Powiatowe Dożynki 2018 w Ujeździe

  • 12.09.2018, 11:19
  • Joanna Sztymelska
Powiatowe Dożynki 2018 w Ujeździe
W niedzielę, 9 września 2018 roku, w zabytkowym kompleksie parkowo-pałacowym w Ujeżdzie odbyły się Powiatowe Dożynki 2018. Organizatorami święta plonów byli: Mirosław Kukliński, Starosta Powiatu Tomaszowskiego i Artur Pawlak, wójt gminy Ujazd.

 

 

Święto plonów rozpoczęło się mszą świętą w kościele pw. św. Wojciecha w Ujeździe, skąd kolorowy korowód dożynkowy przeszedł do ujezdzkiego parku. Uroczystość obrzędową poprowadzili: Jolanta Sobczyk ze Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim i Jarosław Cielebon z Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe, którzy  powitali zaroszonych gości, wśród których byli także starostowie dożynek: Beata Owczarek i Sławomir Piaskowski. Gospodarze imprezy: Mirosław Kukliński i Artur Pawlak dokonali oficjalnego otwarcia dożynek.

 

 

 

 


Następnie według staropolskiej tradycji starostowie wręczyli gospodarzom chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Gospodarze ten chleb pokroili i podzielili się ze wszystkimi uczestnikami imprezy.
Tradycją jest też, że na dożynkach wręczane są wieńce wykonane z kłosów zbieranego zboża. I tak gmina Czerniewice wykonała wieniec dla wojewody łódzkiego Zbigniewa Rau. Reprezentacja gminy Czerniewice, zespół Czerniewiczanie. wieniec wykonany przez mieszkańców wsi Lechów i Dąbrówka wręczyła na ręce Piotra Ciepluchy. dyrektora Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wieniec dla marszałka województwa łódzkiego, Witolda Stępnia odebrali starosta i wójt. Wieniec reprezentujący gminę Lubochnia wręczyły panie z KGW Stokrotka ze wsi Emilianów i Nowy Olszowiec. Kolejny wieniec otrzymał wójt gminy Ujazd, Artur Pawlak. Wieniec od radnych Rady Gminy Ujazd wręczyła reprezentacja Rady Gminy Ujazd z zespołem Łucy Babki.
Wieniec staroście wręczył zespół Smardzewianie, zespół, który prowadził dożynki, a wieniec  proboszczowi parafii św. Wojciecha w Ujeździe księdzu kanonikowi Bogusławowi Bylince wręczyła reprezentacja sołtysów gminy Ujazd z zespołem SKrzynkowianki.
Wójt i przewodniczący Rady Gminy Piotr Zimny wyróżnili dwa sołectwa Lipianki i Wykno Tytułem Przyjaciel Gminy uhonorowani zostali Mirosław Kukliński  i Arkadiusz Gajewski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Po części obrzędowej przyszedł czas na część artystyczną, w której wystąpili uczestnicy zajęć w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe, chór działający przy GOK-u i zespoły: Łucy Babki i Skrzynkowianki,, a na zakończenie wystąpiła Cleo.


 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe