, by zachować historię naszego miasta. Wszyscy powinniśmy ich podziwiać i być im wdzięczni za pracę, jaką wkładają w organizację każdego roku Kwesty Cmentarnej.

 

 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe