Jest takie (sporne) miejsce

  • 07.12.2018, 10:55 (aktualizacja 07.12.2018, 11:15)
  • Mariusz Strzepek
Jest takie (sporne) miejsce
Na prośbę tomaszowskich żeglarzy publikujemy ich list, który nie mógł ukazać się gdzie indziej. Dla pełnego zobrazowania sprawy dodajemy też tekst, do którego się on odnosi

Poniższy artykuł powinien ukazać się w Tomaszowskim Informatorze Tygodniowym  TIT, jednak nasze prośby o zamieszczenie nie zostały uwzględnione. Pozostaje droga sądowa lub sprawdzenie skuteczności internetu i mediów społecznościowych. Wybieramy internet licząc, że pokaże opór społeczny przeciwko nierzetelnemu dziennikarstwu.

 „Dzierżawca przystani w Treście złamał prawo. Zatoka w Treście potrzebuje nowego gospodarza.”

Wyjątkowo nierzetelny artykuł, który ukazał się w Tomaszowskim Informatorze Tygodniowym  TIT z 2 listopada 2018 r. pod powyższym tytułem, nie może pozostać bez  odpowiedzi.

Bulwersuje nas, niżej podpisanych żeglarzy, jak i użytkowników pola namiotowego, dyskredytowanie tych miejsc spędzania przez nas wolnego czasu. To my, żeglarze, dziewięć lat  temu postawiliśmy tu swoje 6 jachtów w miejscu, gdzie były tylko rowerki wodne. Zaczęliśmy dbać o to miejsce z ogromną pomocą mieszkańców i, w szczególności, sołtysa Tresty.

To, że miejsce to stało się atrakcyjne dla wielu wypoczywających tu ludzi, to efekt wielu podjętych  działań. Patrząc na zdjęcia sprzed dziewięciu lat i na te obecne, widać wielką różnicę w ilości biwakowiczów, jak i żeglarzy. Podjęte działania marketingowe przez dzierżawcę tych terenów, sołtysa Tresty, poprzez wstąpienie do Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu i reklamę w internecie - spowodowały kilkuset procentowy wzrost odwiedzających turystów. To  turyści wymusili na dzierżawcy uprzątnięcie terenu z niczemu nie służących zarośli.

I tu dochodzimy do rzetelności dziennikarskiej. Dziennikarstwo opierające się na stwierdzeniach „był też podejrzany (...) jednak nie udowodniono mu przestępstwa”, „wycinki były tam  prowadzone, (...) nie doszło do naruszenia prawa”, „był podejrzany o nielegalne pobieranie opłat (...) jednak postępowanie zostało umorzone”, to tak samo, jak w dowcipie: nieważne czy  ukradłeś, czy tobie ukradziono, ale byłeś zamieszany w kradzież.

A teraz przejdźmy do sedna sprawy: Znaleźć gospodarza.

Gospodarzem tych terenów są Wody Polskie i to do nich należy kierować pisma o brak  porządku. Gospodarz, który nie potrafi znaleźć najemcy na tak atrakcyjne miejsce, jest zwykłym  nieudacznikiem. Zbiornik jest zanieczyszczony, a sinice są niestety głównym problemem. Występują w całej Polsce i to niezależnie od użytkowników wód. To przenawożenie gleby, brak stref buforowych między polami a zbiornikiem i ścieki  komunalne są główną przyczyną ich rozkwitu. Dzierżawca tych terenów nie ma żadnego wpływu na czas i miejsce ich pojawienia się. 

Co do fachowości żeglarza z artykułu. „Żeglarz”, który nie potrafi wypłynąć z zatoki, bo zamulona i zarośnięta? Skwitujmy to szerokim  uśmiechem, jeszcze nic nie zbudował, a już narzeka.

„Przydałby się lepszy gospodarz, który zrobi porządek. W Treście grupa żeglarzy jest  zainteresowana zbudowaniem mariny.”

Jakaż to grupa żeglarzy? To typowy anonim słabych charakterem ludzi bojących się ujawnić.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o ... Dobrze byłoby przejąć bez wysiłku to, co  stworzyli inni. Tylko najpierw ta „grupa żeglarzy” niech pokaże, że potrafi dbać o porządek,  angażować się w poprawę bezpieczeństwa, wykaże się dobrą organizacją i zmysłem  estetycznym.

Teren musi mieć gospodarza, aby się rozwijał. Jest to ważne dla nas żeglarzy, dla mieszkańców  Tresty jak i dla turystów. Naciskajmy na Wody Polskie, aby nie kierowały się uprzedzeniami. Dzierżawcą, który wykazał się pracowitością, dbałością o porządek i odwiedzających turystów jest sołtys Tresty. To, że wszedł w konflikt z prawem (z art. 192, 194 za co został ukarany grzywną) nie powinno go dyskredytować. Poniósł konsekwencje i mocno wierzymy, że co jak co,  ale prawa będzie już przestrzegał.

Żeglarze: Balaena - Darek, Horyzont i Arcturus - Jurek, SzewskaPasja.pl - Jagoda i Włodek, Nemo - Robert, Techpol - Sławek, Eland - Ela i Andrzej, Blue Star - Magda i Krzysiek, Piotrcovia - Marian, Banshee - Marek, Joanna - Jurek, Majka - Michał oraz Agata, Agnieszka, Janek, Kasia, Radek, Sławek.

 

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Trolek4
Trolek4 10.12.2018, 15:10
Pozdrawiam autora tekstu oraz wszystkich wypoczywających w Treście.
Bardzo odpowiada mi stworzona tam infrastruktura i utrzymywany ład jeśli komuś się nie podoba lub nie odpowiada z innych względów to sporne ale fajne miejsce niech nie patrzy nie przyjeżdża nie knuje.
Do zobaczenia na wodzie
...)
...) 07.12.2018, 18:50
jestem wędkarzem i często w okresie wiosennym i przed sezonem wakacyjnym spędzałem trochę czasu nad zatoką.... nigdy nie spotkałem się z sytuacją żeby ktoś żądał opłaty za pobyt czy wjazd nad wodę ale często byłem świadkiem jak spychokoparka niwelowała teren w bliskiej odległości od brzegu (tam było siedlisko bobrów gdzie miały swoje żeremie i to zostało zniszczone) a w niektórych miejscach zupełnie zmieniono linię brzegową i nie tylko bo i pogłębiano ujście rzeczki nie mówiąc o wykarczowaniu nadbrzeżnej roślinności, najintensywniej pracowano przy mini porcie tam teren został zupełnie zmieniony.,,rozumiem stanowisko żeglarzy chcą mieć dostęp do zalewy ale nie można bez pozwoleń urządzać takiej samowolki.W artykule powyżej napisano prawdę
bywalec
bywalec 07.12.2018, 14:29
Jak cos jest dobrze to trzeba to spie…..olic, komu przeszkadza ten kawałek terenu chyba tylko przyjezdnym z lodzi co mają tam domki. bo głośno bo auta. ale zobaczyć kto porządek trzyma to już ciężko. dla przykładu zobaczcie dzikie miejsca jak śmieci się walają. czy lepiej na trescie też doprowadzić do takiego stanu?
asto
asto 07.12.2018, 13:52
"zakwity sinic" sinice nie kwitną to są cyanobakterie, kwitnie woda (nabiera barwy i zapachu), cały TiT niezmienny od wielu wielu lat
Kolejny raz wzruszony
Kolejny raz wzruszony 07.12.2018, 13:35
Brawo Nasz Tomaszów!
Właściwie jedyne miejsce umożliwiające otwartą debatę.

Społeczność - 60 tysiecy i co? W łatwy otwarty dla wszystkich sposób nie można przedstawić różnych racji?
Najstarsza nowożytna demokrcja w Europie, jeszcze coż z tego zostało, choć próbowano przez 70 lat zohydzić przez liberum veto itd.

Brawo Nasz Tomaszów!
Gość
Gość 07.12.2018, 11:11
Tit - czego się tu spodziewać - przykre, ze mamy taka gazetę w mieście:( tylko szczucie.
.
. 07.12.2018, 13:30
Uwłaszczona na Wistomie nomenklatura. Drobna, bo i miasto małe, ale schemat dokładnie taki jak u Staniszkis. Do dziś tak myślą.

Pozostałe