Będą zmiany... i bardzo dobrze

  • 02.02.2019, 10:31 (aktualizacja 02.02.2019, 15:16)
  • Mariusz Strzepek
Będą zmiany... i bardzo dobrze
Na co dzień, pracując w Radzie Powiatu Tomaszowskiego, zajmuję się zdrowiem mieszkańców. Nie znaczy to jednak, że skupiam się wyłącznie na tej jednej tematyce. Sporo czasu zajmuje mi także organizacja ruchu drogowego, braki w oznakowaniu, poprawa bezpieczeństwa. Nie chodzi o to, że na wszystkim muszę się znać, bo nawet nie ma takiej potrzeby. Korzystam natomiast z wiedzy innych ludzi i wspieram ich różne inicjatywy. W zakresie organizacji ruchu drogowego korzystam z uwag Adama Nawrockiego, który na co dzień jest instruktorem nauki jazdy ale także jednym z nielicznych u nas specjalistów od organizacji i zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego. Między innymi to jego uwagi w formie wniosków i interpelacji dotyczących oznakowania ulic wojewodzkich na terenie miasta trafiły do właściwych zarządców dróg. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele ZDW przyjechali do Tomaszowa. Większość uwag przyjęto do realizacji, ponadto zlecona zostanie analiza funkcjonowania sygnalizacji świetlnej w obrębie ul. Św. Antoniego oraz Placu Kościuszki.

Na początek coś bezpośrednio z Centrum miasta. Na wysepkach rodzielających pasy ruchu znajdują się drogowskazy. Pytanie brzmi: czy aby na pewno potrzeba jest ich aż tyle? Część jest zdublowana i stwarza wrażenie nieładu. Osoby przejeżdżające nie zstanawiają się czy jada drogą miejską, powiatową, wojewódzką czy krajową. Po prostu stukają się w głowy, pytając: komu to, na co i po co?

 

 

Strzałka warunkowa widoczna na fotografii poniżej świeci z tej strony jak i z drugiej strony jadących w lewo od strony pl. Kościuszki. Problemem jest czas jaki jest ustawiony dla jadących na wprost w kierunku ul. Św. Antoniego. Jest to 19 sekund. To trochę zbyt mało, gdyż na następnym sygnalizatorze jadąc na wprost przejedzie góra 5 pojazdów.

 

 

Kolejne fotografie przedstawiają skrzyżowanie z ulicą Jerozolimską. Na widocznym na zdjęciach sygnalizatorze światło zielone ustawione jest w taki sposób, że w czasie jednego cyklu mogą przejechać tylko 3 pojazdy, gdyż na następnych 'światłach" w lewo, w kierunku Warszawskiej  mieści się niewielka liczba samochodów. Pamiętać też należy, że  zatrzyymująsię tu też pojazdy, które poruszają  się od  pl. Kościuszki. Często zdarza się, że całą przestrzeń zajmie autobus, wówczas żaden samochód wyjeżdżający z ulicy Jerozolimskiej nie ma szans przejechać. Tworzą się duże korki.  Strzałka warunkowa wskazuje że pojazdy mogą skręcić w prawo i mogą też zająć pas po skręcie w prawo lewy jak i prawy Jest tu dziwny układ ruchu i nie wszyscy o tym wiedzą ale jak widać na zdjęciach w momencie jak zapala się strzałka i później światło zielone to powinno się zapalić światło zielone do ruchu w innych kierunkach bo ze zdjęć widać że na "wciski" przejadą może 2 lub 3 pojazdy (na fotografii sytuacja z godziny 12) 

 

 

Kolejny zgłaszany problem, to sygnalizator, który w zasadzie w tym miejscu nie jest potrzebny 

 

 

Kolejna problematyczna sytuacja ma miejsce na skrzyżowaniu z ulicą Mościckiego. Mamy  tu warunek, że można jechać ale za kilka metrów dalej zlokalizowany jest jeszcze jeden sygnalizator, który mówi, że nie możemy go przejechać bo pod nim czy obok niema  warunku. Przejazd w lewo na zielonym świetle to tylko 8 sekund. Za każdym razem tylko 3 pojazdy mogą przejechać.

 

 

Ulica Warszawska, za znakiem widocznym na fotografii jest skrzyżowanie odwołujące znak B-36. Powinien byc więc on powtórzony.

 

Zestaw znaków z poniższej fotografii powinien być przed skrzyżowaniem a nie na nim. Można go przecież umieścić razem z D-6 a tabliczka pod Stopem de facto jest zbędna.

 

 

Ul. Mościckiego, to miejsce parkingowe (fot. poniżej) jest bardzo niebezpieczne, szczególnie kiedy stanie na nim wyższy pojazd i zasłoni całe przejście dla pieszych. Osobne pytanie: czy ono jest zgodne z przepisami, które mówią,  że przed przejściem dla pieszych nie wolno się zatrzymywać  w odległości nie mniejszej niż 10 metrów a tutaj jest około 4

 

 

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 17.02.2019, 19:28
Na pierwszym zdjęciu powyżej widzę sześć osób i myślę, że jest to cała albo część "wysokiej komisji", oceniającej problemy z tymi zasr.... znakami. Z pewnością - szefem tej komisji jest niejaki p. Ogórek (wicestarosta - sic !). Jeżeli nie widać całej tej "kumisyji" - to ile ona liczyła tych "fachowców".
Przy okazji: jeżeli "fachowcy drogowcy" i policja kiedyś opiniowali projekty budowy tych spier.... ulic, skrzyżowań - to pytam: za co wtedy te nieroby brały kasę w ramach swoich obowiązków ?!?! To jest jakiś matrix, jakaś paranoja - za nasze, podatników pieniądze.
tomek
tomek 12.02.2019, 12:11
ulica nadrzeczna tez jest odcieta od swiata dlaczego ta ulica nie jezdzi zaden autobus
Młody z Tomaszowa
Młody z Tomaszowa 12.02.2019, 14:04
Po pierwsze, na wysokości III LO jest próg zwalniający. Po drugie ul. Nadrzeczna nie jest nie wiadomo jak szeroka, nie widzę przejazdu autobusu na wysokości sklepu przy parku. Poza tym można skorzystać z przystanków przy Spalskiej i Szczęśliwej. :)
Mariusz
Mariusz 06.02.2019, 19:39
Można się łaskawie doprosić informacji na temat oświetlenia ścieżki rowerowej do Grot,kiedy będzie funkcjonować? irytująca jest taka ignorancja.....A może te latarnie to tylko ozdoba?
Piotr
Piotr 04.02.2019, 07:13
Zapraszam rowniez Panstwo na ulice Nowowiejską gdzie nie kursuje żaden miejski autobus. Szkoła specjalna, dom dziecka, orlik, lechia, osiedle mieszkaniowe i nie kursuje nic, nie ma przystanku. Od lat władze tłumaczą że nie ma pieniędzy na budowę przystanków, inni że to powiększy korki na tej ulicy. Na innyh ulicach naszefo miasta tez tworzą sie korki i tam MZK kursuje. Może potraficie coś pomóc bo temat jest zdaje się elektryczny dla wielu osób
mieszkaniec
mieszkaniec 04.02.2019, 11:56
To by była dopiero porażka jakby jeszcze tam był przystanek. Ulica w godzinach szczytu zakorkowana tak że jedzie się nią 20 minut .
w_p
w_p 05.02.2019, 00:08
Priorytetem jest używanie pojazdów MZK, więc im więcej przystanków, zatoczek i przejść dla pieszych, tym lepiej dla mieszkańców.
Piotr
Piotr 04.02.2019, 12:07
A ten autobus to na ile zatrzymuje się na przystanku- na godzinę? Na Warszawskiej też są przystanki i jakos kierowcy sobie radzą. Proponuję Pańskim tokiem myślenia całkowicie zlikwidowac komunikację miejską, po co autobusy będą korkowały miasto. Po co autobus jedzie ulicą Grunwaldzką, Nowym Portem? Tam to nie ma sensu ale tutaj to wskazane. Może w końcu ktoś się tym zajmie a nie tylko będzie swoje mądrości pokazywał
mieszkaniec
mieszkaniec 04.02.2019, 13:29
na Warszawskiej to są zatoczki na to, a na Nowowiejskiej nie ma na to miejsca póki co.
Piotr
Piotr 05.02.2019, 06:57
Teraz są ale wczesniej nie było i jakoś się jechało. Niestety pisanie na forum ma taki sens jak pisanie do siebie samego, nikogo to tak naprawdę nie interesuje a tym bardziej kogoś kto nie mieszka na Nowowiejskiej. Jednak temat zostanie podjęty u Prezydenta, może będzie mógł pomóc
ateista
ateista 25.02.2019, 14:55
wcześniej była szersza ulica i bez zatoczki dało się autobus ominąć, teraz jest to niemożliwe.
Mariola
Mariola 03.02.2019, 16:27
Kiedy będą włączone latarnie na ścieżce rowerowej do Grot ? Czy będą włączały się na określony czas,np. jak ludzie jadą do pracy między 5.00 a 7.00 i wieczorem do 21.30 czy będą paliły się całą dobę?
Edek
Edek 03.02.2019, 14:01
Do Ajdejano. Kodeks drogowy jasno określa gdzie i w jakich miejscach należy stosować znaki drogowe kierunku i miejscowości. Pozdrawiam.
Adek
Adek 04.02.2019, 11:15
Znak E-3 „drogowskaz w kształcie strzały do miejscowości wskazujący numer drogi" stosuje się w celu zapewnienia lepszej informacji o przebiegu drogi lub jako uzupełnienie informacji podanej na drogowskazach tablicowych, szczególnie w obrębie skrzyżowań innych niż o czterech wlotach. Drogowskazy E-3 stosuje się na drogach krajowych i wojewódzkich. W obszarze zabudowanym drogowskazy E-3 można umieszczać na drogach wylotowych z miasta w celu wskazania kierunku do drogi krajowej lub wojewódzkiej.Na drogowskazie E-3 podaje się informacje według zasad określonych Drogowskazy E-3 umieszcza się:
— na odgałęzieniach dróg dwujezdniowych,
— na skrzyżowaniach typu „T" dla potwierdzenia kierunku,
— na wylotach ze skrzyżowań z ruchem okrężnym; umieszcza się je na wylotach w miejscu zapewniającym najlepszą widoczność dla kierującego pojazdem,
— na skrzyżowaniu, gdy nie ma miejsca na umieszczenie przed skrzyżowaniem drogowskazu tablicowego.
jasta
jasta 03.02.2019, 13:28
O czym mowa? cała Warszawska od Starzyc do centrum (i wstecz) do porażka, szerokie chodniki(bez ścieżek rowerowych), jakieś qufa kląby a jak byś chciał rowerem przejechać to niestety ulicą, co niesamowicie "cieszy" kierowców zwłaszcza na światłach Warszawska-Szeroka-Grota Roweckiego. Jeżdżę rowerem nie tylko w weekend, ale też do pracy i ścieżki dla rowerzystów to nie tylko Spała i Groty, chciałbym spokojnie pojechać na "Rynek" lub do UM.
mieszkaniec
mieszkaniec 03.02.2019, 19:40
nasza ulica Warszawska to wielka porażka inwestycji z ostatnich lat, chodniki w niektórych miejscach pozwężane do 1 metra, za to obszerne błotne trawniczki w miejscu których powinna przebiegać ścieżka rowerowa od Starzyc do Bulwarów
1 ścieżka rowerowa mnóstwo korzyści. Od Bulwarow do Stawów Starzyckich
1 ścieżka rowerowa mnóstwo korzyści. Od Bulwarow do Stawów Starzyckich 12.02.2019, 16:58
Z tymi trawnikami to jest prawda. Zajezdzone chyba wszystkie. I będą zawsze.

Plus jedynie taki, że nadają się do łatwego przerobienia na ścieżkę rowerowa.
Niebrw to powinien mieć, masa starszych ludzi tak korzysta z Warszawskiej i to od wielu lat.

Za parę lat możnaby pociągnąć dalej by do centrum mogły jeździć też osoby ze Starzyc i Kaczki.

Najtańszą inwestycja w codzienna rekreację dla mnóstwa ludzi.

Jesli rewitalizacja Stawów Starzyckich jest brana pod uwagę na serio, to ścieżka rowerowa fantastycznie by się w to wpisywala.

Cale weekendowe plany ludzie by sobie pod tym kątem robili. Jednego tygodnia wycieczka rowerem do Starzyc, drugiego do Grot, trzeciego do Spaly.
Alek
Alek 12.02.2019, 17:29
jeszcze przydałyby się rowery miejskie bo nie każdego emeryta stać na taki wehikuł
Halina
Halina 12.02.2019, 21:34
p. Alojzy miasteczko malutkie można je przejśc w poprzek i wzdłuż w 45 minut, ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie, my młode emerytki codziennie z kijkami przemierzamy kilometry i to nawet aż do Grot, zapraszamy!
Ajdejano
Ajdejano 02.02.2019, 17:12
Do "edka" : A dlaczego ma być oznakowanie do Piotrkowa ?! Jak nie wiesz gdzie jest Piotrków, to również nie wiesz, gdzie jest Bidachów albo Łunewel - ćwoku. Trzymaj się kupy - ćwoku, bo kupy nikt nie ruszy.
question
question 03.02.2019, 21:30
Nie będę Pana obrażał, bo nie jestem PIStolet. Jednak delikatnie chciałbym zwrócić uwagę, że (o ile mnie pamięć ie myli) na rondzie Andersa jest znak kierujący w ul.Legionów na Piotrków Tryb. I zgodnie z przepisami, taki sam znak kierunkowy powinien znaleźć się na rondzie Piłsudczyków. Znaki kierunkowe nie są dla miejscowych lecz zamiejscowych kierowców. I tyle w temacie.
Do admina - takie zachowanie jest niedopuszczalne. Komentarze o treściach obrażających kogokolwiek nie powinny być zamieszczane.
Kontrola społeczna czasem jest bardzo ok. Ja lubię.
Kontrola społeczna czasem jest bardzo ok. Ja lubię. 12.02.2019, 17:30
Agresywny był już chyba do każdego, proszę się nie przejmować.

I nie róbmy z forum Wersalu, bo zacznie się od blokowania za "ćwoka" a skończy na wygluszaniu konkretnych tematów.

Poza tym dobrze wiedzieć w jakiej aktualnie kondycji psychicznej jest. Taka pozytywną kontrola społeczna :) Ja przynajmniej lubię gdy mnie kots od czasu do czasu kontroluje.

Gdy gdzieś jestem dłużej niż godzinę zawsze place karta, czy kupuje coś drobnego by mieć paragon z danego miejsca. Tak korzystam z tego - często upiornego - ztechnologizowanego świata. Jest jakiś zarzut, to łatwo ki sobie przypomnieć gdzie byłem, w cyfrowym świecie zostawiłem po sobie ślad. Czy to karta płatnicza, czy zarejestrowwszy się w monitoringu na stacji czy Biedronce.

Karty programów lojalnościowych też zakładam gdzie mogę i staram się to podbijać. Stace bazowe telefonii komórkowej to trochę mało, bo to jest czasem jedna na 8-30 km.
Paragon juz lepiej.
Basia
Basia 02.02.2019, 23:08
Po co ten jad? Musi byc Pan mocno sfrustrowany jakimiś sprawami z życia codziennego że tak używa sobie w internecie. Dziwię się, że tego typu komentarze są tutaj akceptowane. Prośba do admina o pilnowanie mimo wszystko porządku i kulturalnej dyskusji. Inwektywy można sobie darować a zmarnowany czas i energię na Pisanie tak płytkich zdań poświęcić na coś bardziej pożytecznego.
Nie przejmować się, ale i nie blokowac
Nie przejmować się, ale i nie blokowac 12.02.2019, 17:18
Ten pan jest znany z takiego języka mało kogo to już drażni. Blokowanie - moim zdaniem - nie jest odpowiednia praktyka. Tak jak ciągle wyzwanie Policji do wulgarnego sąsiada, który co wieczór bluzni do telewizora za ścianą. Przez blokowanie tylko eskaluje się agresję, bo agsor widzi sens bycia brutalnym.

Inna sprawa, że ograniczanie wolności słowa - w ogóle w Polsce - będzie się kończyło narastaniem podskornych zjawisk społecznych, których efektów większość z nas nie chciałby wiedzieć w realu. Będzie drugi obieg już poza jakąkolwiek kontrola a będziemy zaskakiwani tak jak Francuzi żółtymi kamizelkami (po chwilowym zainteresowaniu, teraz już rzadziej się o tym mówi w Polsce, ale na Facebooku na profilach liderów tych protestów jest masakra. Co weekend ktos traci oko od kul gumowych....
A francuskie media są bardzo poprawnosciowe, o wielu sprawach się nie pisze, co nie znaczy że przez to problemy zanikają. Bynajmniej narastaja.

Sam jestem czasem postrzegany jako ekstremista / patol / czubek itd, nie uważam się za takiego i nie uważam bym w ocenach był odosobniony, niemniej wolałbym czytać - nawet ostre wypowiedzi, by mieć pojęcie w jakiej skali one w społeczeństwie sa obecne.
Jesli pisze to taki jeden pan Ajdejano, no to można się domyślić że motoywowany jest jakimiś prywatnymi sprawami, jeśli więcej osób, to można się zaczynać niepokoić.

Także dobrze Mariusz robisz.
Edek
Edek 02.02.2019, 16:23
Dlaczego do tej pory nie oznakowano prawidłowo ronda Piłsudczyków jadąc ul. Legionów od strony ul. Farbiarskiej. Brak oznakowania kierunku na Piotrków.
Bartosz
Bartosz 02.02.2019, 15:28
Jadąc warszawską pod górę jeśli nie chce się jechać na plac kościuszki trzeba zmienić pas na środkowy, tymczasem o wiele lepiej by było gdyby to środkowy pas był tym z pierwszeństwem a z niego aby zjechać w stronę Pl. Kościuszki należałoby zmienić pas. Powód jest prosty ... aut jadących prosto jest zwykle 5x-6x tyle co tych jadących w stronę Placu. Weźcie to pod uwagę przy wprowadzaniu zmian.
Adk
Adk 02.02.2019, 23:05
Racja, aż dziwne, że nikt nie zwrócił na to uwagi na etapie planowania. Czasem mam wrażenie, że ludzie, którzy decydują o takich sprawach nie mają o tym zielonego pojęcia, a już na pewno brak im wyobrazni. Takich kwiatków jest w Tomaszowie niestety sporo. Na zmianę tych pasów niestety chyba przyjdzie nam poczekać, ponieważ usunięcie znaków poziomych w tej chwili może stanowić problem.
Wio
Wio 02.02.2019, 13:51
Lekko z innej beczki kiedy otwarte zostanie nowe rondo na sw antoniego i policja nie bedzie tam polowac
Być jak Leni Riefenstahl
Być jak Leni Riefenstahl 03.02.2019, 05:04
Mi jest potrzebne zdjęcie dużej reklamy Orange z bloku przy przystanku nieopodal. Ale z czynnym wyświetlaczem i autobusem, więc też czekam aż otworzą to rondo. Słoneczny dzień i startujący autobus hybrydowy z wyświetlaczem pełnym napisów i ta reklama światłowodu!

Światłowód nie jest tak atrakcyjny jak się wydaje, ale skoro już jest to może posłużyć do promocji miasta jak kandydat na prezydenta z doktoratem. Nie głosowałem na niego, ale na zewnątrz dobrze to wygląda.

Tomaszów to wbew pozorom jest wspaniałe miejsce do nauki propagandy. Żadnym sztuką jest bronić miejsc które nie potrzebują obrony. Starówki wielkich miast, popularne lotniska itd. Z brudnej bramy zrobić atrakcje turystyczna to jest sztuka. Tak to widzę.

Wszystko jest pełne niedoskonałości, nie mam dobrego sprzętu, sporo też muszę se jeszcze nauczc, ale czasm jednym zdjęciem poprawiam sobie humor na cały tydzień.
Najważniejszym celem jest wzmocnienie tożsamości, na najnzszym poziomie, czyli by pochodzenie stąd w Warszawie nie bylo ukrywane. A bywa. No i są ludzie którzy ndal nasze miasto zohydzaja. Jakby to mogło w czym pomoc. Warto z tym walczyć.

Przyszłość będzie taka jaka ja sobie stworzymy. Choćby posuwajac coś o milimetr.

Każdy konkretny tekst o Tomaszowie cieszy, ja bym chciał jakieś ścieżki rowerowe. Ale nie nowe inwestycje tylko wydzielony na czerowno pas na ulicy. Poprzeglądajmy Google Street View z niemieckich miasteczek. Oni mają często węższe ulice od nas.
Ajdejano
Ajdejano 02.02.2019, 11:06
Panie Mariuszu: bardzo dobry i trafny materiał. Mimo, że Panu nikt nie płaci za organizowanie bezpieczeństwa w ruchu w mieście. Jednak, w takim razie pytam: to gdzie są, ku...., fachowcy od tego tematu ?! Jeśli są - to za co biorą kasiorkę ?!

Pozostałe