Zastosowanie ziela dziurawca - właściwości i porady praktyczne

  • 02.01.2019, 21:19
  • Mariusz Strzepek
Zastosowanie ziela dziurawca - właściwości i porady praktyczne
Dziurawiec to roślina, którą można znaleźć w całej Polsce. Porasta łąki, polany, zbocza i skraje lasów. Będzie skutecznym lekarstwem na depresję, trudno gojące się rany, a nawet zaparcia. Nie są to jednak wszystkie właściwości tej byliny. Sprawdź, jakie jest działanie i zastosowanie lecznicze ziela dziurawca.

Dziurawiec

Dziurawiec to roślina o żółtych kwiatach, która dorasta do 1 metra wysokości. Znajdziemy ją na łąkach, skalistych zboczach, widnych lasach oraz w trawiastych zaroślach. Bylina kwitnie od maja do września. Mówi się, że kwiat dziurawca jest najbardziej okazały w okolicach 24 czerwca. W związku z tym roślina jest też nazywany zielem św. Jana.

Ziele dziurawca – właściwości

Dziurawiec zwyczajny posiada wiele właściwości leczniczych, które znajdują się w hyperycynie, hyperozydach i hyperforynie. Pierwszy z wymienionych składników jest czerwonym barwnikiem o działaniu moczopędnym. Hyperozyd wykazuje działanie przeciwbiegunkowe i skutecznie uszczelnia naczynia włosowate, podczas gdy hyperforyna działa antybiotycznie. Ziele i kwiat dziurawca jest też źródłem cennych olejków eterycznych, węglowodanów, soli mineralnych oraz witaminy A i C.

Zastosowanie lecznicze ziela dziurawca

Dziurawiec zwyczajny wykazuje działanie antydepresyjne i uspokajające. Spożywanie tego zioła jest szczególnie zalecane przy silnym stresie, wyczerpaniu nerwowym i niepokoju.  Może być też stosowany przez małe dzieci, które moczą się w nocy lub cierpią na lęki nocne.

Roślina będąca źródłem flawonoidów pomaga również w walce z kamicą moczową. Dziurawiec ma działanie moczopędne, przez co zwiększa wydalanie moczu nawet o 30%. Hiperycyna zawarta w dziurawcu sprawia, że napar z tej rośliny przybiera kolor czerwony i jednocześnie jest bardziej podatny na światło słoneczne. W związku z tym zaleca się unikanie słońca podczas spożywania naparu z dziurawca. W przeciwnym razie możemy narazić się na silne poparzenie i porażenie słoneczne.

Stosowane zewnętrznie ziele dziurawca jest polecane przy oparzeniach i odmrożeniach. Roślina, która ma działanie przeciwzapalne i ściąganie, korzystnie wpływa na błonę śluzową, jak również uszkodzone miejsca na skórze.

Dziurawiec zwyczajny będzie skutecznym lekarstwem na biegunkę, wzdęcia, brak apetytu, bóle brzucha i zapalenie jelit, gdyż posiada działanie rozkurczające. Z właściwości leczniczych tej rośliny skorzystają też osoby z trądzikiem. Przy trądziku, ropniach lub wrzodach zaleca się przemywanie twarzy naparem z dziurawca.

Więcej na temat zastosowania leczniczego ziela dziurawca znajdziesz w tym artykule https://fajnyogrod.pl/porady/ziele-dziurawca-zastosowanie-wlasciwosci-lecznicze-stosowanie-porady/

Dziurawiec – przeciwwskazania

Spożywanie dziurawca zwyczajnego nie jest wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Stosowanie tej rośliny nie jest też polecane osobom, które cierpią na zaburzenia funkcji wątroby lub mają nadwrażliwość na dziurawiec. Ważne jest, aby nie używać ziela dziurawca z innymi preparatami – digoksyną, cyklosporyną, dekstrometorfanem, teofiliną, warfaryną, amitryptyliną. Nie wolno go też łączyć przy przypadku leczenia zakażenia wirusem HIV, terapii antykoagulantami i antykoncepcji hormonalnej. Ostrożność powinny też zachować osoby, które mają depresję. W tym przypadku konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Ziele dziurawca – skutki uboczne

Nadmierne spożycie zarówno ziela, jak i kwiatu dziurawca może doprowadzić do rozwoju uczulenia na promienie nadfioletowe. W konsekwencji przyczyni się do zwiększenia wrażliwości na promienie słoneczne, a nawet oparzenia skóry, krwawienia i osłabienia organizmu.

Napar z dziurawca – zrób go sam!

Ziele i kwiat dziurawca możemy samodzielnie zebrać w okresie kwitnienia i wysuszyć w zacienionym, przewiewnym miejscu. Alternatywą może być zakup gotowego suszu w supermarkecie lub sklepie z herbatą. Napar przygotowujemy, parząc łyżeczkę dziurawca na szklankę wody o temperaturze 95 stopni Celsjusza przez 5 minut. Tak zrobiony napar możemy pić 2-3 razy dziennie.

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe