×

Łączniki pozostaną, kioski znikną

  • 2.02.2019, 09:56 (aktualizacja 02.02.2019 15:16)
  • Mariusz Strzepek
Łączniki pozostaną, kioski znikną
W minionej kadencji komisja bezpieczeństwa ruchu drogowego opiniowała nową organizację ruchu na ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wyrażono między innymi pozytywną opinię co do likwidacji części łączników pomiędzy oboma pasami ruchu, oraz wykonanie prawoskrętu w ulicę Legionów. Minęło kilka lat a zmiany wciąż nie doszły do skutku. O ile argumentacja dotycząca likwidacji niebezpiecznych łączników może przekonywać wiele osób, to zmiana dotycząca prawoskrętu nie powinna stwarzać problemów ani być szczególnie kosztowna. Wymaga jedynie usytuowania odpowiedniego oznakowania pionowego i poziomego.

Pomysł likwidacji łączników wiąże się z koniecznością poprawy bezpieczeństwa dla osób poruszających się samochodami ale także pieszych. Skrzyżowanie, które pokazujemy na poniższej fotografii należy do tych najbardziej niebezpiecznych. Widoczny po prawej stornie słup oraz barierki zabezpieczające skutecznie ograniczają widoczność.

 

 

Zarząd Dróg Powiatowych przekonuje jednak, że zmiany zwiększyłyby natężenie ruchu na ulicy Piłsudskiego w okolicach Placu Kościuszki i w samym jego obrębie. Sytuacja jest więc patowa i wszystko wskazuje na to, że alejka rozdzielająca pasy ruchu nie zmieni swojego charakteru. Nadal będzie miejscem relaksu dla okolicznych pijaczków, zamiast stać się popularnym miejskim "deptaczkiem".

Osobnym problemem są kioski zlokalizowane w pasie drogowym tuż przy omawianych. Na ostatniej komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego omawiano wniosek dotyczący ich likwidacji. Wnioskujący mieszkaniec Tomaszowa podkreśla, że kierowcy poruszający się ulicą nie mają szans zareagować, kiedy nagle zza budynku na jezdnię wchodzi pieszy. Zdarza się, że sa to osoby nietrzeźwe albo wpatrzone w ekran smartfona.  Sprawa rozwiąże się wkrótce sama, ponieważ Zarząd Powiatu nie zamierza przedłużyć umów dzierżawy dla tych obiektów.

 

 

W zakresie prawoskrętu Zarząd Dróg Powiatowych informuje, że zmiana oznakowania wymaga aktualizacji  projektu stałej organizacji ruchu. Ta jednak od kilku lat nie była przeprowadzana. Może więc najwyższa pora aby ją przeprowadzić. Tym bardziej, że potrzebnych zmian na terenie miasta jest sporo więcej.

 

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec Tomaszowa
Mieszkaniec Tomaszowa 11.03.2019, 17:54
Ten radny co zgłosił projekt to naprawdę jakiś opiekun niby mu chodzi o bezpieczeństwo a w gruncie rzeczy pewnie o prywatny interes do załatwienia Budki nikomu nie przeszkadzają tylko co jakiś czas jakiś radny który nie ma zapewne nic do roboty uczepi się jakiejś chorej teorii o bezpieczeństwie uważając ze likwidacja kiosków to konieczność w poprawie bezpieczeństwa Ciekawe jakie argumenty były przytaczane uwiarygadniające tezę że to w znacznym stopniu podniesie bezpieczeństwo w tych miejscach Ja nie przypominam sobie jakiegoś tragicznego wypadku spowodowanego zasłonięciem widoczności przez któryś z stojących tam kiosków a na ten przykład przytoczę wypadki z innych części miasta np.Św Antoniego koło kościoła, czy dalej koło Starostwa,Mazowiecka, Warszawska przy zajezdni Tam nie stoją żadne obiekty które przesłaniałby widoczność a wypadki były w tych miejscach bardzo poważne Podsumowując do zdarzeń drogowych dochodzi wszędzie Jeżeli i kierowcy i piesi czy rowerzyści słowem wszyscy uczestnicy nie będą rozważni na drogach, chodnikach i przejściach dla pieszych, wszędzie może dojść do nieszczęść Przy tych łącznikach trzeba ustawić i namalować dokładne oznakowanie bo niektórzy kierowcy nie wiedzą jak mają się prawidłowo zachować i poruszać Jakże często bywa tak, iż przyjeżdżają do nas kierowcy z innych miast lub na drogę wyjeżdżają tz. (Niedzielni kierowcy) którzy gubią się na tych łącznikach nie wiedząc dokładnie jak mają się zachować z braku właściwego oznakowania tych że miejsc. Jakiś czas temu w alejach Piłsudskiego na wysokości posesji nr 10 ustawiono znak czasowy zabraniający skrętu w lewo czyli w łącznik jadąc od Placu Kościuszki Przyglądałem się temu eksperymentowi 95% kierujących niestety ignorowało go mimo kilku akcji policji i straży miejskiej Jak widać prawo sobie kierujący sobie i tak będzie zawsze bo ludzie jeżdżą na pamięć i to się nie zmieni Bezpieczeństwo nie zależy od ustawionych tam kiosków tylko od nas samych Zostawmy je w spokoju co rok przynoszą do budżetu jakieś pieniądze z dają zatrudnienie służą mieszkańcom
. dzisiaj sprawdziłem
. dzisiaj sprawdziłem 1.03.2019, 17:04
Zatem tak: wszystkie kioski w tym miejscu nadal działają - czyli ktoś w nich pracuje. Piekania, Lotto, coś tam jeszcze.
Usunięcie tego handlu będzie zwyczajnym draństwem.
Wygooglucie to sami
Wygooglucie to sami 12.02.2019, 10:15
Jacek Krawiec czyli wieloletni prezes Orlenu, de facto skarbnik Platformy zatrzymany w Łodzi. Zarzuty: horrendalna niegospodarnosc.

Już wiadomo dlaczego za ich czasów benzyna kosztowała 7 zł.
Sabinka
Sabinka 11.02.2019, 20:44
Dla totolotkowiczów będzie to szok, znam takich co kilka razy w tygodniu lokowali grosiki w tym hazardzie, oj ciężko będzie pozbyć się tego nałogu co niektórym.
.
. 11.02.2019, 17:56
Buda z Lotto zniknie, a w przyszłości cokolwiek tam postawić bedzie trudno.
Bo bezpieczeństwo, bo estetyka :(

To jest targowy teren... Jeździć tam szybciej niż 30 km/h...? Już i tak niewygodnie są porobione przejścia dla pieszych głównie z myślą o samochodach, bo oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy brać pod uwagę wygodę kierujących :( Większość przez plac jeździć nie musi, wybiera często nawet nie najkrótsza droge, ale taka by jak najrzadziej skrecac i zwalniać. Jadac z Piotrkowa na osiedla wzdłuż św. Antoniego wielu nadal się pcha przez plac, mimo, że i Legionów jest już w przyzwoitym stanie a potem Wandy Panfil. Caly czas jest to mniejszość mieksancow uprzykrzajaca życie większości.

Wejście na plac spod starej cukiernii Mazurka/sklepiku Wedla czy z drugiej strony przedostanie się z placu na drugą stronę Joselwicza przypomina przemarsz jakiejś oficjalnej delegacji. A to właśnie powinna być przestrzeń dla pieszych otwarta, deptakowa.

Mam nadzieję, że przyjdzie to z zewnątrz, z modą na ekologię i na plac Kościuszki nie będą mogły wyjeżdżać prywatne samochody osobowe. Duzo więcej by tu powstawało knajpek czy chociaż ogródków latem, gdyby to było spokojniejsze miejsce do którego chce się przychodzic. Więcej zieleni i mniej samchodow.
gg
gg 11.02.2019, 14:04
Kto w ogóle wpadł na pomysł zablokowania łączników? Po to jest droga żeby ją wykorzystywać a wystarczy poprawić organizację ruchu.
Modlitwa o drugą kadencje
Modlitwa o drugą kadencje 12.02.2019, 11:29
droga została wybudowana pod dorożki, a jeżdżą nią graty rozpędzajace sie do 200 km/h Także wszystko jest względne.
Byloby jeżdżone 30-40 km/h byloby wszystko w porządku. Jest nawet i 100.

Z pertspektywy kierowcy oprócz łączników, budek i zbyt wolno przechodzących przez przejścia starych dziadów, jest również zamieszkała w okolicznych kamienicach postrobotnicza dzieciarnia. Kto to słyszał, by takie dziadowstwo mieszkało po takich fajnych kamienicach?! Wylatuje to potem pod koła, bo chce na ławce sobie posiedzieć pomiędzy ulicami.

To są kamienica dla młodych nowoczesnych. Czyli finansistów (Chwikówki 24h), tomaszowską klasę kreatywną (kupiłem se drona, a wcześnmiej Canona, jestem marketingowcem. Że lud pisowski u mnie nic nie zmawia i żyje  wynajmowania lokali po babce, to tam nikt specjalnie nie wnika, un jest tera nowoczesny), także finansiści, klasa kreatywna po zaocznym licencjacie w Łodzi, kto tam jeszcze? Jak tu po nowoczesnemu nazwać handlarza złomem? Zielony przedsiębiorca? :))

Oni powinni tu mieszkać, a plebs który dostał od PRLu, niech wraca na wiochy. A ulice jak tor F1. Szczególnie w piątki.
Adam Nawrocki
Adam Nawrocki 4.02.2019, 11:56
Łącznik na ul. Zgorzelickiej powinien być dwu-kierunkowy i na tych łącznikach powinno się powycinać kilka drzew gdyż ona zasłaniają wyjazdy z tych łączników, autobusy MZK w ogóle nie powinni przez nie jechać gdyż bardzo utrudniają przejazd. Co do kiosków to powinny być przesunięte najbardziej niebezpiecznym jest kiosk na łączniku ul. Krzyżowej.
:(
:( 1.03.2019, 17:09
" powycinać kilka drzew gdyż ona zasłaniają wyjazdy z tych łączników" To jest świetny pomysł :( Będzie pustynia z jak Warszawska.
Tomaszowianin
Tomaszowianin 4.02.2019, 07:08
Pokazane na zdjęciu skrzyżowanie Zgorzelickiej i Piłsudskiego jest niebezpieczne bo jest źle oznakowane. Który znak (jadąc od Farbiarskiej) pokazuje, że łącznik jest jednokierunkowy?
jasta
jasta 3.02.2019, 13:11
A żeby "był wilk syty i owca cała" to nie można tych kiosków przesunąć o parę metrów? przecież ktoś tam jakiś "biznes" prowadzi.
.
. 4.02.2019, 06:12
Nie wiem co tam teraz jest, ale faktem jest również to, że by kupić dziś igłę z nitką w Tomsazowie trzeba jechać do PDTu. Czystą płytę DVD - tak samo. Płytę na której - wbrew pozorom - nadal wielu ludzi archiwizuje sobie dane (są zwyczajnie bardziej trwałe. Kingston wprawdzie daje gwarancje na swoje pen drive'wy, no ale udowodnij im, że coś Ci zginęło... Także to jest taka gwarancja marketingowa. W przypadku krążka, żadna z płyt zapisywanych 15-20 lat temu do dziś mi nie odmówiła posłuszeństwa. Zepsutych pen drive'ów mam z dziesięć. Nie tylko Kingstona, ale ale Kingstonów też kilka padło) Chmura? Wydrukuj w Tomaszowie coś z chmury... To jest takie pieprzenie. Pseudonowoczesność.

W mieście 60tysięcznym nastąpiła kastracja kiosków. Pewnie z różnych przyczyn, ale też pewnie nie tylko dlatego, że nie zarabiały na siebie. Nie podobają się budy. Mi się nie podobają samochody w centrum
zdzih
zdzih 4.02.2019, 11:50
Też mi się wydaje, że 10 m w stronę placu Kościuszki załatwiłoby sprawę.
Druga rzecz to nagle wszyscy potrzebują kiosków. Dlaczego są zamykane - bo mało kto w nich kupuje. Jako taki sens ma jeszcze prowadzenie saloników do których klient może wejść, ale też niedługo będą miały słabo bo Lotto wprowadziło zakłady online. Z kiosków rezygnują najemcy bo jak z takich utargów zapłacić ZUS? Potem Ruch czy inny właściciel ogłasza, że poszukuje najemcy - nikt się nie zgłasza to po 2-3 miesiącach kiosk zabierają bo przecież nie będą płacić dzierżawy miejsca za pusty kiosk.
:(
:( 1.03.2019, 17:06
obawiam się, że zdecydują kompleksy małego miasta i budki wykoszą zupełnie. "Bo XXI wiek..."
fredtomas
fredtomas 3.02.2019, 09:38
Ja w sprawie bezpiecznych oznakowani a raczej doświetleń przejść dla pieszych . Czy musi dojść do tragedii by coś z tym zrobić .
Mam nadzieje że radni zajmą się tym ,licząc na policję i strasz miejską że wskaże takie przejścia . Sam znak nie wystarczy .
Strasz
Strasz 3.02.2019, 13:04
Oczywiście strasz wskaże i postraży użytkowników.
Bonia
Bonia 2.02.2019, 20:49
Dziwne że kioski w innych miastach nie są likwidowane a w naszym Tomaszowie okazuje się że są zbędne. Skąd bierze się taka nienawiść do kiosków których już niebawem nie będzie.
Zamiatac chodniki nie likwidowac ludziom pracy
Zamiatac chodniki nie likwidowac ludziom pracy 4.02.2019, 09:18
To wiejska mentalnosc nowych mieszczan.

Nowoczesnie to znaczy dla nich pustynia z kamienia, ewentualnie sezonowe drzewko w donicy.
W latach 90tych, wszystko okladali sidingiem, teraz koszą budy. To jest zainspirowane warszawskim wydzialem estetyki gdzie siedzi lodziak Wojtus Wagner, ktory likwiduje ludziom miejsca pracy do ktorych nocami po alkohol ustawialy sie kolejki. Podczas robienia raportu ok polnocy, przed kazdym nocnym jest kolejka 5-10 osob.

Dobrze by poza sprzataniem bud, zamiatano w Tomaszowie tez chodniki.
mieszkaniec
mieszkaniec 3.02.2019, 19:44
Popieram wpis, kiedyś bywały na mieście kioski z piwem gdzie można było ugasić pragnienie a teraz chcą skasować ten z totolotkiem, fajek nie kupisz, piwa nie łykniesz totolotka nie puścisz to po co żyć w tym mieście?
Populiści to realiści
Populiści to realiści 4.02.2019, 08:00
Te małe cierpienia dnia codziennego, nieuchwytne w badaniach ilościowych (sondaż, z którego najczęściej korzystają partie polityczne), będą jeszcze nie raz wychodzić w wyborach.
W totolotka można już dziś grać przez internet. Mając podpiętą kartę bankomatową. Kilka razy klikając. Tak Ci odpowiedzą.

Mając teraz 50 czy więcej lat organizuj sobie to wszystko, ucz się godzinami, a przede wszystkim odkładaj comiesięczną ratę za telefon za 1200 zł, pamiętając, że wcześniej robiłeś to bez wysiłku w ramach spaceru po mieście za pomocą ołówka i przy okazji pogawędki z miłą panią.
ateista
ateista 19.02.2019, 14:47
a "krótką" chwilę wcześniej chodziłeś też na polowania i waliłeś zwierza w łeb pałą... po co teraz mięso kupujesz na targu lub w markecie?
.
. 23.02.2019, 12:37
Cz dobrze rozumiem że likwidacja budki z Totolotkiem traktujesz jako etap ewolucji? Cywilizacyjnego postępu?

By ten nie zamienił się w koszmar...

...do dziś nie mogę znaleźć optymalnej klawiatury by na wszystkich urządzeniach mobilnych działały mi podobnie. Z długopisem nie miałem nigdy takiego problemu.
Ile lat to już minęło od kiedy smartfony są w ofercie operatorów? Z 10 na pewno.

Technicznie to na pewno jest do ogarnięcia. Ale dominuje komercja, żądza zysku ponad interes większosci ludzi. Unia wprowadziła standaryzacje pod względem końcówki do ładowania - micro USB. Powinna kwestie klawiatur też ogarnąć. Teraz jest koszmar.

Adi
Adi 2.02.2019, 23:02
Przecież odpowiedz na to pytanie znajduje się w tekście. Czy tak trudno wysilić trochę mózgownicę i przeczytać coś więcej niż tytuł? Później takie matoly na wybory chodzą i wybierają...

Pozostałe